דנה רביב ליברמן- ליווי רגשי אחרי לידה באיזור השרון

מאת : לימור לוי אוסמי

7 בדצמבר 2014 | תגובה אחת

דנה רביב ליברמן היא אמא של מילה ואימרי, האישה של איטן ובעלת "פיתוח קול אימהי" לליווי רגשי לאמהות לאחר לידה באופן אישי וקבוצתי באזור השרון.

מתוך אחרי לידה, מה עם הצרכים שלי?, מקצועניות מדברות, מקצועניות מדברות - ראיונות אישיים, עזרה ודאגה לעצמנו, עמוד הבית, קושי אחרי לידה, תחושות מגוונות אחרי לידה

 

הזמנתי את דנה לראיון אישי כחלק מפרויקט חשיפה של נשות מקצוע מקהילת 'נשים מדברות אמהות', המתמקדות בהיבטים הרגשיים של נשים בשלבי ההריון, הלידה וההורות ומדברות את שפת ההקשבה. תיהנו.

 

היי דנה, כיף לראות אותך כאן.

את קוראת וותיקה של האתר, כתבת לכאן מאמר מקסים ויש לנו תחום עניין משותף משובח במיוחד- שתינו עוסקות בהעלאת המודעות לתחושות של נשים אחרי לידה ולנחיצות התמיכה הרגשית בתקופה זו. האם גם את רואה שיש שינוי ומודעות גבוהה יותר מבעבר?

בוודאי, יש בי שמחה גדולה על כך שיש תנועה במקום הזה. עד לא מזמן אמהות לאחר לידה שחשו עצב, דיכאון או פחדים שונים חשבו שמשהו לא בסדר איתן ולכן התביישו עד מאוד להודות בזה. היום קורה משהו נפלא- מדברים על זה. אני רואה תכניות בטלוויזיה על כך, מחקרים אקדמאים וכתבות שמופצות ברשתות החברתיות על תחושות קשות של אמהות, גם על אמהות שמתחרטות על הבאת ילדן לעולם. נוצר שיח חדש.

אני שמה לב איך בקבוצות שאני מנחה אמהות נותנות מקום אחת לשנייה לבטא תחושות קשות ולא הכול סובב סביב 'איזה תינוק מהמם יש לי' ו'האמהות היא הגשמת חיי', אלא  גם 'לגדל תינוק זה קשה', ו'החיים הם לא אותן חיים כמו  שהיו לפני שנולד התינוק'.

יש עוד מקום לשינוי וטוב שכך, יש לאן לגדול ולאן להתפתח. אני מקווה שבזמן הקרוב לא תהיה אמא אחת לאחר לידה שזקוקה לתמיכה כלשהי ולא תיקח אותה בגלל בושה, אי נעימות או מחשבות שהיא אמא לא טובה. בשביל זה אני כאן.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

את פורצת דרך בתחומך ומציעה ליווי המתמקד בצד הרגשי לאמהות אחרי לידה אצלן בבית. למעשה, הקמת סוג של סטארט אפ לאמהות אחרי לידה.

מה הביא אותך לפתח את הנישה הייחודית הזאת?

מאז שאני זוכרת את עצמי הייתי מתבוננת וחוקרת אמהות ותינוקות. קסם התינוקות משך אותי מאוד, הרכות, היופי, הטוהר שלהם, גם על האמהות הייתי מסתכלת בפליאה. חלפו השנים, התחתנתי ונכנסתי להריון עם כל החששות הרגילים של נשים הרות. את ההריון העברתי עם חברה טובה והיה לנו כל כך כיף "לקנן" ביחד. לאחר הלידה שוב היינו יחד והיה שם משהו עוצמתי שקשה לתאר במילים. תמכנו אחת בשנייה, הקשבנו אחת לשנייה, קיטרנו, בכינו, צחקנו והקמנו לעצמנו מין שבט קטנטן עם התינוקות שלנו. הרגשתי שיש כאן איזה "סוד" שאמהות לא יודעות ושאני חייבת להעביר אותו הלאה. גיליתי בתוכי כוח נפשי, חיבור לעצמי, שמחה וחופש שלא היו שם קודם.

אני מאמינה שכשנולד תינוק נולדת גם אמא. עם הלידה הרגשתי שנולדתי מחדש, נולדה דנה אחרת שלא הכרתי קודם.

בנוסף, לפני הלידה תמכה בי לאורך ההריון אירית פלקוביץ' המדהימה. קורס היוגה שלה חיבר אותי לעצמי ולהריון וקורס ההכנה ללידה שלה המשיך את התהליך. התמיכה ואוזן הקשבת שלה עשו עבודה נפלאה וגרמו לי להרגיש טוב עם הרגשות שלי לאחר הלידה, גם כשלא הרגשתי שמחה.

