לידה,  לידת בית

הגיע הזמן לשיווין בלידה – גם ליולדות בבית מגיע מענק לידה!

החוק בישראל, הנוגע למענק לידה, קובע כיום כי כל אישה אשר יולדת בביתה ומעוניינת לקבל מענק לידה צריכה להגיע עם הרך הנולד אל בית חולים כלשהו על מנת להיבדק.

מדובר בחוק משנות ה-50 אשר בשעתו- הציל נשים ותינוקות רבים. נשים היו יולדות בפחונים וצריפים, ללא תנאים סבירים, בתקופה שלא הייתה דרך לדעת אם האם או העובר בריאים לחלוטין ותמותת האימהות והתינוקות הייתה גבוהה מאד.

כיון שכך, המדינה הציעה "תמריץ כספי" למי שתגיע ללדת בבית חולים.  אז, בשנות החמישים- זה באמת הוריד את התמותה  והיה חוק חיובי ביותר.

היום, אנחנו בשנת 2011. כל 5 דקות עושים כאן אולטרסאונד  לאישה הרה כלשהי….. לידות בית עם מיילדות מוסמכות הן חוקיות לחלוטין.

למשרד הבריאות יש פרוטוקול מאד מפורט וברור , והנחיות מדויקות לגבי לידות בית. לא סתם חוקי. חוקי מסודר.

אם כך – למה מענק הלידה תלוי בביקור יולדת הבית ותינוקה בבית חולים מיד אחרי הלידה??

בית החולים מקבל את הכסף, גם אם האישה לא ילדה שם!

ממה חוששים? האם מה שמסתתר מאחורי התנאי הזה הוא באמת דאגתו הכנה של משרד הבריאות לבריאות היולדת והתינוק, או שהסיבה האמיתית לכך היא כלכלית? (העו"ד שלי, שלומי פרידמן, תמיד אומר: "במקום שיש אי-צדק, צריך תמיד לחפש את הכסף….")

המוסד לביטוח לאומי משלם לבית חולים כ-8000 ₪ על כל לידה. הסכום הזה הוא חישוב של עלות ממוצעת של 4 ימי אשפוז. בפועל- יולדות משוחררות מבתי החולים לאחר כיומיים (במידה ואין בעיה מיוחדת). בבתי החולים אומרים שהפער בין עלות האשפוז בפועל ובין התשלום – מסבסד יולדות שנזקקות לטיפולים יקרים יותר כמו: לידת ואקום או ניתוח קיסרי.

לידות הן התחום הרווחי ביותר של בתי החולים.

כאשר יולדת בית מגיעה לבית חולים לאחר הלידה על מנת להירשם ולקבל מענק לידה – בית החולים עדיין מקבל 8000 ₪ על עלות לידתה של אותה יולדת, על אף שלא ילדה שם !

יד לוחצת יד?

כאן אפשר למצוא את פרוטוקול לידות בית של משרד הבריאות.

ההישארות בבית אחרי הלידה בטוחה לאם ולתינוק

קצת מידע על מה שקורה בלידות בית מבחינה "טיפולית":

* המיילדת מגיעה עם כל הציוד הנדרש לבה כדי לקבל לידה, כולל ציוד החייאה (טפו טפו טפו).

בעזרת מכשיר דופלר – אפשר לעקוב אחר דופק העובר במהלך הלידה ולוודא שהוא תקין.

* המיילדת שוקלת את התינוק מיד לאחר הלידה.

* כל מיילדות הבית המוסמכות בישראל עברו הכשרה ויש להן הרשאה לתפור קרעים לאחר הלידה במידה והם לא מעבר ל"סביר".

* המיילדת נשארת בבית היולדת מס' שעות לאחר הלידה עד שהיא מוודאת שהאם והתינוק (וגם האב…)  חשים מספיק בטוב כדי שתוכל ללכת…

* לרוב, המיילדת מגיעה למעקב כל יום אחרי הלידה- במשך יומיים או שלושה.

* ביום השני שלאחר הלידה- המיילדת לוקחת לתינוק 2 בדיקות דם: TSH ו- PKU ,  שהם סמנים למחלות קשות שעם גילוי מוקדם- ניתן לטפל בהן. בזמן הבדיקה התינוק יונק מאמו, והמיילדת משתמשת במחט עדינה ביותר (איתמר לא צייץ כשנדקר).

* רוב מיילדות הבית בישראל עברו הכשרה בהדרכת הנקה.

