לידה,  עיבוד חוויית הלידה

כשסיפור הלידה נשמע רגיל, אבל התחושה שלך אחרת- חלק ה'

 מה זה בשבילך ש"הכול בסדר" בלידה

במהלך העבודה שלי עם רונית על מה שתיארה כהרגשה שהיא הולכת לאיבוד, היא אמרה עוד משהו: "הרגשתי שאין אף אחד שנותן לי יד בדרך ואומר לי שאני בדרך הנכונה ושהכול בסדר. "

עכשיו יכולנו לשאול את השאלה: "מה היא בוחרת לעצמה כעת ?"

לשם כך, פגשנו את המקומות שבהם היא הרגישה שנותנים לה יד בדרך, בדקנו מה התחושה הזו יוצרת בה, ואיך היא בעצמה יכולה ליצור את זאת בלידה הבאה.  

בדקנו מה זה בשבילה להרגיש שהיא בדרך הנכונה, וגם, מה זה בשבילה ש "הכול בסדר" בלידה, בחיים.  

כשדיברנו זמן מה אחרי, היא סיפרה לי שהתקופה שעד הלידה, עברה עליה 'אחרת', שהרגישה מלאת כוחות, נהנתה שוב מהזוגיות והצליחה אפילו להתרגש לקראת הלידה.

תחושת הכאב והאובדן שחוותה בלידה הקודמת יכלו כעת להפוך להזדמנות שהיא בחרה לקחת לעצמה, לשינוי.

זה היה כל כך מושלם

גם אצל דלית המשפט הראשון היה: "הייתה לי לידה רגילה, לא היו שם שום זוועות או בעיות מיוחדות" 

אבל מיד היא הוסיפה ואמרה:  '"אבל לקחו לי את הלידה שלי. הלידה הזו לא הייתה הלידה שלי".

תוך כדי הפגישה שעסקה בבדיקת ה – שלי /לא שלי, היא חוותה תחושה 'מעורפלת' – כך היא קראה לה. לרגעים ארוכים היא ביקשה ממני לא לדבר ולא דיברה אף היא. הגוף שלה נראה נינוח לגמרי .

כשהחלה לדבר, בעודה בעיניים עצומות, אמרה: "היה רגע כזה בלידה, זה היה מושלם. אני לא יכולה לתאר את זה, אבל זה.. זה … זה מרגיש כאילו הכול במקום."

היא תיארה את התחושות שלה בלידה: "זה היה כל כך מושלם, הייתה בי מין ידיעה פנימית בהירה של כל מה שמתרחש בתוכי ואז – לקחו את זה ממני.  אמרו לי לעבור חדר,  או לעלות על המיטה, או משהו אחר. אני כבר לא זוכרת.  לקחו לי את זה" היא בוכה.  

אני יודעת שלשם היא מבקשת לחזור

הגילוי של המקום הזה סימן לה את הדרך לקראת הלידה הבאה.

ועוד משהו קרה.  הקורס החדש שהיא מלמדת, נולד מתוך ההסכמה שלה לזהות את הרגעים בהם התחושה המעורפלת  נוכחת,  ולגלות מה היא מביאה איתה.

רק אחרי שהסכמתי להכיר בכאב התפנה בי מקום

אני חושבת על הדרך שדלית עברה. כשהגיעה אלי, היא כבר ידעה שהיה שם משהו שהיא איבדה. היה צריך רק להסכים לתת לתחושת החסר עצמה להתבהר כדי שתהליך השינוי יקרה.

אני נזכרת בלידת בני. היא הייתה טובה וטבעית אבל…אחרי הלידה הסתובבתי חודשים עם מועקה בתוכי בלי לדעת מה היא מכילה.  ניסיתי לסלק את המועקה, היא קלקלה לי.  אבל היא לא הלכה לשום מקום. לקח זמן רב עד שלאט לאט התפענח לו הקושי בתוכי, עד שהסכמתי לכעוס, עד שנתתי לעצמי להתאבל על כל מה שרציתי להיות, ולא הצלחתי. 

רק אז, רק אחרי שהסכמתי להכיר בכאב, להכיר את הכאב ולתת לו ביטוי,  רק אז התפנה בי מקום, והשינוי שרצה לתפוס מקום בחיי, יכול היה לקרות. 

"על מנת להירפא באמת, עלינו לומר את האמת שלנו, ולא רק את הנוחם והכאב שלנו אלא גם איזה נזק נגרם, איזה כעס, איזו סלידה, וגם איזו תשוקה לענישה עצמית או לנקמה התעוררה בנו. 

המרפאה הקשישה של הנפש מבינה את הטבע האנושי על כל גחמותיו ומעניקה מחילה על סמך אמירת האמת העירומה.  לא זו בלבד שהיא מעניקה הזדמנויות נוספות, לעיתים קרובות היא מעניקה הזדמנויות רבות" 

כך אומרת לי קלאריסה פינקולה אסטס, בספרה 'רצות עם זאבים'.  המילים שלה, עוזרות לי לרפא את הפצעים שבתוכי.

 

*** קרן פרידמן גדסי, מפתחת גישת BOT Birth Oriented Therapy, תהליכים סביב הלידה בקליניקה בצפון תל אביב ובמושב מאור. מתמחה בעבודה עם אובדן וטראומה סביב הלידה 050.7986902, kerenfg@bezeqint.net,.

** למאמרים וסיפורים נוספים בנושא עיבוד חוויית הלידה.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?