דמיון מודרך בהריון: כלי עוצמתי למסע ההריון והלידה

מאת :

8 במרץ 2011 | תגובה אחת

בעזרת דמיון מודרך אנחנו מתחברות לתת מודע, למשאבים הפנימיים שלנו, לקבלה

מתוך הכנה ללידה ולאמהות, הריון

תקופת ההריון היא תקופה מרגשת, חוויתית אך עם זאת מלחיצה ועמוסה רגשית. נשים מתמודדות עם הרבה מאוד בדידות, חלקן מוצפות בחרדות, ציפיות, דאגה לעובר, עיסוק בהורות הקרבה, בזוגיות, בלידה, עולות שאלות סביב תחושות של אובדן האני, שינויים גופניים, ועוד.

בתרבות בה אנחנו חיים יש מין ציפייה כזו שהריון תהיה התקופה הכי מדהימה בחיינו, שההריון מביא אושר עילאי. חלק מהנשים אכן חוות זאת כך, בעוד רבות אחרות מתמודדות עם חרדות מרובות, מצב רוח ירוד ולעתים דכאון. הציפייה שזו תהיה תקופה מדהימה לעומת תחושות פנימיות קשות, יוצרות אצלנו מין מנגנון של הדחקה שלא נותן מקום ומענה לרגשות המציפים אותנו.

אחד הדברים שמאפיינים הרבה נשים היום זה ריבוי התפקידים. כולנו נשים עובדות, עסוקות, חלקינו כבר אימהות, נשים לבעלים שלנו, בעומס כבד ואין זמן לעצמנו. ריבוי זה עלול לגרום לאיזשהו אובדן של העצמי המוכר והבטוח שלנו. ועכשיו לקראת ההורות המתקרבת יש איזושהו מעבר לזהות חדשה. חלקינו מודעות לשינויים וחלקינו מבינות אותם רק אחרי הלידה והניסיון בהורות. קל מאוד לאבד את עצמנו בדרך, לשכוח מהן האיכויות שלנו, מי אנחנו באמת, מה חשוב לנו.

דרך אחת להתמודד עם השינויים הללו והעומס הרגשי שיוצרת תקופה ייחודית זו היא דרך טיפול בכלי רב עוצמה הנקרא דמיון מודרך.

מהו דמיון מודרך ? כיצד הוא יכול להקל על מסע ההריון ? 

דמיון מודרך הוא כלי שדרכו הנפש חושבת בתמונות. הוא יוצר קשר עם המציאות הפנימית הסובייקטיבית שלנו. תמיד היה נהוג לחשוב שאין קשר בין הגוף לנפש אבל היום יש מספיק הוכחות המעידות על כך שהשימוש בדימויים מחשבתיים- מסוג דמיון מודרך, בעלי השפעה פיזולגית ונפשית כאחד. המטרה כאן היא יצירת חוויות חדשות שיכולות להפוך לדרך התמודדות עם החיים שלנו כאן ועכשיו. כך שכל השפעה לטובה על מצבנו הנפשי, מביאה איתה שיפור במצבנו הגופני, המביא לשחרור של הורמונים המשרים רגיעה, שעוברים לעובר ומשפיעים עליו.

בעזרת דמיון מודרך אנחנו מתחברות לתת מודע, למשאבים הפנימיים שלנו, לקבלה, אנחנו מטפחות אמצעים להקשבה לגוף, מפתחות אהבה עצמית ומרגישות שלווה והנאה גדולות יותר בחיים. הדמיון מודרך הוא חלק מתהליך טיפולי-נפשי, המאפשר, כמו חלום, את הדרך את הלא מודע. משתמשים בו ככלי בשיחות טיפוליות פרטניות או קבוצתיות.

דמיון מודרך ככלי להחזיר תחושה של שליטה וחיבור למשאבים פנימיים

 יש לנו נטייה לחשוב או להרגיש ששום דבר הוא לא בשליטתנו, לא מצבו של העובר, לא הלידה, לא מצבנו הבריאותי. אנחנו לעתים פשוט מקבלות מצב כמות שהוא ולא רואים בכלל את האפשרות לשנותו.

בעזרת דמיון מודרך מתרגלים טכניקות הרפייה של הגוף, התמקדות בכאן ועכשיו, הפגת מתחים, עידוד חשיבה חיובית, ולומדים לעסוק בעיקר בתרחישים חיוביים, כך שמחזירים את תחושת השליטה שאבדה. כשאני הייתי בהריון, פניתי להדרכה של מטפלים בדמיון מודרך בבית אלה בחודש חמישי להריוני, ושם זכיתי לא רק בכלי טיפולי עוצמתי זה למטופליי, אלא גם בלגיטמציה להרגע, להתחבר לטבע בעזרת הדימיון, להרגיש את גופי ולהרפות מהחרדות, ומסיפורי הזוועות. הצלחתי להשאר ממוקדת ובטוחה בבחירותי ובמחשבותי במהלך ההריון.