*  המיילדת מביאה איתה טיפות של ויטמין K (במקום זריקה בבי"ח), נותנת לתינוק את המנה הראשונה, משאירה הוראות להורים ל2 שמנות הבאות, אך מתקשרת להזכיר באותו היום ליתר ביטחון…. (-:

מה עוד??? אה כן…יחס אישי, אינטימי, מכבד ומאפשר.

אין סיבה להגיע לבית חולים

אין כיום  כל בדיקה שהיא חיונית בהחלט לאם או לתינוק שנעשית בבית חולים ואינה יכולה להיעשות בבית היולדת.

אז למען השם! מדוע לאלץ יולדת ותינוקה לצאת מהקן החם והנעים שבו ילדו ונולדו, לסכן את בריאותו של הרך הנולד ע"י חשיפתו למרעין בישין בביה"ח ובדרך אליו. רק כדי להירשם בבית החולים?

האם לא הפרשתי כל חיי את הכספים הנדרשים לביטוח לאומי???

למה להעניש נשים שלוקחות אחריות על גופן ומשפחתן?

למה לא מגיע לי ללדת כפי שאני בוחרת, ולקבל כמו כל אישה בישראל מענק לידה?

למה שהוצאות אשפוזה של כל אישה יולדת בישראל  יכוסו ע"י המדינה, והוצאות הלידה שלי לא???

אם זו לא אפליה במלוא כיעורה. אני לא יודעת מה כן.

המאבק שלי למען שיוויון בלידה- תצטרפו ?

כדי שיולדות בית תוכלנה להישאר בביתן לאחר הלידה ועדיין לקבל את מענק הלידה המגיע להן, החלטתי לעשות משהו, ליצור שינוי.

אני תובעת תביעה ייצוגית את ביטוח לאומי בנושא מענק לידה ליולדות ולילודים שנולדו בבית, בעזרתו הנדיבה והאדיבה של עו"ד שלומי פרידמן, שמייצג אותי בהתנדבות.

ביום ראשון הקרוב, 22.05.11, בשעה 09:00 בעת הדיון בתביעה בבית המשפט, נקיים בבית הדין לעבודה בת"א (רחוב שוקן 25) מפגן תמיכה שקט.

אם אתן תומכות במאבק שלי, העבירו ושתפו את הפוסט הזה הלאה, הביעו תמיכה גם בפייסבוק ובעיקר- תגיעו ביום ראשון !

בנוסף, אם יש לכן קשרים לאנשי ונשות תקשורת, אשמח אם תוכלו לקשר אותי איתם כדי לסקר את האירוע והתביעה.

ביחד נוכל לעשות שינוי !

גלית גורא עיני
גלית גורא עיני

052-3986528

galitgura@gmail.com

** פוסט נוסף על אי השוויון בלידה והבירוקרטיה הנדרשת מיולדות בבית

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

15 Comments

 • שירה דרוקר

  גלית כל הכבוד!!! מצטרפת לכל מילה, מחזקת, מעודדת ומקווה לשינוי סוף סוף!

 • רות לונה לב

  מצטרפת לקולות מעליי- כל הכבוד!!! אמן שתצליחי במקום בו נכשלו לפנייך ושהמערכת העתיקה כבר הבשילה מספיק ליצירת השינוי!!!

 • אפי

  כל הכבוד לך!!!!!!!!!!!!!!!!
  הלוואי שגם תקבלי את כל ה8,0000 שקלים ישירות לכיסך, מי כמונו יודעות כמה צריך זאת לתינוק החדש.

  את יכולה ליצור קשר עם בטי גורן, שהיא ילדה לידת בית וגם מנחה של קבוצות
  לאימהות בת"א, אני בטוחה שתתפרצי לדלת פתוחה אצלה.

  בהצלחה תומכת בך .
  אפרת

 • אורי

  לא התשכנעתי. למה שתינוקות לא יבדקו אחרי הלידה? אולי אפשר להרחיב את האפשרות לבדיקה לטיפת חלב אבל לא לוותר עליה.
  הכותבת המלומדת בכלל לא לוקחת בחשבון שרוב הלידות בארץ נעשות בקהילות עניות יותר, שאין להן נגישות למיילדת פרטית או לדולה. טוב שיתומרצו להגיע לבית החולים. ויש עדיין לידות בפחונים ובאוהלים. כן כן. לא כולם גרים במרכז תל אביב/פרדס חנה.
  הנתונים המעולים של לידות בישראל, מהטובים בעולם, הושגו במאבק עיקש. אל תשפכו את התינוק עם המים.

