טיפים לימים שאחרי הלידה

מאת :

11 באוקטובר 2010 | 0 תגובות

מתוך הכנה ללידה ולאמהות, הריון

הנקה

* אם ילדת בערב ואין יועצת הנקה עד הבוקר, תבקשי שיביאו אלייך את התינוק כשהוא מתעורר ותסחטי לתוך כפית טיפות קולוסטרום. בהתחלה הם לא צריכים יותר מכמה כפיות וזה יעודד את זרימת החלב.

* להיעזר ביועצת הנקה בבית החולים.

* טיפ אישי שלי (ולא חייבים ליישם) – אני כן הרשתי שיתנו תמ"ל בלילות הראשונים בתינוקיה (בשילוב עם הנקה במהלך היום) כי הייתי מאד עייפה, וההנקה לא תמיד הולכת חלק על ההתחלה אז במקום להיות מתוסכלת גם הצלחתי לישון בלילה וגם היה לי כוח להתמודד עם ההנקה במהלך היום. היום אני מניקה ללא בעיה.

* כשמגיעים הביתה, להזמין יועצת הנקה. כדאי מאד לפתור את כל הבעיות על ההתחלה ולא להיגרר לשבוע של תיסכולים, תינוק צורח ופטמות פצועות. גם ככה ההנקה היא קשה, אז לפחות את יודעת שאת עושה הכל נכון ואת בדרך הנכונה להצלחה.

* למרות כל מיני עצות, אני שאבתי מההתחלה ובעלי נותן בקבוק אחד בלילה לפני שהוא הולך לישון (סביב 11) ככה אני הולכת לישון אחרי ההנקה האחרונה (סביב 9) ואז קמה בלילה סביב 2 ככה שיש לי כמה שעות רצופות לישון. אני גם חושבת שזה טוב לקשר של האבא עם הילד, יש לו הזדמנות אחת ביום להאכיל, להחליף חיתול ולהרדים ואז יותר קל לסמוך ולהשאיר איתו את התינוק מאוחר יותר.

* להביא לבית החולים חזיית הנקה, משחה לפטמות ופדים להנקה. אמנם החלב לא מטפטף, אבל הפטמות כ"כ רגישות שזה עושה הגנה וריפוד נוסף לפני החזייה והמשחה גם מרככת וגם מרגיעה אם יש פצעים.

* לפני כל הנקה ( גם בלילה ) לקחת בקבוק מים לידך ואיזה משהו לנשנש, כי נהיים צמאים ורעבים מאד ואי אפשר לקום באמצע. לפני שאני הולכת לישון אני מכינה בקצה העריסה חטיף אנרגיה בשבילי ובקבוק מים.

* בהנקות היום אפשר לשיר לתינוק, ללטף ולדבר ולהיות באור מלא. בהנקות הלילה רק להאכיל ולהשתדל להישאר כמה שיותר בחושך (עם אור קטן) כדי שידעו להבדיל מההתחלה בין לילה ויום ולא ירצו לשחק בלילה.

חוזרים הביתה

* לפחות בשבוע הראשון (ואם אפשר גם בשני) שיהיה  איתך מישהו במהלך היום (אחד כזה שעוזר ולא בא להתארח) כי אין זמן אפילו להכין כוס קפה שלא לדבר על ארוחה. ההנקות בהתחלה מאד ארוכות והתדירות שלהן גבוהה, אז אם יש שעה הפסקה ביניהן את צריכה לנוח ולא להתרוצץ בין הכביסות לבישולים.

* בפעמים הראשונות, להראות לבעל איך להחליף חיתול (ולתת את כל הטיפים שלך), איך להלביש, להראות איך מסודרת שידת ההחתלה, איך להחזיק את התינוק. מה שלנו לפעמים בא טבעי לא כ"כ זורם אצל הבעל והם גם די מפחדים שהתינוק שביר. אז להסביר שגם את לומדת והם לא נשברים כ"כ בקלות רק צריך להיות עדינים. בעלי תפס את העניין די מהר והוא מאד עוזר בטיפול בתינוקת.

