עלה ברוח לידה טבעית
לידה,  לידה ללא אפידורל,  לידה עם אפידורל,  לידת בית,  עיבוד חוויית הלידה

לידה טבעית: האם היא הטובה ביותר? האם לכולן זה מתאים?

 אחרי שפירסמתי בפייסבוק את הסרטון “איזה כיף ללדת” של לידה טבעית, קיבלתי כמה תגובות אישיות ופומביות מעניינות, ואני בוחרת להביא שתיים מהן, שמשקפות בעיניי משהו חזק בחוויה האימהית היום. זה הסרטון:

” אותי זה מרגיז לראות את זה. אני מאמינה לאלה שאומרות שהייתה להן לידה טובה ומעצימה, אבל מוחה נגד אלה שמציגות את זה כ”כיף”. תהיי כנה, תודי שלידה זה קודם כל קשה וכואב, ומתוך זה יכולה לבוא גם עוצמה. אבל הלידה זה לא רק שירים וריקודים.”

“לאחרונה הפייסבוק ממש מוצף בסרטונים של לידה טבעית מדהימה. הרעיון כנראה שזה ייתן השראה לנשים. אבל במקום זה, כל פעם הלב שלי נשבר מחדש… האם אני אשמה בכך שהייתה לי לידה כל כך קשה ?.. למה אני לא ילדתי תוך שעתיים, מתוך שמחה ? מה לא בסדר אצלי ?… “

התגובות החזירו אותי בבת אחת מההתרגשות והשמחה שהיו לי בעת צפיית הקליפ אל מציאות אחרת, שאני מכירה היטב. מציאות של אמהות שיוצאות חבולות נפשית ופיסית מהלידה. אמהות שמאשימות את עצמן על לידה שלא התפתחה כפי שהן ציפו או שלא ידעו מה לעשות ברגע האמת, למרות קורס ההכנה ללידה. אמהות שכאב להן וביקשו אפידורל, ומתמודדות עם מחשבות שזו הייתה כניעה וחולשה שלא הייתה אמורה להיות. אמהות שמרגישות אכזבה על כך שלא עמדו על שלהן מול הצוות הרפואי שהציע אפידורל, וואקום או ניתוח קיסרי, ועולות בהן מחשבות שהן היו אמורות להיות בשליטה או חזקות יותר.

אני רואה את התסכול בפניהן, את האכזבה שהן חשות כלפי עצמן וכלפי גופן שאכזב אותן, את התחושות הטראומטיות על הלידה שהייתה רחוקה ממה שהן ציפו לה, ואני יודעת ומחזיקה בתוכי את הידיעה שמה שהן מרגישות הוא חלק ממשהו רחב יותר. חלק משיח חברתי-תרבותי שמתרחש בימים שלנו, ומוליד מחירים רגשיים לא קטנים, שנשים מתמודדות איתם באומץ לא מבוטל.

יש בי אמביוולנטיות לגבי שיח הלידה הטבעית

כשאני חושבת על השיח המתפתח סביב חשיבות הלידה הוואגינלית וללא אפידורל ( שנוטה היום להיקרא ‘לידה טבעית’), יש בי אמביוולנטיות. צד אחד בי אומר: “איזה יופי שמתפתחת פה הבנה שלאמהות יש רצונות וזכויות בלידה, שאישה היא לא חפץ פסיבי שאפשר לעשות בה מה שרוצים ושאמהות זכאיות לכך שיספקו להן את כל מה שהן צריכות בלידה. גישת ה’לידה הטבעית’ היא חשובה, מפני שהיא באה מתוך רצון לקדם את התפיסה שלאישה יש כוח ואחריות על גופה ורצון לשים את האישה וצרכיה במרכז- לשמוע אותה, להקשיב למה שהיא צריכה, לכבד את הבחירות השונות שלה, באופן הדומה לחזון ולדרך שלי”.

לעומת זה, צד אחר מתכווץ בי כשהוא שומע מילים המקדשות את ה’לידה הטבעית’ (ללא אפידורל), כלידה הטובה והנכונה ביותר לכל אישה. אני מתכווצת, כי אני מרגישה שדווקא מתוך המקום שרוצה להעצים נשים ולהיטיב עמן, ישנה פגיעה בנפשות של אמהות וצמצום של חופש הבחירה שלהן, ואני פוגשת את המחירים של האופן שבו נתפסת הגישה הזאת בנשים שאני מלווה.

החלפת מציאות קצֶה מסוימת, של המדיקליזציה של הלידה, במציאות קצֶה אחרת, שבה יש לידה מסוימת הנחשבת ‘טובה’, פוגעת בנשים בסופו של דבר, מפני ששתי המציאויות הללו יכולות להותיר את הנשים בלי הקשבה ונוכחות לרגע הזה, ועם אשמה על כך שהלידה לא התפתחה כפי שרצו. זה שוב שיח שמדבר מעל הראש של הנשים, כמו מנהל את הדיון לגבי מה טוב ומה נכון לגוף שלהן, בלי שהן חלק מהדיון הזה.

צורת הלידה (טבעית או לא) לא חייבת להיות יעד ששואפות להגיע אליו

הייתי רוצה שנגיע ליום שבו השיח החברתי על הלידה, ועל כל מה שקשור לנשים בכלל, לא יהיה פטרוני וכזה שמציג את העובדות על מה נכון וחשוב שיקרה בגוף של נשים. הייתי רוצה שיהיה שיח שידבר מורכבות, מדבר על יתרונות וחסרונות, מדבר על כך שאין פיתרון אחד נהדר ונפלא לכולן, כי באמת אין כזה.

