לידה,  לידת בית

לידת בית: על מאבקים וקשיים בירוקרטיים

מעקבים ומאבקים

האמת היא שללדת בבית בישראל זה לא כזה פשוט… קודם כל, התגובות שמקבלים מאנשים הן תגובות שמראות בעיניי על המון בורות וחוסר ידע בסיסי. חלק גדול מחבריי ובני משפחתי התפלאו מאוד לשמוע שבכלל קיימת אפשרות כזאת. חלק שאלו אותי אם אני בטוחה שזה חוקי.

רק שתיים מחברותיי הטובות אמנם הופתעו לשמוע על האופציה, אבל שמחו לגלותה. עצוב לי שנשים רבות יולדות בארץ מבלי לדעת בכלל מהן האפשרויות העומדות בפניהן. כאילו שבית חולים הוא האפשרות היחידה, והבחירה שעליהן לעשות היא רק בחירה בין בתי החולים השונים (וגם כאן הבחירה מתבצעת לרוב עפ"י צבע הוילונות ועיצוב החדרים ולא עפ"י גישת ביה"ח ללידה).

אז יש כל מיני אפשרויות לידה בארץ. אפשר ללדת בבית חולים, עם משככי כאבים. אפשר ללדת בניתוח קיסרי. אפשר ללדת בבית חולים לידה טבעית. אפשר ללדת במרכזי לידה טבעית של בתי החולים. יש בתי חולים שאף מאפשרים לבחור מיילדת שתלווה את ההיריון והלידה, כך שהיולדת תכיר אותה מראש. אפשר ללדת במרכזי לידה טבעית שמפעילות מיילדות במקומות שונים בארץ. ואפשר ללדת בבית. הכול חוקי. יש לנו הרבה אופציות. מומלץ מאוד לקרוא וללמוד, לחקור לפני שמקבלים החלטה, לבדוק מה הכי מתאים לי ורק אז להחליט.

אני מצפה מהסביבה לכבד את הבחירה שלי ללדת בבית

כל הרעיון הוא לתת ליולדת את הזכות המלאה לבחור איך היא רוצה שהלידה שלה תתנהל, ולדעת לכבד את הבחירה של כל אישה ואישה. אני לא אעז למתוח ביקורת על בחירה של אישה בכל אחת מהאפשרויות שציינתי, אם אדע שבחרה בה מתוך שקילת כל האפשרויות השונות. בחרה בה מתוך ידע ולא מחוסר ברירה. בחרה בה כי היא המתאימה לה ביותר, ולא כי היא לא מודעת לכך שיש אפשרויות אחרות העומדות בפניה.

ובאותה מידה, אני גם מצפה שהסביבה שלי לכבד את הבחירה שלי. זוהי המשמעות של חברה דמוקרטית לדעתי. היא מקנה לכל אחד זכות לבחור איך הוא היה מעדיף לעשות דברים (כמובן שהבחירה היא מתוך מגוון האפשרויות החוקיות העומדות בפני האדם), והיא מבקשת לכבד את הבחירה של האדם. לא משנה מהי ועד כמה היא שונה או דומה לבחירה שלי.

קושי 1: אישה שבוחרת ללדת בבית צריכה לממן את הוצאות הלידה בעצמה

אז חשבתי שאנחנו חיים במדינה דמוקרטית, שעובדת ככה, כמו שתיארתי. אבל הסתבר לי שלא. כי בעוד שמשרד הבריאות הכריז שלידת בית היא חוקית (בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות משנת 2008), וקבע בדיוק באילו תנאים היא תתאפשר, ובאילו תנאים חל איסור לקיימה, הרי שמי שבוחרת באפשרות הזאת נתקלת בהמון קשיים מצד רשויות המדינה, אשר אישה שיולדת בבית חולים לא צריכה לדמיין אפילו.

