למה כדאי שתהיה איתך דולה בלידה ?

מאת : אלה ווהל

25 בינואר 2011 | 7 תגובות

מתוך דולה, הריון

הדולה הולכת עם הרצונות של היולדת

אישה שבוחרת ללדת עם דולה יודעת שיש לצידה מישהי שתלך עם הרצונות שלה בזמן הלידה, מישהי שתתמוך בכל בחירה שלה. 

אישה המעוניינת בלידה פעילה, ללא משככי כאבים, תוכל לקבל מהדולה תמיכה במקלחת, לקבל הדרכה לתנוחות שיכולות להיטיב עמה עם ירידת התינוק כלפי מטה ובכך לקצר את משך הלידה, ותוכל לקבל עזרה בהקלת הצירים באמצעות נשימה משותפת של הכאב בכל ציר וציר עד שיסתיים. 

אישה הבוחרת בליווי של דולה יכולה לבחור בזמן הלידה להיעזר בעיסוי שמנים ארומטיים, העוזרים לפתיחת האגן, שחרור הפחדים העולים ולהרפיה ותמיכה, וגם להיעזר בפרחי באך המסייעים להתמודדות מתאימה עם הפחדים היכולים לעלות בזמן הלידה. 

גם אישה המחליטה שהיא מעוניינת משכך כאבים, אפידורל, יודעת שהדולה תהיה לצידה ותעשה את כל אותם דברים מקלים ומקדמים לידה במנח שכיבה.  בלידה עם אפידורל, הדולה דואגת  ליצור אי סימטריה באגן על ידי השכבה על צד אחד ועזרה להתהפך לצד השני , ביצוע סיבובי אגן ולחיצה על נקודות מיוחדות בכף הרגל שעוזרות לקדם את הלידה. 

כל התמיכה ופעולות ההקלה נעשות בידיעה מלאה של הצוות הרפואי ובאישור שלהם ומלווה בניטור עוברי, לפי הצורך. 

 דולה היא המעודדת הפרטית של היולדת בעת הלידה

בעת הלידה,  כל לידה, יש סיבה לשמור על אופטימיות ולא משנה עד כמה מהר הלידה מתקדמת, אם הלידה היא עם או בלי משככי כאבים או אם הלידה הולכת להסתיים  בניתוח קיסרי. 

כאשר האשה בוחרת ללדת עם דולה היא יודעת שיש לה מעודדת פרטית.הדולה מעודדת את האישה זמן הלידה על יכולת ההכלה שלה, על החוזק והאומץ שלה בהתמודדות עם הצירים,  על היכולת שלה לשחרר את עצמה ובכך לעזור ללידה להתקדם. 

הדולה חווה את הלידה כמקום חוויתי היכול לאמת את היולדת עם הפחדים והחששות הכי גדולים שלה. יחד עם זאת, הדולה חווה את הלידה גם כשער של טרנספורמציה גדולה שיש ליולדת ולבן זוגה הזכות לפסוע בו תוך מספר שעות בלבד,  שער היכול להוציא את היולדת הרבה יותר מקושרת עם עצמה, עם העוצמות והיכולות שלה. 

לפעמים קורה שהיולדת מפסיקה להאמין בעצמה במהלך הלידה, אך הדולה שלה לא מפסיקה להאמין בה לרגע ומזכירה לה עד כמה היא מופלאה ועד כמה הגוף שלה יודע ללדת, רק בגלל שהיא אשה ! 

 הדולה היא כמו אמא בשביל היולדת

כאשר אשה בוחרת ללדת עם דולה, היא לעיתים מרגישה שהדולה איתה כאם דואגת ועוטפת.  בזמן הלידה, הדולה דואגת שהאישה תוכל ללדת באווירה עוטפת וחמימה עד כמה שניתן בתוך חדר בית החולים. היא מדליקה נר, אם מאפשרים לה, מעמעמת את האורות, ושמה מוסיקה נעימה ורגועה שהיולדת בחרה מראש. כל זאת כדי שהיולדת היקרה תרגיש שהיא בבועה שקטה ובטוחה שבה הדולה מהווה כמו מגן הגנה בשבילה המנסה לשמור על האווירה השקטה והאינטימית שיצרה סביבה.  

 הדולה נמצאת במקום של שירות ליולדת

אישה הבוחרת בליווי של דולה יודעת שהדולה שמה את עצמה בצד ונמצאת במקום של שירות ליולדת אותה היא מלווה. היא מוכנה לקום באמצע הלילה ולהיות מוכנה ללידה שאינה יודעת מה אורכה, היא זמינה ליולדת גם באירוע במשפחה / עם חברים / משהו אישי והדולה והיולדת יודעות שהזמינות היא חלק חשוב בליווי הלידות. 

אישה הבוחרת בדולה יודעת שיש מי שמייצגת את הרצונות שלה, עליהם היא דיברה עם הדולה לפני הלידה, ושיש מי שמקשיבה לה באמת מבלי  להכניס רצונות ומחשבות אחרות אל הלידה האישית והפרטית שלה. 