תהליך הלידה הוא תהליך מורכב, שכולל בתוכו גוף ורגש והיסטוריה ומציאות פיסית, ובתוך כל אלו יש המון סוגי לידות וגם המון בחירות. חשוב לדעת, לחקור, לשמוע, להתייעץ, אבל אחרי כל אלו לחזור לבסיס של הגוף, הרגש והמחשבה ולבדוק מה אפשרי ונכון עכשיו לאותה אישה ברגע ספציפי. תהליך הלידה אמנם שואף להגיע ליעד מסוים, שהוא הולדת התינוק או התינוקת, אבל הוא לא אמור לשאוף להגיע ליעד מסוים של צורת הלידה.

לאמביציה ללדת בצורה מאוד מסוימת יש מחיר רגשי, ואני חושבת שכדאי שנהיה ערות עליו. אני מדברת גם על אמביציה חברתית קולקטיבית, וגם על אמביציה מופנמת שמסמנת יעד של סוג לידה אופטימלי. כשהמציאות של הלידה מתפתחת באופן שונה מהיעד שהוצב, עולה אכזבה מהגוף, אשמה, יכולה להתפתח טראומה וקושי להתחבר אל התינוק או התינוקת. אלו שריטות רגשיות שלפעמים נותרות למשך שנים ומשפיעות גם על האמא וגם על הקשר שלה עם התינוק/ת.

דוגמאות לשאלות שיכולות ביצירת הקשבה וחופש בחירה

גם אם הלידה הייתה בעבר וגם היא עתידית לבוא, אפשר להתחיל לתרגל מודעות ותשומת לב למחשבות ולאמביציות שהפעילו או מפעילות בהווה, ובכך להגיע ללידה עם יותר גמישות, הקשבה וחופש בחירה. בכל נקודה בזמן אפשר להתחיל להכניס רוח סקרנית, שמתעניינת במה שהיה או שעומד לקרות.

אם הלידה הייתה בעבר, אפשר לשאול: מה הביא אותי לרצות ללדת באופן שרציתי? האם הרצון ללדת באופן מסוים התחשב במקום הרגשי והפיסי שבו הייתי? מה הכאבים הרגשיים שאני נושאת איתי בגלל הפער בין מה שרציתי לבין מה שקרה בפועל? מה יכול לעזור לי היום כדי ליצור קשר אחר עם הלידה? מה יכול לעזור לי היום להיות מודעת לאופן שבו הלידה השפיעה עליי ועל הקשר שלי עם הילד/ה שלי?

אם הלידה עתידית לבוא, אפשר לשאול: האם יש לי רצון ללדת באופן מסוים? אם כן, מהו הרצון ומהיכן הוא הגיע? האם הרצון הזה מתחשב במי שאני ובמציאות רגשית ופיסית שיכולה להשתנות? איך ארגיש או אתמודד אם הלידה תתפתח באופן ששונה מזה שאני מייחלת ורוצה? מה יכול לעזור לי לפתח גמישות והתחשבות בנסיבות המשתנות?

לקראת כל לידה הגיוני שיהיו רצונות, שאיפות, פחדים, מחשבות, ואך הגיוני שגם תהיה המציאות הנוכחית ולאן שהיא תיקח. הכנה רגשית ללידה היא כזאת שיכולה לעזור לכל אישה שעומדת ללדת להיות ערה למקום הרגשי והפיסי שהיא נמצאת בו, ולבדוק מה יכול לעזור לה להתמודד עם מה שמפחיד אותה ומעורר מחשבות שמרחיקות אותה מהאופן שבו היא הייתה רוצה לעבור את תהליך הלידה.

אם את מרגישה שהכנה רגשית ללידה או עיבוד חוויית הלידה זה משהו שיכול לעזור לך, אשמח לעזור. כאן כל הפרטים, ואת יכולה ליצור איתי קשר דרך הווטסאפ.

שלכן,

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים בהריון ואחרי לידה, בכרכור ובשיחות וידאו. יוצרת האתר. 052-2835020

בטח יעניין אותך לקרוא גם:

ג’נט בלסקס (לידה פעילה) עבדה עליי

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

31 Comments

 • אלונה הוטר

  לימור,
  אני כל כך מסכימה איתך ועם הדילמה הקשה בנושא הזה . מתוקף תפקידי המקצועי(משאבי אנוש בארגון גדול) ומעצם היותי אישה שמאמינה מאוד בלידה טבעית, אני פוגשת בדרך כך כך הרבה נשים שדווקא בוחרות בחירה מודעת ללכת אל הלא נודע בכל הקשור ללידה. הן לא חושבות שיש להתאמץ ולהעמיק ידע בנושא, הן לא חושבות שיש ללמוד כיצד ללדת, או כיצד לעמוד על דעתן בחדר הלידה , ואחרי כן מגיעה עוגמת הנפש, הכאב הנפשי והפיזי, האכזבות. מאידך אני גם רואה את אותן נשים מהצד הזה שדווקא “הצליח להן” למרות שהדחיקו ובחרו לא לדעת, לי באופן אישי קשה מאוד עם העניין הזה- אבל כל אחת בדרכה היא.
  אני שומעת סיפורי לידה מזעזעים, שהגיעו בעיקר בעקבות חוסר מודעות של האישה ולאו דווקא חוסר מקצועיות של הצוות הרפואי.בשתי לידותיי, הגעתי החלטתית ונחושה, מאומנת ואסרטיבית וראיתי כי הצוות מתייחס אליי בכבוד בשל כך. אני כן ממליצה לנשים ללכת וללמוד לפני הלידה (הן בטבעית והן עם אפידורל), להעמיק , לשאול, לדעת, לקרוא ובעיקר לעמוד על שלך. כמובן שמסיבות רפואיות שונות ומובנות לא כל אחת יכולה להתמיד עם התוכנית שלה, אבל לפחות לדעת שעשית את המירב בשביל עצמך. לאלו “שהשתבשו להן התוכניות” (גם לי זה קרה בלידה השניה) אני מאחלת תקופת החלמה קלה, אל תכבידו על עצמכן, אל תאשימו ותחפרו בפצע, היו אמהות ותמשיכו קדימה.