למשל, אישה שבוחרת ללדת בבית צריכה לממן את הוצאות הלידה בעצמה. תמיד אמרתי שאני אהיה מוכנה להשקיע בחוויית הלידה כמה כסף שאדרש להשקיע, כי לדעתי זו חוויה ששווה להשקיע בה. וכך אכן אני עושה. אני אצטרך לרכוש לעצמי ציוד ללידה, לפי רשימה שקיבלתי מהמיילדת. בנוסף, אני אצטרך לשלם למיילדת סכום לא מבוטל של 5000 ₪ עבור שירותיה. ויש עוד הוצאות זניחות (זה לא נגמר…).

לעומתי, מי שבוחרת ללדת בבית חולים לא צריכה לחשוב אפילו לרגע על עלויות האשפוז, הלידה, התרופות והטיפול הרפואי שהיא מקבלת, יקר ככל שיהיה. הכול ממומן באמצעות מענק אשפוז שמקבל ביה"ח מהמוסד לביטוח לאומי.

קושי 2: אישה שיולדת בבית לא זכאית לקבל מענק לידה לאחר הלידה

או למשל, אישה שיולדת בבית לא זכאית לקבל מענק לידה לאחר הלידה מהביטוח הלאומי. הביטוח הלאומי מוכן לשחרר את המענק רק אם האישה והתינוק מתאשפזים בבית החולים תוך 24 שעות מהלידה, ועוברים את כל הבדיקות הנחוצות. העניין הזה מרתיח ממש, מכל מיני סיבות. המדינה טוענת שזוהי הדרך שלה להבטיח שנשים לא מסכנות את עצמן ואת התינוק שלהן, ושהאינטרס העומד בבסיס מניעת המענק מיולדות בית הוא בטיחות הציבור.

המדינה גם ממשיכה להתעקש על כך שלידת בית מסוכנת יותר מלידה בבית חולים, זאת על אף נתונים ומחקרים רבים בארץ ובעולם המראים כי אין הבדל ברמת המסוכנות, ואף מראים כי לידת הבית מפחיתה את הצורך בהתערבויות רפואיות אשר בסופו של דבר מובילות לסיבוכים בלידה. במדינות מערביות מתקדמות ומפותחות המדינה מאפשרת לידות בית, תומכת בהן כלכלית , רפואית, ביטוחית. רק אצלנו זה נחשב מסוכן…

לא ראוי "לחנך" הורים באמצעות שלילת מענק הלידה

אני מבינה את האינטרס של המדינה לוודא שכל מי שילדה בבית בריאה, ושהתינוקות שנולדו בבית בריאים, אבל יש דרכים פחות פוגעניות לעשות זאת מאשר להכריח את האישה והתינוק להתאשפז בבי"ח כדי לקבל מענק לידה.

מענק הלידה נועד כדי לעזור להורים לשאת בהוצאות שנגרמות עקב הצטרפות תינוק חדש למשפחה (לא שהסכומים מצליחים לכסות משהו מההוצאות, אבל נניח…). כמובן שגם לאישה שילדה בבית וגם לאישה שילדה בבית חולים יש את אותן הוצאות לאחר הלידה. כל תינוק זקוק לעגלה, חיתולים, ביגוד, מוצצים וכו'. לכן לא ראוי לדעתי "לחנך" דווקא באמצעות המענק הזה.

למה שבית החולים יקבל מענק על לידת בית ?

בנוסף, ניתן לקבוע כי אישה שילדה בבית תצטרך להגיש לביטוח לאומי חוו"ד של רופא שבדק אותה ואת התינוק לאחר הלידה. הרופא יוכל לבקר את היולדת והתינוק בבית, כך שלא יצטרכו לצאת מהחממה הקטנה שלהם ולקטוע את חוויית הלידה בבית כדי להיבדק. כך תוכל המדינה לוודא שמצבם הבריאותי תקין, מבלי שיצטרכו להתייצב בביה"ח.

