טיפולי פוריות

טיפולי פוריות – ההיריון יגיע, גם אם לא תרגעי

‏‏את עוברת טיפולי פוריות. את שומעת:

"אם תרגעי – זה יגיע"

"זה הכל בראש"

"זה רק בגלל שאת חושבת על זה ומתעסקת בזה כל היום"

נשמע מוכר?

 

עכשיו זה מוכח מחקרית, ואתן מוזמנות להפיץ את הבשורה ולשאת את הדגל:  לא הכל בראש !!

מצוקה רגשית אינה משפיעה לרעה על סיכויי ההצלחה של טיפולי פוריות.

 

בבית הספר לפסיכולוגיה באוניברסיטת קרדיף בבריטניה, פורסם החודש מחקר מטא אנליזה של 14 מחקרים ובסך הכל 3583 נשים, במסגרתו נבדק האם מצוקה רגשית של האישה (דכאון וחרדה)  משפיעה לרעה על סיכויי  ההצלחה בטיפולי פוריות. מסקנות המחקר משחררות מאין כמותן:  מצוקה רגשית אינה משפיעה לרעה על סיכויי ההצלחה של  טיפולי פוריות.

נחזור רגע למשפטים הראשונים שכתבתי לכם כאן:

"אם תרגעי – זה יגיע"

"זה הכל בראש"

"זה רק בגלל שאת חושבת על זה ומתעסקת בזה כל היום"

אני חושבת שאין מטופלת פוריות שלא מכירה את המשפטים האלו ואת הפראפרזות הרבות שלהם, כולל הסיפורים, שבאמת כולנו מכירים, על הזוגות שהצליחו רגע לפני הטיפול או רגע אחרי שאימצו, על הזוגות שאחרי נסיונות רבים טסו לחופשה בחו"ל וחזרו בהריון. אגדיל ואספר לכם שפרופסור מאד בכיר, ותיק ומוכר סיפר לי פעם שמספר הזוגות שהרים ספונטנית בהמתנה לטיפול הוא קרוב למספר הזוגות שמצליח להרות במסגרת הטיפולים.

הצהרות המפנות אצבע מאשימה כלפי האישה

כל אלו סיפורים נהדרים,  אין על כך עוררין, אז מה הבעיה? הבעיה היא שלא פעם, במסגרת שיח בין מטופלת פוריות לדורשי שלומה וטובתה, לאמירות כאלו יש פוטנציאל עצום לעשות בדיוק את ההפך מכוונת המשורר, שהיא לעודד.

ולא רק חברים וקרובי משפחה נעזרים באמירות אלו. גם מטפלים רבים בתחום הרפואה המשלימה מקשרים לא פעם, באופן מאד פשטני, את אי הכניסה להריון במתח, חרדות ובסוגיות רגשיות אחרות.

אני מסכימה כי יש קשר הדוק בין גוף ונפש בנושא הפוריות, אך הוא לא פשוט כמו שנדמה לעתים. הצהרות פשטניות שמקשרות בין מתח ולחץ של האישה לבין הקושי להרות עושות עבודה הפוכה: הן לא עוזרות, מכיוון שאין שום כפתור עליו ניתן ללחוץ ולהעלים את הלחץ, והן מפנות אצבע מאשימה אל האישה, כי אם הכל נובע מהלחץ שלה, הרי זאת אשמתה.

אלו אמירות מחלישות, מכאיבות, ושגויות. הן מהוות ניסיון להפוך מכשול מסובך במיוחד לבעיה קטנה ופשוטה. הן מפחיתות מהעוצמה והאותנטיות של רגשות האישה שמולנו וגורמות לה להרגיש אשמה, בודדה ולא מובנת.

כל רגש הוא לגיטימי

בכל פעם שאני מרצה לסטודנטים אשר עומדים לטפל במטופלות פוריות, בכל שיחה שלי עם מטפלים בנשים, אני חוזרת ואומרת דברים אלו, והנה אני מנצלת את הבמה הזאת כדי לקרוא לכל העוסקים במלאכה, לחברים ולקרובי משפחה: זהו הזמן להוציא את האמירות מהסוג הזה ממילון המושגים שלכם !

זיכרו, כל רגש הוא לגיטימי ולכל רגש יש מקום. גם לקנאה, גם לייאוש, וגם, בהחלט, לחוסר אמונה.

ואסיים באמירה שאני אוהבת לומר לנשים בהן אני מטפלת: איזה  מזל שלא רק האופטימיות מצליחות להרות!

 

* גלית שושן– רפלקסולוגית בכירה המתמחה בפוריות, דולה ומדריכת הכנה ללידה. מכשירה ומדריכה מטפלים בנשים בטיפולי פוריות, ומרצה על פוריות במסגרות שונות, ביניהן בית הספר קשת בענן,מכללת רידמן וקופת חולים כללית. אזור העבודה שלי : צפון הארץ. קליניקה בקרית טבעון. 052-8892330, אתר, פייסבוק, מייל:   galit.poriut@gmail.com

אולי גם יעניין אותך:

כמה רחוק את מוכנה ללכת/ מאירה ברנע גולדברג

הככלללל תקין, אז מה לעזאזל לא בסדר? / אמא אנונמית

איך שגלגל מסתובב לו/ רינה רונן

מוזמנת  להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה

מי אני ?

נעים להכיר, אני לימור לוי אוסמי, יוצרת האתר ומלווה רגשית נשים בהריון, אחרי לידה ובהורות. אני בת 45, נשואה, אמא לשניים (16,9) ואוהבת העמקה, מוסיקה מקפיצה, לצלם, ולהיות בחברת נשים משובחות.

אני אוהבת להיפגש וללוות נשים רגישות (תכונת הרגישות) שחוות את ההורות בעוצמה, שמרגישות רגשות שלפעמים מכניסים אותן ללופים מחשבתיים, והן לא יודעות עדיין איך להתמודד איתם.

אם את מרגישה צורך במרחב עבור עצמך בזמן ההריון, אחרי לידה ובהורות, מקום שבו תוכלי להיות כפי שאת, להבין מה עובר עלייך ולקבל כלים להתמודדות, אז תהליך ליווי רגשי בהורות יכול להתאים לך. 

את יכולה לקרוא את הפרטים על תהליך הליווי, לשים לב אם את מתחברת למהות ולצורך, וליצור איתי קשר על כל שאלה שעולה בך.

כדי לקרוא עוד קצת עליי, אפשר לקרוא בבלוג שלי או על מי אני

אשמח לפגוש אותך, לימור. 

רוצה להתעדכן בתכנים החדשים?

צרי קשר

אנחנו עדיין לא מכירות, אבל את יכולה להרגיש בנוח לשאול אותי כל שאלה.

חשוב לי שתדעי שהשאלה שלך נשמרת אצלי
באופן חסוי ואני שומרת על הפרטיות שלך באופן הדוק.

אני פה.

שתהיה לך הורות טובה ומשמעותית, לימור

× איך אפשר לעזור לך?