  • לימור לוי אוסמי

   תודה אלונה, אני אוהבת לקרוא אותך.
   המשפט האחרון שלך כל כך חזק ונכון.

   אני כותבת ומוחקת, כותבת ומוחקת ומתלבטת מה להגיב לך..
   ישנם כמה דברים שאני מסתובבת איתם עכשיו:
   * מהי ההכנה הטובה לקראת הלידה ?
   * האם הכנה טובה מבטיחה לידה טובה ?
   * האם יש משהו שנשים יכולות לעשות כדי לצאת עם פחות טראומות מהלידה ?

 • רונית

  מהי הכנה טובה ללידה… אני לא באמת חושבת שיש לזה תשובה אחת. עבורי הכנה טובה היתה לקרוא המון המון המון המון המון המון ולהכין את עצמי לאפשרות הכי טובה אבל גם לתסריט הכי נוראי.
  הכנה טובה ממש לא מבטיחה לידה טובה. אני חושבת שהכנה טובה יכולה לעזור בלידה עצמה, בהשארת היולדת בהלך רוח שמאפשר לידה והכי חשוב, הכנה טובה תעזור ליולדת ללהסתכל אחורה אחרי הלידה ולקבל את עצמה ואת הדרך בה עברה הלידה (אם לפי התוכניות ואם לא).
  מה אפשר לעשות כדי לצאת עם פחות טראומה… אני חושבת שברגע שאנחנו לומדות לשחרר את השליטה ומבינות שיש דברים שהם מחוץ לשליטתנו, זה יכול להקל את התחושה. עבורי, ללמוד ולקרוא המון עזר לי להבין את זה.

 • סיגלית

  לדעתי יש הרבה הבדל בין לקרוא וללמוד הכל על הלידה, לבין תכלס לעבור את זה. אני זוכרת שלפני הלידה למדתי את כל נקודות לחיצה ברפלקסולוגיה שיכולות לשכח כאב ולקדם את הלידה. ועוד הרבה דברים אחרים. בפועל כשהלידה התחילה המוח שלי פשוט התרוקן. אני זוכרת באיזשהו שלב אחרי המון שעות בלידה התחלתי לחשוב שיהיה נחמד אם בעלי יקח איזה פטיש כבד וידפוק לי אותו חזק בראש. זו הייתה המחשבה היחידה שעלתה אצלי בשלב הזה בין הצרחות, כל מה שקראתי וידעתי נעלם לו. במצב כזה אני לא כל כך מבינה איך אפשר לעמוד מול הצוות הרפואי או בכלל לעשות משהו. מבחינתי הכנה ללידה הייתה טעות, כי היא מאוד כוונה ללידה טבעית, שזה הדבר הרצוי והבריא ביותר לאם ולתינוק. וכשהעניינים לא התפתחו טוב, רק הרגשתי שאני מאכזבת את עצמי ואת בעלי, זה כמובן לא תרם לקידום הלידה. אם הייתי באה בתחושה שאני עושה מה שאפשר, בלי ציפיה לאיך הלידה צריכה להיראות, לא הייתי מרגישה כל כך רע.

   • סיגלית

    רציתי ללדת טבעי ולכן בחרתי הכנה ללידה שתתן לי את הכלים לעבור את הלידה באופן טבעי. הרבה דגש על עוצמה של האישה בלידה, על זה שהגוף שלה יודע, על זה שהיא צריכה לחשוב חיובי. שזה בריא יותר להימנע מהתערבויות ולזרום עם הטבע. רק לא הכינו אותנו מה איך להגיב כשהדברים לא הולכים כמתוכנן. למשל אם לא מצליחים להתמודד עם הכאב בשיטות הטבעיות.

    • לימור לוי אוסמי

     לצערי ההבכנה הזאת לפעמים באמת חסרה. ההכנה המנטאלית מאוד חשובה -היכולת הזאת להתמודד עם דברים שלא הולכים כמתוכנן. אני תוהה אם אפשר להכין מנטאלית במסגרת ההכנה ללידה הרגילה, אבל גם העלאת המודעות לזה היא מאוד חשובה.
     שנשים תדענה שיחד עם ההכנה, הלידה היא אירוע מאוד לא צפוי ואנחנו לא יודעות איך ייתפתח ואיך נגיב אליו ושאנחנו עושות את מיטב יכולתנו והבנתנו בלידה. וזה בסדר.

 • מלאכי נורית

  אני די מזדהה עם מה שאת כותבת, לימור, בתור אמא ל-2 ילדים, ששניהם נולדו בניתוחים קיסריים, אני מסתובבת עם תחושת אשמה כמעט 6 שנים. רק לאחרונה, לאחר מסע רגשי לא קל , אני מבינה , שלא תמיד זה חשוב הדרך, לפעמים חשובה התוצאה, וחשוב להרגיש שעשינו כל מה שביכולתינו נכון לאותו רגע. אין ספק שלידה טבעית זה נכון וזה טוב ובריא וטבעי, אבל לא לכולן זה מתאים. יש נשים ללא כח סבל, או ללא חיבור (באותו רגע) לאותו כח נפשי שיעזור להן לעבור את הצירים, וזה בסדר.
  מסכימה כ”כ שאין דרך אחת ללדת, ושכל אמא, לא חשוב איך ילדה, היא אמא!!!
  היום, כשאני מבינה שהפכתי לדולה, רק בזכות 2 הניתוחים שעברתי, שהביאו אותי למסע הזה לגלות מי אני, ומה אני רוצה להיות, אני מודה על הדרך שעברתי, וכבר לא מאשימה את עצמי.

