היריון,  הפלה, אובדן הריון

הפלה, גרידה. אנחנו נעבור את זה יחד.

המקום: בית חולים, מחלקת נשים. נוכחים :

1. אחות – רותי

2. אישה בהריון בחודש שישי – דפנה  

3. בעלה של דפנה –  אמיר.

דפנה מובלת על מיטה ע"י האחות רותי לעבר חדר לידה במחלקת נשים. אמיר הולך לצידה של דפנה  מחזיק בידה וגם גורר את עמוד האינפוזיה המחובר לדפנה, שבוכה בהיסטריה ללא הפסקה.

 

רותי: "דפנה, אני רק אעביר אותך בזהירות.  אמיר, אתה יכול לעזור לי?"

אמיר: "בטח, אני רק יזיז את האינפוזיה."

רותי: "זה מאוד קשה. אני… אני כל כך מצטערת אבל את צעירה, תוכלו לנסות שוב… אה… יש לכם ילדים בבית?"

אמיר: "כן, שניים. בן ובת. (ברקע דפנה בוכה עוד יותר.)".. אה… הגדול בן ארבע וחצי והקטנה כמעט בת שנה וחצי."

רותי: "אוה, איזה יופי, אז זו הנחמה הכי גדולה. לחזור הביתה בידיים מלאות. כשהבית מלא זו המתנה הכי גדולה. את יודעת, יש נשים שבאות לכאן כמוך, עם בטן גדולה, וזה ההיריון הראשון שלהן. והן חוזרות לבית ריק … או למשל נשים שבאו לכאן בחודש תשיעי ממש ללדת, כבר סימסו לכל העולם שהם בצירים מתרגשים ובסוף היא יולדת תינוק ללא רוח חיים, איך אפשר להסביר את זה אח"כ? וכולם מתקשרים לברך , לומר מזל טוב ואחרי שהם שומעים מה קרה, הם מפסיקים להתקשר. יש כאלו שלא התקשרו גם אחרי שנים. לא יכלו להסתכל בעיניים…. אה…כן… אבל אתם עוד צעירים והבית שלכם מלא, תודה לאל."

אמיר: "זה קרה גם לך?"

רותי:  "זה כבר מזמן מאחוריי."

אמיר:  "והיום את חיה את זה מחדש עם כל אישה שבאה לכאן?"

רותי: "כן, בשביל זה הגעתי למחלקה הזו, כדי לתמוך במי שצריך. מזלכם שאתם לא לבד בעולם הזה."

אמיר: כן, אנחנו נעבור את זה ביחד, נכון מותק?

רותי: "זו ההפלה הראשונה שלך?"  (ברקע דפנה כל הזמן בוכה, לא יכולה לדבר)

אמיר: "לא. בהריון הראשון, לפני ההיריון של הבן הבכור, כשדפנה הייתה בשבוע השביעי , פתאום התחילו לה דימומים  והייתה לה הפלה. טבעית . שלימה. לא היו צריכים לעשות לה אפילו גרידה. כיף חיים. הרגשנו שחרב עלינו העולם. אני לא אשכח שהגניקולוג שלנו , שהוא גם חבר של המשפחה, התקשר לנחם אותנו. הוא אמר לדפנה שזה הרע במיעוטו. שנכון שזה מאוד קשה עכשיו, אבל בכל  זאת, זה קרה בצורה הכי טובה וטבעית שיכולנו לבקש ושמזל שזה רק שבוע שביעי. הוא אמר שיש נשים שצריכות לעבור את זה בחודש שישי, שביעי וממש ללדת עם צירים והכול וזה… באמת סיוט. (מגחך) אתמול, אחרי שהוא שמע, הוא התקשר לדפנה  ואמר לה "דפנה, זה נורא. זה פשוט נורא."  צחוק הגורל… גורל…"

רותי: "כן, מה שלא נעים זה, שלא מספיק מה שהיא צריכה לעבור עכשיו… לידה ארוכה, גרידה וכל התופעות הנלוות של הגוף ועוד יותר של הנפש, אחרי זה, צריך להתמודד עם האנשים שפוגשים אותך ואומרים לך  "בשעה טובה… מה נולד לך"? או "איך רזית כל כך מהר"… ואת שכבר כאילו עברת את זה , צריכה להתמודד עם המועקה שלהם אחרי שהם מבינים מה קרה לך… והמבטים… זה כמו שאתה אומר למישהי "וואי מזל טוב, באיזה חודש את"? והיא עונה…  "אני  לא בהריון"… ואתה לא יודע איפה לקבור את עצמך. אין… פצע זה פצע… הזמן יעשה את שלו…"

אמיר – "העיקר שנחזור לבית מלא, נכון מותק?"

** טל דניאל היא בת, ישראלית, אשת איש, אמא, קונדיטורית, שמחה… (אמא לשניים מהממים ובונה על להיות פעם אמא לחמישה כולל האופר). 

** לפוסטים נוספים על הפלה.

 

9 Comments

 • Avatar

  גליה גינרמן

  זה כמו לאבד ילד חי. אני לא חושבת שזה פחות גרוע, לפחות לא בהרגשה. ההבדל הוא בתגובה של הסביבה. כשנפטר חלילה ילד, לא אומרים ישר "לא נורא, יהיה לך עוד אחד".
  זהו אבל לכל דבר. קשה להכיל.

   • Avatar

    נעה גביש

    לימור – נכון – הרבה אומרים זאת אבל זו לא באמת נחמה, לא באותו הרגע,,,
    התינוק, או העובר עליו אבלים עכשיו הוא אחד ויחיד ובמקומו לא יבוא אחר.
    האם תמדוד עם האבל על התינוק שנפטר או ההפלה טבעית או לא טבעית שעברה.
    התינוק הבא לא יחלף את זה שאיננו..לכן האמירה הזו, לעניות דעתי, לא במקום למרות שתמיד היא נאמרת ממקום טוב ורצון לנחם ולחבק.

 • Avatar

  רות לונה לב

  טל, תודה על השיתוף. מרגישה שזה נושא חשוב ולא מדובר מספיק. במהלך השנים האחרונות ליוויתי כמה "לידות שקטות" בהם נולד תינוק מת. הלוואי ועוד קולות של נשים שחוו טראומה דומה יעלה וישמע. יש אפשרות שנשים יקבלו תמיכה בתוך זה. זה מספיק קשה גם ככה, גם בלי ההשתקה,הבדידות והמבוכה שמסביב.

 • Avatar

  אוסי

  טל, תודה על השיתוף.
  אני ליוויתי חברה שילדה "לידה שקטה" בשבוע 40!
  אין מילים מנחמות וגם הזמן בונה מערכת הגנות כאלו או אחרות, עם זאת זה שם תמיד.

 • Avatar

  טל דניאל

  תודה לכן נשים יקרות על התיחסותכן למה שכתבתי. אלה מכן שליוו "לידה שקטה" (איזה שם מזעזע), עברו טראומה לא פשוטה בעצמן ואשריכן. מכל הלב!
  טל.
  ((:
  (*** מגיבה אחרי שלושה חודשי היעלמות…)

 • Avatar

  יפעת

  אני רוצה להתייחס לשורה האחרונה ולברך אותך. אין לי מילים לנחם את האובדן כי אין מילים מנחמות לאובדן. אבל מי שהחיים כל כך מפעמים בה כל כך ליד חוויה כזו מעוררת בי פליאה, השראה, שמחה ותודה. את נהדרת שכתבת ושיתפת. ואת נהדרת שאת ממשיכה הלאה כי זה ממש לא טרוויאלי.
  בריאות שמחה גדולה ובית מפוצץ ילדים 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