  • לימור לוי אוסמי

   היי אורי,
   כפי שכתוב בפוסט, מיילדת בית מוסמכת על ידי משרד הבריאות יכולה לבצע את כל הבדיקות ההכרחיות. אין צורך לטרטר את התינוקת והאם לבית החולים לאחר הלידה, עבור בדיקות שאינן הכרחיות.
   כאשר מיילדת מוסמכת חותמת על כל המסמכים הדרושים ומבצעת את כל ההליכים הנעשים בבית חולים, אין סיבה להגיע לבית חולים.
   התנאי הוא קיום כל הבדיקות, לא מפספסים את זה.
   מדינות רבות תומכות בלידות בית ואף מסבסדות אותה או שאפילו אינן מעניקות מענק לידה לאישה הבוחרת לבית חולים.
   זו לא גחמה של אישה אחת, אלא עניין של מדיניות.

  • אומי

   שלום אורי, התעניינתי מאד בהכרזה שלך לפיה: "שרוב הלידות בארץ נעשות בקהילות עניות יותר, שאין להן נגישות למיילדת פרטית או לדולה. טוב שיתומרצו להגיע לבית החולים. ויש עדיין לידות בפחונים ובאוהלים. "
   אודה לך מאד אם תוכל לומר לי מה מקורות המידע שלך- אני מאד מתעניינת בנושא. תודה וכל טוב, אומי.

  • חלי כהן

   כן , אבל נניח , רק נניח ,שכאשר בוחרת אשה ללדת לידת בית , 8000 השח' שבדכ' משלמת המדינה לביח ישולמו למיילדת ולהוצאות הכרוכות בלידת בית , כמו ציוד וכו..
   אז גם נשים ממעמד כלכלי נמוך מן הסתם תוכלנה לבחור באמת אם ללדת בבית או לא .
   אותי באופן אישי מעניין לדעת איך תראה מציאות כזו בזמנים כמו היום בהם אנשים ונשים נזכרים לקחת אחריות לגורלם , ומודעים לחופש הבחירה שלהם .

   האם גם אז תבחרנה רוב הנשים ללדת בביח' , או שמא נגלה נתונים מפתיעים אחרים ?

 • רונית

  אורי- אף אחד לא אומר שתינוקות לא צריכים להיבדק אחרי לידה. אין בעיה להביא רופא לבדיקה בבית (בלידה הראשונה הגיע אלי רופא דרך קופת חולים, לידה שניה הבאתי רופא פרטי). אם אני זוכרת נכון, גם בחוזר משרד הבריאות מדובר על הצורך בבדיקת רופא.
  לא ברור לי מאיפה הבאת את המידע שהלידות נעשות בקהילות עניות יותר…
  ולא ברור לי למה למנוע את זכות האישה ללדת בתנאים שהיא רוצה. בדיוק כמו שזה זכות האישה לבחור באיזה בית חולים ללדת, זו זכותה לבחור אם היא רוצה ללדת בבית או במרכז לידה. זכותה לבחור אם היא רוצה מיילדת או אם היא בוחרת ללדת לבדה (זו גם אופציה קיימת).
  אין קשר ולא צריך להיות קשר בין מקום הלידה לבין מתן מענק לידה (שאגב, מענק הלידה מיועד לטובת רכישת מוצקים עבור היילוד. מניעת המענק למעשה מענישה את התינוק על מקום היוולדו).
  ואחרון ודי- יש מאמר מרתק של אומי לייסנר שעוסק בנושא "תעשיית הלידה בישראל" ממליצה לקרוא ולהבין שהשיקולים בנושא ממש לא מבוססים על מידע רפואי. הנה לינק http://www.colman.ac.il/AcademicUnits/laws/madazin/hameshpat/Documents/Issue_27/laysner.pdf