  אני חושבת שלידה היא טבעית, כשהיא טבעית ליולדת. שיולדת עושה מה שהיא רוצה, במסגרת מה שאפשר כמובן ללא סיכון היולדת או העובר, ומה שטוב לה. אם טוב לה לקחת אפידורל, אפשר אולי לנסות למשוך קצת, כדי שהוא יגיע ברגע הנכון, ולא יעכב, אבל אין סיבה למנוע ממנה להקל על כאביה, וזה לא אומר שהיא יולדת פחות טובה.
  אני מכירה לפחות 2 נשים, שבשם “הטבעי” היתה להן לידה טבעית, אבל מאד מאד טראומטית, ואחת מהן אפילו לא יכלה לקחת את הילד אח”כ , כי באותו רגע כ”כ כעסה עליו שהכאיב לה כ”כ!!!
  לסיכום, אין צורך לקדש את הטבעי, כמו שאמרתי קודם, לידה היא טבעית כשהיא טבעית ליולדת, ויולדת מרגישה בה בנוח, שמקשיבים לרצונותיה ומכילים אותם, והיא במקום שנוח לה.

  • לימור לוי אוסמי

   ואוו, נורית, שמחה שכתבת. אין לי מילים לכתוב עד כמה אני מתחברת. בכל מה שכתבת.
   אולי תכתבי את הפרטים שלך כדי שאמהות שזקוקות לליווי וקוראות כאן יוכלו לפנות אלייך ?

   • מלאכי נורית

    אני מאד אשמח,
    שמי נורית מלאכי, בוגרת מכללת “מהות”.
    אני דולה, מדריכת הכנה ללידה, ודולה פוסט פרטום (לאחר לידה).
    ארגז הכלים שלי כולל פרחי באך, הומופאטיה, שיאצו, רפלקסולוגיה, שמנים, צמחי מרפא, שליחות, והרבה אהבה והכלה.
    אשמח להיות בשבילך, ולתמוך בך בהריון, בלידה, ואחריה.
    לקביעת פגישת הכרות – 0542429622 או maldoula2@gmail.com

    תודה.

 • אילת

  אני לא בטוחה שיש דרך ממשית להכין ללידה לפני לידה. אני חושבת שזו חוויה שאי אפשר להסביר במילים, ולא משנה בכמה מילים.
  הגמד שלי נולד בניתוח קיסרי לפני כמעט שנתיים וחצי, ולקח לי כמעט שנתיים וחצי, המון שיחות עם המון אנשים, ועוד לידה כדי לצאת מתחושת הכישלון. היה לי תינוק מדהים מכל בחינה אפשרית, הנקה שהלכה חלק לגמרי, אימהות מאושרת, והרגשה שאני כשלון שלא יודע ללדת. אני בטוחה שההרגשה הושפעה ממאמרים שקראתי ודברים ששמעתי במהלך ההריון, ומצד שני גם היום, אחרי לידה רגילה (ו”טבעית”) אני לא מגדירה ניתוח קיסרי בתור לידה.לא שהוא אופציה גרועה כל כך, פשוט בעיני “לידה” זה משהו אחר.
  הגוצית נולדה לפני 3 חודשים בוויב”ק נטול משכחי כאבים, בלידה יחסית קצרה, שכל מספרת סיפורי לידה מקצועית הית מגדירה בתור “מעצימה”. באמת, ברמה הטכנית היה סבבה.. אבל מה, גם לידה שהיא סבבה כואבת רצח, ועל זה נשים לא אוהבות לדבר, וגם שוכחות מהר מאד. גם כשגיסתי, שהיא מיילדת, אמרה לי שצירים מרגישים כמו כאבי מחזור רק פי 10000000000 ומשם זה רק נהיה יותר גרוע, לא האמנתי. וכן, גם ליולדת מהסרט למעלה (שהיא במקרה חברה שלי) כאב מאד. ולא, אני לא חושבת שכל אחת בנויה לזה ומזל שיש היום אפשרויות ללדת בלי הכאב הזה.
  אני יכולה להעיד על עצמי, באופן אישי, שבסופו של דבר למדתי על עצמי הרבה מהלידה הטבעית. למדתי שאני יכולה לעבור חוויות בעוצמות מטלטלות לחלוטין ולצאת בריאה ושלמה, למדתי שבעלי יכול לתמוך בי כמו שאף אחד אחר לא יכול, למדתי שאני מסוגלת להוציא משהו בקוטר של עשרה-פאקינג-סנטימטר מה.. טוב לא חשוב 🙂
  ולמדתי שאני לא אוהבת ללדת. שכל הסיפורים ששמעתי וקראתי וחשבתי שאני כזו – אני לא כזו. אני לא אוהבת להיות בהריון ואני לא אוהבת ללדת ואני מוכנה לעבור את כל זה רק בשביל התוצאה, כי אני מאד אוהבת להיות אמא.
  אני חושבת שהבעיה המרכזית שיש לנשים כרגע זה חוסר ידע. כשחברה מספרת לי על הלידה שלה ואמרת “וכמובן שחתכו אותי” זה אומר שהיא לא יודעת שהיתה אפשרות שלא יחתכו אותה. אז נכון, כל אחת צריכה לבחור מה שמתאים לה, אבל את לא יכולה לבחור מה שמתאים לך אם את לא יודעת מה האפשרויות.

