אמהוּת,  התבוננות עצמית בהורות

לכתוב או לא לכתוב לאתרים אחרים? מהי חירות פנימית עבורי?

לפני כחודשיים התחלתי לעסוק ב'קידום האתר', שחלק ממנו אומר להשיג קישורים מאתרים חיצוניים לאתר, כי גוגל מעריך קישורים כאלה. אבל- מקדם האתרים אמר שלא צריך 'סתם' קישורים, אלא קישורים "איכותיים", כאלה שמגיעים מתוך מאמר או המלצה שהיא. ברור לי מהיכרותי עם עצמי שאני לא אבקש ממישהי לכתוב המלצה על האתר והאמת, גם כתיבה לאתרים אחרים לא קסמה לי במיוחד. הרגיש לי מוזר לכתוב 'לא בבית' שלי. בשבילי, הבית שלי הוא כאן, בשביל זה הקמתי אותו. לכתוב לאתרים אחרים, אפילו מתוך ידיעה שזה לקידום האתר, הרגיש לי לא נוח.

הייתי קצת עם תחושת ה'לא נוח' וגם עם התחושה שרצתה לקדם את האתר, והגיעה איזו הבנה שאני יכולה לעשות את זה, שזה אפשרי ולא בשמיים. היה לי מוזר לפנות לאתרים 'גדולים' ולשלוח להם דברים שכתבתי, הרגשתי כמו ילדה שמחכה לראות אם אהבו את מה שכתבה.

אולי אעסוק בכתיבה כמקצוע?

אז כתבתי והם אהבו! ואפילו רצו עוד, ואפילו שמו במקומות מודגשים. הרגשתי איך תחושת יכולת ומסוגלות מתמלאת בי- את יכולה לכתוב! אני, שתמיד הציון הגרוע בתעודה שלי היה בהבעה בכתב, שמרגישה לא מספיק מובנת וברורה, שמרגישה שנוגעת במקומות שוליים ונישתיים בהוויה של הנשים, פתאום מרגישה שיש דברים ברורים ומעניינים בבכתיבה שלי. הילדה שבי קיבלה ציון גבוה בתעודה.

התחילו להגיע מחשבות שאולי אני רוצה לכתוב כמקצוע, אולי אני יכולה להתפרנס מכתיבה, אולי אני יכולה לכתוב או להתחייב לכתיבה קבועה, שבועית, למגזין ידוע. הרגשתי איזו אנרגיה של עירור חזקה, של משהו חזק, גדול, משמעותי. אז כתבתי. כתבתי מתוך ידיעה שמה שאני כותבת לא מתפרסם ב'בית' שלי, כאן, אלא במקום אחר.

עם הזמן, שמתי לב שאני כותבת אחרת, שיוצא ממני קול אחר. עדיין לא יודעת להגדיר או להסביר את ה'אחר' הזה, אבל כמו שיוג'ין ג'נדלין אומר בספרו 'התמקדות': 'מין תחושה כזו שהתמונה התלויה על הקיר לא ישרה וברור לך שהיא לא ישרה. אולי לא ברור כרגע איך ליישר אותה, אבל יש תחושה עמוקה בגוף שמשהו לא ישר'. וכך הרגשתי, משהו לא ישר קורה פה. אז הפסקתי.

אני צריכה צידוק להמשיך לכתוב לאתר ולתפעל אותו

 הרגשתי שמשהו לא מדויק לי, לא נכון לי, שאני לא רוצה להמשיך לכתוב לאתרים אחרים. כמובן שעלה החלק הזה שאמר: 'אבל רצית לקדם את האתר, רצית שייכנסו עוד נשים לאתר'. ואז שאלתי את החלק הזה: האמנם? האמנם זה הרצון שלי? ניסיתי לבדוק את העניין הזה של קידום האתר ומה זה אומר עבורי. אני כותבת את זה ומרגישה איך נשימה נכנסת לגוף.

