על המחירים של 'לידה טבעית'
לידה,  לידה ללא אפידורל,  לידה עם אפידורל,  לידת בית,  עיבוד חוויית הלידה

על המחירים של 'לידה טבעית' ואיך זה משפיע עלינו

 אחרי שפירסמתי בפייסבוק את הסרטון "איזה כיף ללדת" של 'לידה טבעית' (המצורף פה למטה), קיבלתי כמה תגובות אישיות ופומביות מעניינות, ואני בוחרת להביא שתיים מהן, שמשקפות בעיניי משהו חזק בחוויה האימהית היום:

" אותי זה מרגיז לראות את זה. אני מאמינה לאלה שאומרות שהייתה להן לידה טובה ומעצימה, אבל מוחה נגד אלה שמציגות את זה כ"כיף". תהיי כנה, תודי שלידה זה קודם כל קשה וכואב, ומתוך זה יכולה לבוא גם עוצמה. אבל הלידה זה לא רק שירים וריקודים."

"לאחרונה הפייסבוק ממש מוצף בסרטונים של לידה טבעית מדהימה. הרעיון כנראה שזה ייתן השראה לנשים. אבל במקום זה, כל פעם הלב שלי נשבר מחדש… האם אני אשמה בכך שהייתה לי לידה כל כך קשה ?.. למה אני לא ילדתי תוך שעתיים, מתוך שמחה ? מה לא בסדר אצלי ?… "

התגובות החזירו אותי בבת אחת מההתרגשות והשמחה שהיו לי בעת צפיית הקליפ אל המציאות האחרת. מציאות של אמהות שיוצאות חבולות נפשית ופיסית מהלידה, לעיתים עם חוויה של טראומה ממש. אמהות מתוסכלות, שפעמים רבות מאשימות את עצמן על כך שהלידה לא התפתחה כפי שהן ציפו, במיוחד אם התכנון היה 'לידה טבעית'. מציאות של אמהות שמאשימות את עצמן על כך שלא ידעו מה לעשות ברגע האמת, שמרגישות שהן לא יכלו לשאת את כאבי הצירים ו"נכנעו" לאפידורל, שלא עמדו על שלהן אל מול הצוות הרפואי, שלא היו בשליטה בזמן הלידה ובאופן כללי, שהלידה לא התנהלה כפי שהן תכננו. אמהות שמרגישות תחושה קשה וכואבת של פספוס על כך שלא חוו את הלידה כמו שהן היו רוצות לחוות אותה, שמרגישות שהן לא חוו לידה "אמיתית".

אני רואה את התסכול בפניהן, את האכזבה שהן חשות כלפי עצמן וכלפי גופן שאכזב אותן, את התחושות הטראומטיות על הלידה שהייתה רחוקה ממה שהן ציפו לה. לצד סיפורי הלידה ה'מעצימים' אני שומעת גם לא מעט סיפורי לידה 'מדכאים'. וכואב לי. כואב לי שנשים מלקות את עצמן על מה שהתרחש בלידה ולוקחות על עצמן כל כך הרבה.

אמביוולנטיות לגבי שיח "הלידה הטבעית"

כשאני חושבת על השיח המתפתח סביב חשיבות הלידה הוואגינלית וללא אפידורל, שנוטה היום להיקרא 'לידה טבעית', יש בי אמביוולנטיות. צד אחד בי אומר: "איזה יופי שמתפתחת פה הבנה שלאמהות יש רצונות וזכויות בלידה, שאישה היא לא חפץ פסיבי שאפשר לעשות בה מה שרוצים ושאמהות זכאיות לכך שיספקו להן את כל מה שהן צריכות בלידה  – מעמעום אורות, אמבטיה צמודה, ליווי מיילדותי צמוד לאורך כ-ל הלידה. גישה המקדמת את אותה 'לידה טבעית' חשובה, מפני שהיא באה מתוך רצון לקדם את ההבנה לשאישה יש כוח ואחריות על גופה ורצון לשים את האישה וצרכיה במרכז- לשמוע אותה, להקשיב למה שהיא צריכה, לכבד את הבחירות השונות שלה, בתאופן הדומה לחזון ולדרך שלי".

לעומת זה, צד אחר מתכווץ בי כשהוא שומע מילים המספרות על כמה 'לידה טבעית' (ללא אפידורל) היא הבריאה והרצויה ביותר. אני מתכווצת, כי אני מרגישה שדווקא מתוך המקום שרוצה להעצים את האמהות ולהיטיב עמן, ישנה פגיעה בנפשות רבות של אמהות וצמצום של חופש הבחירה שלהן.

החלפת מציאות קצֶה מסוימת, של המדיקליזציה של הלידה, במציאות קצֶה אחרת, שבה יש לידה מסוימת הנחשבת 'טובה', פוגעת בנשים בסופו של דבר, מפני ששתי המציאויות הללו גם יחד מותירות בסופו של דבר את הנשים בלי בחירה אמיתית לקראת הלידה. בין שני הקצוות הללו יש עוד המון אפשרויות שאפשר להתכונן אליהן לפני הלידה או לבחור בהן במהלך הלידה וכולן בסדר גמור. במעבר הזה, בין מציאות קצֶה אחת לשנייה, אין כגע מספיק מקום המבקש לשאול כל אישה ואישה בנפרד: "מה מתאים לך ?" " מה נכון לך ?" מה היית רוצה ?" מה יאפשר לך לעבור את הלידה כפי שאת רוצה ?"