יש באשפוז הזה גם סיכון לא מבוטל. לא כדאי להוציא תינוק רך מהבית, ובטח שלא לבית החולים, שם הוא עלול להידבק חס וחלילה במחלות וזיהומים… גם ליולדת זה לא מומלץ…

לצערי הרב, אני מאמינה שהסיבה האמיתית לכך שיולדות הבית מחויבות להתאשפז לאחר הלידה היא סיבה כספית. כי ברגע שהאישה מגיעה להיבדק בבית החולים, בית החולים מקבל עבורה את מענק האשפוז מהביטוח הלאומי (סכום עצום של כ- 9000 ₪!!!), בעוד שהיא בכלל לא הזדקקה לשירותיו, לא ילדה בו, לא נזקקה לשום טיפול רפואי. היא בכלל ילדה בבית ושילמה על זה המון כסף מכיסה!!! אז למה שבית החולים ייהנה מהמענק?

אני לא אכנע !!

בקיצור, יש כאן קטע מעצבן ומתסכל… הוגשו כבר כמה תביעות בנושא אבל בתי המשפט לא מסוגלים לשנות את החוק, והכנסת כנראה לא מעוניינת, כי הצעות חוק שתומכות בכך שמענק לידה יינתן גם למי שילדה בבית, ללא תלות באשפוז, מונחות על שולחן הכנסת כבר יותר מ- 10 שנים. ומעלות אבק…

אני באופן אישי פניתי למוסד לביטוח לאומי, למשרד הבריאות, אפילו התראיינתי בטלוויזיה בנושא הזה (בתכנית של אורלי וגיא בערוץ 10). כרגע אני שוקלת את צעדיי להמשך, אבל אני לא אכנע!!! אני רוצה להשקיע בעניין הזה את כל כולי. הלוואי שלא ייגמר לי הכוח, כי זה עלול להיות מתיש.

 

**  שירה דרוקר, נשואה בת 29 מחיפה, בהריון ראשון ומרגש, מתכננת ללדת בבית.

** לבלוג של שירה דרוקר ופוסטים על לידה טבעית.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

15 Comments

 • מירית

  מודיעה מראש שאני עומדת להציג דעה לא מקובלת.
  אכן חשוב שתהיה לכל אישה את הזכות לבחור היכן וכיצד היא רוצה ללדת.
  אבל אישה שמחליטה ללדת בבית צריכה לקחת בחשבון את כל ההשלכות של העניין. היא צריכה להיות מודעת לכך שהיא לוקחת אחריות עצומה על חייה ועל חיי העובר. אם הכל הולך כשורה, לידת בית יכולה להיות חויה מדהימה, אבל אם משהו קטן מסתבך, בבי"ח יש צוות שיכול לפתור תוך דקות את התסבוכת מבלי לפגוע באם ובתינוק ואילו הזמן שייקח להגיע לבית החולים יכול להיות קריטי.

  אני חושבת שהמאבק צריך להיות לא על קבלת המענק, אלא על כך שיתאפשרו התנאים לנשים שרוצות ללדת בבית לעשות זאת בבטחה. ויש מדינות שזה קיים בהן למשל – להקצות אמבולנס או צוות רפואי מיוחד שיעמדו לרשות היולדת. (אני יודעת שכרגע בי"ח וצוות רפואי נראים לך כשליחיו של השטן, אבל הם יכולים להציל את חייך ואת חיי העובר שלך, אם – חלילה יהיה צורך בכך. וכמובן – הלוואי שהכל יעבור בשלום.

  • לימור לוי אוסמי

   אני לא מבינה גדולה בלידות בית, אבל נראה שאם משרד הבריאות היה חושב שלידות בית הן מסוכנות, אז הוא היה בוחר לאסור אותן או להוציא אותן מחוץ לחוק, לא ?

  • איילה

   יש אמבולנסים ואפילו יותר מאחד תמיד בכוננות בכל עת בכל בית חולים בארץ, לא רק ללידות אלא בכלל למקרי חירום.
   זה סתם מיתוס שאוהבים לחזור עליו שיש מקומות שבהם אמבולנס מחכה בחניה של הבית וזה מיתוס שמטופח על ידי מי שממילא לידת בית לא מתאימה לה כי מי שבוחרת ללדת בבית יודעת הכל על האחריות וההשלכות ובעיקר על המשמעות של התערבות, אפילו התערבות מנטלית כמו פרמדיקים בחצר..

