הגישו את הצעת החוק שלי !- חופשת לידה לגבר

מאת : לימור לוי אוסמי

23 בפברואר 2011 | 17 תגובות

עד היום אין חוק המאפשר לגבר להיות עם בת זוגתו וילדיו אחרי הלידה. הגיע הזמן לשינוי !

מתוך קוראות לשינוי

לפני שבועיים דפדפתי באחד המגזינים למשפחה ופתאום אני רואה ידיעה קטנטנה ובקושי נראית שח"כ יואל חסון הגיש הצעת חוק לכנסת לפיה אבות יקבלו חופשה בת שבועיים אחרי הלידה.

בבית נשמע הצעקה.

"ממי !!!!!! הגישו את הצעת החוק שלי !!!!!"

כל כך התרגשתי ושמחתי ומיד נכנסתי לאינטרנט לברר אם זה נכון והתברר שכן !

למה הצעת החוק 'שלי' ? כי אני יזמתי אותה ! וכך, לצד ההתרגשות על זה שלפחות היה ניסיון להגיש אותה, גם הייתה בי אכזבה שלא טרחו לציין את שמי.

טוב, קצת חוזרת לאחור בזמן כדי לעדכן אתכן..

האמת, שהתלבטתי אם לכתוב על זה או לא. אני כל כך לא בקיאה ברזי החקיקה והלובינג, שחשבתי שיש סיכוי שכתיבה על הצעת החוק טרם הגשתה, עלולה אולי לפגוע בה, כי אולי גורמים שונים יירצו לטרפד אותה.

מעשה שהיה כך היה – במסגרת לימודי התואר השני ללימודי מגדר באוניברסיטת בר אילן למדתי את הקורס "כלכלה בעין מגדרית" בהנחיית ח"כ לשעבר ענת מאור (מרץ). יותר מהכל, למדנו בקורס על החשיבות של יוזמות פוליטיות וחקיקה כמקדמת שינוי חברתי. היינו בקורס רק 6 תלמידות, כי היה ידוע לכל שהעבודות של ענת מאור קשות וציוניה לא גבוהים, אבל אותי זה לא עניין במיוחד.

במסגרת הקורס כבר דיגדג בי הרצון לעשות משהו, שינוי ולא ידעתי כל כך איך. דברים התגלגלו בצורה כזאת שהבעתי את התרעומת שלי בפני ענת על כך שאין חופשת לידה לגבר אחרי הלידה והייתי בטוחה שהיא תצחק עליי… להפתעתי- היא ממש תמכה בי !

אני ? חוק ? מה לי ולזה ?

היא אמרה שגם לדעתה זו שערורייה ושלדעתה, הקרקע כבר בשלה להגיש חוק מהסוג הזה. אני ? חוק? מה לי ולזה ? אמאל'ה !! אני אפילו לא יודעת מה ההליך הרשמי של הצעת חוק. בכלל לא ידעתי שאזרח מהשורה יכול להיכנס לעניינים האלו ולהגיש הצעת חוק לחברי כנסת !!

בקיצור, מפה לשם, החלטתי להיות אמיצה ואקטיביסטית במיוחד ולהיכנס לתחום שאין לי בו מושג או חצי מושג ו.. להגיש הצעת חוק..

מכיוון שהנושא מאוד בער בליבי, בעיקר בגלל הקשר בין העדר תמיכה לאם אחרי הלידה ודיכאון אחרי לידה, אבל גם בגלל החשיבות הגדולה שאני רואה למעורבות האב אחרי הלידה, החלטתי לעשות מחקר. ואצלי מחקר זה מחקר !

ביררתי באתרי סטטיסטיקות ומאמרים אקדמאיים רבים על נושא חופשת הלידה לאבות בעולם, כדי לדעת מה מצבנו והאם זה לא פורץ דרך מדיי (זה לא..), ביררתי את מצב ניצול ימי החופשה במשק (מנוצלים היטב), ביררתי את מצב ניצול ימי חופשת הבראה (מנוצלים גם הם..) האם כבר הוגשו הצעות חוק בנושא (גם לא..) ואגדתי מאמרים אקדמאיים רבים המעידים על חשיבות הנוכחות האבהית – החלק מנימוקי צדק חברתי וכלה בדיכאון אחרי לידה לאם.

ו.. הצעתי נוסח לחוק.