אני רואה את המחירים ואני תוהה מה אפשר לעשות עוד לפני הלידה ולא רק אחריה, בשלב עיבוד חוויית הלידה. אני תוהה איך נשים יכולות להתכונן טוב יותר ללידה, כך שלא תצאנה עם צלקות רגשיות לאחריה. יש בי המון סימני שאלה ואיתם אני ממשיכה לחקור את הנושא וללמוד אותו תוך כדי תנועה.

****

למטה יש אפשרות להגיב, אשמח לקרוא את מה שעולה בכן אחרי הקריאה.

שלכן,

לימור

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, בכרכור ובשיחות וידאו. יוצרת האתר.

052-2835020 Medabrot.imahut@gmail.com

יכול לעניין אותך גם:

ליווי רגשי אחרי לידה
"אני אמא לתינוק, האם מה שאני מרגישה הוא נורמלי?" הרצאה דיגיטלית

לדף הפייסבוק של נשים מדברות אמהות

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

31 Comments

 • Avatar

  אלונה הוטר

  לימור,
  אני כל כך מסכימה איתך ועם הדילמה הקשה בנושא הזה . מתוקף תפקידי המקצועי(משאבי אנוש בארגון גדול) ומעצם היותי אישה שמאמינה מאוד בלידה טבעית, אני פוגשת בדרך כך כך הרבה נשים שדווקא בוחרות בחירה מודעת ללכת אל הלא נודע בכל הקשור ללידה. הן לא חושבות שיש להתאמץ ולהעמיק ידע בנושא, הן לא חושבות שיש ללמוד כיצד ללדת, או כיצד לעמוד על דעתן בחדר הלידה , ואחרי כן מגיעה עוגמת הנפש, הכאב הנפשי והפיזי, האכזבות. מאידך אני גם רואה את אותן נשים מהצד הזה שדווקא "הצליח להן" למרות שהדחיקו ובחרו לא לדעת, לי באופן אישי קשה מאוד עם העניין הזה- אבל כל אחת בדרכה היא.
  אני שומעת סיפורי לידה מזעזעים, שהגיעו בעיקר בעקבות חוסר מודעות של האישה ולאו דווקא חוסר מקצועיות של הצוות הרפואי.בשתי לידותיי, הגעתי החלטתית ונחושה, מאומנת ואסרטיבית וראיתי כי הצוות מתייחס אליי בכבוד בשל כך. אני כן ממליצה לנשים ללכת וללמוד לפני הלידה (הן בטבעית והן עם אפידורל), להעמיק , לשאול, לדעת, לקרוא ובעיקר לעמוד על שלך. כמובן שמסיבות רפואיות שונות ומובנות לא כל אחת יכולה להתמיד עם התוכנית שלה, אבל לפחות לדעת שעשית את המירב בשביל עצמך. לאלו "שהשתבשו להן התוכניות" (גם לי זה קרה בלידה השניה) אני מאחלת תקופת החלמה קלה, אל תכבידו על עצמכן, אל תאשימו ותחפרו בפצע, היו אמהות ותמשיכו קדימה.

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   תודה אלונה, אני אוהבת לקרוא אותך.
   המשפט האחרון שלך כל כך חזק ונכון.

   אני כותבת ומוחקת, כותבת ומוחקת ומתלבטת מה להגיב לך..
   ישנם כמה דברים שאני מסתובבת איתם עכשיו:
   * מהי ההכנה הטובה לקראת הלידה ?
   * האם הכנה טובה מבטיחה לידה טובה ?
   * האם יש משהו שנשים יכולות לעשות כדי לצאת עם פחות טראומות מהלידה ?

 • Avatar

  רונית

  מהי הכנה טובה ללידה… אני לא באמת חושבת שיש לזה תשובה אחת. עבורי הכנה טובה היתה לקרוא המון המון המון המון המון המון ולהכין את עצמי לאפשרות הכי טובה אבל גם לתסריט הכי נוראי.
  הכנה טובה ממש לא מבטיחה לידה טובה. אני חושבת שהכנה טובה יכולה לעזור בלידה עצמה, בהשארת היולדת בהלך רוח שמאפשר לידה והכי חשוב, הכנה טובה תעזור ליולדת ללהסתכל אחורה אחרי הלידה ולקבל את עצמה ואת הדרך בה עברה הלידה (אם לפי התוכניות ואם לא).
  מה אפשר לעשות כדי לצאת עם פחות טראומה… אני חושבת שברגע שאנחנו לומדות לשחרר את השליטה ומבינות שיש דברים שהם מחוץ לשליטתנו, זה יכול להקל את התחושה. עבורי, ללמוד ולקרוא המון עזר לי להבין את זה.