 • שנוקה

  חזקי ואמצי.
  מדהים איך דבר כזה טבעי ויפה מסתבך ומתקלקל בגלל כסף.

  כל הכבוד לך.

 • מירית

  חבל שתגובתי נמחקה.
  אני מאמינה שיש מקום באתר גם למי שחושבת שלידת בית מסוכנת

  • לימור לוי אוסמי

   היי מירית,
   את צודקת, יש מקום באתר למגוון קולות ודעות.
   תגובתך לא נמחקה, פשוט יש תהליך כזה במערכת שבו אני צריכה לאשר משתמשים חדשים שמגיבים באתר (למניעת ספאם) ולא ראית את תגובתך מכיוון שטרם הייתי במחשב ואישרתי אותך.
   מזמינה אותך להמשיך להיות חלק באתר,
   לימור

 • שירה דרוקר

  מירית היקרה,
  ראשית אדגיש כי בתי חולים מעולם לא הפחידו או הרתיעו אותי, ולא מסיבה זו אני בוחרת ללדת מחוץ להם, אני מאוד מכבדת רופאים (ואפילו חלמתי שנים רבות, ועדיין מפנטזת לפעמים על קריירה רפואית), כך ששליחי השטן – ממש לא…
  אני מאוד מכבדת את דעתך, וכמוך, שואפת בראש ובראשונה לכך שלידות בית תהיינה בטוחות ומגובות מבחינה רפואית ככל האפשר.
  המאבק הוא ממש לא על כסף, הוא בדיוק כמו שציינת, על לקיחת אחריות על הלידה, על בריאותי ועל בריאות התינוק, לא מתוך זלזול ברפואה, אלא פשוט מתוך אחריות.
  ני גרה במרחק 5 דקות מ- 3 בתי החולים בחיפה, ומוכרחה לציין שזה מעניק לי איזושהי תחושת ביטחון… אבל אני באמת באמת מאמינה שהחיבור שאנחנו עושים בין לידה לבין רפואה הוא חיבור לא הכרחי, הוא נראה לנו הגיוני, כי זה המצב הקיים כבר מס' דורות, אבל הוא לא בהכרח נכון.
  אני גם מאמינה שברגע שתינתן התמיכה המיוחלת מרשויות המדינה במימוש זכות הבחירה שלנו בנוגע ללידה, וזו תמיכה שהיא גם כספית, גם ביטוחית, גם רפואית, גם סוציאלית – לא רק כספית! יותר נשים אשר יולדות היום בבית ללא ליווי, ללא מעקב הריון, ועלולות לסכן באמת את עצמן ואת תינוקן, תוכלנה להרשות לעצמן ללדת בבית בצורה בטיחותית, בליווי צוות רפואי, כמו שציינת. זהו עוד מקרה של ביצה ותרנגולת, ובד"כ קשה לעשות את הצעד הראשון.
  הבעיה שהרשויות מנסות להתמודד איתה באמצעות אי תמיכה ביולדות בית היא ריבוי לידות בית לא מפוקחות באוכלוסיות משכבות סוציואקונומיות נמוכות, לידות אשר לעתים מסתיימות בצורה טראגית, אבל התמיכה שאני מבקשת ושאת מדברת עליה דווקא היא זו שתפחית לדעתי את לידות הבית "המסוכנות" (אלה שנערכות ללא פיקוח מיילדת וללא ליווי רפואי), ותסייע לנשים מהשכבות הנמוכות להרשות לעצמן לידת בית מפוקחת, בריאה וחוקית.
  שירה.

