אחרי לידה

"אני פשוט מרגישה מטומטמת.. לא מצליחה לארגן את השינה ולא מסתדרת עם ההנקה" – שאלה של אמא

"אני פשוט מרגישה מטומטמת. התינוקת שלי בת חודשיים ואני לא מצליחה לארגן טקס שינה או סדר יום מינימאלי עבורה. ניסיתי כבר את כל הטכניקות ורשמתי כמה ימים בקפידה את סדר היום שלה ושום דבר לא עוזר. הקטנה לא מבחינה בין יום ולילה.

בנוסף להכול, אני כבר ממש מותשת מההנקות. גם בזה, אין שום דפוס קבוע. יש פעמים שהיא יונקת כ"כ הרבה ופעמים אחרות- נרדמת על הציצי, מתעוררת אחרי חצי שעה או שעה ושוב רעבה. למה  ???

אני מרגישה שאין לי את היכולת לזהות מתי היא רעבה ומתי היא שבעה. אני בטוחה שהמון פעמים אני מאכילה אותה ונותנת לה ציצי  כי אני חושבת שהיא רעבה ונראה לי שאני סתם עושה לה כאבי בטן.

מתי היא תתחיל לאכול ארוחות מסודרות ? מתי היא תתחיל לישון בלילה ? מתי יתחיל להיות סדר יום קבוע ? אני יודעת שהיא קטנה ופיצקית, אבל אני פשוט מותשת. הצילו !"

תשובה מאת: לימור לוי אוסמי

אמא יקרה, את אמא חדשה המסתגלת להורות. נכון שגם בדברים אחרים, שהיו לך חדשים, לא למדת הכל ביום הראשון על ההתחלה ?

לפני שישה שבועות התחלת בתפקיד גדול ומשמעותי בחייך, תפקיד שהגעת אליו בלי הכנה ממשית ואת היום נמצאת בתהליך של למידה. את לומדת את התינוקת והתינוקת לומדת אותך. תהליך של למידה לוקח המון זמן וכרוך בהמון ניסוי ותהייה וגם, בטעויות. אני יודעת שמאוד קשה המחשבה של לטעות עם הקטנטנים שלנו, אבל זה חלק מההורות, חלק מהחיים.

נשמע שאת עושה את כל מה שאת יכולה ומבינה היום. כשאת לא יודעת, את שואלת, מבררת, טועה, מנסה, מצליחה וחוזר חלילה. בסופו של יום, האהבה והכוונה הטובה הם אלו שמשפיעים על איכות חייהם של התינוקות שלנו ונשמע שאת באה מאהבה גדולה.

יכול להיות שעוד תגלי או תלמדי משהו חדש ש'יציל' לך את ההנקה או את דפוס השינה והערות ויכול להיות שגם לא. יכול להיות שעשית את מה שאת יכולה לעשות והתינוקת שלך פשוט עדיין לא קראה את הספר הנכון על איך אמורים לאכול ולישון :).

 התינוקות שלנו נולדים עם צרכים משלהם ודפוסים וטמפרמנט משלהם ולוקח לנו, כהורים חדשים, להבין מה הדפוסים והצרכים של התינוקות שלנו ולהתאים את עצמנו אליהם ולראות אם אפשר לנסות גם להתאים אותם לאורח חיים ולצרכים שלנו. זה תהליך ארוך של למידה שלא נרכש בין יום.

את אמא חדשה והתינוקת שלך חדשה בעולם הזה. בתקופה הזו יש תחושה מאוד גדולה של 'אי ידיעה', שאנחנו לא רגילות אליה מחיי היום יום. לא יודעות מה נכון ומה צריך ואיך לעשות וכמה לעשות ומתי להפסיק ועוד ועוד. זה אופייני לתקופה וככה היא האימהות בראשיתה. זו המציאות, זו לא את באופן אישי. אין אמא חדשה שיודעת הכל ומצליחה לעשות הכל כפי שהיא חושבת שצריך לעשות וגם התינוקת שלה משתפת איתה פעולה במאה אחוזו של סינכרון.

ויחד עם הכל.. קשה מאוד להיות סבלנית ומכילה ומבינה כשלא ישנים בלילה והעייפות והתשישות מתחילה להשתלט. יש מישהו שיכול לעזור לך לישון ולאגור כוחות קצת ? יש מישהו שחולק איתך את הטיפול בתינוקת ?

 ***********************

מזמינה אתכן להגיב על השאלה והתשובה ולכתוב את מה שעולה בכן.

שאלות נוספות ניתן לשלוח למייל: medabrot.imahut@gmail.com

שלכן, לימור לוי אוסמי

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020 ואשמח לתאם שיחה.

4 Comments

 • Avatar

  גליה גינרמן

  אמא יקרה,
  מאוד מזדהה עם תחושותייך, אני מבינה את המותשות שלך וזו הרגשה מתסכלת וכלל לא נעימה.

  גם אני הייתי רוצה לשמוע אם יש מישהו שעוזר לך, כי סך הכל, את באמת לא יכולה לעשות הכל לבד.
  את חייבת לישון, לאכול ולשתות טוב, וצריכה להיות לך עזרה בטיפול בתינוקת. זה לא טוב שהכל עלייך.