זהו, אני עשיתי את שלי

מה שהפתיע אותי זה שהחלק הקל בכל הדבר היה הפנייה לחברי כנסת, שנענו באופן ממש מיידי (חלקם על ידי העוזרים שלהם) ואז הגיע התשובה המיוחלת !! ח"כ יואל חסון וחיים אורון (בהפרש של שעה אחד מהשני..) הסכימו לקדם את החוק !!!

לא היתה שמחה ממני !!

זהו, סיימתי את עבודתי לאוניברסיטה, לא תיארתי לעצמי שבכלל אגיע עד כאן ובחרתי להשאיר את זה ככה, כי בדיוק פתחתי את העסק והתחתי לשווק את הקבוצות לנשים אחרי לידה ולא יכולתי להתפנות לדברים אחרים.

לא יצרתי קשר עם הכנסת ו… גם הם לא יצרו קשר איתי..

והנה, עכשיו לפני שבעיים ראיתי שהיתה עבודה בנושא. התלבטתי אם ליצור איתם קשר ולשאול אם אני יכולה לקדם את זה וגם שאשמח לקרדיט, אבל לא הייתי פנויה לזה.

היום בבוקר דיברתי עם יעל יבין דורון המקסימה על משהו אחר בכלל ודרכה הבנתי שיש בי חלק שמרגיש שהוא רוצה לעשות 'מעבר', אבל משהו מעכב אותו. לא יודעת עדיין בדיוק מה. משהו הרגיש ש'גדול עליי' לעשות את ה'מעבר הזה'.

אחרי השיחה עם יעל, התקשרתי לע' הפרלמנטרי של ח"כ יואל חסון והוא לא ענה ואח"כ התקשרתי לענת מאור, המרצה שלי מהאוניברסיטה. להפתעתי, ענת זכרה אותי ולא רק זה, מסתבר שהיא ממש חיכתה לשיחה שלי וגם רצתה לעדכן אותי שהפורום לתקציב הוגן של מרכז אדווה הכין נייר עמדה בנושא חופשת לידה לגבר במטרה להגיש הצעת חוק והם לא ידעו שם שכבר עשיתי את כל העבודה והוגשה כבר הצעת חוק על שולחן הכנסת.

התקשרתי אליהם וזה נכון ! הגשתי אליהם את החומר ומחכה לתשובה אם הם ירצו לשתף פעולה. אעדכן בהתפתחויות

** לימור לוי אוסמי (אני) מנהלת את האתר 'נשים מדברות אמהות', חוקרת, חושבת ולומדת אמהוּת. לקריאת פוסטים נוספיםשלי 

נושאים קשורים :

17 תגובות ל- “הגישו את הצעת החוק שלי !- חופשת לידה לגבר”

 1. אושרה לין-מזרחי הגיב:

  כל הכבוד לימור. אבל זה יפגע בחופשת לידה של האישה?

 2. ענבל נתן- בר הגיב:

  כל הכבוד! מהפכני, ועם זאת כל כך מתאים ומתבקש!!

 3. איזה יופי!!! מקווים שהחוק יתקדם ויתקבל!!

 4. וואו לימור, אומר לך את האמת, כשראיתי את הפוסט הזה בפייסבוק, חשבתי שזה לא אמיתי, שזו מישהי אחרת, שרק מישהי פה פרסמה ולא את, אז לא מיהרתי להיכנס. אחר כך, ראיתי את זה שוב ושוב, ובסוף הסקרנות גירתה אותי, והנה, לימור שלנו, השקטה כל כך, אך האסרטיבית כל כך, הגישה הצעת חוק כזאת מהפכנית!!!

  אז קודם כל, כל הכבוד לך. בעיקר על עבודת המחקר ועל המחשבה, באמת כל הכבוד!
  שנית, אמנם נכון שאין לך זמן, אבל אולי כדאי שתעלי על הגל ותציעי עוד הצעות חוק מהפכניות.

  למשל, כל הנושא של מענק לידה לנשים שילדו בבית, או אולי משהו על יד זה. היום יש בהמון מקומות בעיות עם רישום הילד לאחר לידת בית, תמיד מערימים בעיות במשרד הפנים, אולי צריך להגיש הצעת חוק שתחייב את משרד הפנים לקבל את היולדת או את בעלה, ולרשום את הילוד ללא בעיות בהסתמך על מכתב של המיילדת בלבד (ללא הצורך להביא את התינוק).

  ועוד משהו בנושא – יש היום מעט מאוד רופאים שמוכנים להגיע לבדוק את התינוק לאחר לידת בית. הייתי מגישה הצעת חוק שתחייב כל רופא ילדים בכל קופת חולים להגיע לבית היולדת ולבדוק את התינוק לאחר לידת בית, ללא שתצטרך לצאת מהבית עם התינוק לבית חולים או לכל מקום אחר.