  • לימור לוי אוסמי

   אילת, מאוד מודה ומעריכה על הכתיבה.
   פה אנחנו מתחילות לדבר על ה-כ-ל, גם על הגברים האל מדוברים שאותם הזכרת.
   אני מרגישה שיש לך מקום מאוד חזק וחשוב בדיונים פה ומזמינה אותך להמשיך להתעדכן (את יכולה גם להירשם לעדכונים באתר בצד שמאל) ולהגיב – להשמיע את קולך הייחודי. אני גם מזמינה אותך לכתוב- כן, פוסטים שאת כותבת בעצמך. אם זה מעניין אותך, צרי איתי קשר.
   שוב תודה שאת כאן,
   לימור

  • סיגלית

   “הרגשה שאני כשלון שלא יודע ללדת”
   ההרגשה מאוד מוכרת לצערי….
   איילת, האם לדעתך הדרך היחידה לא להרגיש כך יותר זה לעבור חוויה מתקנת?
   ומה אם גם לידה שניה לא הולכת טוב, מה עושים? ממשיכים להרגיש כישלון עד הלידה השלישית אם בכלל? האם רק חווית לידה טבעית יכולה לתת לנו תחושה של עוצמה ואמונה בעצמנו, לא משנה מה המציאות? צריכה להיות דרך אחרת לא להרגיש כך…
   יש לך רעיון?

   • אילת

    אם היית שואלת אותי לפני חצי שנה הייתי אומרת לך שהחויוה המתקנת היחידה שיכולה להיות זו לידה חוזרת.
    היום אני לא חושבת ככה.
    אני חושבת שחלק מהנשים שיוצאות מאוכזבות מקיסרי (ואני כוללת את עצמי ברשימה הזו) פשוט מגיעות עם דרישות וציפיות גבוהות מדי מעצמן. יש משהו בהתכוננות ללידה טבעית שגם אומר “אני לא סתם יכולה ללדת, אלא גם “יותר טוב” מכולכן”. בעיני זה חלק מרצון טבעי להיות האמא הכי טובה שיש. אבל אין לזה סוף. כשהמיילדת שלי בלידה השניה שאלה אותי מה אני רוצה מהלידה, אמרתי לה שהפעם אני לא עושה תכניות ומסתפקת פשוט בללדת.. אבל איפשהו בתוכי אמרתי לעצמי שהפעם לא רק שאלד לידה רגילה, אני גם אהנה מזה, וגם אצא בצעדי מחול מהדלת, כמובן.
    ולא נהניתי. לא היה לי כיף. לא הרגשתי עוצמתית ולא כלום. לא אוהבת ללדת. יצאתי על כסא גלגלים כי היה לי קשה ללכת, כי כמה שעות לפני זה ילדתי 10-פאקינג-סנטימטר וכו’.

    נו, אז בעצם שוב נכשלתי? כי שוב לא עמדתי בציפיות של עצמי?
    הצלחתי הפעם בענק בדיוק כמו שהצלחתי בענק בפעם הקודמת ובדיוק כמו שאת הצלחת בענק.זה משפט שקל להגיד וקשה להרגיש, אבל הוא נכון.
    אני לא יודעת מה היו הנסיבות של הקיסרי שלך, אבל אני שנתיים וחצי אכלתי את עצמי בגלל שהעובר שלי היה במצוקה ולמעשה הקיסרי כנראה הציל אותו.
    אז על זה לבכות?
    לא לחגוג?
    ונניח לא הייתי מצליחה להניק, אז גם הייתי כשלון?
    ונניח הייתי מגלה שאני לא אוהבת להיות אמא ומתה שחופשת הלידה תיגמר כבר – אז אני כשלון?
    ונניח הייתי חושבת שאידאלי לחתל בחיתולי בד ובעקבות המציאות נאלצת לעבור לחד פעמי (מה שאכן קרה לי) – אז אני כשלון?
    ונניח הייתי רוצה לשאת כל היום במנשא אבל כואב הגב.. נו, אני כבר כשלון?
    ונניח עברתי ניתוח קיסרי ויצא לי ילד בריא ונהדר, ואני בריאה בגופי ולומדת דברים לקראת הלידה הבאה, שגם אם תהיה קיסרית תהיה שונה לגמרי מהראשונה?
    אז אולי אפשר להגיד שזה בעצם בכלל לא נורא?

 • לירון דרוקמן

  הי לכולן ,
  כתבה טובה ותגובות מעניינות אך שאלתי היא לסיגלית
  אני הבנתי ממה שרשמת שאכן הכנת את עצמך כל כך טוב ללידה טבעית ולמדת בעצמך את כל הנקודות הרפלקסולוגיות ללידה אך אינני מבינה מדוע לא לקחת לעצמך דולה- תומכת לידה שהיא זאת שתעשה עבורך את כל הלחיצות , הרי בתור אמא ל2 ילדים אני יודעת בוודאות כי בזמן הלידה אין לנו מקום להתעסקות בלחיצות או בשכנוע עצמי מה כן היה נכון ומה לא … אז נכון שלמדנו הרבה לפני הלידה והיינו מצטיינות בקורס הכנה אך בזמן הלידה אין לכל זה משמעות כמעט כלל.
  אני רוצה לשתף כי בלידה הראשונה שלי לפני 4 שנים לקחתי דולה שהסבירה הכל מעולה בקורס הכנה אך במהלך הלידה אם היא לא הייתה שם כדי לתמוך בי ככל הנראה והייתי נשברת מזמן כי כל מה שלמדתי נעלם .. זה הדהד איפה שהוא אך נעלם בזמן הצירים והיא הייתה זו שאיפסה אותי בזמנים הנכונים.
  הלידה ארכה 19 שעות מתוכם 12 שעות היו טבעיות , ברגע שבא הפיטוצין (זרז ) “נלחמתי” 4 שעות עד ש”נכנעתי” לאפידורל ( שגם לא השפיע אך עזר במעט ) – כל זה בסופו של דבר מגיע למקום אחד : שאלמלא ה”דולה” שלי הייתי יוצאת בתחושת תבוסה ונחיתות וכמו כל הנשים שאמרו שכתבה “תחושת בגידה של הגוף” אני יצאתי עם תחושה מרוממת,חזקה וכן הלידה העצימה אותי למרות “הכניעה” כביכול לאפידורל.