 • Avatar

  סיגלית

  לדעתי יש הרבה הבדל בין לקרוא וללמוד הכל על הלידה, לבין תכלס לעבור את זה. אני זוכרת שלפני הלידה למדתי את כל נקודות לחיצה ברפלקסולוגיה שיכולות לשכח כאב ולקדם את הלידה. ועוד הרבה דברים אחרים. בפועל כשהלידה התחילה המוח שלי פשוט התרוקן. אני זוכרת באיזשהו שלב אחרי המון שעות בלידה התחלתי לחשוב שיהיה נחמד אם בעלי יקח איזה פטיש כבד וידפוק לי אותו חזק בראש. זו הייתה המחשבה היחידה שעלתה אצלי בשלב הזה בין הצרחות, כל מה שקראתי וידעתי נעלם לו. במצב כזה אני לא כל כך מבינה איך אפשר לעמוד מול הצוות הרפואי או בכלל לעשות משהו. מבחינתי הכנה ללידה הייתה טעות, כי היא מאוד כוונה ללידה טבעית, שזה הדבר הרצוי והבריא ביותר לאם ולתינוק. וכשהעניינים לא התפתחו טוב, רק הרגשתי שאני מאכזבת את עצמי ואת בעלי, זה כמובן לא תרם לקידום הלידה. אם הייתי באה בתחושה שאני עושה מה שאפשר, בלי ציפיה לאיך הלידה צריכה להיראות, לא הייתי מרגישה כל כך רע.

   • Avatar

    סיגלית

    רציתי ללדת טבעי ולכן בחרתי הכנה ללידה שתתן לי את הכלים לעבור את הלידה באופן טבעי. הרבה דגש על עוצמה של האישה בלידה, על זה שהגוף שלה יודע, על זה שהיא צריכה לחשוב חיובי. שזה בריא יותר להימנע מהתערבויות ולזרום עם הטבע. רק לא הכינו אותנו מה איך להגיב כשהדברים לא הולכים כמתוכנן. למשל אם לא מצליחים להתמודד עם הכאב בשיטות הטבעיות.

    • לימור לוי אוסמי

     לימור לוי אוסמי

     לצערי ההבכנה הזאת לפעמים באמת חסרה. ההכנה המנטאלית מאוד חשובה -היכולת הזאת להתמודד עם דברים שלא הולכים כמתוכנן. אני תוהה אם אפשר להכין מנטאלית במסגרת ההכנה ללידה הרגילה, אבל גם העלאת המודעות לזה היא מאוד חשובה.
     שנשים תדענה שיחד עם ההכנה, הלידה היא אירוע מאוד לא צפוי ואנחנו לא יודעות איך ייתפתח ואיך נגיב אליו ושאנחנו עושות את מיטב יכולתנו והבנתנו בלידה. וזה בסדר.

 • Avatar

  מלאכי נורית

  אני די מזדהה עם מה שאת כותבת, לימור, בתור אמא ל-2 ילדים, ששניהם נולדו בניתוחים קיסריים, אני מסתובבת עם תחושת אשמה כמעט 6 שנים. רק לאחרונה, לאחר מסע רגשי לא קל , אני מבינה , שלא תמיד זה חשוב הדרך, לפעמים חשובה התוצאה, וחשוב להרגיש שעשינו כל מה שביכולתינו נכון לאותו רגע. אין ספק שלידה טבעית זה נכון וזה טוב ובריא וטבעי, אבל לא לכולן זה מתאים. יש נשים ללא כח סבל, או ללא חיבור (באותו רגע) לאותו כח נפשי שיעזור להן לעבור את הצירים, וזה בסדר.
  מסכימה כ"כ שאין דרך אחת ללדת, ושכל אמא, לא חשוב איך ילדה, היא אמא!!!
  היום, כשאני מבינה שהפכתי לדולה, רק בזכות 2 הניתוחים שעברתי, שהביאו אותי למסע הזה לגלות מי אני, ומה אני רוצה להיות, אני מודה על הדרך שעברתי, וכבר לא מאשימה את עצמי.

  אני חושבת שלידה היא טבעית, כשהיא טבעית ליולדת. שיולדת עושה מה שהיא רוצה, במסגרת מה שאפשר כמובן ללא סיכון היולדת או העובר, ומה שטוב לה. אם טוב לה לקחת אפידורל, אפשר אולי לנסות למשוך קצת, כדי שהוא יגיע ברגע הנכון, ולא יעכב, אבל אין סיבה למנוע ממנה להקל על כאביה, וזה לא אומר שהיא יולדת פחות טובה.
  אני מכירה לפחות 2 נשים, שבשם "הטבעי" היתה להן לידה טבעית, אבל מאד מאד טראומטית, ואחת מהן אפילו לא יכלה לקחת את הילד אח"כ , כי באותו רגע כ"כ כעסה עליו שהכאיב לה כ"כ!!!
  לסיכום, אין צורך לקדש את הטבעי, כמו שאמרתי קודם, לידה היא טבעית כשהיא טבעית ליולדת, ויולדת מרגישה בה בנוח, שמקשיבים לרצונותיה ומכילים אותם, והיא במקום שנוח לה.

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   ואוו, נורית, שמחה שכתבת. אין לי מילים לכתוב עד כמה אני מתחברת. בכל מה שכתבת.
   אולי תכתבי את הפרטים שלך כדי שאמהות שזקוקות לליווי וקוראות כאן יוכלו לפנות אלייך ?

   • Avatar

    מלאכי נורית

    אני מאד אשמח,
    שמי נורית מלאכי, בוגרת מכללת "מהות".
    אני דולה, מדריכת הכנה ללידה, ודולה פוסט פרטום (לאחר לידה).
    ארגז הכלים שלי כולל פרחי באך, הומופאטיה, שיאצו, רפלקסולוגיה, שמנים, צמחי מרפא, שליחות, והרבה אהבה והכלה.
    אשמח להיות בשבילך, ולתמוך בך בהריון, בלידה, ואחריה.
    לקביעת פגישת הכרות – 0542429622 או maldoula2@gmail.com

    תודה.