בהעמקת המגע עם החלק הזה שהרגיש שהוא מאוד רוצה לקדם את האתר, הגיעה איזו הבנה, איזו תשומת לב למשהו שמרגיש שהוא צריך צידוק לאתר הזה. משהו שמרגיש שאם התנועה באתר תעלה, אז אוכל לשלב מימון לאתר, ואז זה יצדיק את הזמן והמשאבים שאני משקיעה בו. אמממממ, נשימה ארוכה נכנסת.

אני מבינה. יש בי חלק שמרגיש שלתפעל 'כך סתם' את האתר זה 'לא מספיק'. החלק הזה מרגיש שהאתר והתפעול שלו אומר שאני מפונקת שמחפשת את עצמה, שאני מתברברת ולא תכליתית, שאני מעזה לא לפרנס מספיק, שאני לא מכוונת מטרה, שאני חיה בעולם החלומות, שאני לא מציאותית, שאני לא רצינית, שאני בטלנית, שלא ייצא ממני כלום. עולות דמעות עכשיו. נשימה ארוכה יוצאת. הקלה גדולה. הדברים נאמרו.

לכתוב בלי לחשוב כלכלי

האתר כאן היום כי אני נהנית ממנו, כי הוא חשוב לי, כי הוא מפתח אותי ומעניק לי מה שאף למידה אחרת לא נותנת לי. הוא לא כאן במטרה ראשונה בשביל הנשים האחרות, אלא בשבילי. אני מאוד אוהבת את מה שנוצר ונרקם פה והוא מדויק לי בדיוק.

מתוך ההתחברות וההקשבה לחלק הזה, הבנתי שלא מתאים לי לקדם את האתר, כי הצלחתי לשמוע את החלק האחר שמרגיש מותר לו רק ליהנות מהאתר, בלי לחשוב על האם הוא כדאי או כלכלי או כל דבר אחר. זה לא מעניין אותו. אני משקיעה באתר, כי יש חלק בי שמרגיש שהוא צומח ולומד מכל הדבר הזה שנרקם פה.

האתר הוא הבייבי הקטן שלי, ואני בכלל לא בטוחה שאני רוצה שייחשף לכל העולם. אני רוצה שיגדל לאט, בקצב שלו, בקצב שהקוראות ירצו לשתף ולהתחבר אליו. לאתר יש את הקצב השלו להיחשף לעולם. מתוך המקום הזה, אני לא מרגישה מחויבות להשקיע בו כל יום, כל שעה, לחזור מהר למיילים ולפרסם מהר את מה שנשים שולחות. אני נזכרת שאני פה בשביל ההנאה שלי, והכל חוזר לקצב שמתאים לי הרבה יותר. אני לא חייבת 'לתקתק' את האתר, לא מחויבת לכלום. אני יכולה כל יום לבדוק אם מתאים לי להמשיך או לא, אם הקצב מתאים לי או לא, אם אני רוצה לכתוב או לא.

אני מרגישה איך הבדיקה הזאת, ההקשבה המקבלת למה שעולה בי, מאפשרת לי הרחבה פנימית חדשה. איזו חירות פנימית. הקשבה לציפיות הפנימיות, הקשבה לחלקים השופטים, הקשבה לחלקים הנינוחים והקשבה לחלקים המתוחים. הקשבה. הקשבה וסבלנות למה שעולה.

תודה לכל מה שעלה, תודה על הבחירה לכתוב ולהתחבר, תודה על האפשרות הזאת של ההקשבה. מרגישה היום שזה לא מובן מאליו.

** לימור לוי אוסמי, אישה, בת זוג, אמא, שבתקופה הזו מגדירה מחדש 'מה אני' ו'מה אני עושה'. כרגע התשובות מתבשלות ומתחממות לאיטן. יש לי תחושה שייצא טעים 🙂

** לקריאת הבלוג שלי

גם את מוזמנת להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

20 Comments

 • אלונה

  כל הכבוד לימור עבור הפתיחות והכנות.
  אל תשכחי לרגע ש"הבית" שלך הוא בית גם עבור המון נשים אחרות שמעריכות ומכבדות את מה שיצרת.
  תעשי תמיד רק מה שטוב לך . חג חירות שמח:)

  • לימור לוי אוסמי

   תודה אלונה,
   לא שוכחת לרגע ומרגישה את זה יום יום. מניחה שהייתי צריכה את התזכורת שהבית הוא קודם בשבילי ולא רק בשביל אחרות. משם התנועה היתה כבר הרבה יותר קלה. הבנתי שהתנועה והתחושה שלי לא נוחה מספיק כשהיא מתחילה מ'האחר', אלא צריכה להתחיל ממני.
   תודה שאת פה וחג חירות שמח גם לך !

