פרחי באך בהריון ובלידה- כיצד הם יכולים לעזור לך?

מאת : איריס גומס

1 במרץ 2011 | תגובה אחת

ההריון והלידה משמעותיים בחיי אשה וכרוכים בהתמודדות גופנית ורגשית עוצמתית לא קלה. תמציות פרחי באך רבות יכולות לעזור להתמודדות קלה יותר

מתוך הריון, רפואה משלימה בהריון ולידה

מאמר קודם – פרחי באך בשליש ראשון להריון

בשליש השני להריון תתחילי להרגיש את העובר זז בתוכך. חוויה זו הינה הסימן הראשון לכך שיש באמת תינוק שמתפתח וידע זה מביא איתו חמימות וביטחון ולעיתים גם מביא חששות ופחדים.

בשליש השני, לאחר פינוי המקום הרגשי להריון, יש לעיתים הפלגה של הדמיון למראה העתידי של התינוק שלך: מי הוא יהיה, אילו דברים יאפיינו אותו ומה מאפיין אותו עכשיו. כל הבדיקות ותמונות האולטראסאונד ממחישות מאוד את התינוק עבורך, אבל עם כל הטכנולוגיה – הרבה דברים עדיין נסתרים.

דימוי גוף בהריון

בהריון, השינויים הגופניים מאוד מהירים והאישה נדרשת להסתגל תוך כמה חודשים לגוף המשתנה. יש נשים שמרגישות טוב עם הגוף המתעגל ואף מצפות לכך. לעומת זאת, יש נשים שחשות מגושמות, לא בנוח, לא מסתדרות עם הגוף המשתנה וזה יכול להגיע עד לתחושה של גועל עצמי. תחושות אלו יכולות להשפיע לשלילה על דימוי הגוף. זה איזשהו מצב זמני שדורש הסתגלות ותהליך של עבודה פנימית של קבלה של השינויים הללו – להבין שמותר גם להרגיש את התחושות השליליות.

Crab Apple היא תמצית פרחי באך שמטהרת תחושות. אם זה בגלל שאת לא אוהבת להסתכל על עצמך במראה, אם יש לך תחושה של גועל עצמי שמלווה אותך – התמצית תעזור לך לקבל את ההופעה שלך ולהרגיש יותר בטחון לגבי איך שאחרים רואים אותך.

אם את מרגישה יותר מדי מגוננת ודואגת לשלום העובר, את יכולה להיעזר בתמצית Red Chestnut ולתמיכה בשינויים והסתגלות , את יכולה להיעזר בתמצית Walnut.

השליש השלישי – הכנות לקראת הלידה

בשלושת החודשים האחרונים רמות החרדה חוזרות להופיע בעוצמה גבוהה מכמה סיבות מרכזיות: ההריון שכמעט מסתיים, דאגה לבריאות התינוק ובריאותך האישית, חשש מפני הלידה, חשש מכאב בלידה ודאגות לגבי מה שיהיה אחרי הלידה. בשליש זה יש תחושות של כבדות, סרבול, עייפות ואי נוחות שנמשכות ביום ובלילה.

בתקופה זו לעיתים ההכנות משתלטות על סדר היום, מה שנקרא בניית הקן – התארגנות, סידורים, ניקיונות, הכנת החדר וקניות. אלו מעשים מאוד פרקטיים שעוזרים להוריד חרדות. הדמיונות של התינוק המדומה מתחילים להיטשטש כדי שלא יווצר פער גדול מדיי בין הפנטזיות לבין המציאות.

תנודות במצב הרוח 

יש התרגשות, ציפייה והתלהבות מהשינוי ומצד שני חשש. עכשיו את במקום הבטוח, איכשהו הסתגלת למצב הזה ועוד מעט הולך להתרחש שינוי נוסף שהוא בלתי הפיך. יש מתח בין הרצון ללדת, לסיים את הסיפור הזה ולראות שהכל בסדר, לבין הרצון להיות עוד קצת בהריון. כבר הסתגלת להריון ואפילו התחלת ליהנות – יש דברים נוחים ונעימים, את מקבלת הרבה תשומת לב, מרגישה שאת במקום מאוד מיוחד שלא נמשך לנצח וקורה רק פעמים ספורות במהלך החיים.

החל משבוע 36 הסוף כבר נראה באופק ויכול להיות שתרגישי חוסר סבלנות וציפייה בלתי נגמרת לקראת הגעתו של יום הלידה. חוסר הסבלנות שלך לגבי הלידה יכול להשפיע גם על חוסר סבלנות עם אנשים הקרובים אלייך.