  בלידה השניה לפני שנה + כבר הרגשתי “חכמה” ולא לקחתי לעצמי דולה וכאן הייתה הטעות כי שם במיון הרגשתי כמה חסרה התמיכה.. ועל כן היום אני דולה !! אך אתן יכולות להיות בטוחות שעצם העובדה הזאת ואני עדיין אקח לעצמי דולה בלידה הבאה ,בע”ה.

  אני חושבת שקודם כל אנו צריכות להבין שלידה היא לא מלחמה עם הגוף מי יותר חזק , הגוף או הנפש.. זה צריך להיות שיתוף פעולה מלא ותני לתומכת לידה שלך לנהל עבורך את העניינים.
  שיהיה בהצלחה לכולנו ויום מקסים.
  לירון

  • סיגלית

   היי לירון,
   לשאלתך מדוע לא לקחתי דולה, גם אני שואלת את עצמי הרבה את השאלה הזו, וזו אחת החרטות הגדולות שלי בנוגע ללידה. כנראה הייתי יהירה, וחשבתי שזה “קטן עלי”, שאני מסוגלת להתמודד (לידה ראשונה :). גם קראתי לבעלי דולה, האמנתי שבלידה הוא זה שיתן לי את התמיכה המתאימה. טעות גדולה! הרגשתי לגמרי לבד. בעלי לא ידע איך לתמוך בי, והלחץ שלו שלא אקח אפידורל רק פגע בי וגרם לי להרגיש כישלון. הרגשתי שאני לא יכולה לעמוד בכאב הזה, ואף אחד לא היה שם כדי להזכיר לי שאני יכולה. לסיכום העניין, אני מאמינה שדולה יכולה מאוד לעזור, גם פיסית וגם מנטלית.

   • נשי ברוומן

    בעניין הדולה. אני חושבת שזה ממש קריטי!!!! לכל מי שחושבת שאפשר בלי.. ממש לא כדאי! אני לא רציתי שהדולה שלי תיגע בי בזמן הלידה.. (יש לה ידיים מדהימות, ותכננתי שהיא תעשה לי מסאז’ים כל הלידה, אבל לא הייתי מסוגלת לקבל מגע), אבל בסוף היא נתנה לי כזאת תמיכה נפשית שאני בטוחה במאה אחוז שהלידה שלי היתה אחרת לגמרי בלעדיה. לא שלא היה קשה, כואב, מפחיד, אבל זה עולם אחר. את בעלי העפתי מהחדר די מהר (והוא גם הבין שהוא צריך לעוף, גם את זה לא ידעתי מראש שאני ארצה), והיא בעצם היתה היחידה שהיתה איתי כל הזמן ועודדה אותי שאני גיבורה, ושאני יכולה… וכו’ וכו’…
    בלידה הבאה אני מאוד מקווה להגיע למצב שאני חווה פחות את הכאבים ושהכל ילך הרבה יותר רגוע, אבל כמובן שאני מכינה את עצמי לכל האופציות… אי אפשר לדעת מה הלידה תביא… אבל אפשר להתכונן כמה שיותר, בצורה הכי מתאימה לאמא ולהריון שבו היא נמצאת…

 • שלומית ארד

  גם אני (לידה ראשונה קיסרי לידה שנייה טבעית) הסתובבתי המון זמן עם התחושות האלה: איך אפשר לעזור לנשים שלא יצטרכו לעבור מה שאני עברתי? אגב, כל התחושות האלה מתאימות גם לסיפור של ההנקה והפוסטפרטום עם בקשת העזרה וכו’. איך אפשר להזהיר אותן? איך אפשר לחנך אותן למה חשוב באמת? למה צריך לעבור את כל המסע הכואב של הלידה הראשונה כדי להגיע לכל התובנות? ובכלל למה אי אפשר להתחיל ישר מהילד השני? זה יכול לחסוך כ”כ הרבה בעיות 🙂 כמה פעמים פגשתי אשה בהריון ראשון וכ”כ רציתי להגיד לה משהו וברגע האחרון עצרתי את עצמי: מה פתאום להפחיד אשה בהריון עם כל מיני סיפורי אימה. ואולי גם אותי הזהירו והייתי בהכחשה? הרי זה סוג של מנגנון הגנה. מי לא תעדיף לנצור בזכרונה את היולדת הרוקדת מהסרט ולהאמין שכך יהיה גם אצלה? ובכל זאת, אם רוצים לתמצת את כל העצות, הייתי מנסה לנסח זאת כך:
  1. הצטיידי בידע: גם האשה מטיפוס “תנו לי אפידורל ועזבו אותי מכל הבולשיט הזה” עושה חטא לעצמה אם לא תכין לה “ארגז כלים” חילופי רק למקרה שהרופא מרדים מתעכב או פתאום מודיעים לה שלפי בדיקות הדם היא לא יכולה לקבל אפידורל (קרה לי)
  2. דולה! פשוט אין לדבר הזה תחליף! הורים מוציאים הון עתק על עגלה, מיטה וכו’ ואינם מבינים את ההשפעה העצומה שיש לדולה על חווית הלידה טבעית או התערבותית.
  3. חיזוק האמונה בגוף/ הקשר עם הגוף שהרי הוא השותף מס’ 1 למשימה הזו. אני יודעת שזה נשמע ארטילעי ולכן גם קשה לביצוע. זו לא משימה חד פעמית, זה תהליך ויש המון דרכים לעשות זאת למשל תירגול יוגה להריון, תרגול דמיון מודרך, קריאה. תקצר היריעה מלפרט.. לכן רק אתן המלצה על 2 ספרים: גופה של אשה תבונתה של אשה מאת ד”ר כריסטיאן נורת’רופ, לידה פעילה של ז’נט בלאסקאס, איך הפכה האשה לגבר מאת טובי בראונינג. בסוף יצא 3 ספרים:-) 9 חודשים יספיקו לכן?