 • שירה דרוקר

  מה שחסר הוא בעיקר ידע. שלא כמו פעם, בתקופה שבה נשים שמגיעות ללידתן הראשונה כבר זכו לצפות בלידות רבות של בנות משפחה, שכנות וחברות, היום אישה לא יודעת הרבה על הריון ולידה עד שזה קורה לה באופן אישי, וחבל, כי זה בדיוק הידע שאנחנו צריכות כדי לבצע בחירה מושכלת.
  אז כדי לפצות על החסך הזה בחוויות לידה, אני חושבת שחייבות להיות מסגרות כלשהן שמחנכות להריון ולידה, מכל הסוגים, בכל הסגנונות… לא יודעת אם הזמן המתאים הוא בתיכון (יש גם המון אמהות צעירות) או אולי עם תחילת ההריון, אבל בהחלט יש מקום לקצת חינוך והענקת ידע מקצועי בנושאים האלה לכל אישה בישראל, כדי שנדע את כל מה שאנחנו צריכות לדעת, ולא באמצעות האינטרנט (אשר לא תמיד אמין) או ספרים (אשר לפעמים קשים להשגה).

  התמיכה הלא כלכלית שאני מדברת עליה היא תמיכה לאורך כל ההריון, הלידה ולאחר הלידה, אשר מותאמת אישית לכל אישה בהתאם לבחירות שלה. תמיכה רפואית, מנטלית, חברתית בבחירה של האישה ההרה (שנובעת מתפיסה לפיה לאדם יש זכות מלאה על גופו והוא זכאי לממש את רצונותיו בקשר לגופו).
  המצב הנוכחי בישראל הוא – אישה מגלה שהיא בהריון, ניגשת ברוב המקרים לרופא או אחות בקופת חולים בה היא חברה, ומכאן מתחיל תהליך זהה ואחיד, "בית חרושת להריון ולידה". התהליך כולל בדיקות רבות (שאולי האישה הייתה בוחרת לא לערוך או לערוך אחרת אם היה לה יותר ידע מזה המוצע לה בקופ"ח), כולל מעקב הריון בעל אופי מאוד מסויים, עם כמות מסויימת של סקירות אולטראסאונד, כמות מסויימת של בדיקות דם ושתן, קורס הכנה ללידה מסובסד הנערך במסגרת קופ"ח או בי"ח, אשר במסגרתו היא תלמד אך ורק על כל מה שקשור ללידה בבית חולים.
  כשתגיע האישה ללדת בבית חולים היא תפגוש צוות זר לראשונה, צוות אשר יהיה שותף לחוויה כה משמעותית בחייה ובחיי תינוקה, אך למרבה הצער יופיע בפתאומיות וייעלם באותה פתאומיות מחייהם מיד כשתסתיים הלידה. ולאחר הלידה? ליולדת ולתינוק מוצעת "תמיכה" במסגרת טיפת חלב, תמיכה אשר שוב אינה מותאמת לאישה מסויימת ולבחירות שלה, אלא מכניסה את כל האמהות והתינוקות לטבלאות ממוצעים שלא בהכרח "מתלבשות" על כולם, וגורמות פעמים רבות לעוגמת נפש…
  המסלול כולו מכוון ללידות בבתי חולים, והוא בכלל לא מותאם אישית לאישה ולרצונותיה, אלא מוכתב מראש לכולן.
  את הידע שלך בנוגע להריון וללידה "אלטרנטיבית" את יכולה להשיג רק בכוחות עצמך.
  והנה המצב כמו שהייתי רוצה שיהיה…
  אישה מגלה שהיא בהריון, ניגשת לקופ"ח, מקבלת מהאחות רשימה של מיילדות שעובדות באיזור מגוריה. לאחר שיחות עם המיילדות ואולי כמה פגישות, האישה בוחרת את המיילדת שתלווה אותה במהלך ההיריון, הלידה ולאחר הלידה.
  המיילדת והשירותים שהיא מספקת לאישה ההרה ממומנים לחלוטין ע"י המדינה (כמו שכיום מעקב ההריון שאנו עוברות בקופ"ח ממומן). המיילדת הזאת תכיר את האישה, את העובר, את ההריון הספציפי, מתחילתו ועד סופו, וכשיגיע הזמן, תבחר האישה מתוך כל האפשרויות העומדות בפניה את הדרך והמקום בו הייתה רוצה ללדת, והמיילדת תיילד את תינוקה בכל מקום בו תבחר, ובכל סגנון בו תבחר.
  במידה ותבחר האישה בניתוח קיסרי יזום – המיילדת שלה תהיה שם איתה ותחזיק לה את היד. במידה ותבחר ללדת בבית חולים בלידה טבעית – המיילדת תהיה שם ותתמוך בה עפ"י הכשרתה, ובמידה ותבחר ללדת בחורשה מאחורי ביתה בכפר, המיילדת תהיה שם איתה ותציע את כל התמיכה הרפואית שיש לה להציע.
  לאחר הלידה תלווה המיילדת את המשפחה החדשה בנושאי הורות, טיפול בילד, חיסונים, מעקב גדילה וכו'.
  כל כך טבעי, כל כך הגיוני, וכל כך רחוק… (אם אינני טועה זהו המודל הנהוג בבריטניה ובהולנד. אולי, אם נמשיך להילחם ולדרוש את זכויותינו, זה יגיע לארצנו הקטנטונת עוד בימי חיינו…).

