דיכאון אחרי לידה – הגישה המסורתית

מאת : לימור לוי אוסמי

6 בספטמבר 2010 | 4 תגובות

מתוך אחרי לידה, דיכאון אחרי לידה, מבט מקצועי, מקצועניות מדברות

 עד לפני כמה שנים רובנו לא ידענו מה זה בכלל דיכאון אחרי לידה ומי מאיתנו ששמעה על דיכאון אחרי לידה ידעה להגיד שזו מין מחלה או תופעה שמאפיינת ממש מעט אמהות אחרי הלידה, משהו שהתקשר למחשבות אובדניות של האמא, פגיעה בתינוק, חוסר תפקוד על גווניו אחרי הלידה והיקשרות נמוכה לתינוק שנולד. הייתה בנו איזו ידיעה עמומה לגבי האפיונים והמשמעויות של דיכאון אחרי לידה ובעיקר תחושה שזו תופעה או מחלה ממש נדירה.

היום, נשים רבות יותר שמעו את המונח 'דיכאון אחרי לידה', המונח נהפך למוכר יותר, שגור יותר, אולי אפילו שגור מדיי, ועדיין, רבות מהנשים, האמהות ומשפחותיהן לא ממש יודעים מה זה דיכאון אחרי לידה, איך מאתרים ומאבחנים דיכאון אחרי לידה, איך דיכאון אחרי לידה נראה והאם אפשר לטפל בו בכלל.

כל נקישת גוגל על המונח 'דיכאון אחרי לידה' תוכל להביא למספיק מאמרים שמסבירים מה זה דיכאון אחרי לידה, לרוב מאמרים על פי הגישה הרפואית/פסיכולוגית המסורתית, הרואה את הדיכאון אחרי לידה כפתולוגיה, מחלה, שיש לטפל בה ולהעלים אותה. במגוון מאמרים וכתבות שתמצאו באינטרנט ובאקדמיה תוכלו לראות חלוקה ברורה של 'מצב הרוח' של האישה אחרי הלידה לשלושה מצבים עיקריים: הבייבי בלוז, שרובנו שמענו, חווינו ומכירות, דיכאון אחרי לידה והפסיכוזה אחרי לידה.

הבייבי בלוז

בקצרה, אוכל להסביר שעל פי הגישה הרפואית/פסיכולוגית המסורתית הבייבי בלוז היא תופעה שכיחה מאוד (80%) בקרב נשים אחרי לידה, שבה נשים מרגישות במצבי רוח משתנים בקרב כ עד 10 ימים אחרי הלידה, המאופיינים בעיקר בבכי בלתי נשלט, עצבנות, כעס וקושי לטפל בתינוק. הגישה הרפואית המסורתית מייחסת את הבייבי בלוז לשינויים הורמונאליים המתרחשים בגופה של האישה אחרי הלידה ועשויים להתאזן עד עשרה ימים עד שבועיים לאחר הלידה.

מה זה דיכאון אחרי לידה על פי הגישה הרפואית/פסיכולוגית המסורתית ?

לגבי דיכאון שאחרי הלידה, הגישה הרפואית/פסיכולוגית המסורתית מתייחסת אליה כאל מחלה נפשית לכל דבר ואף יש לה מקום של כבוד בDSM, התנ"ך של אבחוני המחלות הנפשיות. ככל מחלה נפשית, גם לדיכאון אחרי לידה ישנם קריטריונים לאבחון  ולפיו, ניתן לקבוע שאישה מתמודדת עם דיכאון אחרי לידה כאשר יש לה אחד משני התסמינים הללו למשך שבועיים לפחות : א. מצב רוח ירוד, במשך רוב שעות היום, כמעט כל יום. איבוד יכולת ההנאה והעניין ברוב התחומים, כמעט כל יום. ב. ירידה ניכרת, לא מתוכננת, במשקל ובתאבון.  וגם היא מתמודדת עם ארבעה מהתופעות הללו, גם למשך שבועיים לפחות: א. קושי ניכר להירדם או לישון, ב. ירידה ניכרת בפעלתנות, או עלייה בה, ג. מחשבות על התאבדות, ד. עייפות וחוסר אנרגיה, ה. הרגשה קשה של חוסר ערך עצמי, או אשמה, ו. חוסר יכולת לחשוב, להתרכז להחליט החלטות, כמעט כל יום. כלומר, כאשר האישה מתמודדת עם חמישה תסמינים מבין שתי הרשימות, אישה תאובחן כמתמודדת עם דיכאון אחרי לידה. הטיפול הוא לרוב שילוב בין שיחות עם אשת מקצוע ( יש מס' גישות מתאימות לטיפול) עם כדורים נוגדי חרדה/דיכאון.

פסיכוזה אחרי לידה מאופיינת על ידי הגישה הרפואית/פסיכולוגית המסורתית כירידה ניכרת ומשמעותית בתפקוד הכללי של האישה שאחרי לידה וסיכון ממשי לפגיעה בעצמה או בתינוק.

מדוע אני לא מרחיבה על גישה זו ?

לא בכדי תימצתתי מאוד את הגישות הרפואיות/פסיכולוגיות לדיכאון אחרי לידה לכמה פסקאות בלבד. המחפשת מידע על דיכאון אחרי לידה על פי הגישות הללו תוכל למצוא אותו בשפע בעולם הווירטואלי וגם שיטוט בספריות האקדמאיות יניב שפע של מחקרים. הנה כמה כתבות מקצועיות מהרשת על הגישה הרפואית לדיכאון אחרי לידה:

דיכאון שלאחר לידה. אתר: בטיפולנט.

עצבות, דיכאון ופסיכוזה לאחר לידה. מאת : ד"ר בת שבע הרקדוביץ. אתר: דעת.

