תינוק חדש נולד ומה עובר על האמא הורות אמהות תינוקות
אחרי לידה

תינוק נולד- מה קורה לאמא? איך להתמודד עם השינוי אחרי לידה?

תינוק נולד ובמשפחה יש התרגשות, ציפיה לעתיד ושמחה. לא רק. הוא מעלה גם חששות, דילמות חדשות, תסכול וקושי.  גם אם אתן אמהות צעירות שזוהי לידתן הראשונה או אמהות ותיקות שזו לידה נוספת בשבילן, אתן חוות בוודאי שינוי בין המצב במשפחה לפני הלידה, למצב החדש אחריה.

כל אשה חווה את השינוי אחרי לידה בצורה שונה, כל אחת מוצאת את העונג והתסכול במקום אחר וכל אחת מתמודדת עם הקשיים בהתאם לנטיותיה האישיות. על מנת לצמוח ולגדול מהשינוי שחל במשפחתך ובחייך אחרי לידה, כדאי להבין את מהותו של שינוי ומדוע הוא מציב לא פעם קשיים במעבר ממצב הקיים למצב החדש.

תינוק נולד – וממה מורכב תהליך השינוי באמהוּת ?

בספרו "מעברים והתחלות חדשות" כותב ויליאם ברידג'ס על תהליך השינוי שחוזר בכל מצב ומצב. ברידג'ס  מציין כי כל שינוי ומעבר כרוך בשלושה שלבים:( 1) סיום (2) איזור ניטרלי ו – (3) התחלה חדשה. כדי להתחיל משהו חדש אנחנו צריכים קודם לסיים מצב קודם, אח"כ ניכנס לאזור הנטרלי שבו מתרחש רוב תהליך השינוי וההסתגלות אליו וכשהתהליך מסתיים, אנו עומדות על סיפה של התחלה חדשה.

תהליך זה מתרחש גם כאשר תינוק נולד. כשאשה הופכת לאם לראשונה או לאם עם תינוק נוסף במשפחה, היא נדרשת לוותר על חלק מהתפקידים והזהויות שמגדירות אותה. היא צריכה לוותר קודם על מה שיש בידיה עכשיו, לפני שהיא לוקחת את הדבר החדש. הויתור חייב להיעשות לא רק כלפי חוץ, אלא גם כלפי פנים.

האם מסיימת את תקופת רווקותה או את אמהותה למס' מסויים של ילדים, היא נפרדת מהחופש לקחת בחשבון רק את עצמה בכל החלטה. היא מוותרת גם על השליטה המלאה בזמנה ועל המרחב האישי שלה שאפשר לה לעשות דברים שונים: להנות מפנאי למשל. היא מוותרת גם על הוודאות היחסית כיצד ייראה יומה ועל ההספקים שיש לה במשך היום בתחומי חיים שונים. כל הדברים הללו ודומים להם' נדרשת האשה לסיים, על מנת שתוכל לאמץ את מקומה החדש והזהות שבאה בעקבותיו. סיום התפקידים הללו אינו פשוט וכרוך לא פעם בתחושות מועקה ואובדן.

קיימת תחושה של אובדן, כי אנו מזהות את עצמינו עם התפקידים שלנו, נסיבות החיים, והקשרים שלנו עם אחרים הרבה יותר מכפי שנדמה לנו. כשאלו משתנים, משהו בנו אובד ומשאיר אותנו במקום לא ברור. בנוסף, לא תמיד יש בידינו כלים וכישורים המתאימים למקום החדש שהגענו אליו, מה שמעצים את תחושת האובדן (קישור למאמר המדבר בצורה מפורטת על האובדני שלנו אחרי הלידה).

אנחנו חייבות לעבור את  שלב הסיום אם אנחנו רוצים להגיע להתחלה חדשה, בה אנו זורמות עם השגרה החדשה ובטוחות ומרוצות מהמשפחה שלנו בתבניתה החדשה.

