היריון,  יומן היריון

בהריון כואב, קשה או עצוב? יש מה לעשות עם זה

בתקופה של תשעה חודשים אישה יכולה לעבור שינויים רבים בחייה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בתשעה חודשי הריון, שבו כל יום מביא שינויים וכל חודש הוא פרק חדש. בהריון ישנה קשת נרחבת ומגוונת של קשיים פיזיים או נפשיים שיכולים להגיע עם הסתגלות הגוף והנפש לרעיון שגדלים חיים חדשים בתוכנו.

לא פעם קורה שאני נשאלת אם ניתן לעזור בהומיאופתיה עם קושי כזה או אחר בהריון, הרי אומרים לנו שהתופעות ההריוניות יעברו מעצמן. אך האם באמת אין לנו מה לעשות, אלא לסבול בשקט ובסבלנות עד שהזמן יעשה את שלו ? התשובה היא כמובן: לא. ברור שיש מה לעשות ואף רצוי לעשות. אין שום סיבה בעולם שנסבול בזמן ההריון, אם אנו יכולות לעבור אותו בשמחה ובבריאות.

 

דיכאון בהריון? יש דבר כזה!

כולנו מכירות היטב את המונח 'דיכאון אחרי לידה', אך מה קורה כשאנחנו מרגישות דיכאון בהריון? האם אנחנו אמורות להיות שמחות עשרים וארבע שעות ביממה על השינוי שמתחולל בגופינו ?

בהריון, הבטן נהפכת למרכזית בהווייתנו, בדיקות מעקב ובדיקות רפואיות עוטפות אותנו, הגוף שלנו מאבד את צורתו המוכרת ואנחנו מרגישות שהשליטה על הגוף כבר לא בידיים שלנו, מה עוד שמכל פינה מאותתים שעוד מעט נידרש לוותר על השליטה בתחומים נוספים בחיינו ואת מרכזם יתפוס מישהו אחר…

בעוד שנשים מסוימות חוות בהריון אושר עילאי והתרגשות, לאחרות לוקח יותר זמן התמודד עם השינוי, בעיקר שלעיתים קרובות  הדבר מלוות בתופעות פיזיות שלא מקלות על ההתמודדות. נשים רבות מרגישות בזמן ההריון שינויים במצבי הרוח, רגישות גדולה, התפרצויות בכי וזעם, דחייה ממגע פיזי או מקרבה של הבעל או אנשים בכלל. יש נשים רבות המעדיפות להתבודד בזמן ההריון, להתמקד בפעולות הכרחיות בלבד, לשבת שעות במיטה או מול הטלוויזיה.

 

רגשות אשם כבר בהריון

החברה בה אנו חיות מעודדת מאוד הריון ולידה ומעניקת תחושת (שווא) שחוויות ההריון ולידה אמורות להיות ה'פיק של חייך'. חלק מהנשים אכן מרגישות כך, אבל מה קורה כשלא ? מה קורה כשהשמחה על היותך בהריון מתחלפת בחרדות קשות ? מה קורה כשעולה בראשך המחשבה שאולי את לא כל כך רוצה את האמהות או לא  מוכנה לה ?

התחושות הטבעיות הללו עדיין אינן מדוברות מספיק ברבים. הרבה נשים מופתעות לשמוע שהן לא לבד ושיש עוד נשים כמותן שחוות את ההריון כקשה מבחינה נפשית. כשנשים מרגישות שקשה להן בהריון, שהן בדיכאון, שיש בהן עצבות, עייפות, רצון 'לגמור את זה' וחוסר סיפוק והנאה מתקופת ההריון, מופעל בהן לא פעם מנגנון של רגשות אשם. נשים רבות מרגישות שאם הן  מרגישות ככה, כשהן כביכול אמורות להרגיש אחרת, אז משהו ממש לא בסדר אצלן ומודאגות מעצמן, מאמהותן ולעובר.