  • לימור לוי אוסמי

   תודה שירה.
   דברים חשובים.
   אני מאמינה שהשינוי מתחיל בנו- ברגע שאנחנו מאמינות שבאמת מגיע לנו יותר, אנחנו מתחילות לשנות דברים ולהפוך הרים. והשינוי הזה כבר מתרחש לו מול עיינינו.

 • רות לונה לב

  אני כותבת כאן גם כדולה שמלווה לידות בית כבר המון שנים וגם כאמא שילדה שתי לידות בבית. אני רוצה לעשות קצת סדר בנושא הבטיחות של לידות בית.
  כשמדובר בנשים בריאות שעברו הריון בריא(מה שקרוי בשפה המקצועית-"הריון בסיכון נמוך"), לידת בית בטוחה ממש כמו לידת בית חולים!!! זה נכון שיש סיבוכים שמהווים סיכון גדול יותר בבית, אך גם יש סיבוכים מסוגים שונים שמהווים סיכון גדול יותר בבית חולים! אחד הדברים מהם הכי חוששים בלידת בית זה דימום גדול של היולדת, דבר שיש יותר סיכוי לטפל בו במהירות הנדרשת בבית החולים. לעומת זאת בבי"ח האישה חשופה לסיכוי גדול יותר לזיהום, הסתבכויות עקב ניתוחים קיסריים והתערבויות שונות. בסופו של דבר, המחקרים שנערכו בכל רחבי העולם מראים ללא כל צל של ספק שלידת בית מתוכננת עם מיילדת, לאישה ועובר בריאים, היא בטוחה בדיוק כמו לידת בית חולים. אחוזי תמותת האמהות והתינוקות זהים. באופן אישי אני תומכת מאוד בחופש של כל אישה להחליט היכן ללדת ועם מי. יש לנו פה בישראל הרבה מה ללמוד ממדינות כמו הולנד, שוודיה וכל איזורי הוויקינגים בהם לידות בית הם אחוז גבוה מאוד (לפחות 30%) ונתמכות באופן מלא ע"י המדינה. אחוזי ההתערבויות בלידה והסיבוכים שם, הם מהנמוכים בעולם.
  התמיכה היא לא רק כלכלית. זה כל התפיסה הבסיסית של הלידה כתהליך פיזיולוגי טבעי לעומת התפיסה פה בארץ את הלידה כסיכון. תמיד מתייחסים פה ללידה כ"סיכון גבוה\סיכון נמוך". זה היחס חסר הכבוד שנשים מקבלות הרבה פעמים מהממסד הרפואי, זה היחס חסר הכבוד למשימה שאין מילים לאמוד את גודלה- להיות אמא. אישה שיולדת בהולנד, לא רק שמחליטה איפה ללדת בחופשיות ומקבלת מימון מלא ותמיכה חברתית, היא גם מקבלת עזרה הביתה אחרי הלידה, חופשת לידה בתשלום של שנה(ויש מדינות שאפילו שלוש שנים…).
  אני מחזקת אותך מאוד במסע האישי שלך שהלוואי ויסלול דרך לעוד נשים.

