התמודדות טובה עם הלידה
היריון,  להיערך ללידה ולהורות

הכנה ללידה: מהי התמודדות טובה עם הלידה?

התמודדות.

מה הדימוי הראשון שעולה לך בראש, כשאת אומרת לעצמך 'התמודדות'?

לפני שנים ליוויתי יולדת בשעות ארוכות של צירים. היא העבירה אותם במצב רוח מרומם, במים, עם מוסיקה, בשירה. אחרי שעות בבית, ולילה שלם בבי"ח, במקלחת, הסתבר עם בוקר שהיא עדיין בפתיחה של 3 ס"מ. ראיתי את מאבק האיתנים שהיא עוברת כדי לא 'להישבר'. חשבתי שאולי המאבק הזה לא משרת אותה, בעצם. חיבקתי אותה ולחשתי לה שמותר לה הכל. שתיקח לעצמה חצי שעה ותוציא את כל מה שהיא מרגישה החוצה. בלי לצנזר. שתבכה, שתכעס, שתקלל. זה עזר לה כל-כך. זה מילא אותה כוחות.

בלידה אחרת, בשנה אחרת, ליוויתי יולדת בשעות ארוכות של צירים. היא היתה מאוד אומללה. היא בכתה, יבבה, ואמרה שוב ושוב, בקול חלוש, שהיא לא יכולה, שהיא רוצה שזה ייגמר כבר, שלא טוב לה, שהיא רוצה שיוציאו כבר את התינוקת, די, די, די.

זה נמשך ככה שעות ארוכות. היה לי קשה לעזור לה. קשה למצוא את המילים הנכונות. קשה 'להוציא אותה מזה'. הרגשתי, כמוה, חסרת אונים.

תחושות קורבנות ורחמים עצמיים הם פשוט מחוץ לתחום עבורי 

במהלך המסע שלי עם 'לידה מבפנים' גיליתי שבדימוי הפנימי שלי על 'התמודדות' – התפרצויות, קללות, זעם, בכי מתקבלים בהבנה, אבל תחושת קורבנות ורחמים עצמיים הם פשוט מחוץ לתחום. זה מוציא ממני קול של "נו באמת, דנית, תאספי את עצמך, זה בטח לא יעזור לך".

לא היתה לי שום בעיה לעודד את היולדת הראשונה להוציא זעם ועצבים, כי אין לי שום חשבון עם האגרסיות שלי…. אבל יולדת שנכנסת לבור של רחמים עצמיים…. זה דרש ממני הרבה יותר הסתכלות פנימה.

זה דרש ממני הסכמה למצוא את הפינות האלו אצל עצמי, לפני שאוכל ליצור מפגש אמיתי עם יולדת שזו החוויה שלה. במהלך ההכשרה שלי, ב'לידה מבפנים', נפתחה בפני ההזדמנות לבדוק מה אני מאמינה שזה אומר עלי כשאני לא נאבקת, מתפרצת, מוציאה, אלא מתקפלת, מרגישה קורבן, מרחמת על עצמי?

****

התמודדות בלידה= להיות בשליטה, להתמודד עם הכאב, לקבל אותו 

כשנשים בקורס הכנה ללידה מדמיינות לעצמן התמודדות הן רואות בדרך כלל אשה בשליטה, ש'מצליחה' להתמודד עם הכאב, לנשום איתו, להתנועע איתו, לקבל אותו – אולי אפילו בשמחה…

והצד השני של המטבע הוא הפחד ש"לא אצליח להתמודד", ש"אתפרק", ש"אאבד את הצפון".

איך נראה 'להצליח להתמודד'? איך נראה (ונשמע): 'להתפרק', 'לאבד את הצפון'?

בשביל כל אחת זה משהו אחר.

יש אמהות שלצרוח הוא מחוץ לתחום בשבילן, אחרות מוכנות להכיל צרחות אבל בשום פנים ואופן לא התנהגות מגעילה כלפי בן הזוג. בשביל מישהי 'להתפרק' זה להרגיש מנותקת ובשביל מישהי 'לאבד את הצפון' זה לשאוג כמו חיה פצועה…

נשים רוצות לקחת אפידורל כי הן פוחדות שלא יצליחו להתמודד….

נשים לא רוצות לקחת אפידורל כי בשבילן זה 'לא להתמודד', להיכשל….

אז מה מחוץ לתחום בשבילך? 

התמודדות, בגישה של לידה מבפנים, היא כל דבר שעוזר לך ללדת את התינוק/ת שלך.

הפרמטר היחיד שבאמת חשוב הוא האם זה עוזר. אם לא, כדאי לחפש משהו שעוזר יותר.

בגישה של 'לידה מבפנים' יש לכל אמא, לכל אבא (וכן, גם לאנשי המקצוע) הזדמנות להסתכל רגע מה הם מכניסים לתוך מתחם 'התמודדות' ומה הם משאירים מחוץ לגדר. הזדמנות להרחיב את הגבולות, רחב ככל האפשר, עם הרבה חמלה לעצמם ואחד אל השני.
 

דנית צור אלמוג: הכנה ללידה, לידה מבפנים.

 ** דנית צור אלמוג, אחת מארבע הדולות של 'פרפרים בבטן', מרכז ירושלמי לליווי היריון ולידה. מתרגמת בעברי, מורה ליוגה בהכשרתי ובעיקר דולה ומדריכת הכנה ללידה בגישה של Birthing From Withinבמאי הקרוב מגיעה לארץ, לראשונה, המנחה הבכירה ביותר של לידה מבפנים, Birthing From Within, להעביר את סדנת ההיכרות של הגישה, שמיועדת לנשות מקצוע בתחומי ההריון, הלידה וההורות – אם נשמע לך מסקרן, תוכלי לקרוא פרטים נוספים באתר שלנו
 ** לפוסטים נוספים על הכנה רגשית ללידה

** על הציור: ציירה דנית צור אלמוג. ב'לידה מבפנים' נעשה שימוש מיוחד באמנות – על כך באחד הפוסטים הקרובים

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

2 Comments

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?