כיצד להתמודד עם הפחד הקיים באלימות זוגית?

מאת : עטרת סנפיר

25 בנובמבר 2014 | 0 תגובות

מתוך אלימות במשפחה, לכל אמא

 

 

כאשר אישה נמצאת תחת אלימות המלווה אותה שנים, קרוב לוודאי שהיא חווה בתחומים רבים של חייה פחד והוא אשר מנהל את חייה ולא פעם משתק.

כאשר את נמצאת תחת טרור ופחד לאורך זמן ממושך, החשש הוא כי תרימי ידיים ותכנעי לתחושות הללו שעם הזמן מייצרות אצלך את הייאוש וחוסר האונים. בתנאים כאלה את משאירה בידי האדם האלים שליטה מלאה בחייך.

הפחדים לא התחילו עכשיו, במערכת הזוגית, הם הולכים איתך מאז הילדות שלך והם נרכשו בתהליך הגידול שלך במשפחה ובחברה בה גדלת. בדרך כלל אינך מודעת לפחדים הללו וגם לא לעבודה כי הבחירות שלך נובעות מתוך אותם פחדים, אבל יש להם השפעה מכריעה על בחירת הזוגיות שלך והמקום אליה היא מתפתחת.

רצוי שתתבונני אחורה אל העבר שלך ותנסי לשחזר לעצמך את האווירה בה גדלת, חוויות אותן עברת והמסרים שקיבלת בבית. נפגעות אלימות בדרך כלל גדלו בתוך בתים בהם נלמדה אצלן תחושת הפחד וההבנה כי לא תוכלנה להסתדר בעולם לבד ללא גבר חזק, מבין ומפרנס. יחד עם זאת, נלמד בבתים אלו כי אהבה קשורה קשר בלתי ניתן לניתוק עם כוחניות וסבל. מכאן, את לומדת שעל מנת שיאהבו אותך את צריכה לספוג כאב, פציעות נפשיות, או פיזיות. כשאת באה לבחור זוגיות ממקום כזה, הסיכוי לבחור בן זוג שיהפוך שתלטן ואלים הוא גדול מאוד.

לא תמיד מוצאות נפגעות אלימות את הקשר הישיר בין הבית בו גדלו לחוויות שבו הן חוות בזוגיות שלהן. על מנת ליצור בהירות אני רוצה לפרוס בפנייך את התמונה שהחוויות מן העבר יכולות להיות על רצף שמצידו האחד יתכן כי חווית נטישה או חוסר מעורבות של ההורים בחייך, חוסר רגישות לדעות שלך או לרגשות שלך, או חוויות קשות יותר כמו ביטול הדעות שלך, ביקורת קשה עלייך, על הדרך שבה את נראית ומתנהגת, ועד הקצה השני של הרצף בו מתרחשת אלימות בבית נפשית, כלכלית או פיסית אותה אמך חוותה ואת גדלת באווירה הזו או שחווית אותה אף בעצמך על גופך ונפשך.

כל אלה הובילו אותך לבחור את המערכת הזוגית שלך ולסלול את הדרך בה היא מתנהלת היום. חוויות אלה הן שנטעו בך את הפחד וחוסר הבטחון כי תוכלי להסתדר כאן בעולם בעצמך מתוך בטחון בעצמך ובדרך שלך.

 

תחושות שאת לא מספיק טובה, לא מספיק מבינה, או אולי לא ראויה, מלוות אותך יום יום, שעה שעה. והן מאפשרות את השליטה בך ובחייך.

אז היית ילדה חסרת אונים וככל ילדה אחרת רצית לזכות באהבה של הורייך. הם לימדו אותך כיצד תוכלי לזכות בה, אם בכלל, והדרך הזו במשך השנים הלכה ופגעה בך.

הם לימדו אותך את מה שהם יכלו, להאשים אותם, יכול להיות שלב בדרך, אבל הוא בדרך כלל לא מועיל לנו בדרך הצמיחה שלנו. היום את גדולה ובוגרת ואת יכולה לבחור. כאשר אנו מדברות ולומדות על זה, את הופכת מודעת יותר ויותר לאופן שבו החוויות שחווית אז משפיעות היום על הדרך שבה את מתנהגת בבית. אם תבחרי שלא להכנע לחוויות העבר וללמוד דרך אחרת, את תוכלי לשנות את זה.

