טיפים לימים שאחרי הלידה

מאת : אמא אנג'לינה

11 באוקטובר 2010 | 0 תגובות

מתוך הכנה ללידה ולאמהות, הריון

הנקה

* אם ילדת בערב ואין יועצת הנקה עד הבוקר, תבקשי שיביאו אלייך את התינוק כשהוא מתעורר ותסחטי לתוך כפית טיפות קולוסטרום. בהתחלה הם לא צריכים יותר מכמה כפיות וזה יעודד את זרימת החלב.

* להיעזר ביועצת הנקה בבית החולים.

* טיפ אישי שלי (ולא חייבים ליישם) – אני כן הרשתי שיתנו תמ"ל בלילות הראשונים בתינוקיה (בשילוב עם הנקה במהלך היום) כי הייתי מאד עייפה, וההנקה לא תמיד הולכת חלק על ההתחלה אז במקום להיות מתוסכלת גם הצלחתי לישון בלילה וגם היה לי כוח להתמודד עם ההנקה במהלך היום. היום אני מניקה ללא בעיה.

* כשמגיעים הביתה, להזמין יועצת הנקה. כדאי מאד לפתור את כל הבעיות על ההתחלה ולא להיגרר לשבוע של תיסכולים, תינוק צורח ופטמות פצועות. גם ככה ההנקה היא קשה, אז לפחות את יודעת שאת עושה הכל נכון ואת בדרך הנכונה להצלחה.

* למרות כל מיני עצות, אני שאבתי מההתחלה ובעלי נותן בקבוק אחד בלילה לפני שהוא הולך לישון (סביב 11) ככה אני הולכת לישון אחרי ההנקה האחרונה (סביב 9) ואז קמה בלילה סביב 2 ככה שיש לי כמה שעות רצופות לישון. אני גם חושבת שזה טוב לקשר של האבא עם הילד, יש לו הזדמנות אחת ביום להאכיל, להחליף חיתול ולהרדים ואז יותר קל לסמוך ולהשאיר איתו את התינוק מאוחר יותר.

* להביא לבית החולים חזיית הנקה, משחה לפטמות ופדים להנקה. אמנם החלב לא מטפטף, אבל הפטמות כ"כ רגישות שזה עושה הגנה וריפוד נוסף לפני החזייה והמשחה גם מרככת וגם מרגיעה אם יש פצעים.

* לפני כל הנקה ( גם בלילה ) לקחת בקבוק מים לידך ואיזה משהו לנשנש, כי נהיים צמאים ורעבים מאד ואי אפשר לקום באמצע. לפני שאני הולכת לישון אני מכינה בקצה העריסה חטיף אנרגיה בשבילי ובקבוק מים.

* בהנקות היום אפשר לשיר לתינוק, ללטף ולדבר ולהיות באור מלא. בהנקות הלילה רק להאכיל ולהשתדל להישאר כמה שיותר בחושך (עם אור קטן) כדי שידעו להבדיל מההתחלה בין לילה ויום ולא ירצו לשחק בלילה.

חוזרים הביתה

* לפחות בשבוע הראשון (ואם אפשר גם בשני) שיהיה  איתך מישהו במהלך היום (אחד כזה שעוזר ולא בא להתארח) כי אין זמן אפילו להכין כוס קפה שלא לדבר על ארוחה. ההנקות בהתחלה מאד ארוכות והתדירות שלהן גבוהה, אז אם יש שעה הפסקה ביניהן את צריכה לנוח ולא להתרוצץ בין הכביסות לבישולים.

* בפעמים הראשונות, להראות לבעל איך להחליף חיתול (ולתת את כל הטיפים שלך), איך להלביש, להראות איך מסודרת שידת ההחתלה, איך להחזיק את התינוק. מה שלנו לפעמים בא טבעי לא כ"כ זורם אצל הבעל והם גם די מפחדים שהתינוק שביר. אז להסביר שגם את לומדת והם לא נשברים כ"כ בקלות רק צריך להיות עדינים. בעלי תפס את העניין די מהר והוא מאד עוזר בטיפול בתינוקת.

