אתה עושה אותי אמא
אהבת אם,  אחרי לידה

שלו שלי, אתה עושה אותי אמא

שלו שלי, אתה עושה אותי אמא. כל כך הרבה מובנים יש למילה הזו. לפעמים מדהים אותי שאתה קטן כל כך אבל עוצמתי כל כך בחיי. אתה מציב לי מעין מראה של עצמי. כל התכונות שלי מועצמות בנוכחותך – הטובות והרעות.

אתה מגייס את כל נימי הנימים שלי בשבילך במחי של קול קטן שאתה מפיק או בכי אחד קורע לב. אתה היחיד בעולם שההזדהות עמו היא גם פיזית וגם ריגשית. הגוף שלי חי ונושם אותך ויחד איתו הלב. כשאתה נבהל, אני מרגישה את הלב נחמץ. כשאתה בוכה, עצוב לי. כשכואב לך, הגוף כואב לי.

כשאתה מחייך – הלב שלי מחייך איתך. אתה קטן כל כך. 6 ק"ג בערך, בן שלושה חודשים, קצת יותר מחצי מטר – אבל שולט בכל מובן של חיי – בנפשי, בגופי, בזמן שלי, במחשבות שלי, בעיסוקים שלי ובעיקר – בלב שלי.

אתה מצליח להמיס לי את הלב עם חיוך אחד קטן

שלוי שלי, לפני שנולדת חשבתי שאור השמש הוא האור החזק והמסנוור ביותר ביקום. היום אני יודעת שזה החיוך שלך. אתה מצליח להמיס לי את הלב עם חיוך אחד קטן. ויש לי מזל ענק שכולך חיוכים. כשאתה רואה אותי, אתה כל כך מתרגש, שאתה בועט ברגליים ומנופף בידיים ומחייך מאוזן לאוזן. לא חשבתי שמישהו יכול לאהוב אותי כל כך.

אומרים שאהבת אם אינה תלויה בדבר. זה אמנם נכון במידה רבה, גם אם לא לחלוטין נכון בימים הראשונים שלאחר הלידה ( גם לאמהות לוקח זמן להסתגל לשינוי העצום הזה), אבל נדמה שדווקא האהבה שלך אלי אינה תלויה בדבר.

לא בחרת אותי (לפחות לא במודע), לא בחרת את הבית שאתה חי בו או את התכונות שלי ואין לך כל שליטה על הבחירות שלי עבורך, ובכל זאת – אתה תמיד מחייך אלי ואוהב אותי כל כך. לא משנה לך מה אני לובשת ואיך אני נראית, אין לך שום שיפוט כלפיי. רק אהבה.

ההורות ניתנה לי בזכות

אני חשה כבוד עצום אליך. אני יודעת שאתה שלי אבל לא רק שלי. אתה קודם כל שלך, אדם בזכות עצמו. אני חשה יראת כבוד כשאני אוחזת בך ומטפלת בך. כל כך חשוב לי שיהיה לך טוב ונוח. כל כך חשוב לי שתהיה שמח. אני יודעת שאתה המתנה הגדולה של חיי, האור של עולמי, ואני מתייחסת אל המתנה הזו במשנה זהירות, שומרת עליך מכל משמר ומכבדת כל רגע משותף.

ההורות ניתנה לי בזכות גדולה ואני מעריכה את הזכות הזו יותר מכל. אני זוכרת בכל רגע שאתה קודם כל אדם עם העדפות, עם טעמים, עם פחדים ועם הנאות ואחת המטרות שלי היא ללמוד אותך ולכבד אותך באשר אתה אתה, הילד המיוחד שלי שהינך.

