טראומה מהלידה
לידה

טראומה מהלידה – לפעמים אני קמה בבוקר ולא יכולה לנשום

יש לי טראומה מהלידה. לפעמים אני קמה בבוקר ולא יכולה לנשום. הכל בסדר, אבל כל כך לא. יש שם משהו, בפנים, שהוא מעבר ליומיומי, לרגיל, למשפחתי, לשגרתי – משהו שמרגיש לי כבד מנשוא. אני מכירה אותו, אני מזהה אותו, בתהליך קשה מנשוא אני גם מטפלת בו. הוא מעל ומתחת לחיוך, לאושר, לחיבוק. הוא כל כך חלק ממני שהוא יכול להופיע בכל רגע. הוא פגש אותי בלידה, ומאז אנחנו יחד.

והבוקר לא יכולתי לנשום.

ופתאום – קריאה. אמא, בואי מהר, תראי. ובלי לקחת אוויר, כי אני לא מסוגלת, אני מזנקת מהמיטה. ובחלון של הסלון, במופע נדיר לכיוון מערב, קשת. קשת שלמה, מושלמת, ברורה. ואנחנו עומדות ומסתכלות, היא במחשבותיה התמימות, הרכות. ואני.

והסגול מספר לי שהיום הזה רק התחיל, ואין לדעת מה הוא יביא איתו. הוא מזכיר לי שהנפש שלי יודעת להתעלות, הוא מספר לי שהרוח שלי חזקה. הוא מספר לי שאולי הקשת היא רק מופע אשליה של הטבע, אבל שכסמל היא אדירה. הוא מספר לי את החוויות הרוחניות העוצמתיות שחוויתי בלידה, שהיום המחשבה עליה משתקת. הוא מזכיר לי.

והכחול מספר לי שכשקשה לי מאוד, אני הולכת לים. ושגם אם היום גשם, וחורף, ובעצם אין לי אופציה כי התינוק מצונן, אני יכולה להתנהג כאילו. אני יכולה לצאת החוצה ולקחת אוויר מלוא הריאות. ואני יכולה להסתכל רחוק, בלי להתמקד על כלום. ואני יכולה לנסות לרוקן קצת את הראש מהמחשבות, ולהכניס עוד ועוד אוויר לריאות, עד שארגיש אותן מתרחבות, נכנעות לי. הוא מזכיר לי.

והירוק מספר לי על הטיול בשבת האחרונה, על מרבדים של דשא וצמחיה, פרחים, כאלו שגורמים לנפש לפרפר מרוב יופי. מספר לי שהבוקר ההוא היה כל כך קשה, והמשפחה המדהימה שלי רוממה את רוחי עד כדי כך שחזרתי מלאת אנרגיות. והקטנה רצה ורצה, הייתה מאושרת. הירוק מספר לי על לגלות את העולם דרך העיניים שלה, לאפשר לעצמי להשתנות ולו לרגע ולהסיט את תשומת הלב שלי באמת ובתמים לדברים הפשוטים – חיפושית, נמלה, סביונים. הוא מזכיר לי.

וכך אחד אחרי השני, הצהוב, הכתום, האדום, האינדיגו – כל אחד מהם מחבר אותי לעצמי, מכוונן אותי ליום שלי. לתינוק בידיים, לקטנה המתפעמת, לאבא שלהם שמצלם ללא הכרה. ואחרי דקה כזו, של הסתכלות והתפעמות משפחתית, הכל נראה אחרת.

פתאום, הבוקר, אני יכולה לנשום.

** לקריאה על עיבוד חווית הלידה

לדף פייסבוק נשים מדברות אמהות

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

2 Comments

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?