אני מרגישה שכל אמא זקוקה לליווי רגשי לאחר הלידה כדי להכיל את עצמה, להבין את עצמה, לאהוב את עצמה ואת תינוקה ולהסתגל בצורה טובה לשינוי שחל בחייה. מתוך המקום הזה, חשבתי שיהיה הכי טבעי ללוות את הנשים בביתן, יחד עם התינוקות, במקום ובזמן שנוח להן, בתהליך קצר יחסית שממוקד בצד הרגשי של האמהות אחרי לידה, מה שהפך עם הזמן לתחום המומחיות שלי.

 

אז הגעת לעיסוק מתוך מקום מאוד טוב ומחזק שעברת בעצמך.

כן, לגמרי. הגעתי ממקום מחוזק וטוב. ממש כך!!

 

מאוד מרענן לשמוע על הגעה לייעוד מתוך מקום מחוזק וטוב ולא מתוך משבר. את חושבת שהמקום המחוזק ממנו הגעת מאפשר משהו אחר במפגש שלך עם אישה אחרי לידה?

מעניין, אף פעם לא חשבתי על זה כך. אני מאמינה שכן, אני מאמינה שדווקא משום שהגעתי ממקום של ביטחון בעצמי שלא הכרתי אף פעם והיה חדש לי, הבנתי שאולי כשנולד תינוק נולדת גם אמא, ואם אמא נולדת, אז יש כאן משהו חדש, ואם יש משהו חדש אז אפשר לצמוח לאן שרוצים. זה ממש משמח, לא? כשאנו יולדות אנחנו מקבלות הזדמנות חדשה.

אז כן, אני מאמינה שהמקום הטוב ממנו הגעתי  מאפשר משהו ייחודי, מאפשר אמונות חדשות על עצמך, בחירה ביכולות חזקות, התמקדות בטוב ובמה שיש. אני מאמינה שאמא שתפגוש אותי תתחיל לפתח ביטחון בעצמה ולראות במה היא טובה ותצליח להבחין בכך שיש לה כאן אפשרות צמיחה, גם אם היא מגיעה ממקום של קושי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לאילו נשים את מרגישה שהליווי שלך מתאים במיוחד?

הליווי מתאים במיוחד לאמהות המעוניינות בתחושת ביטחון אימהי גבוהה יותר, מבקשות להגביר את קולן הפנימי ורוצות להכיר את עצמן ממקום אחר, מקום מחוזק, חומל ומקבל יותר. אני חושבת שהליווי מתאים באופן כללי לאמהות שרוצות להתמודד עם התקופה שלאחר הלידה בצורה טובה יותר עבורן. ייתכן ואותן אמהות רואות את העולם באופן מעורפל כרגע, אבל הן מאמינות ומרגישות מבפנים שישנה דרך אחרת בשבילן.

הליווי מתאים במיוחד לאמהות שמאמינות בליווי כתהליך ולא בשיטות אינסטנט.

 

ליווי כתהליך?

אני מאמינה שאמא שרוצה לעבור שינוי, להתבונן בקושי, להבין ממה הוא נובע, לבטוח בעצמה ולקבל כלים פרקטיים, זקוקה ליותר מפגישה אחת כדי להפנים וליישם. לתהליך אמיתי נדרש זמן מה כדי  לחלחל. ניסיון העבר הראה לי שפגישה אחת אולי מעוררת משהו קטן, אבל בשביל שה'משהו' הזה יחלחל, הוא זקוק לתמיכה, זקוק לליווי וזקוק למעקב וזה משהו שלא יכול להתקיים בפגישה אחת. בסוג כזה של ליווי יש גם משמעות לקשר ביני לבין האמא, וקשר של אמון הוא דבר שנוצר לאורך זמן.

 

נשמע מתבקש.

מה את מזהה שקורה כשה'משהו' הזה מתחיל לחלחל בנשים?

כשה'משהו' הזה מצליח לחלחל בנשים, אני מרגישה שהן מצליחות לתפקד ביומיום בצורה טובה יותר, מצליחות להקשיב לעצמן, לבטן שלהן, ולעשות מה שהן מרגישות לנכון. הן מתקרבות לתינוק ולומדות להקשיב לו, מקבלות ביטחון לסמוך על עצמן ולומדות לקחת אחריות ולהתנהל בכוחות עצמן. אט אט הנשים מבינות כיצד להיות האמא שהן היו רוצות להיות.