 • שירה דרוקר

  לימור, מחזקת אותך על העצמאות והבחירה לעשות מה שטוב לך. אהבתי את ההגדרה שלך את עצמך בתחתית הפוסט, גם אני על פרשת דרכים ומרגישה שבסופו של דבר כל אחד מוצא את המשבצת הנכונה לו, וכמו שחשוב לדעת מה נכון בשבילך, חשוב גם לזהות מה לא ולקחת ממנו צעד אחורה.

 • בטי גורן

  את פשוט מקסימה, וכיף לקרוא אותך. והכי חשוב את משמעותית שעוסקת בתכנים משמעותיים עבור כל כך הרבה נשים ועבור עצמך.
  תודה לך לימור יקרה על הפתיחות. שולחת לך חיבוק גדול. מאמינה שאת בנתיב מאוד מדויק עבור עצמך.

 • נעה גביש

  יצרת משהו ממקום מאוד אישי שלקח לך זמן לזהות אותו ואספת לתוכו, עם או בלי לשים לב,לא מעט נשים וגם קצת אנשים) שכותבות, קוראות, לומדות,נושמות את מה שנאמר כאן.
  לפעמים עם תגובה ולעיתים ללא ולא תמיד כי אין מה להגיד, לפעמים כמו שכתבת, אין זמן ולעיתים אין את המילים המתאימות…התחושות, המחשבות לא מצליחות להיהפך למילים.
  מציק, או שלא 🙂 הרשומה הזו שלך נפלה על תקופה כלכך דומה בחיים שלי (אני חושבת שאני מבוגרת ממך בכמה שנים) עם תחושות מאוד דומות על נושאים מאוד דומים.
  אני עוד לא הגעתי למסקנה שאת היגעת…אני חושבת שאין לי את התמיכה האישית שלי לכך וכרגע גם לא את של האיש שאיתי (וזה חשוב לי)
  מצטערת על ההשתפכות אבל כלכך נגעת הפעם למרות שזה לא קשור ללידות וכדומה
  ואולי כן. 🙂
  גם אני מהתלמידות שלעולם לא הצטינו בלשון ובהבעה בכתב או בע"פ ולפני כמה שנים מצאתי את עצמי כותבת המון, בעיקר שירים שכאלה..כמובן למגירה,, חלק קטנטן מהם הראשתי למעט מאוד אנשים וחלק קטנטן פירסמתי ברשת…אבל זה בעיקר נשאר למגירה.
  אני מאוד אוהבת לכתוב, אבל מאוד קשה לי…זקוקה להרבה זמן כדי להצליח לבטא (לעצמי) את עצמי בכתב…ואין לי לצערי את הזמן, או יותר נכון אני עדיין לא מסוגלת לתת לעצמי את הזמן לעשות זאת.

  תודה על הרשומה הזו 🙂

  חג חירות כייפי

  • לימור לוי אוסמי

   נועה, מאוד מרגש אותי לקרוא אותך.
   כשאני כותבת, אני כותבת את עצמי ואין לי מושג או חצי מושג אם אני היחידה בעולם או שלא. לפעמים זה משנה לי ולפעמים ממש לא.
   התהליך שאני עוברת הוא תהליך אישי שנמשך כבר כשנה, בליווי מנחה, לא הייתי יכולה בלי זה. יש המון המון תמיכה מזוגי היקר ובלעדיו לא הייתי מאפשרת לעצמי בכלל לדעתי, אבל היה גם צורך במקום ותמיכה מקצועית ומכילה.
   גם לי לפעמים לוקח זמן לבטא את עצמי, תלוי מה הנושא וכמה הוא מעובד או תלוי בעוד כמה דברים. למדתי שיש עוד כמה אפשרויות להבעה- לא רק בכתב או בעל פה, שזה גם משהו שמקל.
   ו.. אני בת 34..
   תודה שאת פה. נוכחותך מורגשת.