 • Avatar

  אילת

  אני לא בטוחה שיש דרך ממשית להכין ללידה לפני לידה. אני חושבת שזו חוויה שאי אפשר להסביר במילים, ולא משנה בכמה מילים.
  הגמד שלי נולד בניתוח קיסרי לפני כמעט שנתיים וחצי, ולקח לי כמעט שנתיים וחצי, המון שיחות עם המון אנשים, ועוד לידה כדי לצאת מתחושת הכישלון. היה לי תינוק מדהים מכל בחינה אפשרית, הנקה שהלכה חלק לגמרי, אימהות מאושרת, והרגשה שאני כשלון שלא יודע ללדת. אני בטוחה שההרגשה הושפעה ממאמרים שקראתי ודברים ששמעתי במהלך ההריון, ומצד שני גם היום, אחרי לידה רגילה (ו"טבעית") אני לא מגדירה ניתוח קיסרי בתור לידה.לא שהוא אופציה גרועה כל כך, פשוט בעיני "לידה" זה משהו אחר.
  הגוצית נולדה לפני 3 חודשים בוויב"ק נטול משכחי כאבים, בלידה יחסית קצרה, שכל מספרת סיפורי לידה מקצועית הית מגדירה בתור "מעצימה". באמת, ברמה הטכנית היה סבבה.. אבל מה, גם לידה שהיא סבבה כואבת רצח, ועל זה נשים לא אוהבות לדבר, וגם שוכחות מהר מאד. גם כשגיסתי, שהיא מיילדת, אמרה לי שצירים מרגישים כמו כאבי מחזור רק פי 10000000000 ומשם זה רק נהיה יותר גרוע, לא האמנתי. וכן, גם ליולדת מהסרט למעלה (שהיא במקרה חברה שלי) כאב מאד. ולא, אני לא חושבת שכל אחת בנויה לזה ומזל שיש היום אפשרויות ללדת בלי הכאב הזה.
  אני יכולה להעיד על עצמי, באופן אישי, שבסופו של דבר למדתי על עצמי הרבה מהלידה הטבעית. למדתי שאני יכולה לעבור חוויות בעוצמות מטלטלות לחלוטין ולצאת בריאה ושלמה, למדתי שבעלי יכול לתמוך בי כמו שאף אחד אחר לא יכול, למדתי שאני מסוגלת להוציא משהו בקוטר של עשרה-פאקינג-סנטימטר מה.. טוב לא חשוב 🙂
  ולמדתי שאני לא אוהבת ללדת. שכל הסיפורים ששמעתי וקראתי וחשבתי שאני כזו – אני לא כזו. אני לא אוהבת להיות בהריון ואני לא אוהבת ללדת ואני מוכנה לעבור את כל זה רק בשביל התוצאה, כי אני מאד אוהבת להיות אמא.
  אני חושבת שהבעיה המרכזית שיש לנשים כרגע זה חוסר ידע. כשחברה מספרת לי על הלידה שלה ואמרת "וכמובן שחתכו אותי" זה אומר שהיא לא יודעת שהיתה אפשרות שלא יחתכו אותה. אז נכון, כל אחת צריכה לבחור מה שמתאים לה, אבל את לא יכולה לבחור מה שמתאים לך אם את לא יודעת מה האפשרויות.

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   אילת, מאוד מודה ומעריכה על הכתיבה.
   פה אנחנו מתחילות לדבר על ה-כ-ל, גם על הגברים האל מדוברים שאותם הזכרת.
   אני מרגישה שיש לך מקום מאוד חזק וחשוב בדיונים פה ומזמינה אותך להמשיך להתעדכן (את יכולה גם להירשם לעדכונים באתר בצד שמאל) ולהגיב – להשמיע את קולך הייחודי. אני גם מזמינה אותך לכתוב- כן, פוסטים שאת כותבת בעצמך. אם זה מעניין אותך, צרי איתי קשר.
   שוב תודה שאת כאן,
   לימור

  • Avatar

   סיגלית

   "הרגשה שאני כשלון שלא יודע ללדת"
   ההרגשה מאוד מוכרת לצערי….
   איילת, האם לדעתך הדרך היחידה לא להרגיש כך יותר זה לעבור חוויה מתקנת?
   ומה אם גם לידה שניה לא הולכת טוב, מה עושים? ממשיכים להרגיש כישלון עד הלידה השלישית אם בכלל? האם רק חווית לידה טבעית יכולה לתת לנו תחושה של עוצמה ואמונה בעצמנו, לא משנה מה המציאות? צריכה להיות דרך אחרת לא להרגיש כך…
   יש לך רעיון?

   • Avatar

    אילת

    אם היית שואלת אותי לפני חצי שנה הייתי אומרת לך שהחויוה המתקנת היחידה שיכולה להיות זו לידה חוזרת.
    היום אני לא חושבת ככה.
    אני חושבת שחלק מהנשים שיוצאות מאוכזבות מקיסרי (ואני כוללת את עצמי ברשימה הזו) פשוט מגיעות עם דרישות וציפיות גבוהות מדי מעצמן. יש משהו בהתכוננות ללידה טבעית שגם אומר "אני לא סתם יכולה ללדת, אלא גם "יותר טוב" מכולכן". בעיני זה חלק מרצון טבעי להיות האמא הכי טובה שיש. אבל אין לזה סוף. כשהמיילדת שלי בלידה השניה שאלה אותי מה אני רוצה מהלידה, אמרתי לה שהפעם אני לא עושה תכניות ומסתפקת פשוט בללדת.. אבל איפשהו בתוכי אמרתי לעצמי שהפעם לא רק שאלד לידה רגילה, אני גם אהנה מזה, וגם אצא בצעדי מחול מהדלת, כמובן.
    ולא נהניתי. לא היה לי כיף. לא הרגשתי עוצמתית ולא כלום. לא אוהבת ללדת. יצאתי על כסא גלגלים כי היה לי קשה ללכת, כי כמה שעות לפני זה ילדתי 10-פאקינג-סנטימטר וכו'.