כאשר את קוראת שורות אלו, אני בטוחה ששיש בך מקום שמהנהן לעצמו, גם אם חווית רק חרדה אחת או סתם תחושה לא נעימה. אז מה אפשר לעשות ?

 

גם בהריון  – הכוח בידיים שלך!

יש כמה דברים פשוטים שאת יכולה לעשות כדי להרגיש טוב יותר בהריון:

* לשתף–  שתפי, גם אם בדיעבד, שתפי גם כשקשה. נסי למצוא לך אוזן קשבת, זו יכולה להיות חברה טובה, אמא, בן זוג או אשת מקצוע שקשובים לך ומקבלים אותך כפי שאת ללא שיפוטיות. את מוזמנת גם לכתוב לאתר על התחושות שלך (אפשר גם בעילום שם), לקבל את החיבוק וההבנה מהקוראות באתר ולשתף הריוניות נוספות בתחושות הטבעיות שעולות.

* לבקש עזרהפני לעזרה. אל תחכי לסוף ההיריון כדי להרגיש טוב. יש מה לעשות וחבל על כל דקה נוספת של התענות וסבל.

*הומיאופתיה קלאסית – להומיאופתיה קלאסית יש כלים טובים ויעילים להתמודד עם שלל הקשיים העולים בזמן הריון, החל מקשיים פיזי ועד דיכאון וחרדות עמוקות. צרו קשר עם ההומיאופת הקרוב לביתכן והוא ידריך אתכן לגבי אופן התהליך.

 

האם ההומיאופתיה הקלאסית בטוחה לשימוש בהריון?

ההומיאופתיה הקלאסית בטוחה ביותר לשימוש בזמן הריון ואף רצויה. לפי תצפיות קליניות נראה בבירור שנשים שקיבלו תמיכה הומיאופתית נכונה ויעילה בזמן היריון חוו לידה טובה. בהומיאופתיה הקלאסית נתפסת האישה כמכלול שלם, ובזמן הריון, העובר גדל ברחמה הוא חלק מן המכלול הזה. תהליך הומיאופתי מוצלח אם כן יחזק גם את העובר.

(קיימים מספר מצבים בהם ממש ניתן לעזור לעובר- כגוון היפוך עוברים, מצוקה ועוד.)

כאשר נעשה תהליך הומיאופתי בצורה נכונה הוא לעולם לא יפעל בניגוד לכוח הטבעי של הגוף והנפש אלא יביא אותם למימוש הפוטנציאל הטמון בהם.

**במאמר נוסף על ההומיאופתיה תוכלי לקבל את כל המידע על מהי הומאופטיה, למי היא מיועדת, תופכות לוואי ועוד. מומלץ לקרוא !

 

הכותבת: קרן שרגנהיים- שלם הומיאופתיה קלאסית RCHom, פרדס-חנה/ תל אביב, 054-4779072 kerenhom@gmail.com 

דף הפייסבוק של נשים מדברות אמהות

One Comment

  • Avatar

    אביבית זהבי בינשטוק

    קרן יקרה, אני חייבת להגיב , כתבה מעניינת ובהחלט לא מדברים מספיק על הריון קשה ומהו קשה? ואין תמיכה , בכל מקום כשסיפרתי מה עובר עלי חלק מהאנשים אמרו לי בשביל הריון צריך לסבול וככה זה וכולן עוברות את זה וכל מיני סיסמאות.
    אני מהנשים הללו שחוו הריון קשה , אפילו קשה מאוד כל 9 חודשי ההריון הייתי בשמירת הריון וכל ההריון שלי הקאתי כל הזמן , והיו לי עוד כל מיני תופעות לא נעימות, מזדהה עם הכתבה שלך וחבל שלא הכרתי את האתר כשהייתי בהריון וכן אותך אך מי יודע אולי בהריון הבא שלי {עוד לפחות 3 שנים} אני יפגוש אותך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