 • שירלי

  הי לימור! המון זמן לא כתבתי. לא לאתר ולא לעצמי. התחלתי ונתקעתי. איפשהוא עברתי תהליך די דומה למה שכתבת… ןאיפשהוא זה עוזר לדעת שעוד מישהו עובר את אותו תהליך…
  התרגשתי מהפוסט שלך. הרגשתי איך את משתפת אותנו מאד בפתיחות בתהליך ההתמקדות שלך, והרגשתי איך עברתי יחד איתך את התהליך, והתפתחתי קצת יחד איתך… תודה (-:
  והבנתי שזה התמקדות- רק כי אני עוברת עכשיו התוודעות אישית לנושא…
  למרות שאני לא מכירה אותך- אני מרגישה שיש בינינו כמה דברים ממש דומים…
  סביב פסח איכשהוא- אני לא יודעת- הרבה פעמים מצאתי את עצמי סביב חיפוש והגדרה מחדש. כך גם השנה. הרבה דברים מתרחשים מתחת לפני השטח, ואני יודעת שמתישהוא יצוצו וימצאו את שמם ואת מקומם… וכרגע זה בסדר לי שהכל בבלגן- כי אני יודעת שזה יסתדר בסוף.
  רציתי רק לומר לך שהאתר שלך היה הפתח שהתחיל את המסע שלי אל עצמי. הוא איפשר לי לכתוב להוציא וליצור, ומתוך זה התחילו אצלי המון תהליכים של הבנה, הגדרה וקבלה… אז למרות שהאתר התחיל בשבילך עבור עצמך- הוא פתח את הדלת גם עבורי…(ואני בטוחה שלעוד נשים…) ובכך איפשרת "לאור שבך להאיר ולפתוח את החלון לאורות נוספים להיכנס" …
  תודה לימור! על האור הזה שפתחת. (-:
  שיהיה לך חג חירות שמח !
  (-:

  • לימור לוי אוסמי

   תודה יקרה, איזה חיוך וחום על הבוקר. איזה כיף לשמוע.
   נכון, בשנה האחרונה מצאתי את ה'התמקדות' במקרה וזה ה'משהו' שחיפשתי המון זמן. אם עוד אל התחלת ללמוד התמקדות, אז ממליצה לך בחום.
   תמיד כיף לי לשמוע מה המקום הזה מאפשר לאחרות, אני חושבת שזו אחת הסיבות שבגללה אני כל כך נהנית מהאתר ומרגישה שהוא בשבילי- בגלל שהוא 'עושה משהו'. לא יודעת עדיין בדיוק מה ואיך, אבל ברור לי שמשהו מתרחש, משפיע, מהדהד. יש כאלה שמתחברות יותר, יש כאלה שפחות, אבל בחלק האתר ממש מצליח לדעת בפנים ולשנות וזה נפלא ונהדר.
   עכשיו כשאני כותבת לך, אני מבינה שאני עוברת תהליך דומה עם הליווי שלי נשים (עדיין לא יודעת איך לקרוא לזה..). יודעת שמשהו מדהים קורה, מתרחש, נרקם לו, אבל עדיין לא יודעת להסביר אותו או להבין אותו מספיק ולכן, פשוט מאפשרת לו לצמוח. האתר, כמו בליווי, מאפשר דברים נפלאים לאחרות, אבל הוא קודם כל נוצר בגלל שאני נהנית מזה מאוד.
   תודה !

 • ורד לב

  נשמע לי שזו דרך נפלאה לגדל כל "ילד".
  לתת לו קצת להתקדם לבד, להתבונן, ליהנות מהשחרור שמגיע עם זה עבורנו.
  ואז לעצור לרגע, לכוון מחדש, שוב לשחרר ולהתבונן.
  וכן הלאה…

  חג חרות שמח!