    נו, אז בעצם שוב נכשלתי? כי שוב לא עמדתי בציפיות של עצמי?
    הצלחתי הפעם בענק בדיוק כמו שהצלחתי בענק בפעם הקודמת ובדיוק כמו שאת הצלחת בענק.זה משפט שקל להגיד וקשה להרגיש, אבל הוא נכון.
    אני לא יודעת מה היו הנסיבות של הקיסרי שלך, אבל אני שנתיים וחצי אכלתי את עצמי בגלל שהעובר שלי היה במצוקה ולמעשה הקיסרי כנראה הציל אותו.
    אז על זה לבכות?
    לא לחגוג?
    ונניח לא הייתי מצליחה להניק, אז גם הייתי כשלון?
    ונניח הייתי מגלה שאני לא אוהבת להיות אמא ומתה שחופשת הלידה תיגמר כבר – אז אני כשלון?
    ונניח הייתי חושבת שאידאלי לחתל בחיתולי בד ובעקבות המציאות נאלצת לעבור לחד פעמי (מה שאכן קרה לי) – אז אני כשלון?
    ונניח הייתי רוצה לשאת כל היום במנשא אבל כואב הגב.. נו, אני כבר כשלון?
    ונניח עברתי ניתוח קיסרי ויצא לי ילד בריא ונהדר, ואני בריאה בגופי ולומדת דברים לקראת הלידה הבאה, שגם אם תהיה קיסרית תהיה שונה לגמרי מהראשונה?
    אז אולי אפשר להגיד שזה בעצם בכלל לא נורא?

 • Avatar

  לירון דרוקמן

  הי לכולן ,
  כתבה טובה ותגובות מעניינות אך שאלתי היא לסיגלית
  אני הבנתי ממה שרשמת שאכן הכנת את עצמך כל כך טוב ללידה טבעית ולמדת בעצמך את כל הנקודות הרפלקסולוגיות ללידה אך אינני מבינה מדוע לא לקחת לעצמך דולה- תומכת לידה שהיא זאת שתעשה עבורך את כל הלחיצות , הרי בתור אמא ל2 ילדים אני יודעת בוודאות כי בזמן הלידה אין לנו מקום להתעסקות בלחיצות או בשכנוע עצמי מה כן היה נכון ומה לא … אז נכון שלמדנו הרבה לפני הלידה והיינו מצטיינות בקורס הכנה אך בזמן הלידה אין לכל זה משמעות כמעט כלל.
  אני רוצה לשתף כי בלידה הראשונה שלי לפני 4 שנים לקחתי דולה שהסבירה הכל מעולה בקורס הכנה אך במהלך הלידה אם היא לא הייתה שם כדי לתמוך בי ככל הנראה והייתי נשברת מזמן כי כל מה שלמדתי נעלם .. זה הדהד איפה שהוא אך נעלם בזמן הצירים והיא הייתה זו שאיפסה אותי בזמנים הנכונים.
  הלידה ארכה 19 שעות מתוכם 12 שעות היו טבעיות , ברגע שבא הפיטוצין (זרז ) "נלחמתי" 4 שעות עד ש"נכנעתי" לאפידורל ( שגם לא השפיע אך עזר במעט ) – כל זה בסופו של דבר מגיע למקום אחד : שאלמלא ה"דולה" שלי הייתי יוצאת בתחושת תבוסה ונחיתות וכמו כל הנשים שאמרו שכתבה "תחושת בגידה של הגוף" אני יצאתי עם תחושה מרוממת,חזקה וכן הלידה העצימה אותי למרות "הכניעה" כביכול לאפידורל.

  בלידה השניה לפני שנה + כבר הרגשתי "חכמה" ולא לקחתי לעצמי דולה וכאן הייתה הטעות כי שם במיון הרגשתי כמה חסרה התמיכה.. ועל כן היום אני דולה !! אך אתן יכולות להיות בטוחות שעצם העובדה הזאת ואני עדיין אקח לעצמי דולה בלידה הבאה ,בע"ה.

  אני חושבת שקודם כל אנו צריכות להבין שלידה היא לא מלחמה עם הגוף מי יותר חזק , הגוף או הנפש.. זה צריך להיות שיתוף פעולה מלא ותני לתומכת לידה שלך לנהל עבורך את העניינים.
  שיהיה בהצלחה לכולנו ויום מקסים.
  לירון

  • Avatar

   סיגלית

   היי לירון,
   לשאלתך מדוע לא לקחתי דולה, גם אני שואלת את עצמי הרבה את השאלה הזו, וזו אחת החרטות הגדולות שלי בנוגע ללידה. כנראה הייתי יהירה, וחשבתי שזה "קטן עלי", שאני מסוגלת להתמודד (לידה ראשונה :). גם קראתי לבעלי דולה, האמנתי שבלידה הוא זה שיתן לי את התמיכה המתאימה. טעות גדולה! הרגשתי לגמרי לבד. בעלי לא ידע איך לתמוך בי, והלחץ שלו שלא אקח אפידורל רק פגע בי וגרם לי להרגיש כישלון. הרגשתי שאני לא יכולה לעמוד בכאב הזה, ואף אחד לא היה שם כדי להזכיר לי שאני יכולה. לסיכום העניין, אני מאמינה שדולה יכולה מאוד לעזור, גם פיסית וגם מנטלית.