העבר היה והוא מאחורייך, את יכולה היום להגן על עצמך, ללמוד כיצד לעשות זאת. את לא חייבת להמשיך את מה שהיה אז בעבר, זה לא מגיע לך. כמו כל אחת אחרת מאיתנו, מגיע לך שיאהבו אותך על מי שאת, פשוט להיות מי שאת היום ללא ביקורת וללא שיפוט. מי שנמצא בעולמך ופוגע בך, לא צריך להיות שם יותר.

עד מתי תסכימי לשאת את הסבל הזה? עד איזה גיל? וכמה השפעה את מוכנה שזה ישפיע על הילדים שלך? האם את מוכנה שגם הם יחיו כך? יחוו את אותן חוויות כשיהיו גדולים?

אל תתני למה שהיה אז להיות גם היום. כל יום את יכולה לבחור לשנות את ההווה שלך. אם רק לא תוותרי על עצמך ועל הילדים. זאת המתנה הכי גדולה שאי פעם תוכלי לתת לעצמך או לילדייך.

החופש להיות מי שאת באמת רוצה להיות.

 

לכולנו יש פחדים,  אין אדם עלי אדמות שלא מתמודד עם פחדים, השאלה היא האם נהיה מוכנות להתבונן בפחדים האלה, לתת להם יד ולצעוד איתם לחיים טובים יותר. זה דורש הרבה אומץ. זה דורש לדעת מה אני רוצה ומה מגיע לי, זה דורש להקשיב הרבה פחות החוצה לכל היועצים ויודעי הדבר שלידך ויותר ויותר להקשיב פנימה לקול שנמצא בתוכך. כשברור לך מה נכון עבורך, את הרבה פחות מפחדת. בתהליך שלך השאלות הללו יעלו שוב ושוב, על מנת לברר לעצמך מה נכון לך ומה לא.

ומילה אחת נוספת על פחד. האדם שמתעלל בך הוא אדם חלש ומלא פחדים לא פחות ממך ואף יותר. אדם שצריך לשלוט ולהתעלל באנשים אחרים הוא אדם חלש מאוד והתנהגותו בזויה. את כוחו הוא שואב כרגע ממך, מכך שאת משייכת לו את כל התכונות הנעלות הללו. אם לא היית נותנת לו את התחושה הזו הוא היה כלום. ברגע אחד היה הופך חסר ערך. זוהי הסיבה שהוא כל כך דבק בך.

אם את מתנהגת לא יפה לדעתו הוא מעניש אותך, במילים פוצעות, בשבירת רהיטים, חפצים, צעצועים בבית או אפילו מכות לך לילדים. חשבי לרגע לעומק, אדם שכל הזמן מבקר אותך אומר לך מילים לא יפות מגנה אותך ואת ההתנהגות שלך וכן הלאה, למה הוא לא מפרק את הזוגיות שלכם? מי רוצה להיות ליד אישה כל כך נוראית? אם את כל כך נוראית אז למה הוא שם?

חשבת על זה פעם?

הוא שם כי הוא זקוק לשליטה בך, הוא זקוק לתחושת ההערכה שאת מקנה לו, הוא זקוק לפחדים שלך ממנו, כך הוא מרגיש תחושה של חשיבות וכוח.

כמה אדם יכול להיות קטן, שהוא פוגע באנשים הכי קרובים אליו, אישה וילדים על מנת להרגיש תחושת כוח חשיבות והערכה עצמית. האם זה האדם שאת רואה בו הגנה? בטחון?, שיתוף? אהבה? האם זה השותף שאת רוצה לחייך?

את יכולה לשנות את כל זה. לא מגיע לך לחיות כך. אני מקוה שהשאלות שלי יעוררו אצלך תהיות ומחשבות שאת יכולה אחרת, זה אפשרי, את יכולה ללמוד איך לעשות את זה.