 • דנית צור אלמוג

  לימור – אני מתפעלת מהחיפוש ומהיכולת לבדוק כל הזמן אם את במקום הנכון, המדוייק לך, ואם לא, מה נכון לך עכשיו. מתקשר להרהורים על לצאת מ'אזור הנוחות' שלי… מתי נכון לי לצאת מאזור הנוחות שלי ומתי לא.
  וזה פלאי בעיני שמשהו בהתכוונות שלך, בחיפוש אחרי הדבר שנכון לך, עובר כחוט השני באתר שלך. וזו הצלחה עצומה בעיני. האתר שלך מכיל, לא שיפוטי, מרחיב, מגמיש, פותח – כנראה כמוך 🙂

  • לימור לוי אוסמי

   תודה רבה רבה.
   אין לך כמה התווכחתי ורבתי עם המקום הזה שרוצה כל הזמן שיהיה 'מדויק'- מה ? הוא לא יכול להתגמש ולזרום קצת? היום אני במקום אחר, אבל זה לא תמיד היה שם..

   • דנית צור אלמוג

    דווקא מדמיינת שיש לי מושג… מהיכרות פנימית.. אבל כאמור אצל כל אחת הסיפור מתחת לכותרת שונה לגמרי…
    אני דווקא לא רבתי איתו אלא הייתי סופר גאה בו… מין גאוות "אני עושה רק מה שמדוייק לי".. אבל בסיבובים השונים שעשיתי סביב זה גיליתי שגם על זה אני יכולה לשים סימן שאלה.
    מה הופך משהו ל'מדויק' בשבילי? מה גורם לי להיעמד על רגלי האחוריות כי 'זה לא מדוייק'.. במהלך השנה האחרונה גיליתי שהרבה פעמים ה'מדוייק' הזה לא בא מאיפה שדמיינתי…

    • לימור לוי אוסמי

     היום אני כמובן שכבר לא רבה עם המקום הזה (או לפחות הרבה יותר משתדלת..)ומאוד גאה בזה.
     אי שמתי לב שמאוד קל לדעת דרך תחושת הגוף מה מדויק לי ומה לא וממש לא מנסה לבדוק אם זה בטוח מדויק או אולי יש מניעים נסתרים מאחורי זה.
     מאוד מאוד מתחברת למה שיוג'ין כתב וציטטתי: זה מאוד פשוט לדעת אם משהו מדויק, בדיוק כמו לראות שתמונה היא עקומה על הקיר.
     כשיש עוד כמה קולות יחד עם התחושה של הדיוק, אז אני באמת מבררת מה מפריע שם- כמו שקרה עם האתר. הרגיש לי שהעבודה עם האתר מאוד מדויקת, אבל שכל מה שקשור לקידום שלו או למינונים של ההשקעה בו ממש לא מדויק.
     גם היום יכולתי לנסות ולהבין יותר ויותר מאיפה זה מגיע ולמה והאם זה באמת מה שאני מבינה היום, אבל מרגישה שאין לי צורך בזה. מרגיש לי נכון ככה וממשיכה הלאה.
     אני חושבת שעבורי, הצורך להבין יותר 'למה את לא רוצה לקדם את האתר?' היה מתוך חלק שיפוטי כלפי הדבר הזה שהרגיש שככה הוא רוצה לנהל את האתר עכשיו. אני מאוד מודה לחלק הזה, מפני שהוא אפשר לי לדייק את האופן שבוא אני רוצה לפעול ולהשקיע באתר.
     עכשיו אני כבר בדיאלוג אחר שקשור לנושא העיסוי והמגע. נראה מה ייצא מזה 🙂

     • רעות רסלר

      מאוד מזדהה אתך ואני חושבת שיש לך יכולת מופלאה של הבנה עצמית וכנראה שזה אחת הסיבות שאת יודעת לתת לכולנו כל כך הרבה בעשיה שלך. תמשיכי בנאמנות העצמית הזו והלוואי על כולנו!

 • רונית

  התרגשתי לקרוא.
  כל פעם שאני קוראת אותך אני מרגישה שאת כל כך מדויקת.
  כבר אמרתי לך שאת מהממת…

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× מעוניינת בליווי רגשי לאמהות?