   • Avatar

    נשי ברוומן

    בעניין הדולה. אני חושבת שזה ממש קריטי!!!! לכל מי שחושבת שאפשר בלי.. ממש לא כדאי! אני לא רציתי שהדולה שלי תיגע בי בזמן הלידה.. (יש לה ידיים מדהימות, ותכננתי שהיא תעשה לי מסאז'ים כל הלידה, אבל לא הייתי מסוגלת לקבל מגע), אבל בסוף היא נתנה לי כזאת תמיכה נפשית שאני בטוחה במאה אחוז שהלידה שלי היתה אחרת לגמרי בלעדיה. לא שלא היה קשה, כואב, מפחיד, אבל זה עולם אחר. את בעלי העפתי מהחדר די מהר (והוא גם הבין שהוא צריך לעוף, גם את זה לא ידעתי מראש שאני ארצה), והיא בעצם היתה היחידה שהיתה איתי כל הזמן ועודדה אותי שאני גיבורה, ושאני יכולה… וכו' וכו'…
    בלידה הבאה אני מאוד מקווה להגיע למצב שאני חווה פחות את הכאבים ושהכל ילך הרבה יותר רגוע, אבל כמובן שאני מכינה את עצמי לכל האופציות… אי אפשר לדעת מה הלידה תביא… אבל אפשר להתכונן כמה שיותר, בצורה הכי מתאימה לאמא ולהריון שבו היא נמצאת…

 • Avatar

  שלומית ארד

  גם אני (לידה ראשונה קיסרי לידה שנייה טבעית) הסתובבתי המון זמן עם התחושות האלה: איך אפשר לעזור לנשים שלא יצטרכו לעבור מה שאני עברתי? אגב, כל התחושות האלה מתאימות גם לסיפור של ההנקה והפוסטפרטום עם בקשת העזרה וכו'. איך אפשר להזהיר אותן? איך אפשר לחנך אותן למה חשוב באמת? למה צריך לעבור את כל המסע הכואב של הלידה הראשונה כדי להגיע לכל התובנות? ובכלל למה אי אפשר להתחיל ישר מהילד השני? זה יכול לחסוך כ"כ הרבה בעיות 🙂 כמה פעמים פגשתי אשה בהריון ראשון וכ"כ רציתי להגיד לה משהו וברגע האחרון עצרתי את עצמי: מה פתאום להפחיד אשה בהריון עם כל מיני סיפורי אימה. ואולי גם אותי הזהירו והייתי בהכחשה? הרי זה סוג של מנגנון הגנה. מי לא תעדיף לנצור בזכרונה את היולדת הרוקדת מהסרט ולהאמין שכך יהיה גם אצלה? ובכל זאת, אם רוצים לתמצת את כל העצות, הייתי מנסה לנסח זאת כך:
  1. הצטיידי בידע: גם האשה מטיפוס "תנו לי אפידורל ועזבו אותי מכל הבולשיט הזה" עושה חטא לעצמה אם לא תכין לה "ארגז כלים" חילופי רק למקרה שהרופא מרדים מתעכב או פתאום מודיעים לה שלפי בדיקות הדם היא לא יכולה לקבל אפידורל (קרה לי)
  2. דולה! פשוט אין לדבר הזה תחליף! הורים מוציאים הון עתק על עגלה, מיטה וכו' ואינם מבינים את ההשפעה העצומה שיש לדולה על חווית הלידה טבעית או התערבותית.
  3. חיזוק האמונה בגוף/ הקשר עם הגוף שהרי הוא השותף מס' 1 למשימה הזו. אני יודעת שזה נשמע ארטילעי ולכן גם קשה לביצוע. זו לא משימה חד פעמית, זה תהליך ויש המון דרכים לעשות זאת למשל תירגול יוגה להריון, תרגול דמיון מודרך, קריאה. תקצר היריעה מלפרט.. לכן רק אתן המלצה על 2 ספרים: גופה של אשה תבונתה של אשה מאת ד"ר כריסטיאן נורת'רופ, לידה פעילה של ז'נט בלאסקאס, איך הפכה האשה לגבר מאת טובי בראונינג. בסוף יצא 3 ספרים:-) 9 חודשים יספיקו לכן?

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   שלומית, את נפלאה. כתבת דברים נהדרים.
   הייתי מוסיפה לחיזוק האמונה בדוף, גם חיזוק האמונה בעצמך- שלא משנה איזו לידה תהיה לך או עם מה תצטרכי להתמודד בלידה, יש לך את הכוח והיכולת לעבור את זה ולצאת מזה חזקה. לחזק את האמונה שיש בנו היכולת להתמודד עם הכל.