  בקשר לסדר היום של התינוקת, אולי עלייך לבדוק, הן עם יועצת הנקה או אחות טיפת חלב את כל סוגיית ההנקה. אולי היה עדיף שתתני לה תמ"ל במקום הנקה? אולי זה יעזור לה לישון כל הלילה, או חלק גדול ממנו? אולי זה יקל עלייך?

  עם הבת הגדולה שלי הצלחתי להגיע לסדר יום ממש מושלם תוך 3 חודשים, אבל עם השניה זה היה הרבה יותר מבולבל. את השניה הנקתי ולראשונה נתתי תמ"ל, והחלטתי לזרום עם ההנקה וגם למדתי להניק בשכיבה.
  האמת שהתינוקת ישנה איתי בלילות צמודת ציצי והיתה יונקת גם בלי שהייתי מתעוררת מזה. בשבילי זה היה פתרון משגע גם לישון וגם להניק בו זמנית, ולתינוקת היה צינור חופשי להנקה בכל עת.

  אם יש לך תחושות קשות והדיון כאן לא מקדם אותך, הייתי ממליצה לך מאוד לפנות לארגונים שעוזרים ליולדות. למשל ארגון אם לאם בירושלים (ויש להם שלוחה בבאר שבע ובמשגב), או פשוט לפנות לאחות ילודים.
  אם תרצי, צרי איתי קשר, יש לי כמה קשרים כאלה ספיציפים שיכולים לעזור לך.
  ולפי דעתי שווה לפנות ולקבל עזרה כי אחר כך הרבה יותר קל, ואת יוצאת מזה עם חיוך.

  גליה 050-5854484

 • Avatar

  אילונה

  יקירתי,
  חודשיים נראה לי קצת מוקדם להגיע לסדר יום מושלם, אני עם הבן שלי הגעתי לסדר יום בשלושה חודשים, זה גם השלב שבו מפסיקים הגזים והם מתחילים לישון יותר טוב. היום בני בן 4 וחצי חודשים וישן מ-19:30 ועד 05:30 וכל זה ללא תמ"ל. לדעתי, חשוב מאוד לא לוותר על הנקה, ואם יש מי שעוזר לך אז את יכולה לשאוב חלב ללילה ולתת למישהו אחר להאכיל בלילה כדי שתוכלי לישון יותר טוב. את יכולה להשאיל משאבה מיד שרה – זה לא יקר ופותר המון בעיות. נסי להאכיל אותה במרווחים קבועים – נאמר של 3 שעות בין הנקה להנקה, נסי גם ע"י שאיבות לבדוק כמה היא אוכלת בכל 3 שעות, כך תדעי מה הדרישות שלה. תעשי אמבטיה בערב, אחרי ארוחה שנראית לך כנכונה להיות הארוחה האחרונה, ונסי להשכיבה לישון אחרי האמבטיה. אפשר גם לעשות לה מסג' אחרי האמבטיה, זה מאוד מרגיע אותם ועוזר נגד גזים.
  אנחנו עובדים בשיטה של 1. אוכל, 2. משחק – שכולל גם החלפת חיתול, 3. שינה במהלך היום ואצנו זה עובד.
  הכי חשוב על תוותרי על הנקה, כל עוד יש לך חלב אין צורך להוסיף תמ"ל.
  בעוד חודש הכל יראה אחרת.
  ישר כח.
  אילונה

 • Avatar

  רונית חיימוב זילברמן

  רב האימהות מרגישות כך בהתחלה, זה רק טבעי, ובסופו של דבר את לא צריכה יותר מדי המלצות, פשוט לקחת נשימה עמוקה, לעשות משהו שאת אוהבת שירגיע אותך- שיר שאת אוהבת, הליכה למקום מרגיע- אפשר יחד עם האוצר, העיקר שאת תהיי רגועה כי אנחנו משדרות את המצב… שלנו, זו חלק מעוצמתינו, ואז דברים אחרים יסתדרו. האנרגיות בתקופה הראשונה קצת נמוכות, זה טבעי, ועובר ומהניסיון שלי לשיר שירי לילה- אצלי זה היה הכבש ה 16 עוזר
  בהצלחה 🙂

 • Avatar

  תמר

  מזדהה לחלוטין. כך הרגשתי עם ה"גדולה" שלי בת שנתיים. עם הקטנטונת בת 3 חודשים כבר פחות מחפשת את ה"סדר יום". ודווקא כשאני לא עסוקה בלחפש אותו, אלא פשוט נוכחת כאן עבור הצרכים של התינוקת, לאט לאט הדברים מסתדרים מעצמם. אם ההנקה קשה לך ואת מרגישה ש"עולה לך בבריאות" אז תני בקבוק אחד לפני השינה ( נגיד 19:00 או לחילופין לפני שאת הולכת לישון 23:00) תנסי יום יומיים ותראי אם יש שיפור ואת מצליחה לישון טוב יותר. אנילא משתמשת בתמ"ל בלילה אבל מניקה בשכיבה, מה שמאד עוזר לי. עם הקטנה אני נותנת תמ"ל פעמיים בשבוע ויוצאת עם הגודלה למשחקיה או גן משחקים לשעתיים.
  אני גם ממליצה על הספר לישון בלי לבכות של אליזבת פנטלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