* להכין מלאי של סרטים וסדרות מוקלטים, יש המון שעות הנקה ביום וצריך להעביר אותן איכשהו.

* לנסות להיכנס לשגרת יום של הנקות וביניהן לשלב שעות אוכל שלך ושעות שינה. אני למשל חוזרת לישון אחרי ההנקה של 7 בבוקר, קמה בעשר להנקה (לפני זה מכינה לי כוס קפה ופרוסה או עוגה), אח"כ אוכלת ארוחת בוקר גדולה, מניקה שוב באחת, אוכלת צהריים והולכת לישון. קמה בארבע להנקה, אחרי ההנקה של שבע מעבירה פיקוד לבעלי, הולכת להתקלח, אוכלת ארוחת ערב והולכת לישון (כאמור הוא נותן בקבוק ב10-11) ואני קמה בלילה להנקות.

* אחרי שבועיים, להזמין את הסבתא ישר אחרי שהנקה מסתיימת, לקחת את הבעל ולצאת לטיול או לבית קפה קרוב לבית. אתן לא יודעות כמה זה חסר וחייבים להתאוורר. צאו לשעה ותחזרו אנשים חדשים !

ולסיכום – אומנם ההתחלה לא קלה יש הרבה דברים שעוברים עלייך, כאבים, הורמונים ואחריות הטיפול ביצור חסר ישע,  אבל כל יום המצב משתפר גם גופנית וגם נפשית, לאט נכנסים לשגרה ושוכחים איך היה לפני…

בהצלחה לכולן !

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

בהיאבקות על ההנקה יש אלמנט של גאוותנות

מאת : יוליה

18 בפברואר 201150 תגובות

מתוך אחרי לידה, אני אמא מספיק טובה?, הנקה

נפגשתי עם שתי יועצות הנקה מטעם בית החולים, הנקתי רוב שעות היממה, נשברתי רק פעם אחת בבית החולים והיא טעמה בפעם הראשונה והאחרונה עד כה את טעמה של תרכובת המזון לתינוקות. בכיתי וצעקתי כאשר היא ינקה מהפטמה הפצועה, נשכתי לעצמי את השפתיים עד זוב דם בשביל לא לשחרר צעקת כאב שתבהיל אותה ותיצור התניה שלילית לשד.

משפחה שלמה (?) עם ילדה יחידה

מאת : אחת וזהו

16 בינואר 201143 תגובות

מתוך להביא עוד ילד?, לכל אמא

כתבתי בגוגל "ילד יחיד" "קבוצת תמיכה"… מנסה למצוא עוד אנשים כמונו: אמא, אבא וילדה יחידה. אחת וזהו.
לא, לא מבחירה.

קפצו בגוגל מלאי של קבוצות תמיכה…. לאימהות יחידות, להורים לילדים הומוסקסואליים, לאימהות בטיפולים…
ומה עם זוגות עם ילד אחד…? – נאדה.

מה לעשות עם התמלולים ? לידה טבעית- מסע אישי . חלק 6

מאת : לימור לוי אוסמי

16 בנובמבר 20100 תגובות

מתוך לידה טבעית- מסע אישי, סיפורי לידה

הגעתי לראיון מרוגשת ונרגשת (למי שלא מעודכנת בפוסטים הקודמים, הנה הפוסט האחרון ) אני חושבת שזו הייתה הפעם הראשונה בחיי שיזמתי פגישה עם מישהי אחרת, כשאין לי מושג מה המטרה של המפגש ולאן זה יוביל. ובאמת, אחת השאלות שנשאלתי על ידה הייתה : "למה הראיון ?"  אמרתי לה שהבנתי ממש עכשיו שאני רוצה לכתוב ולחקור, […]