 • Avatar

  בטי גורן, מנחת מעגלי אמהות בת"א

  לימור – מתהפכת לי הבטן כבר מספר חודשים סביב הנושא הזה. אני לא מצליחה להביא את עצמי לכתוב על זה, כי אני מרגישה שיש בי כעס רב כלפי המציאות שבה נשים יולדות בישראל. לאחר שמיעת עשרות סיפורי לידה במעגלי האמהות וקריאת מאות (קצת מוטרפת בעניין הזה) …מתקבלת תמונה מאוד עגומה ומאוד לא מכבדת של היולדות בממסד הרפואי.
  מרגיש לי שכמו בנושאים חשובים אחרים, אין שום חינוך מוקדם בתחום הזה. ישנה בורות ענקית סביב מה זה אומר ללדת, שנובעת מכך שפשוט אנחנו מגיעות להריון ראשון בלי שום ידע מהעבר, לדוגמה, מבית הספר, מחינוך לנשיות, מכך שלא ראינו את קרובות המשפחה שלנו יולדות. הבורות הזו גורמת להמון הפחדות וחרדות סביב הלידה.
  שאלת מהי ההכנה "הנכונה". אני מאמינה שידע במידה מאוזנת, שעשוי להיות בספרים, בגישות, בסרטי לידה, בסיפורי לידה, באתר שלך וכדומה, עשוי להפחית חרדה ועשוי לעזור לאישה ההרה להתכוונן לקראת הלידה שמתאימה לה. סביבת הלידה חשובה מעין כמוה. האם האישה רוצה להיות עטופה בכמה שיותר דמויות מחבקות ועוטפות? האם האישה מעוניינת ללדת כמו חתולה לבדה?

  ועוד ועוד, אני יכולה להמשיך לכתוב פה ולא לסיים עד מחר. תודה לך נפלאה על שהבאת מעצמך ולאחרות.

  בטי גורן, קודם קול אמא: מעגלי אמהות לתינוקות בת"א, 050-4935520

 • Avatar

  חגית מנדרובסקי

  כותבת ומוחקת מלא. לא ממש יודעת איך לתמצת את מה שמרגישה ורוצה לשתף אל מול הכתוב. לימור-את מקסימה ומופלאה ונדירה ומדהימה ואני אוהבת אותך. זה דבר ראשון.

  מעבר לכך, אני מבינה בדיעבד שלא הייתי הכי כנה עם עצמי בזמנו, כלומר – כל הזמן שכנעתי את עצמי שאני רוצה רק לידה טבעית, אבל בעצם מה שרציתי זה שיהיה קל. שזה יזרום ויהיה משהו פנטזיונרי כזה. לא רציתי להאמין שזה הולך לכאוב מאוד. לא רציתי להאמין שדברים עלולים להסתבך.

  אני חושבת שבעיקר בגלל שנאחזתי בפנטזיה של ללדת טבעי, לידה טובה, לידה קלה – דווקא בגלל זה הייתי מאוד בשליטה ולא שחררתי.

  בדיעבד אני מבינה שההצלחה הגדולה שלי היא ההסכמה אחרי יממה של צירים, לאפשר מתן אפידורל וזירוז ובסוף אחרי שהלידה לא התנהלה כמתוכנן והעובר הרגיש תקוע ואני לא הצלחתי יותר לעמוד בכאב, למרות האפידורל, שיוציאו אותו בניתוח ויצילו את שנינו מסכנה אפשרית.

  ההצלחה שלי בעיניי היא זה שבכל רגע נתון בחנתי את האפשרויות והלכתי על מה שבאמת הכי חשוב: שאני אשאר בריאה וחיונית למען התינוק שלי ושהתינוק שלי ייוולד בריא ושלם.

  אז נכון שההחלמה הפיזית והנפשית ואפילו הרוחנית הייתה לי קשה, אבל למדתי מזה הרבה דברים לגבי ענווה, ושחרור וכנות ויושר פנימי. ובעיקר על הזכות להביא חיים אל העולם ועל החשיבות של הכרת-תודה על כל מה שיש לי.

  היום אני בוחרת במודע מתוך הבנה הרבה יותר עמוקה ומתוך בשלות של אישה מנוסה יותר ושל אמא שעוברת כל הזמן משברים ותהליכי צמיחה, להיות מאושרת. לשמוח במה שקורה ולהאמין בלב שלם שזה הדבר הכי טוב שיכול לקרות.

  כבר פחות מעניינות אותי דעותיהן של נשים אחרות, וגם לא מחקרים וסברות של אנשי מקצוע מתחום הרפואה, כזו או אחרת.

  בעיקר מעניין אותי להיות קשובה לאמת שלי, של הגוף שלי, של הרצון הכי אמיתי ועכשווי שלי.

  מהבחינה הזו אני מרגישה שלא ילדתי רק את הבייבי המהמם שלי, אלא גם את עצמי – מחדש.

  חיבוק אוהב לכולנו.

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   היי יקרה,
   אני גם אוהבת אותך מאוד !

   איזה כיף לקרוא אותך מפרספקטיבה של זמן, כשהדברים נראים כבר אחרת. עם הזמן, הצלחת לספר לעצמך סיפור לידה אחר- מקבל יותר, מבין יותר, מתחשב יותר ומאפשר יותר. נהדר !

   אני חושבת שבאמת חסר הזמן הזה לפני הלידה להתכנסות פנימית ומחשבה לקראתה.
   עם זאת, אני לא בטוחה ש'כנות' היא העניין, כי קצת קשה להיות כן לקראת משהו שאת לא יודעת מהו. יכול להיות שבזמנו חשבת בכנות שאת רוצה לידה ללא משככי כאבים, כי זה מה שהבנת (בכנות) שהיא אומרת. היום, בדיעבד, את יודעת שלידה כזאת זה דבר הרבה יותר מורכב ממה שחשבת ולכן את מאפשרת לעצמך לחשוב שוב (בכנות) על הלידה ממבט אחר.