 • אמא בנשמה

  הלוואי שתצליחי. האם ניסית לפנות גם לחברי כנסת שאולי יקדמו את הנושא?

 • נירית שפירא

  קריאה לשינוי!

  תביעה ייצוגית כנגד הביטוח הלאומי, שהוגשה על ידי גלית גורא-עיני בנושא מענק לידה ליולדות ולילודים שנולדו בבית, מגיעה לדיון נוסף בבית הדין לעבודה בת"א ב22.5.11. אנשים שמוכנים לתמוך בתביעה וכן עיתונאים שמוכנים להירתם למאבק הציבורי, מוזמנים ליצור קשר עם גלית, לנכוח במקום ולסקר את הדיון.
  גורא-עיני אשת תקשורת, ילדה את בנה הבכור ב-30/9/2009, כמו רבות אחרות קיבלה הודעה בה נאמר לה שאינה זכאית למענק לידה. החוק, המונע מענק לידה מיולדות וילודי בית, נוצר בשנות החמישים מטיעונים שתקפותם אולי עמדה להם אז ונועדו למנוע מנשים ללדת במעברות בתנאים שהמערכת הרפואית חשבה, מסכנים את בריאות היולדות והילודים. בדיונים ציבוריים של השנים האחרונות הובהר כי ההפליה פסולה וכי גם העובדה שחלק מהרופאים מאמינים עדיין כי מקום הלידה המתאים (להם) הוא בבית החולים, אינה מצדיק אפליה זו שפוגעת בזכות הבחירה של נשים, שהיא זכותן הטבעית וגוזלת מהילודים את זכותם לקבל את תמיכת המדינה בכיסוי צרכיהם הראשונים. למרות הדיון תומך השינוי בוועדה לקידום מעמד האישה מה-29.11.08, לא התקדמה חקיקה מתקנת בנושא עד כה.
  ב- 21/12/10 – התנהל הדיון הראשון בתביעה כנגד הביטוח הלאומי בגין אפליה. את גורא-עיני מייצג בהתנדבות – האיש והאגדה- עו"ד שלומי פרידמן, שתומך בצורך להסדיר זכויות הילודות והילודים במדינה ישראל. גורא-עיני:" אין אני מוכנה להתייחס לדרישות המחייבות יולדות בית, על מנת לאפשר להן מענק לידה. דרישות אלו כמו החוק אינן רלוונטיות והן מייצגות אפליה מתמשכת שהגיע הזמן כי תתוקן." סיכומים בעניין הוגשו לבית הדין בסוף דצמבר 2010 ואליהם צורפה חוות דעתו הרפואית של ד"ר אבנר שיפטן, תומך נלהב בלידות בית.
  ב-22/5/11 , ב-9:00 בבוקר מתקיים דיון נוסף בבית הדין לעבודה בתל-אביב בו יעיד ד"ר אבנר שיפטן. גורא-עיני, ונציגה מהמשרד של עו"ד שלומי פרידמן יהיו שם. אנשים שחופש הבחירה יקר להם ושאפליה זו אינה מקובלת עליהם, מוזמנים להצטרף לדיון, לרכז ולקיים עצרת מחאה מול בית הדין וכן לפנות לערוצי תקשורת ולוודא שאחת ולתמיד תתוקן האפליה כנגד יולדות וילודים.

  לפרטים נוספים: גלית גורא-עיני, רדיו 88FM – 052-3986528

 • מורן ערד

  הי שירה,
  אני קוראת את המאמר שלך כל-כך הרבה זמן אחרי שנכתב ועדיין כמעט הכל רלוונטי ונשאר אותו הדבר. (השינוי המשמעותי הוא בסכום שמקבל בית החולים תמורת הביקור בו כיום יותר מ12,500 ש"ח) בתור יולדת בית בפעם הראשונה ובדרך לפעם השנייה, אני איתך לגמרי. תודה שכתבת כאן אתכל מה שכתבת מבחינת עובודות, ידע והחוויה שלך זה תורם מאוד ועוד יתרום. חיבוק, מורן

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?