  • לימור לוי אוסמי

   שלומית, את נפלאה. כתבת דברים נהדרים.
   הייתי מוסיפה לחיזוק האמונה בדוף, גם חיזוק האמונה בעצמך- שלא משנה איזו לידה תהיה לך או עם מה תצטרכי להתמודד בלידה, יש לך את הכוח והיכולת לעבור את זה ולצאת מזה חזקה. לחזק את האמונה שיש בנו היכולת להתמודד עם הכל.

 • בטי גורן, מנחת מעגלי אמהות בת"א

  לימור – מתהפכת לי הבטן כבר מספר חודשים סביב הנושא הזה. אני לא מצליחה להביא את עצמי לכתוב על זה, כי אני מרגישה שיש בי כעס רב כלפי המציאות שבה נשים יולדות בישראל. לאחר שמיעת עשרות סיפורי לידה במעגלי האמהות וקריאת מאות (קצת מוטרפת בעניין הזה) …מתקבלת תמונה מאוד עגומה ומאוד לא מכבדת של היולדות בממסד הרפואי.
  מרגיש לי שכמו בנושאים חשובים אחרים, אין שום חינוך מוקדם בתחום הזה. ישנה בורות ענקית סביב מה זה אומר ללדת, שנובעת מכך שפשוט אנחנו מגיעות להריון ראשון בלי שום ידע מהעבר, לדוגמה, מבית הספר, מחינוך לנשיות, מכך שלא ראינו את קרובות המשפחה שלנו יולדות. הבורות הזו גורמת להמון הפחדות וחרדות סביב הלידה.
  שאלת מהי ההכנה “הנכונה”. אני מאמינה שידע במידה מאוזנת, שעשוי להיות בספרים, בגישות, בסרטי לידה, בסיפורי לידה, באתר שלך וכדומה, עשוי להפחית חרדה ועשוי לעזור לאישה ההרה להתכוונן לקראת הלידה שמתאימה לה. סביבת הלידה חשובה מעין כמוה. האם האישה רוצה להיות עטופה בכמה שיותר דמויות מחבקות ועוטפות? האם האישה מעוניינת ללדת כמו חתולה לבדה?

  ועוד ועוד, אני יכולה להמשיך לכתוב פה ולא לסיים עד מחר. תודה לך נפלאה על שהבאת מעצמך ולאחרות.

  בטי גורן, קודם קול אמא: מעגלי אמהות לתינוקות בת”א, 050-4935520

 • חגית מנדרובסקי

  כותבת ומוחקת מלא. לא ממש יודעת איך לתמצת את מה שמרגישה ורוצה לשתף אל מול הכתוב. לימור-את מקסימה ומופלאה ונדירה ומדהימה ואני אוהבת אותך. זה דבר ראשון.

  מעבר לכך, אני מבינה בדיעבד שלא הייתי הכי כנה עם עצמי בזמנו, כלומר – כל הזמן שכנעתי את עצמי שאני רוצה רק לידה טבעית, אבל בעצם מה שרציתי זה שיהיה קל. שזה יזרום ויהיה משהו פנטזיונרי כזה. לא רציתי להאמין שזה הולך לכאוב מאוד. לא רציתי להאמין שדברים עלולים להסתבך.

  אני חושבת שבעיקר בגלל שנאחזתי בפנטזיה של ללדת טבעי, לידה טובה, לידה קלה – דווקא בגלל זה הייתי מאוד בשליטה ולא שחררתי.

  בדיעבד אני מבינה שההצלחה הגדולה שלי היא ההסכמה אחרי יממה של צירים, לאפשר מתן אפידורל וזירוז ובסוף אחרי שהלידה לא התנהלה כמתוכנן והעובר הרגיש תקוע ואני לא הצלחתי יותר לעמוד בכאב, למרות האפידורל, שיוציאו אותו בניתוח ויצילו את שנינו מסכנה אפשרית.

  ההצלחה שלי בעיניי היא זה שבכל רגע נתון בחנתי את האפשרויות והלכתי על מה שבאמת הכי חשוב: שאני אשאר בריאה וחיונית למען התינוק שלי ושהתינוק שלי ייוולד בריא ושלם.

  אז נכון שההחלמה הפיזית והנפשית ואפילו הרוחנית הייתה לי קשה, אבל למדתי מזה הרבה דברים לגבי ענווה, ושחרור וכנות ויושר פנימי. ובעיקר על הזכות להביא חיים אל העולם ועל החשיבות של הכרת-תודה על כל מה שיש לי.

  היום אני בוחרת במודע מתוך הבנה הרבה יותר עמוקה ומתוך בשלות של אישה מנוסה יותר ושל אמא שעוברת כל הזמן משברים ותהליכי צמיחה, להיות מאושרת. לשמוח במה שקורה ולהאמין בלב שלם שזה הדבר הכי טוב שיכול לקרות.

  כבר פחות מעניינות אותי דעותיהן של נשים אחרות, וגם לא מחקרים וסברות של אנשי מקצוע מתחום הרפואה, כזו או אחרת.

  בעיקר מעניין אותי להיות קשובה לאמת שלי, של הגוף שלי, של הרצון הכי אמיתי ועכשווי שלי.

  מהבחינה הזו אני מרגישה שלא ילדתי רק את הבייבי המהמם שלי, אלא גם את עצמי – מחדש.

  חיבוק אוהב לכולנו.

  • לימור לוי אוסמי

   היי יקרה,
   אני גם אוהבת אותך מאוד !

   איזה כיף לקרוא אותך מפרספקטיבה של זמן, כשהדברים נראים כבר אחרת. עם הזמן, הצלחת לספר לעצמך סיפור לידה אחר- מקבל יותר, מבין יותר, מתחשב יותר ומאפשר יותר. נהדר !

