'הכנה ללידה'- יש באמת חיה כזאת?

מאת : דנית צור אלמוג

15 במרץ 2011 | 10 תגובות

איך אפשר באמת להכין הורים ללידה - להתמודדות עם הכאב, עם האינטנסיביות, עם הבלתי נודע ועם שלל ההפתעות בלידה ?

מתוך הכנה ללידה ולאמהות, הריון

איך אפשר באמת להכין הורים ללידה – להתמודדות עם הכאב, עם האינטנסיביות, עם הבלתי נודע ועם שלל ההפתעות – הגישה של Birthing From Within עונה על השאלות ומגיעה לראשונה לישראל.

אני כמעט יכולה להרגיש, גם עכשיו, שלוש שנים אחרי, את הרגע שבו הלסת שלי נשמטה בתדהמה, בהדגמה של וירג'יניה בוברו (Virginia Bobro),  המנחה שלי בסדנת ההיכרות של Birthing From Within.

ישבו מולה שלושה זוגות. שניים לפני לידה ראשונה, וזוג אחד לפני לידה חוזרת. מסביבם, קצת במרחק, ישבנו אנחנו, 15 דולות, מורות ליוגה, מדריכות הכנה ללידה. אני לא חושבת שההדגמה ארכה יותר משעה.  שעה שבמהלכה הצליחה וירג'יניה להכין אותם לקראת הלידה והמעבר להורות, בצורה וברמה אחרת לגמרי ממה שהכרתי עד אז. היא עשתה איתם הכנה 'מבפנים'.

נסענו לשיקגו כדי ללמוד מה זו הכנה ללידה 'מבפנים'

באתי יהירה לקורס הזה. העברתי קורסי הכנה ללידה כבר שנים, והכרתי לפני ולפנים את הספר המופלא של פם אינגלנד (Pam England), המייסדת והמפתחת של הגישה. לא חשבתי שהן יכולות לחדש לי הרבה ורציתי לדלג ישר לסדנת ההמשך. הן התעקשו שכולן מתחילות מסדנת ההיכרות.

לנסוע לסדנה של 3 ימים עד שיקגו? זה די השתגעות, אבל משהו קרא לי מבפנים. שוב ושוב מצאתי את עצמי בוהה בתאריכי הקורסים. זה לקח חודשים, אבל בסופו של דבר נולדה ההחלטה לנסוע. רחל, שותפתי ב'פרפרים בבטן' ואני, נוסעות לשיקגו.

מאותו רגע החל תהליך מפתיע, מטלטל, משמח, מעשיר, מערער, מחזק ועוד הרבה פעלים נוספים שבו השלנו מהקורס הכנה ללידה שלנו לאט לאט בהדרגה את המלל שנועד להסביר לידה 'מבחוץ' והעזנו יותר ויותר להכין הורים 'מבפנים'.

ויותר מכך, מצאנו את עצמנו במסע פנימה משל עצמנו. ווחאד מסע.

לא קל לתאר את הגישה של 'לידה מבפנים'. זה תבשיל שמכיל לא מעט מרכיבים, שבשבילי יוצרים כולם יחד איזה מין קסם כזה. בסרט שמצורף ל'מרי פופינס' המדובב, שואלים את נינט טייב, ששרה את השירים בגירסה העברית, מה סוד קסמו של הסרט הזה, והיא עונה משהו כמו: "יש בו קסם…נו, אי אפשר להסביר קסם".

אבל בשנים האלו, שאני לומדת ומלמדת בגישה של 'לידה מבפנים', אני מצליחה לאט לאט למשש יותר מקרוב את הקסם הזה, מגלה איך לשזור את החוטים כדי שיהיה לו סיכוי להיווצר.

   ***

בפוסטים הקרובים אני הולכת לנסות להעביר משהו מריחות וטעמי התבשיל הזה, שקוראים לו Birthing From Within ובינתיים, והנה 15 'הדיברות' של הגישה, אבל זה בתיאוריה. כדי להתרשם, צריך לחוות אותן 'מבפנים':

* לידה היא טקס מעבר מהותי ולא אירוע רפואי (גם כאשר טיפול רפואי הוא חלק ממנה).

* מהותה של הכנה ללידה היא תהליך גילוי עצמי, ולא איסוף של מידע מיילדותי.

* הכנה ללידה היא תהליך מתפתח ומתמשך (עבור הורים ומדריכות כאחד), ולא תבנית אחידה של   מידע ושל טכניקות לימוד.

* הכנה ללידה היא גם הכנה להורות.

* המדריכה בקורס הכנה ללידה היא מעין "מיילדת" עבור תהליך הגילוי של ההורים, לא המומחה שממנה נובע מעיין החוכמה.

* הצרכים האישיים של ההורים השונים בקבוצת הכנה ללידה הם שקובעים את תוכן המפגשים.