שלוי שלי, שינית אותי כל כך. הפכת אותי מאדם שמרוכז בעצמו ובעולמו לאדם שעולמו של אחר (שלך) קודם לעולמי. לימדת אותי גבולות חדשים של סבלנות ואיפוק. לימדת אותי מהם עייפות אמיתית ואושר אמיתי וכאב חד. הרגשות שלי כלפיך וכלפי העולם חדים יותר וזה הופך את החיים לחדים יותר ולמשמעותיים יותר. בזכותך אני לומדת להנות מחדש מהילדות כיוון שאני לומדת לראות את העולם דרך עינייך. בזכותך כל ילד בעולם הוא קצת הילד שלי וכל כאב של אמא אחרת הוא כאב שלי. בזכותך הכרתי חברות חדשות, אמהות גם הן, ונפתחתי לעולם שלא ידעתי על קיומו – עולם האמהות.

בזכותך שנים של כעסים נפתרו

בזכותך, שנים של כעסים, ספקות ושאלות בנוגע למערכת היחסים שלי עם אמא שלי נפתרו ברגע אחד כי רק כשהפכתי לאמא יכולתי להבין ולסלוח ולקבל את האנושיות שבה ולהבין עד כמה היא אהבה אותי ונתנה לי. מאז שנולדת אני מתגעגעת אליה באופן טהור ומרגישה אותה איתי ופחות עסוקה בכאב שבאובדן ובהחמצות.

בזכותך, אבא שלך ואני קרובים יותר מתמיד (לשמחתי, ההורות שלנו מושתתת על אהבה גדולה ומבוססת) ואנו חולקים נס משותף – נס החיים. בזכותך, למדתי לשחרר שליטה ולחיות באיזון עם העולם, כיוון שאני יודעת ששחרור שליטה הוא לטובתך (בעבר לא יכולתי לעשות זאת גם כשידעתי שזה לטובתי) כיוון שאני רוצה שתתפתח, שתאהב, שתחווה, שתלמד ואת כל אלו תוכל לעשות רק אם אתן לך לעשות זאת.

בזכותך אני עושה דברים שחשבתי שלא יעלו על הדעת בחדווה גדולה. למשל, כשאתה עושה צרכים ואני מחליפה לך חיתול, אני מרגישה שקיבלתי חבילת הפתעה וכשאתה רעב – אני מכינה לך לאכול גם אם לא אכלתי ולא ישנתי במשך שעות רק משום שאתה רעב.

בזכותך אני נוגעת בקצוות של החיים

בזכותך אני נוגעת בקצוות של החיים, הטובים והרעים. בזכותך התחלתי לחיות באמת. אפילו לא ידעתי שקודם לא חייתי ממש. אתה עדיין קטן כל כך ושברירי כל כך ותלוי בנו עד אין קץ ובכל זאת, כבר לימדת אותי המון על עצמי, עליך, על אבא שלך, על המשפחה שלנו, על החברים שלנו ועל העולם כולו. מדהים כמה אנחנו המבוגרים יכולים ללמוד מילד אחד קטן.

אני מודה לך על כל שיעור ושיעור ועל כל רגע משותף, מודה לאבא שלך על האהבה הגדולה שלו ועל הגנים הנפלאים שלו שעזרו לי לייצר אותך, אני מודה לכל אחד במשפחה שאוהב אותך כי ככל שאוהבים אותך יותר אנשים אמא שלך יותר מאושרת, אני מודה לאלוהים שנתן לי את המתנה הנפלאה הזו ואני מבטיחה לשמור עליה ולכבד אותה תמיד. כל כך הרבה תודות יש לי פתאום, החיים פתאום מחייכים אלי באמצעות חיוך קטן של ילד – החיוך שלך.

אולי יעניין אותך גם:

להיות עוד קצת עם הרגע / לימור לוי אוסמי, 

ילדה שלי, יפה שלי, מתוקה שלי… אני כל כך אוהבת אותך / שירה דרוקר

יוגה של אהבה / שירלי מן

** במידה והאהבה לא הגיעה, עדיין, זה בסדר. את יכולה לקרוא את הטקסט הזה, וגם ליצור איתי קשר לגבי ליווי רגשי בהורות.

את מוזמנת להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

2 Comments

  • Avatar

    עדי ביטון

    רקפת,הכנות שבה כתבת גרמה לי לבכות….כל כך נכון כל כך מרגש.
    ואתה אמא מדהימה.ישר כוח!!!

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?