היריון,  יומן היריון,  לידה,  לידת בית

לידת בית: אני מכינה את הגוף שלי ללידה

בשבוע 24, לאחר שהמיילדת המליצה לי להצטרף לקבוצת נשים בהריון, אם בהכנה נפשית רגשית ללידה, או חוג התעמלות (לדבריה, לא מספיק רק לקרוא על זה), הצטרפתי למקום נפלא, בו מתקיימים שיעורי יוגה וג'הארה לנשים בהריון.

אני מכינה את הגוף שלי ללידה

מתחילת השליש השני להריון תרגלתי יוגה בבית, ממגוון התרגילים שמצאתי בספרים השונים, אבל כשהתחלתי להשתתף בשיעורים, זה היה נעים יותר, רציני יותר, והשקעתי בזה את כל כולי. אני כמובן מתרגלת עד היום, יוצא לי ללכת ל-3 שיעורים בשבוע, וכשאני לא מתרגלת בשיעורים, אני משתדלת לתרגל כרבע שעה לפני השינה, במיטה, ובעלי נהנה מאוד להסתכל עליי (בעיקר בקטע של סיבובי האגן על 6…).

אני עושה את זה ברצינות רבה. זה לא סתם חוג בשבילי, כי אני יודעת שבניגוד לרוב חברותיי לחוג, אשר מתכננות ללדת בבית חולים, וככל הנראה יקבלו משככי כאבים, אני רוצה להשתמש בתנוחות ובתרגילים שאני לומדת בלידה, ואני יודעת שאני ממש מכינה את הגוף שלי ללידה.

אני מאמצת לעצמי תרגילים אהובים, ומתכננת מה לעשות מתי (בתקווה שהתכנית תצא לפועל, ובידיעה שאולי לא הכול יהיה כמו שאני מדמיינת). אני משקיעה ומתמידה, כי בשבילי זה מה שיעשה את כל ההבדל.

היוגה מרגיעה ומחזקת את הביטחון שלי לקראת הלידה

ממש התאהבתי ביוגה. אף פעם לא הייתי ספורטאית, לא הלכתי לחוגי ספורט, היו תקופות שהייתי עושה הליכה ברגל (בעיקר כדי להירגע ולשמוע מוסיקה באזניות), והיו תקופות שהייתי זוכרת לעשות קצת תרגילי שרירי בטן במיטה לפני השינה, אבל אף פעם לא התמדתי. וממש התאהבתי ביוגה. אני מרגישה שאני מתחברת לזה יותר ויותר עם כל שיעור, עושה "שיעורי בית", זה מרגיע אותי ומחזק אותי, את הביטחון שלי בגוף שלי, לקראת הלידה. ככל שאני מתרגלת יותר אני משתפרת, וככל שאני מרגישה שאני טובה בזה, אני מרגישה שהגוף שלי מוכן יותר ללידה.

מחומר הקריאה המדבר על לידה טבעית הבנתי, שפחד הוא אחד הדברים שהכי מגבירים את עוצמת הכאב בלידה, ושזה מעין מעגל קסמים כזה שאי אפשר לצאת ממנו, מעגל הפחד והכאב.

ככל שאפחד פחות מהלידה, כך אפחית את עוצמות הכאב

מכיוון שאני מתכננת ללדת בבית, אני כבר מנטרלת המון גורמים מלחיצים שעלולים לגרום לפחד, כמו אי נוחות, חוסר פרטיות, סביבה לא תומכת, הימצאות במקום זר ולא מוכר (ביה"ח) עם אנשים זרים סביב, מכשירים רפואיים מאיימים… אצלי בבית לא יהיה כל זה, וזה כבר גורם ליותר ביטחון, אבל הביטחון האמיתי בא מבפנים, מהגוף שלי, מהידיעה שאני מסוגלת לעשות את זה.

ככל שאני ארגיש יותר בטוחה בעצמי וביכולת שלי ללדת, כך אני אפחד פחות מהלידה, ואפחית את עוצמות הכאב. אני מתאמצת מאוד לחשוב רק מחשבות חיוביות בנוגע ללידה (וזה קשה כשהתגובות מסביבי הן הפוכות לחלוטין, על כך בהמשך…). היוגה מחזקת לי את הביטחון בגוף שלי, ואני מאמינה ומקווה שההשקעה תשתלם.

 

** שירה דרוקר, נשואה בת 29 מחיפה, בהריון ראשון ומרגש, מתכננת ללדת בבית.

** לבלוג של שירה דרוקר ולפוסטים בנושא לידה טבעית.

5 Comments

 • Avatar

  דנית צור אלמוג

  הי שירה,
  את מחזירה אותי כמה שנים טובות אחורה, למסע המרגש לקראת הלידה של בתי, בלידת בית. הריון ולידה שבעקבותיהם גם החלטתי להיות דולה ומדריכת הכנה ללידה.
  זה נפלא שאת מוצאת דרכים להכין את הגוף ואת הנפש לקראת הלידה, דרך הקריאה והיוגה, והחיבור שלך לעצמך ולגוף שלך. כשבוחרים בחירה שהיא פחות מקובלת במחוזותינו, זו הזדמנות לחקור באמת, מה מתאים לך, מה תומך בך, מה יעזור לך להתמודד, מה הדבר הכי נכון לך לעשות בכל רגע.

  כתבת על 'מעגל קסמים כזה שאי אפשר לצאת ממנו, מעגל הפחד והכאב', ולפעמים ככה זה מרגיש. הקושי הגדול, כמו שכתבת, הוא בהתמודדות עם התגובה הנפשית שלנו לכאב – פחד ובהלה. שהיא תגובה טבעית לגמרי. יש כל מיני גישות איך להתמודד עם זה. אפשר גם לא לפחד מהפחד. פחד הוא טבעי. הפחד הוא בין השאר מה שמדרבן אותך לעשות את המסע הזה ולאסוף את הכלים שלך לקראת הלידה. מותר לפחד ואפילו לחשוב מחשבות מכל מיני סוגים, בידיעה שאת עושה את הכי טוב שאת יכולה עכשיו כדי להתכונן, ותמשיכי לעשות את הכי טוב שתוכלי גם אם בלידה יהיו הפתעות (לידות צפויות, זה חיה נדירה…).
  כשמפחדים פחות, מתכווצים פחות והרבה פעמים כואב פחות… ולפעמים בכל זאת כואב מאוד… ולפעמים אי אפשר באותו רגע לא לפחד… כבר ראיתי נשים מאוד מפוחדות יולדות בקלות… ולהיפך.
  המון המון דברים משפיעים בלידה – אני מאמינה בלעשות את הכי טוב שלי, ולזכור שלא הכל תלוי בי, ושיש דברים שהם גדולים ממני 🙂

 • Avatar

  לימור

  אשמח להכיר מה מה המקום שאליו את הולכת, עם יוגה וג'אהרה להריון.
  האם זה במקרה מרכז מיה?

 • Avatar

  שירה דרוקר

  תודה על התגובות, מחמם את הלב לראות בכל שבוע את הלייקים ולדעת שהמחשבות שלי מגיעות ונוגעות באחרים…
  אני אכן מתרגלת במרכז מיה, נהנית מהביקורים במקום המדהים, החם והמשפחתי הזה, ממליצה בחום לכל חברותיי החיפאיות. תמיד מגיעה לשם עם חיוך גדול ויוצאת עם חיוך עוד יותר גדול…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