* ביטוי עצמי, יצירתי ואקטיבי, הינו חלק משמעותי בהכנה ללידה.

* מטרתם של מפגשי ההכנה ללידה היא להכין הורים ללידה מתוך מודעות, לא להגיע לתוצאת לידה כזאת או אחרת.

* ההיריון והלידה מושפעים ממגוון מרכיבים, אך לא ניתן לשלוט בכולם באמצעות תכנון מראש.

* כדי לסייע להורים למצוא את כוחות ההתמודדות שלהם, חיוני שמפגשי ההכנה ללידה יתייחסו לעובדה שאירועים בלתי צפויים ו/או רצויים עלולים לקרות במהלך הלידה.

* הורים ראויים לתמיכה, בכל סוג לידה והורות שהם מרגישים שנכון עבורם (בין אם מדובר במשככי כאבים, באמצעים טכנולוגיים, בהאכלה מבקבוק, או בלידת בית).

* כאב הוא חלק בלתי נפרד מהלידה, אבל ניתן לעשות הרבה מאוד כדי להקל על הסבל.

* טכניקות להתמודדות עם כאב מועילות יותר כאשר משלבים אותן בחיי היומיום ולא 'מורידים מהן את האבק' רק לכבוד הלידה.

* אבות רבים מוצאים את מקומם בלידה כבני זוג אוהבים ו/או כמגנים על היולדת, אבל לא לכולם מתאים לתפקד כתומכי לידה; אבות רבים מרגישים זקוקים לתמיכה בעצמם.

* עבור הורים, ההריון, הלידה והתקופה שאחריה, הינם תקופה של למידה ושל הסתגלות מתמשכת; חשוב להעניק ידע ותמיכה הוליסטית במהלך התקופה כולה.

 ***כל הזכויות שמורות לפם אינגלנד

דנית צור אלמוג

  

בפוסט הקרוב: לנשום, להתנועע, לקבל – זה 'להתמודד'. לצעוק, לבכות, להתפרק – זה 'לא להתמודד'

**במאי הקרוב מגיעה לארץ, לראשונה, המנחה הבכירה ביותר של לידה מבפנים, Birthing From Within, להעביר את סדנת ההיכרות של הגישה, 
שמיועדת לנשות מקצוע בתחומי ההריון, הלידה וההורות – אם נשמע לך מסקרן, תוכלי לקרוא פרטים נוספים באתר שלנו , להגיע לערבי מבוא בי-ם/בת"א/בזכרון יעקב, וגם להתרשם ישירות כאן . שאלות יתקבלו בברכה 🙂

 ** דנית צור אלמוג, אחת מארבע הדולות של 'פרפרים בבטן', מרכז ירושלמי לליווי היריון ולידה. מתרגמת בעברי, מורה ליוגה בהכשרתי ובעיקר דולה ומדריכת הכנה ללידה בגישה של Birthing From Within.

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

10 תגובות ל- “'הכנה ללידה'- יש באמת חיה כזאת?”

 1. בטי גורן הגיב:

  נפלא, כל כך מתחברת… מקווה מאוד להגיע לסדנה.
  ממליצה מאוד על הספר, קראתי אותו בהריון השני שלי, הוא מאוד מחזק לקראת לידה.

  • הספר שבה גם את לבי, ומאז שהוא נכתב פם אינגלנד כבר הפליגה למרחבים ולמעמקים גדולים בהרבה, כשהיא מחברת יחד כל מיני השפעות, החל בזן, דרך גישה בפסיכולוגיה שנקראת Solution Focused Dialogue ועד שימוש בסיפורים מיתולוגיים… ועוד ידה נטויה. זה אחד הדברים המקסימים בשבילי, שנפתחו בפני כל כך הרבה אפשרויות להתפתחות. פנימה והחוצה.

 2. רונית הגיב:

  נשמע מדהים. מחכה לשמוע עוד

 3. גילי הגיב:

  ממליצה בחום, קראתי והשתמשתי בעצות המדהימות בתי הלידות. חוכמה של אישה נדירה שנוגעת עמוק בפנים. למה רק לירושלמיות?????