   אני חושבת שבאמת חסר הזמן הזה לפני הלידה להתכנסות פנימית ומחשבה לקראתה.
   עם זאת, אני לא בטוחה ש’כנות’ היא העניין, כי קצת קשה להיות כן לקראת משהו שאת לא יודעת מהו. יכול להיות שבזמנו חשבת בכנות שאת רוצה לידה ללא משככי כאבים, כי זה מה שהבנת (בכנות) שהיא אומרת. היום, בדיעבד, את יודעת שלידה כזאת זה דבר הרבה יותר מורכב ממה שחשבת ולכן את מאפשרת לעצמך לחשוב שוב (בכנות) על הלידה ממבט אחר.

   סת מהדהדת לי את מה שעולה בי שקראתי, מתוך התחושה שלי שכנות היא משהו שמאוד מוביל אותך בחיים. ואם בכלל לא מתאים מה שכתבתי- אז אני בטוחה שתכתבי לי בכנות את מה שאת מרגישה :).

 • רונית

  הצלחה שלי בעיניי היא זה שבכל רגע נתון בחנתי את האפשרויות והלכתי על מה שבאמת הכי חשוב…

  איזה משפט מעולה!!!

 • עדי איצקין

  בהכנות ללידה שאני מעבירה, משפט המפתח הוא: “אני אקבל בברכה כל מה שצריך על מנת שההריון והלידה יסתיימו באמא ותינוק בריאים ומאושרים” ובכן האין זה ברור?! כמובן שכן השאלה היא איך מגיעים למקום הזה מתוך ידע, הבנה, תודעה והכרת עצמי. אילו הכלים שאני מעבירה וכן גם כלים רבים ל-מה קורה אם זה לא הולך כמו שרצינו ושוב אני חוזרת על משפט המפתח: “אני אקבל בברכה כל מה שצריך על מנת שההריון ןהלידה יסתחחמו עם אמא ותינוק בריאים ומאושרים”.
  באהבה לכל היולדות.

 • חגית מנדרובסקי

  אוח לימורי – הלוואי והיו עוד כמוך 🙂 מתוקה.

  תודה על המלים החמות שמביעות הרבה אהבה

  תודה רונית על השיקוף – חיזקת אותי לאללה

  והרבה תודה עדי יקרה על מה שכתבת, אכן היום אני מעריצה את דרכך

  פעם חשבתי שרק ואך ורק לידה ללא אפידורל היא היא הלידה האמיתית. ובדיעבד אני באמת חשה שכאילו למדתי משהו בכוונה במה שקרה לי, כלומר: התפיסה הזו שיש לידה אחת והיא הנכונה והיא המושלמת והיא ההצלחה…

  זו תפיסה מוטעית ומטעה. ואני באמת בדיעבד מוצאת שמאחורי התפיסה הזו שלי היו המון המון המון פחדים שלא יכולתי במקום בו הייתי לתת להם מרחב וביטוי.

  אז מבחינתי בהחלט, בכנות – כל מה שקרה לי הוא מבורך בעיניי היום, במבט לאחור. למרות שהיה הרבה ‘רע’ באותם רגעים בפועל בחוויית הלידה, באשפוז, בהחלמה וכו’.

  וקל לי לכתוב זאת כשאני לא כאובה אחרי ניתוח קיסרי, אבל ברמה הנפשית והרוחנית ואפילו בקבלה הפיזית של גופי ובטני לאחר האירוע הזה, אני מודה שהיום אני הרבה יותר אוהבת את כל מה שקרה ואין לי טיפת טרוניה בנדון.

  אני מאושרת בילד המדהים שקיבלתי . גאה בעצמי ובאיש שלצדי שאת מה שיכולנו והאמנו שנכון עשינו. ומודה מודה מודה שבורכנו בבריאות, שפע והמון אהבה.

  כל השאר בקטנה… 🙂 שבוע מקסים יקרות. תודה שאתן כאן.

 • שירה דרוקר

  טרם ילדתי, אבל אני מסכימה עם בטי בנוגע לכך שההכנה הטובה ביותר היא צבירת ידע. וזה נכון לטעמי בכל דבר בחיים, באופן אישי, אני מרגישה שככל שאדע יותר על דבר מסויים, אתמקצע בו, מכל הכיוונים, כך יעלה הביטחון העצמי שלי בנוגע אליו, וכתוצאה מכך – “איכות הביצוע” תהיה גבוהה יותר.
  אך מהיכרותי עם נשים שונות, ואנשים שונים, אני מתקשה לומר שיש “הכנה טובה ללידה”, אשר מתאימה לכולן. יש נשים שיותר מדי אינפורמציה תערער את ביטחונן, תבלבל אותן, תגרום להן לפחדים וחרדות אשר ישפיעו על מהלך הלידה לרעה. יש נשים שתלמדנה המון מסיפורי לידה ויש כאלה שיעדיפו לחוות רק את הסיפור של עצמן, וירגישו שסיפורים אחרים גורמים להן להרגיש פחות טובות או לפתח ציפיות גבוהות מעצמן שאולי יביאו לאכזבות מיותרות בסופו של דבר…
  בקיצור – כמו שכל לידה היא שונה מהאחרת, וכל אישה שונה מחברתה, כל אחת צריכה להכין את עצמה ללידה בצורה שמתאימה לה, בצורה שבה היא מכינה את עצמה לכל חווייה אחרת בחיים. עלינו לבחון בעצמנו – “מה גורם לי לביטחון?”, “מה מניב אצלי תוצאות טובות?” (אפשר להשוות את זה ללימודים, לתכנון (או אי תכנון) של טיול וכו’).
  ההכנה היא אינדיבידואלית, ועל כל אחת להקשיב לעצמה ולגלות את ההכנה הטובה עבורה.
  בהצלחה!

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× את בהריון או אחרי לידה?