 לגעת ביולדת מבלי לדבר – נקודת מבטי כדולה

כתומכת לידה, אני מרגישה שאני נוגעת ביולדת שלי…נוגעת בלב שלה ונשמעת על ידי הנשמה שלה. במקום להפעיל את שרירי הפה יותר מדי, אני עובדת עם ידי ועושה עיסויים, מרככת את שרירי הפנים שנתפסות לפעמים ממקום של לחץ או פחדים, משחררת מתח משרירים שונים, מלטפת את גופה של היולדת שלי ונמצאת שם בשבילה כמו מעטפת של צמר גפן המלאה באהבה. 

 אני שמחה לומר שלהיות דולה וללוות יולדת זו זכות ענקית מבחינתי. ליווי לידה היא תמיד הרפתקאה. אנחנו יודעות איך אנחנו נכנסות אליה אבל אנו לא יודעות כיצד היא תסתיים. היא יכולה להתחיל כהרפתקאה של לידה טבעית ולהמשיך ללידה עם אפידורל, אך לא משנה איך תתפתח ההרפתקאה המשותפת שלנו, בסיומה מגיעה נשמה קטנה וטהורה לעולם. 

בשבילי, להיות חלק מתהליך קסום שכזה זה מתנה גדולה מאוד. 

  

** אלה ווהל היא תומכת לידה (דולה) מוסמכת ומטפלת רב תחומית ברפואה משלימה. רפואה סינית | 

דולה

אלה ווהל דולה

שיאצו | פרחי באך | הילינג | עיסוי תינוקות | שיאצו טף | שפת הטף  ellawohl@gmail.com  

054-4633811

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

7 תגובות ל- “למה כדאי שתהיה איתך דולה בלידה ?”

 1. פוסט מאוד חשוב!
  אשלח אותו לכל מי שמתלבטת בעניין דולה.
  תודה לך אלה שכתבת הכל כל כך בבהירות.
  אגב, אולי היה חשוב גם לציין, שמיילדת אקראית בבית חולים אינה עושה את הדברים האלה.
  אני שומעת מיותר מדי נשים שדולה בשבילן היא מיותרת כי יש שם מיילדת ו"מה כבר הדולה יכולה לעשות".
  אז צריך להדגיש שאמנם נכון שפעם פעם, כשהמיילדות היו באות הביתה, הן היו שם מאה אחוז בשביל האשה והיו גם מעודדות ואולי גם מעסות ועוזרות בתנוחות שונות (ואגב, לדעתי חלק מתפקידה המובהק של המיילדת צריך להיות באמת התמיכה ביולדת כמו שדולה עושה, ולא משהו טכני כמו שזה נהיה היום), אך היום לצערינו המיילדות הפכו לעניין טכני והן נתונות תחת מרותם של רופאים שלרוב הינם חסרי רגישות, ולתנאים לא טובים (עומס בחדר לידה למשל).
  לכן, לקחת דולה זה ממש חובה היום, לא סתם פינוק.

  • תודה גליה, דברים חשובים

  • נעה גביש הגיב:

   גליה – זה נכון שהיה רצוי שמיילדת תוכל לתמוך ביולדת כמו דולה,
   אבל מימים ימימה אישה ילדה בחברת נשים ולכל אחת מהן היה תפקיד.
   אחת תמכה פיזית: עיסתה,חיבקה, אחזה וכו…אחרת עזרה עם צמחים, שמנים וכדומה…שלישית הכינה מגבות, שתיה,אוכל, חיממה את החדר וכו…
   וכמובן המילדת זו שקיבלה את הילוד, דאגה לענינים נרפואים למינהם.
   כמות הנשים נעה בין שתיים לחמש מאוד תלוי …
   אני לא חושבת, בטח לא בימינו ובבית חולים (כמו שכתבת)אבל גם שלא בבית חולים, אפשרי למיילדת למלא את כל צרכיה של היולדת…
   זה לא שאין נשים שיולדות די מהר וכמעט לבד (אני דוגמא טובה לכך) אבל ברוב המקרים יולדת צריכה תמיכה נוספת ולו רק מישהי,כמו שכתבה אלה שפשוט שם בשבילה אוהבת ומאפשרת.

 2. אלה ווהל הגיב:

  גליה יקירה,
  אני ממש ממש מסכימה איתך. נשים רבות לא יודעות את ההבדל בין מיילדת לדולה וחושבות שהן יקבלו יחס חם אישי ותומך מהמיילדת שכאשר, כמו שציינת, המיילדות (שיכולות להיות נשים מקסימות, חמות ותומכות מאוד) קורסות תחת עומס היולדות המגיעות לבית חולים ומוצאות את עצמן מפרפרות בין חדר לחדר ומבצעות בסופו של דבר עבודה שהיא מאוד טכנית וחסרת יחס אישי ליולדת ולצרכיה.
  אכן דולה היא ממש חובה היום ולא סתם פינוק. תודה שציינת את זה 🙂

 3. מיכל שר הגיב:

  ואני הייתי מוסיפה
  1. בשעות הארוכות שאשה נמצאת בחדר לידה, אך אין עדיין צירי לחץ, אין איתה מיילדת. אם היא תבחר בדולה, היא לא תצטרך להתמודד לאורך כל השעות האלו רקם עם עצמה ובן זוגה. כאביה ודאגותיהם.