   סת מהדהדת לי את מה שעולה בי שקראתי, מתוך התחושה שלי שכנות היא משהו שמאוד מוביל אותך בחיים. ואם בכלל לא מתאים מה שכתבתי- אז אני בטוחה שתכתבי לי בכנות את מה שאת מרגישה :).

 • Avatar

  רונית

  הצלחה שלי בעיניי היא זה שבכל רגע נתון בחנתי את האפשרויות והלכתי על מה שבאמת הכי חשוב…

  איזה משפט מעולה!!!

 • Avatar

  עדי איצקין

  בהכנות ללידה שאני מעבירה, משפט המפתח הוא: "אני אקבל בברכה כל מה שצריך על מנת שההריון והלידה יסתיימו באמא ותינוק בריאים ומאושרים" ובכן האין זה ברור?! כמובן שכן השאלה היא איך מגיעים למקום הזה מתוך ידע, הבנה, תודעה והכרת עצמי. אילו הכלים שאני מעבירה וכן גם כלים רבים ל-מה קורה אם זה לא הולך כמו שרצינו ושוב אני חוזרת על משפט המפתח: "אני אקבל בברכה כל מה שצריך על מנת שההריון ןהלידה יסתחחמו עם אמא ותינוק בריאים ומאושרים".
  באהבה לכל היולדות.

 • Avatar

  חגית מנדרובסקי

  אוח לימורי – הלוואי והיו עוד כמוך 🙂 מתוקה.

  תודה על המלים החמות שמביעות הרבה אהבה

  תודה רונית על השיקוף – חיזקת אותי לאללה

  והרבה תודה עדי יקרה על מה שכתבת, אכן היום אני מעריצה את דרכך

  פעם חשבתי שרק ואך ורק לידה ללא אפידורל היא היא הלידה האמיתית. ובדיעבד אני באמת חשה שכאילו למדתי משהו בכוונה במה שקרה לי, כלומר: התפיסה הזו שיש לידה אחת והיא הנכונה והיא המושלמת והיא ההצלחה…

  זו תפיסה מוטעית ומטעה. ואני באמת בדיעבד מוצאת שמאחורי התפיסה הזו שלי היו המון המון המון פחדים שלא יכולתי במקום בו הייתי לתת להם מרחב וביטוי.

  אז מבחינתי בהחלט, בכנות – כל מה שקרה לי הוא מבורך בעיניי היום, במבט לאחור. למרות שהיה הרבה 'רע' באותם רגעים בפועל בחוויית הלידה, באשפוז, בהחלמה וכו'.

  וקל לי לכתוב זאת כשאני לא כאובה אחרי ניתוח קיסרי, אבל ברמה הנפשית והרוחנית ואפילו בקבלה הפיזית של גופי ובטני לאחר האירוע הזה, אני מודה שהיום אני הרבה יותר אוהבת את כל מה שקרה ואין לי טיפת טרוניה בנדון.

  אני מאושרת בילד המדהים שקיבלתי . גאה בעצמי ובאיש שלצדי שאת מה שיכולנו והאמנו שנכון עשינו. ומודה מודה מודה שבורכנו בבריאות, שפע והמון אהבה.

  כל השאר בקטנה… 🙂 שבוע מקסים יקרות. תודה שאתן כאן.

 • Avatar

  שירה דרוקר

  טרם ילדתי, אבל אני מסכימה עם בטי בנוגע לכך שההכנה הטובה ביותר היא צבירת ידע. וזה נכון לטעמי בכל דבר בחיים, באופן אישי, אני מרגישה שככל שאדע יותר על דבר מסויים, אתמקצע בו, מכל הכיוונים, כך יעלה הביטחון העצמי שלי בנוגע אליו, וכתוצאה מכך – "איכות הביצוע" תהיה גבוהה יותר.
  אך מהיכרותי עם נשים שונות, ואנשים שונים, אני מתקשה לומר שיש "הכנה טובה ללידה", אשר מתאימה לכולן. יש נשים שיותר מדי אינפורמציה תערער את ביטחונן, תבלבל אותן, תגרום להן לפחדים וחרדות אשר ישפיעו על מהלך הלידה לרעה. יש נשים שתלמדנה המון מסיפורי לידה ויש כאלה שיעדיפו לחוות רק את הסיפור של עצמן, וירגישו שסיפורים אחרים גורמים להן להרגיש פחות טובות או לפתח ציפיות גבוהות מעצמן שאולי יביאו לאכזבות מיותרות בסופו של דבר…
  בקיצור – כמו שכל לידה היא שונה מהאחרת, וכל אישה שונה מחברתה, כל אחת צריכה להכין את עצמה ללידה בצורה שמתאימה לה, בצורה שבה היא מכינה את עצמה לכל חווייה אחרת בחיים. עלינו לבחון בעצמנו – "מה גורם לי לביטחון?", "מה מניב אצלי תוצאות טובות?" (אפשר להשוות את זה ללימודים, לתכנון (או אי תכנון) של טיול וכו').
  ההכנה היא אינדיבידואלית, ועל כל אחת להקשיב לעצמה ולגלות את ההכנה הטובה עבורה.
  בהצלחה!

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?