דכאון אחרי לידה והפרעות במצב הרוח בתקופת ההריון ולאחר הלידה. מאת: ד"ר ליאת הולר הררי. אתר: פסיכלוגיה עברית.

דיכאון לאחר לידה- אבחון, טיפול. מאת: יפעת ויינר. אתר: redear.

 מלבד זאת, התִמצות של גישות אלו לדיכאון אחרי לידה נובע מהרצון שלי להתחיל ולחשוף אתכן לגישה אחרת, בגישה החברתית/פמיניסטית לדיכאון אחרי לידה, המסתכלת על דיכאון אחרי לידה במבט אחר.

במבט אישי

חשוב לי לכתוב שכבר כמעט שנה שאני רוצה לכתוב על דיכאון אחרי לידה ופשוט לא יודעת איפה להתחיל. החומר על דיכאון אחרי לידה על פי הגישה החברתית/פמיניסטית הוא ענֵף ונרחב ומאז שסיימתי את האקדמיה זה נהפך עבורי לפרוייקט להתחיל לעשות אינטגרציה בין אינספור מחקרים. אני נמצאת עכשיו במקום אחר בחיים שלי. אך מכיוון שחשוב לי לחשוף את הגישה החברתית/פמיניסטית לדיכאון אחרי לידה לטובת נשים באשר הם, גישה שהיא נר לרגליי ואני עובדת לפיה, החלטתי להביא אותה לאט לאט, על פי הקצב הפנימי שלי היום. מתוך כך, אני אביא בפניכן מחקרים, דעות וגישות שיוכלו להסביר את הגישה בצורה נגישה וברורה, בלי להיכנס לסלט האקדמי מדיי.

בפוסט הבא בנושא– מאמר ראשון על דיכאון אחר לידה, על פי הגישה החברתית/פמיניסטית. הפוסט נקרא דיכאון אחרי לידה ושמחה יחד.

מאמרים מקצועיים נוספים על דיכאון אחרי לידה:

הבעיה שיש לה שם- דיכאון אחרי לידה. עבודת סמינר בנושא / לימור לוי אוסמי

האם קושי וסבל גדול אחרי לידה הוא הפרעה נפשית? / לימור לוי אוסמי

אני מתחרטת שהבאתי את ילדי לעולם / לימור לוי אוסמי

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך באתר, לקחת חלק בדיונים בפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל medabrot.imahut@gmail.com

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

נושאים קשורים :

4 תגובות ל- “דיכאון אחרי לידה – הגישה המסורתית”

 1. שוש ברקו הגיב:

  שלום למור,

  אני כאן כי אני סקרנית לשמוע על הגישה שלך.
  הייתי שם, יצאתי משם ואני בחודש 8 של ילד שני.

  מנסה להכין את השטח לכל דבר שלא יקרה.

  מחכה להמשך.

  שוש

  • היי שוש,
   תודה על תגובתך והעניין שאת מגלה.
   אחרי החגים אפרסם את הכתבה הבאה.
   מכיוון שאת בחודש השמיני, חווית תחושות מסוימות אחרי הלידה הקודמת ואת מעוניינת להכין את השטח לקראת הלידה הנוכחית, ממליצה שלא לחכות לכתבה 🙂
   אנחנו עדיין לא מכירות אישית ואני לא יודעת איך את מכינה את השטח. בדרך כלל תרפיה באמצעות שיחות מאוד עוזרת לעיבוד התחושות שעלו אחרי הלידה הקודמת ומאפשרת התמודדות טובה יותר אחרי הלידה הבאה.
   אם את מחפשת המלצה למטפלת, אוכל לנסות לעזור לך. כל הפרטים שלי כתובים תחת 'צרו קשר'.
   המשך הריון תקין ובריא, לידה בריאה ופוסט פרטום בריא וטוב גם כן.

 2. גילית רובינשטיין הגיב:

  לימור שלום, אני כותבת עכשו במסגרת האוניברסיטה עבודה על דיכאון אחרי לידה על פי הגישה החברתית/פמיניסטית. אשמח לקבל ממך המלצות…מאמרים שנראים לך חשובים בנושא ואת דעתך. תודה!

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

שם הציור: "אני והבן שלי במדבר", יוני 2011

מאת : ענת רגב

28 ביולי 20114 תגובות

מתוך יצירה נשית

צויר כשדור (הבן שלי) כבר בן כמעט חצי שנה, מתוך תחושה שבינינו העולם כל כך מלא, שאין עוד צורך בכלום ובאף אחד מסביב..

ומצאנו מקום מדהים ושקט לפסוע בו יחדיו.

אמא, אני צריכה שתאהבי אותי כאמא

מאת : אמא חדשה

11 באוקטובר 20118 תגובות

מתוך אחרי לידה, אמהות ובנות, לכל אמא, תחושות מגוונות אחרי לידה

אני כועסת על אמא שלי. כועסת עליה מאוד.

לא מצליחה להעביר את זה או להתגבר על זה.

אני כועסת על עצמי כי אני כועסת עליה. ורע לי כבר כמה ימים. אף אחד לא מבין למה, ואני בוכה ומתעצבנת, ולא טוב לי עם עצמי…

הנקה IN תחליף OUT

מאת : לימור לוי אוסמי

29 בנובמבר 20105 תגובות

מתוך אחרי לידה, הנקה

נדיר שיש לנו הזדמנות לראות איך מול עינינו משתנים ערכים תרבותיים, נורמות תרבותיות וחוקים חברתיים והנה, זה קורה. לאט לאט הולכת ותופסת מקום ההנחה שהנקה היא עדיפה, הנקה הכי טובה ובכלל, שהנקה זה הכי הכי.