זה נושא לא פשוט, אני יודעת. מעלה הרבה קשיים ושאלות, אבל צריך וטוב לדבר עליו. כשאנו מדברות דברים הופכים להיות כל פעם קצת פחות מאיימים, קצת פחות מפחידים, והאור שאותו לא ראינו בקצה המנהרה, פתאום הוא בוקע, ואפשר להתחיל ללכת את הדרך.

 

 

 

הנה סרטונים נוספים בנושא זה:

שאלות שיעזרו לך לדעת האם את באלימות זוגית

כך תוכלי לדעת האם בגבר חלומותייך יש צד אפל

כיצד להתמודד עם הפחד הקיים באלימות זוגית

האם את באמת אשמה בכך שבן זוגך מתנהג באלימות?

ומאמרים ושיתופים נוספים במדור אלימות במשפחה

כדי להתעדכן בתכנים דומים נוספים המתפרסמים, הירשמי לרשימת תפוצה (בצד שמאל של האתר)

 

 

עטרת סנפיר, מלווה נפגעות אלימות בתהליכי העצמה ויציאה ממעגל האלימות לחיי חופש ועצמאות.

את מוזמנת לפנות אליי בטלפון 052-2619266

במייל: nashim.sadnaot@gmail.com

ובאתר שלי : http://www.women-way.co.il

נושאים קשורים :

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

ההנקה וההתייחסות לשדיים מושפעים מאלמנטים תרבותיים

מאת : שלומית ארד

24 בפברואר 201125 תגובות

מתוך אחרי לידה, הנקה

ההנקה תוקפת את ההורים ובעיקר את האמהות בתקופה הכי רגישה ומטלטלת בחייהם. היא מחוברת לקשיי ההורות, לקונפליקטים, שיש לנו, ההורים בתרבות המערבית, כמו חיבור של תאומים סיאמיים….

לידה טבעית עם חוויה חיובית

מאת : אורלי רובינוב

21 בדצמבר 20102 תגובות

מתוך לידה ללא אפידורל, סיפורי לידה

את סיפור הלידה של נועם סיפרתי לעצמי ולסובבים אותי פעמים רבות. הסיבה שהחלטתי לספר אותו לכן, היא מאחר ולאחרונה אני קוראת סיפורי לידה רבים שעלולים לעורר חשש בהריוניות, כאילו כל לידה מסתיימת בהתערבות כירורגית או של רופא זה או אחר. סיפורי הלידה האלו יכולים לעורר חשש שכל לידה משנה כיוון ולא מסתיימת כמו שחשבנו שהיא תהיה, ועוד כהנה וכהנה סיפורים, שלמרות שהם בסופו של דבר אופטימיים ומסתיימים בתינוק בריא, הם עלולים לעורר חשש.

להיות אמא לקלאבר (קלאב פוט club foot)

מאת : אמא בעילום שם

26 במרץ 20148 תגובות

מתוך העיקר הבריאות, לכל אמא

קלאב פוט. פעם ראשונה ששמעתי את המונח הזה. שבוע 16 הריון ראשון. ערב חג שבועות. אנחנו אחרונים בתור, אבל הוא לא מוותר, ממשיך בסקירה עוד ועוד לוודא שהוא לא מוצא עוד מומים. קלאב פוט דו צדדי.

איזו תמימה הייתי. הוא מסביר לי שיש בעיה בכפות רגליים, ואני אומרת, 'בסדר זה יתקן את עצמו ברחם, עד הלידה יש עוד חצי שנה'. לא מבינה ממה הוא מתרגש. הוא לא ניסה להלחיץ, אבל אמר שיש צורך בסדרת בדיקות לוודא שקלאב פוט הוא לא קצה קרחון של משהו גדול יותר.

נעים לי להכיר

היי, איזה כיף שהגעת.

מעכשיו אפשר להתעדכן בקלות בתכנים החדשים על ידי קליק אחד.

תלחצי כאן: https://bit.ly/2HXueCm

להיות אמא לתינוק ולהרגיש שאני ברכבת הרים

כשמה שעזר בעבר כבר לא עוזר כשאני אמא לתינוק

כלי יעיל להתמודדות עם רגשות אשם

רוצה לקבל את התכנים החדשים מהאתר?

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)