  יש לך כבר נסיון, אז לכי על זה :-)))

  • איזו מצחיקה את 🙂
   דבר ראשון, מאז הפרסום היום בצהריים יש כבר כמה התפתחויות ואדע יותר טוב שבוע הבא ואעדכן. בואי נגיד שהזירה הפוליטית היא לא כוס התה שלי, בלשון המעטה, ובאמת זה לא המקום הטבעי שלי.
   יש כל כך הרבה פוליטיקות, כוח ואינטרסים שבאמת מצדיעה לכל מי שממשיכה ולא מתייאשת.

   אם הנושא של לידות בית מאוד חשוב לך, מציעה לך לפנות להרים את הכפפה ! להתחיל ללמוד את החומר, על ההיסטוריה של הנוהל הזה, על נהלים דומים בעולם ולחבור למיילדות בית נוספות וארגונים שרוצים לקדם את זה. מניחה שכל דבר יעזור. צריך שהנושא יבער בך, כפי שקורה, כדי לקדם את העניינים.

   כל הנושא הזה עדיין מעורר בי בהלה, כך שסביר להניח שלא אהפוך לפוליטיקאית 🙂

 5. תודה לימור, ידעתי שתעבירי אלי את הכדור…
  אבל את בעלת הנסיון לא אני. אין לי מושג איך עושים כזה דבר…
  מילא, אם לא את, אז אולי מישהי אחרת :-)))

 6. גם לי לא היה מושג..
  אם באמת הנושא בוער בך, אז אפשר לדבר בטלפון ונראה מה אפשר לעשות עם זה

 7. לימור! אני מתרגשת וגאה עבורך על ההישג, עשיתי לי חיוך ענק ותחושה של תקווה ואופטימיות, בפשטות הכי גדולה- תודה:)

 8. הילה גלסר הגיב:

  מאמי בא לי לצעוק!!!כאפרה עלייך!אני גאה בך ועשית לי חשק להצעת חוק מקדמת נשים משלי….כהר יש לי מלא רעינות
  חיבוק

 9. אמא של שירה הגיב:

  לימור יקרה!
  כמה גאווה!!!
  מאושרת בשבילך על ההישג האישי שלך ועל פריצת הדרך.
  מקווה מאוד שהכל יסתיים כפי שצריך להיות.
  הגיע הזמן שמישהו יעיר את הח"כים!
  כששירה נולדה בעלי היה בחופשת לידה של שבועיים חוץ מהחודשים שמגיעים לו ולי יחד.

  גאה ומחבקת!

 10. היי,

  הייתי שמח אם היית מפרטת על איך הגשת את ההצעה לחברי הכנסת. ממש על ההליך הטכני. אני מנסה לגבש הצעת חוק בה כל מאושפז במדינת ישראל יהיה זכאי למבקר ברכב מבלי שהלה יצטרך לשלם הון תועפות בחנייה. אני חושב שהנושא יוצא מפרופורציות במדינה וצריך לשם לזה סוף. לא הגיוני שמאושפז חולה לטווח ארוך יצטרך לעשות מנוי לחנייה בשטח בית החולים. על עזרתך אודה. צר לי שלא קיבלו את הצעת החוק שלך. מי כמוני היה שמח.
  בכבוד רב,
  גבריאל לב-הר.

  • היי גבריאל,
   ההליך הטכני של הגשת הצעת החוק פחות קשורה לאתר, אבל אתה יכול להתקשר אליי ואסביר לך.
   כמו כן, יש לדעתי ספר שיצא על איך מחוקקים חוק. יש גם את ארגון שתיל שנותנים עזרה ומידע בדברים הללו. בהצלחה !

 11. דיאנה הגיב:

  שלום לימור,

  השבוע דיברתי עם מישהי בחודש שביעי להריון שעובדת בניקיון. היא מנסה להיות גיבורה, אבל רואים שקשה לה. היא סיפרה שהרופאים אומרים לה שהריון זה לא מחלה(המשפט הזה הרתיח אותי), יש לה עוד שלושה ילדים בבית והמשכורת של בעלה בלבד לא תספיק להם. כך שהיא לא יכולה להרשות לעצמה חופשה ללא תשלום.נזכרתי בהריון שלי. מחודש חמישי אני לא הייתי מסוגלת לעמוד על הרגליים פרק זמן ארוך יותר מרבע שעה. מזלי שהעבודה שלי בישיבה. זה גרם לי לחשוב שחייבים להגדיר מחדש חוק של חופשת לידה. בחוק חייבים להתיחס למקצוע של האישה. לדעתי במקרה האופטימאלי חייבים לתת לאישה שעובדת בעבודה פיזית חופשה מלאה בתשלום מחודש שביעי להריון. אם זה נשמע נועז מדי אז ניתן בתור התחלה להציע חוק להקלות בהיקף העבודה. לדוגמה שהאישה תעבוד חצי משרה ותקבל שכר מלא.
  התחלתי לחפש באינטרנט מה הוא ההליך הרשמי להצעת חוק על ידי אזרח במדינת ישראל. בחיפוש הראשון נתקלתי בבלוג שלך. בפוסט את רושמת שהחלק הקל היה פניהה לחברי כנסת. אשמח לקבל הדרכה בנושא. הסבר טכני איך פנית אליהם או לחלופין תאמצי את הנושא ותפני אליהם מטעמך בדרכים שאת מכירה. כמו כן אשמח אם תקדמי את הנושא בעזרת הבלוג שלך או כל דרך אחרת שאת מכירה.

  • היי דיאנה,
   החלק הקל היה פנייה לחברי כנסת, למרות שזה נדיר, אחרי שעשיתי עבודת גמר בנושא וחקרתי אותו לעומק, כולל מה קורה במדינות בחו"ל, מימוש ימי חופשה וימי מחלה ועוד דברים שחייבים לדעת לפני שניגשים לחברי כנסת.
   לכן, אם את מעוניינת לקדם דבר כזה, בעיניי עלייך לבדוק האם הוגשו הצעות חוק בישראל בנושא ומה המצב בעולם בתחום זה.
   כפי שאת רואה, למרות שהחוק התקבל, הוא אפילו לא עבר בקריאה טרומית, כך שבלי לובי רציני ועבודת קידום, זה גם לא מספיק..
   המייל שלי הוא medabrot.imahut@gmail.com

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

מה לעשות עם התמלולים ? לידה טבעית- מסע אישי . חלק 6

מאת : לימור לוי אוסמי

16 בנובמבר 20100 תגובות

מתוך לידה טבעית- מסע אישי, סיפורי לידה

הגעתי לראיון מרוגשת ונרגשת (למי שלא מעודכנת בפוסטים הקודמים, הנה הפוסט האחרון ) אני חושבת שזו הייתה הפעם הראשונה בחיי שיזמתי פגישה עם מישהי אחרת, כשאין לי מושג מה המטרה של המפגש ולאן זה יוביל. ובאמת, אחת השאלות שנשאלתי על ידה הייתה : "למה הראיון ?"  אמרתי לה שהבנתי ממש עכשיו שאני רוצה לכתוב ולחקור, […]

מתי הזמן הנכון לילד נוסף ? יש לי המון חששות ופחדים – שאלה של אמא

מאת : אמא חוששת

5 בספטמבר 20109 תגובות

מתוך אחרי לידה, מקצועניות מדברות

"הילד שלנו כבר בן שנתיים ו 3 חודשים, ובמצב אידיאלי הייתי מנסה עכשיו להיכנס להריון, כדי שיהיה הפרש של עד 4 שנים בין שני הילדים. הבעיה היא שאני כל הזמן חושבת מתי הזמן הנכון לילד נוסף ויש לי המון חששות ופחדים סביב העניין הזה. המצב הכלכלי שלנו לא משהו ואנחנו כרגע גרים אצל ההורים עד […]

אני לא רוצה לטפל !

מאת : לימור לוי אוסמי

7 ביולי 201133 תגובות

מתוך אמהות וקריירה, לכל אמא

יקרות, השעה עכשיו כמעט 3 לפנות בוקר. קמתי מהמיטה כדי לכתוב לכן..

הדברים שכתבתן על הפוסט האחרון שלי נגעו בי כל כך עמוק, שהייתי צריכה כמה ימים כדי לשהות עם התחושה שהיתה בי. איזה ימים מופלאים אלו היו.

אני כותבת ועולות בי דמעות של התרגשות. התרגשות על המתנה שקיבלתי על זה שאתן בחיי, אפילו שאת רובכן לא מכירה באופן אישי מעבר לווירטואלי שלנו, כאן. באמת מרגישה ברת מזל על המתנה הזאת , התמיכה הזאת, ההבנה הזאת, הרצון הבאמת כן לעזור ולהיות איתי בתהליך. אתן מדהימות- המון תודה !