הנה כמה תמציות שיוכלו לעזור לך בשליש השלישי להריון:

* הקשבה לקולך הפנימי: התמצית Cerato טובה למצבים בהם קשה לך להקשיב לקול הפנימי כדי להחליט איך את רוצה ללדת, איפה, מי תרצי שיהיה איתך בלידה. התמצית עוזרת לשמוע את הקול הפנימי וליישם את מה שעולה.
* לפחדים ולחששות מהלידה עצמה – Mimulus.
* לתמיכה בשינוי המתקרב – Walnut.
* להירגע במהלך הימים או השבועות הללו וליהנות מסוף התהליך – Impatiens.
* להירגע אם אם המעשים של אנשים אחרים גורמים לך לחוש עצבנית – Beech

פרחי באך בלידה

הלידה היא אירוע משמעותי בחיי אשה וכרוכה בהתמודדות גופנית ורגשית עוצמתית לא קלה. תמציות רבות יכולות לעזור בהתאם לאופן ההתמודדות של האשה ויש להתאימן באופן אישי.
תמצית ה- Rescue Remedy המוכרת עוזרת למצבים גופניים ונפשיים הנחווים כטראומה, מצבי מתח ובכל מצב הנחווה כלא מאוזן. תמצית זו מורכבת מחמש תמציות כשלכל אחת בנפרד השפעה שונה:
Impatiens – לחוסר סבלנות
Rock Rose – לפאניקה
Star Of Bethlehem – לטראומה
Clematis – לריחוף
Cherry Plum – לפחד מאיבוד שליטה

** איריס גומס, מטפלת בנשים – רפלקסולוגיה ופרחי באך בתל אביב, 054-4593434 www.irisgomes.com

** למאמר מקיף על פרחי באך

** למאמרים נוספים בנושא רפואה משלימה בהריון ולידה

Trackbacks/Pingbacks

  1. איך פרחי באך יכולים לעזור לנשים בהריון ובלידה | רפלקסולוגיה לנשים - איריס גומס - 05/03/2011

    […] לקריאת המשך המאמר באתר ‘נשים מדברות אמהות’ – לחצי כאן […]

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

אני עדיין לא אמא, האם אין לי מקום באתר ?

מאת : שיר גלבוע

10 בינואר 201221 תגובות

מתוך דולה, הריון

כן, אני דולה ולא, אני לא אמא, עדיין לא.

המחשבה על הפוסט הזה עלתה מתגובה שקיבלתי באתר לפני מספר חודשים. זה התחיל בתגובה שלי לגבי אחד מהפוסטים, מילותיי נכתבו מהידע אותו צברתי בתור אשת מקצוע בתחום (דולה ומדריכת הכנה ללידה) והמשיך במייל שקיבלתי מאישה שילדה לא מכבר, ובו כתבה שהבינה מתוך דבריי שאיני אמא עדיין ולכן אולי כדאי שלא אגיב כי אין לי את 'הנסיון האימהי הדרוש לכותבות ולמגיבות באתר מסוג זה'.

איך זה מרגיש להיות בדיכאון אחרי לידה?

מאת : אמא ש

24 בינואר 20116 תגובות

מתוך דיכאון אחרי לידה, שיתופים אישיים

"דיכאון אחרי לידה", זה נשמע כמו איזו כותרת רפואית לאיזה מצב ש"אין סיכוי שיקרה לי". הרגשתי אותו חזק, את הבייבי בלוז. אחרי הכל, הלידה הייתה טראומתית כל כך, שהיה לי ברור שזה לא יעבור חלק. אבל חשבתי שבזה זה נגמר פחות או יותר, שבזה סיכמנו את העניין, קיבלתי את השיעור שלי, מספיק. לא שמתי לב לכל המרכיבים מסביב שהלכו אט אט ונבנו בתוכי, עד שכבר היה מאוחר מדי.

במבט לאחור, זה קל לראות איך הדברים התגלגלו. ברגע האמת, לא היה לי מושג שהמדרון תלול כל כך.

תעצרו את הרכבת, אני רוצה לצלם

מאת : ג'ני גיטלבנד

1 ביוני 20140 תגובות

מתוך התבוננות, למידה, התפתחות, לכל אמא

הגענו הביתה והתברר שבחלק הזה של הטיול כנראה הסוללה נגמרה ולמעשה כלום לא צולם. הלכתי שעות בתחושה של פספוס, איך מכל הטיול דווקא הרגעים הקסומים האלה לא תועדו? לקח לי זמן להרשות לפנים שלי להיזכר שהכל איתי ובתוכי, שהחוויה באמת לעולם לא תחזור ושיהיו אחרות.

גם בכתיבה הזאת יש מן התיעוד, אך בשונה מבעבר, היא נעשית רק לשם הנאה. לקח לי הרבה שנים להשיל מעליי קילוגרמים של ציוד כשאני נוסעת, להיפרד מהצורך בתיעוד מילולי וצילומי כדי להחיות רגעים, להיפרד מחפצים שאני לא באמת צריכה (זה עדין לא פשוט לי), להיפרד מבגדים שלא עולים עליי יותר, להיפרד מתקופות שלא ישובו. אני

נעים לי להכיר

היי, איזה כיף שהגעת.

מעכשיו אפשר להתעדכן בקלות בתכנים החדשים על ידי קליק אחד.

תלחצי כאן: https://bit.ly/2HXueCm

להיות אמא לתינוק ולהרגיש שאני ברכבת הרים

כשמה שעזר בעבר כבר לא עוזר כשאני אמא לתינוק

כלי יעיל להתמודדות עם רגשות אשם