  2. הדולה שם גם בשביל בן הזוג. צא לרגע. תנשום אוויר. שתה פחית קולה מרעננת ותחזור. או לחליפין, תישאר כאן, אני אצא להביא לך משהו.
  ואם בסוף רצים לחדר ניתוח, הדולה נשארת ביחד עם בן הזוג, מחוץ לחדר, והוא לא לבד ברגעים המלחיצים הללו.

  3. ילדתצי עם דולה. ואמשיך ואעשה זאת גם בפעמים הבאות.

  מצרך חובה בכל לידה!!!
  על אף שבלידה שלי, לא יכולתי לסבול מגע, ולכן לא ניתן היה כמעט לטפל בי… ובכל זאת היה שווה כל שקל, וכל רגע…

 4. רווית דנון הגיב:

  גליה היקרה, אני איתך לגמרי בכל הקשור לדולות. אין לתאר את חיי לפני שהכרתי את הדולה שלי ואחרי. את הלידה הראשונה עברתי לבד (לא לבד לגמרי, כמובן אך ללא דולה) ואי אפשר להשוות את ההרגשה של לידה וליווי הריון עם דולה מקצועית ואיכותית. כל אחת שקצת מתלבטת,קצת עם חששות ולא בטוחה בעצמה, בהריון ובתהליך הלידה-מומלץ מאוד לקחת מישהי מקצועית שלאחר מכן גם תלווה אותך בחודשים הראשונים עם התינוק.
  תודה גליה על המאמר הנפלא והלוואי שכל אחת תבחר בדרך זו

 5. Ibrahem הגיב:

  Suisprringly well-written and informative for a free online article.

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

האם יש קשר בין דיכאון אחרי לידה לבין אפידורל?

מאת : לימור לוי אוסמי

28 במאי 20180 תגובות

מתוך אחרי לידה, דיכאון אחרי לידה, הכנה ללידה ולאמהות, הריון, מבט מקצועי, תחושות מגוונות אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה אפידורל הריון תינוקות משפחה

אני רוצה להתייחס למחקר שפורסם היום ב'ידיעות אחרונות' המציג קשר בין קבלת אפידורל לבין התמודדות עם דיכאון אחרי לידה.  

דרך ממצאי המחקר, שנעשה בבית חולים בילינסון וממצאיו התפרסמו היום (ב') בעיתון, אפשר להבין את מה שלא נכתב שם אבל ידוע- יש קשר בין הפער שנשים חוות בין הפנטזיה למציאות לבין קושי רגשי ודיכאון אחרי לידה.

גיל שנתיים

מאת : הכי אמיתית

14 ביולי 20123 תגובות

מתוך לכל אמא, רגשות אשם

שנתיים.

גיל שאני שומעת כל כך הרבה אודותיו…..

הצבת גבולות, גמילה, בחינת אזור ומותר וכדומה… נשמע כיף….

מודה שיש לי בעיה.

תחילת הדרך שלי כאמא היתה קשה…והיום אני נמצאת במקום שנהנה ואוהב את האמהות ומאוהב בנסיך היפה שלי, אבל זה לעיתים מלווה בהרגשה כבדה של רגשות אשם. רגשות אשם על זה שלא שידרתי לו מספיק אהבה בהתחלה, רגשות אשם על זה שהיה לי כל כך קשה, רגשות אשם על זה שכל כך לא נהניתי מסטטוס ה"אמא"….

ושק רגשות האשם הזה מקשה עליי לעיתים בהצבת גבולות, מקשה עליי ביכולת להרפות ולתת לילד להתמודד.

פתאום אני אמא לשניים. זה לא מה שחשבתי שיהיה..

מאת : אמא אנונימית

11 בינואר 20154 תגובות

מתוך אחרי לידה, קושי אחרי לידה

זה ממש לא מה שחשבתי. לידה שנייה, ילד שני.. אני כבר אמא מנוסה. ואני אמא טובה. אני יודעת את זה. ילדה בת שש וחצי שעד כה הייתה ילדה יחידה, קיבלה ממני את מאת אחוזי תשומת הלב, ולא היה דבר שלא סיפקתי לה מבחינת הקשר שלי ושלה. ילדה מאושרת, בריאה, חכמה, חברותית, עם אינטליגנציה רגשית כה מפותחת שאפילו הגננות והמורה הבחינו בזה. אני אמא טובה.

אז מה קרה? למה עכשיו, דווקא בסיבוב השני – אני מרגישה לא מוצלחת? איך נהייתי אמא עייפה, מותשת, מתוסכלת, כועסת רוב הזמן על כולם ועל סף לחזור לציפרלקס. עד שסופסוף אני מצליחה להניק.