דמיון מודרך ככלי להתחבר לעובר

 עם התפתחות תחום המחקר בפסיכולוגיה פרינאטאלית (העובר והקשר בין אם-לעובר), נתגלו ממצאים המעידים על כך שלהורים יכולת ליצור מערכת יחסים עם העובר. מערכת יחסים זו תשפיע על התפתחותו עוד לפני הלידה, על יכולת הלמידה והזיכרון שלו לאחר הלידה, ועל יכולת התקשורת כשייוולד עוד לפני שיפתח שפה.

בעזרת דמיון מודרך תגלי שניתן לעודד את התקשורת הדדית הזו עם העובר, ותקשורת חיובית תוכל לסייע להתפתחותו, תיצור אצלו הפנמה של יחסי אמון בעצמו ובסביבה, בטחון ותחושה שהוא נאהב, מבטן ומלידה.

דמיון מודרך ככלי הכנה להורות העתידית

האימהות היא תפקיד מורכב מאוד. כשאנחנו מתחילות את הדרך הזו כבר בהריון, נראה לנו שאנחנו יודעות את הדרך, איזו אימא אני רוצה להיות, מה יהיה לי חשוב, מה אני רוצה לתת לתינוקי. בעזרת דמיון מודרך וליווי טיפולי תוכלי לדמיין את עצמך בדמות אמהית, לבדוק מה היית רוצה שיהיה בה, תוכלי להתמודד עם הרגשות השונים והכל כך לגיטימיים שמציפים ותבדקי מה ייטיב וישפר את התפקוד שלך (עזרה משפחתית, מקצועית, תמיכה נשית, וכו').

 

** שירלי סלע וינטר, פסיכותרפיסטית-עובדת סוציאלית קלינית בחיפה, מלווה ומטפלת בנשים בהריון ואחרי לידה בחיפה 0508935734 http://lanefesh.weebly.com   shirley.sv@gmail.com

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

תגובה אחת ל- “דמיון מודרך בהריון: כלי עוצמתי למסע ההריון והלידה”

  1. מעין צח הגיב:

    לקריאה על דמיון מודרך כהכנה ללידה והורדת קובץ אודיו של דמיון מודרך כהכנה ללידה:
    http://www.simply-yoga.co.il/yoga/guided-imagination-for-birth/

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

ימים טובים יותר

מאת : עלמה

19 בספטמבר 20125 תגובות

מתוך לכל אמא, מתמודדות עם הסביבה, עזרה ודאגה לעצמנו, קושי באמהות

אבל הקושי לא איחר לבוא. קושי של לבד, קושי של שני ילדים. קושי של בעל שמגיע מהעבודה בערב ואם אני לא אעשה ,לא אנקה ולא אקנה, כלום לא יקרה כאן. נכון שניתן לחלק איזה הוראה לבעל אבל גם זה כבר מתיש. כמה אפשר להגיד? אתה לא רואה שצריך לסדר? לקלח? להאכיל? לקנות? לכבס? או אולי אבל רק אולי לתת לי קצת שקט ??

האם האמהוּת מביאה לנו את האושר המיוחל ?

מאת : אורית פינגלה

7 בפברואר 20112 תגובות

מתוך הריון, יומן הריון

רגעי האושר באמהות שלובים יד ביד מרגע שהתינוק מגיח לאוויר העולם, מרגע שמביטים בו בפעם הראשונה, שומעים את הבכי הראשון, מריחים את עורו…כל דבר שנעשה בפעם הראשונה ואולי מהצד נראה בנאלי, אבל בשבילנו ההורים כל כך מיוחד, מצחיק, מרגש..כל תזוזה, חיוך, מלמול..כל פעם אנו נדהמים מחדש ביחד איתו, כמו שלו כל פעם היא הפעם הראשונה, מיוחדת..

לא רוצה להתאוורר בלעדיה, לא צריכה את זה

מאת : שירה דרוקר

15 באוגוסט 201112 תגובות

מתוך אחרי לידה, מה עם הצרכים שלי?

מציעים לי "להתאוורר".

"קחי לך יום בלי הילה. אני אשמור לך עליה. לכי, תסתובבי, תבלי, תעשי לך יום כיף… אל תחשבי עליה. תחשבי רק על עצמך."

אני כל כך לא מרגישה שאני צריכה את זה. וממש לא רוצה את זה. ואיך זה בכלל אפשרי?