איך להגיע אל עבר התחלה חדשה בהורות?

כדי להגיע למצב הזה, אנו צריכות להכנס לאיזור הניטרלי. השטח הניטרלי הוא  שטח הפקר, שטח שיש בו התייחסות לקושי ולאובדן. שטח שיש בו זמן לעבור תהליך אישי, לעשות עבודה פנימית של שינוי. גם אם את אמא צעירה וגם אם ותיקה, את צריכה לרכוש זהות חדשה. אם היית רווקה/נשואה, מעתה את אמא לתינוק. אם היית אמא לילד אחד עכשיו את אמא לשניים, שלושה או יותר. את צריכה למצוא איך לספק את צרכיך וצרכי ילדיך במצב החדש בצורה שמשביעה את רצונך.

את צריכה למצוא כיצד את ממלאת את מצבורי האנרגיה שלך ולא מוותרת על עצמך למען המשפחה. את צריכה גם למצוא את הדרך הנכונה לך לחיות במתח שבין המשפחה, הבית והקריירה ולמצוא תשובות לתסכול שמעורר, לא פעם, מתח כזה. את נמצאת גם בתהליך למידה בו את רוכשת כישורים חדשים שכרוכים בגידול תינוק ומפתחת יכולות שמאתגרות את אישיותך.

כל התהליך הזה, בו אנו מפרקות, משילות את הזהות המוכרת ומרכיבות אותה מחדש אינה פשוטה. במיוחד בעולם המודרני בו המושג "ריק" מייצג מיד חוסר. כשחסרים לנו מטרה, יחסים, וכ'ו אנו רוצים למלא מיד את החסר. קשה עוד יותר להתמודד עם הריק שהעייפות היא דייר קבע בתוכנו והתינוק תובע את שלו בלי התחשבות בכוחות שלנו.

זהו תהליך מורכב שמצריך כוחות

זמן השהות באיזור הניטרלי תלוי באשה, בנסיבות חייה וברצונותיה. לרובן, קשה השהייה שם והן חפצות בתשובות מהירות. אין צורך לזרז את המעבר וחשוב להשלים עם הצורך לשהות זמן מה באיזור  הניטרלי. כשאנחנו מקצרים אותו, לא פעם אנו חוזרים אחורה, כי לא נתנו לעצמינו זמן למצוא באמת את התשובות שמתאימות לנו. קבלי את המצב החדש, את אי הוודאות שבו ואת הצורך בזמן כדי להגיע לתשובות.

חזקי את עצמך אחרי לידה בתמיכה מהאנשים שאוהבים אותך ומוכנים לעמוד לצידך בתקופת הביניים עד שתתארגני עם הצרכים של השלב החדש בחייך. אם הקושי רב מידי ואת חשה שהמועקה מכבידה מידי אל תהססי לפנות לאיש מקצוע שיסייע לך להתמודד עם הקושי הקיים. כמו שאת רואה, זהו תהליך מורכב שמצריך כוחות דווקא בתקופה בה הכוח הפיזי לא בעוצמתו הרגילה.

רק שתסיימי את תקופת הביניים בה תבני שגרה חדשה, תדעי מה לצפות מעצמך, תנוקך ובני משפחתך האחרים, תדעי שסיימת את השינוי ואת מתחילה מחדש עם זהות והגדרות שמתאימות לך ולמשפחתך במצב החדש.

 

* דורית קיף היא  עובדת סוציאלית ומאמנת אישית/רפואית. דורית מלווה למעלה מ – 20 שנים משפחות במצבי שינוי ומשבר בארץ ובארה"ב. בפרקטיקה הפרטית שלה היא מתמקדת בסיוע לנשים המתמודדות עם שינויים במשפחה ומשברי חיים.

www.greatlife.co.il טל:052-5558309

 

את מוזמנת גם לפייסבוק

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

One Comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?