  • אורי

   אוקיי.
   אתן צודקות – עדיין לא רוב הלידות. רק תוך 10 שנים יהוו הערבים והחרדים, הקהילות העניות ביותר בישראל, רוב בקרב הילדים הנולדים (ותוך 15 שנה הם יהיו הרוב בכיתה אל"ף). אז זה לא הרוב עדיין, אבל תוסיפו על זה את העניים הרבים שלא נמצאים בקבוצות האלה ואת המתאם בין עוני לרבוי ילדים (שהוא מתאם עולמי) ואתן מבינות על מה אני מדבר.
   שנית – מענק הלידה הוא לא 8000 ש"ח. יש פה חישוב הרבה יותר מסובך, כי את מערך החירום שבית חולים מחזיק (למשל חדרי הניתוח) גם יולדות הבית צריכות. אך אחת פה לא חושבת שקיסרי, חלילה, צריך להתרחש בסלון ובכל מקום שבו יש עידוד ללידות בית, יש מערך רפואי משלים. אז בי"ח צריך מימון לזה, ככה שגם אם כל היולדות יילדו בבית ועלויות המחלקות תרדנה, עדיין יהיה צורף להחזיק מחלקות.
   כולכן מדברות פה על המצב האידיאלי והמפונפן של לידה מאורגנת ומודעת לעצמה. נשים ואנשים לא יתחילו להיות מודעים לזכויותיהם ככה פתאום. ובכלל, אין חוק שאוסר לידה בבית. איפה המוני היולדות? אה, נכון, בבית החולים. זה אולי לא אידיאלי אבל זו המציאות. הרוב מעדיפות רופא.

   • אורי

    ורונית – אני לא תמים לחשוב שבתי החולים הם עסק אלטרואיסטי, ואני יודע היטב שמחלקות היולדות הן אחד המקומות הכלכליים ביותר במשק בית החולים. אבל כל זה לא אומר שאישה לא יכולה לבחור, כי היא יכולה. וכל זה לא אומר שעידוד נשים ללדת בבתי חולים אבד עליו הקלח. רוב רובן של הנשים לא יכולות לממן את היולדת בבית, לא יכולות לממן רופא פרטי, ואין להם שום רצון לעשות את זה. וכן, עדיף שנשים ממגזרים סוציו אקונומיים נמוכים יעודדו ללדת בבית חולים.

    • שירה דרוקר

     אורי, אבל אם תיתן להן את המימון – אולי הן ירצו ללדת בבית. עד שלא יינתן המימון לא נוכל באמת לבחור ולא נוכל באמת לדעת מה הבחירה של הנשים בישראל, אז אנא אל תצהיר שאישה בישראל יכולה לבחור איפה ללדת, כי נכון להיום – אישה שיש לה יכולת כלכלית יכולה לבחור איפה ללדת… ואישה שאין לה (האוכלוסיות העניות שדיברת עליהן) – ככל הנראה תלד בבית, אבל ללא פיקוח רפואי, וזה בטח לא מצב רצוי…

 • נועה אדם- הומאופתית

  אשרך גלית!
  כל הכבוד!
  אני באמת מאמינה שאישה צריכה לקבל את מלוא הסכום לכיסה ולבחור באיזה הליך רפואי היא מוכנה להוציא אותו -על מיילדת בית או בי"ח ובנוסף לקבל את מענק הלידה בכל מקרה

  את עושה מעשה כל כך חשוב!!! אני בטוחה שתצליחי ואני מאד אשתדל להיות שם איתך ביום ראשון!
  וכל אישה שבאמת רוצה בשינוי הזה- חשוב שתהיה שם 🙂 אנחנו יכולות לעשות שינוי מדהים עבור עצמנו !

 • עינת דורפן

  הי גלית אני איתך לגמרי, בתור אחת שילדה פעמיים בבי"ח בעיקר בגלל עלות לידת בית, בשני המקרים חוויתי סבל שקשה לי לתאר גם במהלך הלידה וגם אחריה, מעין תחושת אונס וחוסר כבוד בסיסי לפרטיות שלי ולרצונות ולאמונות שלי.

  אשמח להרתם לכל פעילות בנושא כדי שאולי בפעם הבאה אוכל להרשות לעצמי ללדת בתנאים שמתאימים לי ואשתמש בבי"ח רק במצב חרום(בתקווה שלא יגיע).

  ותודה לאורי על האש שהבאת לדיון זאת ללא ספק הכנה טובה לטיעונים שניתקל בהם בהמשך.

  מה שכן אני חושבת שאולי היית מרגיש אחרת לגבי הנושא הזה אם היית אישה שצריכה לעבור חוויה שיכולה בתנאים הנכונים להיות מעצימה ומרגשת ומרגישה שנכפה עליה לעבור חוויה משפילה וטראומטית שלא תואמת את השקפת עולמה ואת דרך חייה.

  כמו שיש במדינה דמוקרטית זכות להיות דתי ולחיות עפ"י הדת ולהיות חילוני ללא כפיה דתית ככה אני מרגישה לגבי הזכות שלי ללדת עפ"י אמונותי.

  מבחינתי אין שום הבדל בין האמונה שלי בדרך בה אני רוצה ללדת לבין אמונה של חילוני או דתי לגבי סגנון חייו.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?