* להכין מלאי של סרטים וסדרות מוקלטים, יש המון שעות הנקה ביום וצריך להעביר אותן איכשהו.

* לנסות להיכנס לשגרת יום של הנקות וביניהן לשלב שעות אוכל שלך ושעות שינה. אני למשל חוזרת לישון אחרי ההנקה של 7 בבוקר, קמה בעשר להנקה (לפני זה מכינה לי כוס קפה ופרוסה או עוגה), אח"כ אוכלת ארוחת בוקר גדולה, מניקה שוב באחת, אוכלת צהריים והולכת לישון. קמה בארבע להנקה, אחרי ההנקה של שבע מעבירה פיקוד לבעלי, הולכת להתקלח, אוכלת ארוחת ערב והולכת לישון (כאמור הוא נותן בקבוק ב10-11) ואני קמה בלילה להנקות.

* אחרי שבועיים, להזמין את הסבתא ישר אחרי שהנקה מסתיימת, לקחת את הבעל ולצאת לטיול או לבית קפה קרוב לבית. אתן לא יודעות כמה זה חסר וחייבים להתאוורר. צאו לשעה ותחזרו אנשים חדשים !

ולסיכום – אומנם ההתחלה לא קלה יש הרבה דברים שעוברים עלייך, כאבים, הורמונים ואחריות הטיפול ביצור חסר ישע,  אבל כל יום המצב משתפר גם גופנית וגם נפשית, לאט נכנסים לשגרה ושוכחים איך היה לפני…

בהצלחה לכולן !

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

נפרדת מהבלוג, אני במקום אחר

מאת : אחת וזהו

1 במאי 20112 תגובות

מתוך להביא עוד ילד?, לכל אמא

עוד מעט חודשיים מהויפאסאנה, ואני מעיזה כבר להגיד בקול רם (ולכתוב שחור על גבי בלוג) – אני במקום אחר.

הבטן לא מתכווצת לי כשאני פוגשת חברה שאוטוטו יולדת, או כשאני מחזיקה על הידיים את התינוק החדש שלה. אני בכלל הרבה פחות עסוקה בזה. העולם פחות מתחלק לי לאנשים עם ילד אחד (וזהו) לעומת כל השאר…

למרות כל הידע, לא ידעתי מספיק | לקראת הריון

מאת : שרית ב.

22 במרץ 20130 תגובות

מתוך טיפולי פוריות, רוצות הריון

אני לא נועדתי להיות אמא, ואני חושבת שתמיד ידעתי את זה.

אז אני יכולה להשקיע בעצמי, בפרויקטים אחרים ולנסוע ולטייל ולישון מאוחר, ויש לי יותר כסף, ולהיות אנוכית זה נהדר, דבר כל כך גדול, טרגדיה גדולה. זה טרגי שמשהו כל כך בסיסי, כל כך טיפשי, שלא דורש מיומנות, תעודה או כשרון, דבר שכל כלב ברחוב מצליח לעשות, אני לא יכולה לעשות.

איך את יכולה לזהות שאת בזוגיות שמחלישה אותך?

מאת : עטרת ליפשיץ

20 בנובמבר 201116 תגובות

מתוך אחרי לידה, אלימות במשפחה, זוגיות אחרי לידה, לכל אמא

בדרך כלל אנחנו לא יודעות או יותר נכון לא מודעות. כאשר לקשר אין אופי של מכות פיסיות והאלימות מתבטאת באופן מילולי, נפשי או כלכלי קשה מאוד להבין כי את נמצאת במצב של אלימות. קשה מאוד לשייך את מה שעובר עלייך לתופעה הקשה הזו – מצב של אלימות במשפחה. הקשר בדרך כלל משלב צדדים טובים מאוד שנשברים באופן פתאומי בהתפרצויות זעם או במילים הרסניות. כל אלה נשזרים אחד בשני בדרך מניפולטיבית מאוד שמופעלת עלייך ומקשה עלייך להבין שאת במצב כזה.