  • גילי – פעם בחודשיים בערך אנחנו עושות את הקורס במתכונת מרוכזת, של חמישי-שישי, כדי שגם לא ירושלמיות יוכלו להגיע…ובדיוק קיבלנו הצעה להצפין לחיפה – שוקלות את זה…
   במאי מגיעה לארץ סדנת ההיכרות של BFW, ואז נקווה שיתווספו עוד נשות מקצוע שיתחברו לגישה וישלבו אותה בעבודה שלהן ברחבי הארץ.
   ופם אינגלנד היא באמת אישה נדירה, כשרחל ואני פגשנו אותה הרגשנו שהיא ממש מכשפה במובן הכי טוב של המילה

 4. בת שבע אלימלך הגיב:

  הגישה המיוחדת של לידה מבפנים מועברת בצורה נפלאה ומרגשת ע"י דנית ורחל מ "פרפרים בבטן"!
  קורס ההכנה ללידה מועבר בשיטת לימוד חוויתית, הממחישה בצורה הכי קרובה למציאות שניתן, את תהליך הלידה והתרחישים השונים העלולים להתרחש במהלך הלידה ובבית החולים.במיוחד ראוי לציון בשיטה זו אלו הם הכלים השונים והמגוונים הניתנים לזוגות במהלך הקורס. כלים, המאפשרים להם ללמוד בעצמם, על עצמם, על העדפותיהם ובחירותיהם לגבי תכנון הלידה, ציפיות ורצונות, כלים אשר יאפשרו להם לחוות את הלידה בדרך בה יבחרו וגם יאפשרו להם להתמודד באם מהלך הלידה לא יתרחש כמצופה או כפי שקיוו.
  ללדת… להיוולד מחדש..להיוולד מבפנים… בהצלחה לכל אלו העומדות ללדת!

  • תודה בת שבע על מילותייך החמות.
   אנחנו שמחות להמשיך לארח מיילדות במהלך קורס ההכשרה שלהן, וליצור ביחד תמיכה רחבה ומשותפת לזוגות. מוזמנת לספר אודות הסדנה לנשות מקצוע, לכל חברותייך בתחום המיילדות 🙂

 5. רוני לזר הגיב:

  היי דנית, מאד מתחברת לדברים שכתבת, אבל אני מודה שקשה לי עם הכותרת של הפוסט הבא.
  אני מסכימה שלהתפרק זה לא להתמודד. התפרקות, מעצם טיבה, מראה על זה שלא הייתה הצלחה בהתמודדות, אבל לבכות? לצעוק? אלה לא דרכים להתמודדות? לא דרכים לגיטימיות ביותר? לשחרר מתוכך? אני מרגישה שלהגיד "אלה לא דרכי התמודדות" זה מאד מאד שיפוטי…

  • ברור, רוני. זה כותרת ב'הפוך על הפוך'….
   ואפילו 'להתפרק' זה בדיוק מה שצריך באותו הרגע, כדי להמשיך להתמודד רגע אחרי זה…

   • התכוונתי לכתוב – ואפילו 'להתפרק', לפעמים, זה בדיוק מה שצריך, כדי להמשיך להתמודד רגע אחרי.
    הפוסט הבא כבר אצל לימור, וכל כולו על הרחבה של מושג ה'התמודדות'

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

אוצרות סטטוס: תערוכה עלינו, האמהות

מאת : שירה ריכטר

17 במרץ 2011תגובה אחת

מתוך אחרי לידה

אמהות זה סוג של מוקש. כי האמהות היא פרה קדושה. קדושה מידי. מרוב שהיא קדושה, אין לה זכות קיום משל עצמה. וגם אין לה ערך כלכלי. האמא מצולמת מכל זווית אפשרית- מוכרת תחליפי חלב, או אהבת אם, אבל הזווית הספציפית ואינדווידואלית שלה עדיין לא מספיק מתוקשרת. לא מספיק מצוירת. לא מספיק בסרטים. לא מספיק באמנות.

שיתוף ברגשות לאחר לידת הילד השני

מאת : יעל תמיר

17 באוגוסט 20116 תגובות

מתוך אחרי לידה, תחושות מגוונות אחרי לידה

יש לי ילד "גדול" בן שנתיים ושלושה חודשים וילדתי לפני חודש תינוק נוסף ומתוק.
הילד הגדול מעולם לא נשלח למסגרת ובאמת שנהניתי להיות איתו והשקעתי בו את כל כולי. אני אמא טוטאלית, על כל המשתמע מכך. אוהבת ללא סוף. השארתי אותו לבד ורק עם הוריי, לשעתיים בלבד בכל חייו, למעט בלידה, שאז "נעלמתי" בעל כורחי ל 5 ימים.. מי חלם על כזה דבר ??

תאהב אותי במספרים

מאת : אבא בתול

13 בפברואר 20115 תגובות

מתוך הכנה ללידה ולאמהות

עם כניסתנו לחנות ניגשה אלינו מוכרת חייכנית, בידה רשימה בלתי מזוהה. "בוא תשבו", היא סימנה בחביבות על צמד כיסאות הנמצאים בירכתי החנות. "כדאי שלפני שתתחילו תעברו על רשימה בסיסית שקצת תיתן לכם מושג". הרשימה הבסיסית כללה שני עמודים וקרוב למאה פריטים, מוצצים, חיתולי בד וחיתולי פלנל, עגלה, מושב לרכב, שוטף בקבוקים, ועוד ועוד.