אחד הדברים המשמעותיים שמתרחשים הוא שנשים זוכות לתיקון חשיבתי ביחס לעצמן ולתפקוד האימהי שלהן. הליווי מאפשר לנשים להכיר את עצמן מנקודת מבט אחרת, להתוודע לדפוסי ההתנהגות והחשיבה שלהן ולשנותם במידת הצורך. הן מצליחות לאהוב את מה שיש עכשיו מבלי לחכות "שהתינוק יגדל", מקבלות  לגיטימציה לקבלת עזרה ותמיכה ולהבין כמה היא חשובה, רצויה וכדאית, וכמה זאת חוזקה לבקש ולקבל עזרה. הן לומדות לוותר לעצמן, לקבל את עצמן כפי שהן ולומדות לא להתבייש ברגשות הלא נעימים שעולים בתוכן כלפי עצמן, כלפי התינוק וכלפי הלידה שהיתה.

 

אלו נשמעות כמו מתנות גדולות שרלוונטיות לכל החיים.

מה יש בתקופה שאחרי הלידה שמבקש את המתנות הללו באופן מיוחד?

התקופה לאחר הלידה היא ייחודית באפיון שלה מפני שהיא תקופת מעבר ושינוי המביאה עמה  אי וודאות, פחד וחרדה. יש כאן לידה מחדש, עולם חדש שצריך ללמוד ולהכיר. עם השינוי העצום הזה עולים וצפים רגשות מודחקים או חדשים, בלבול, קושי תפעולי, קושי רגשי ומצבים חדשים שהאישה לא הכירה לפני כן. לעיתים השינוי מבהיל, מפחיד, קשה ומדכא.

לאחר הלידה ישנה תחושה אופיינית ייחודית של בדידות והנחה שהכול קורה 'רק לי'- 'רק אני חווה את הקושי הזה', 'רק אני מתקשה בהנקה, 'רק אצלי הוא לא ישן כל הלילה', 'רק לי עצוב' וכד'. במיוחד בתקופה זו  יש צורך גדול מאוד בנִרמול (מלשון נורמלי) התחושות, התורם ליצירת תחושת שייכות.

אני מאמינה שכאשר אמא בוחרת להיתמך אחרי הלידה, חווית ההורות הראשונית שלה נראית ומרגישה אחרת וזה משליך על ההורות בכללה, על הזוגיות, על חייה ועל  קשריה עם משפחתה המורחבת.

 

ובאילו מקרים את מרגישה שהליווי אינו מתאים ואת מפנה לפסיכולוגית או פסיכיאטרית?

הליווי פחות מתאים לנשים שמתמודדות עם מחלות נפש שלאו דווקא קשורות ללידה, נשים שחוו טראומה קשה בעברן ולא טופלו או מטופלות, נשים שמתמודדות עם דיכאון לאחר לידה ואינן מטופלות, נפגעות תקיפה מינית שלא מטופלות בגורם נוסף או לא טופלו ונשים שהתפרצה אצלן מחלת נפש בעקבות הלידה. הליווי פחות מתאים לכל אישה שהקושי באמהות התעורר בעקבות טראומות עבר לא מטופלות ולנשים שסובלות מהפרעות נפשיות ואינן מטופלות.

 

הבהרה חשובה, תודה.

לקראת סיום, מה את מאחלת לעצמך בשנה הקרובה?

אני מאחלת לעצמי להמשיך לצמוח ולהתפתח, ללמוד עוד ועוד ושאף פעם לא ישעמם לי. אני מאחלת לעצמי להיות נאמנה לעצמי תמיד, לא משנה מה קורה מסביב, אני מאחלת לעצמי בריאות ושלווה, אמונה בדרך שלי, יצירתיות ולהמשיך להגשים את עצמי בדרך שבחרתי ובדרכים שיזדמנו לי בהמשך והרבה סבלנות.

 

אם את רוצה לפנות ישירות אל הקוראות, זה המקום.

נשים יקרות, אני מזמינה אתכן לפנות לתמיכה לאחר הלידה, זה משנה עולמות ומשפיע לטווחים ארוכים מאוד. זאת לא תקופה להזניח את עצמכן, אתן מגדלות תינוק וחשוב כל כך שתרגישו טוב עם עצמכן. בתקופה בה אנו חיים יש המון קשיים רגשיים לגדל תינוק והקשה ביותר היא הבדידות והשאיפה שלנו להיות טובות בכל המקצים. אתן הבסיס, אם אתן לא תרגישו טוב כולם מסביב ירגישו כך. אין סיבה להישאר בעצב, בקושי, בסבל ובייאוש. תעשו בשביל עצמכן משהו טוב, מגיע לכן, אתן שוות ועושות עבודת קודש בגידול ילדיכם.

 

תודה יקרה, היה לי עונג לראיין אותך.

תודה לך על הריאיון, הבמה שהענקת לי היא דרך ייחודית ומדויקת לספר על עצמי ועל המלאכה שלי, העונג גם שלי.

 

דנה רביב ליברמן מלווה נשים בביתן באזור השרון (מפתח תקווה ועד יישובי עמק חפר) ומנחת קבוצות לאמהות אחרי לידה ברעננה.

טלפון– 054-4593382

מייל-danaliberaviv@gmail.com

אתר

דף פייסבוק

מוזמנות ליצור קשר.

 

עלות מפגש בקבוצת אמהות אחרי לידה ברעננה: 40 ש"ח.

עלות מפגש ליווי רגשי באורך שעתיים לאימהות אחרי לידה בביתן באזור השרון: 250 ₪.

עלות 4 מפגשים של ליווי רגשי לאימהות אחרי לידה בביתן באיזור השרון:  950 ש"ח .

 

הכשרה מקצועית:

הנחיית קבוצות לאמהות לאחר לידה (דיאדה), דולה פוסט פארטום (בייבי לינק), לייווי רגשי בהתמקדות על פחד, כאב וחרדה בתהליכי אמהות. (אור פינקיס, "לגעת בפחד"), .B.A בתקשורת (המכללה האקדמית נתניה)

 

 

 

** הריאיון נערך כחלק מפרויקט חשיפה של נשות מקצוע מקהילת 'נשים מדברות אמהות' הנוגעות בהיבטים הרגשיים של נשים סביב תהליכי הפוריות, הריון, לידה והורות ומדברות את שפת ההקשבה. הריאיון ממומן על ידי אשת המקצוע. חברות בקהילה שמעוניינות לקחת חלק, מוזמנות ליצור איתי קשר למייל ואוכל לבדוק את ייתכנות ההשתתפות בפרויקט, לימור.

medabrot.imahut@gmail.com

 

** התמונות צולמו בקבוצות לנשים אחרי לידה שדנה רביב ליברמן מנחה ברעננה.

תגובה אחת ל- “דנה רביב ליברמן- ליווי רגשי אחרי לידה באיזור השרון”

  1. אילת אלקיים הגיב:

    דנה, מרגש לקרוא את הכתבה. בטירוף החיים של היום יש כל כך הרבה אימהות שלא מוצאות את עצמן, לא מבינות איפה החלום שפינטזו בתוך חוסר השינה וכרבי הלידה. טוב שיש מישהי כמוך להעיר את דרכן. ואני מזדהה עם הכתבת שזה מרענן לראות הגעת למקצוע מתוך תשוקה ואמונה ולא מתוך חוויה אישית שלילית. לא חייבים לפול לתהום כדי להמריא. בהצלחה

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

אני מרגישה רחוקה מעצמי, מ'האני' שלי | אחרי לידה

מאת : הכי אמיתית

27 במרץ 20112 תגובות

מתוך אחרי לידה, מה עם הצרכים שלי?

מה כל כך קשה לי. אני מרגישה כל כך רחוקה מה"אני" שלי, רחוקה מעצמי, מאותה אחת שאני מכירה, שטוב לי וכיף לי איתה.
"אני" היא אחת שרגילה להרגיש טוב בעור של עצמה, רגילה להרגיש טוב עם המראה שלה, לאהוב את מי שהיא רואה במראה, והבחורה שכרגע נמצאת פה היא אחת עם וקוקו עבועגילה בקליפס, טריינינג מגעיל ולא כל יום יוצא לה להתקלח….

דובת  חורף

מאת : אביבית זהבי בינשטוק

14 באוקטובר 20154 תגובות

מתוך יומן הריון

מנסה להתחבר לכאב כבר 7 חודשים,

לקבל אותו.

וכעת, שבוע 33.

סף הסבלנות שלי נמוך

וההבנה לכאב בתוכי קשה מנשוא.

.

מדברת אל כוחותיי,

יודעת שהם קיימים

ומנסה לנשום דרכם.

איך להקשיב לעצמך

מאת : עטרת ליפשיץ

16 במאי 20123 תגובות

מתוך איפה אני בתוך האמהוּת?, אמהות וקריירה, לכל אמא, מקצועניות מדברות

זאת היתה הפגישה הראשונה שלי עם חגית, פגישת הכרות בה אני מתחילה להבין את הסיבה שבעתיה הגיעה אליי. חגית פתחה ואמרה:

"איבדתי את עצמי, אני לא אוהבת את החיים שלי,

אני לא יודעת מה אני רוצה, כל החיים הפכו חובות ומטלות,

אין לי זמן לעצמי ואין לי זמן לנשום, מה עושים?"