דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה והמעגלים הסובבים אשה- ילדיי האהובים

לאחרונה עמדנו בפתחו של ראש חודש סיוון, מועד מיוחד לשאת תפילה  ובאומרי תפילה על ילדיי, אני יודעת שיש לי הרבה על מה להודות ועל מה להתפלל.

בבר מצווה של בני הבכור נשאתי דברים בענין שמות הילדים. לפי גישתי, הילדים בעצם מביאים את שמותיהם איתם כשהנשמה שלהם יורדת לעולם, השם, כשהוא מקבל גשמיות, מביא איתו את יעודו לאדם. וכך, כמו שנשמה מביאה שם היא מביאה הרבה ברכות ותמיד ישנה ברכה מרכזית.

אור –המכונה בהצגה – "אורי "-  בני בכורי, הביא את ברכתו בכך שהפך אותי לאמא בפעם הראשונה. כל דבר שקורה עם אור, קורה בפעם הראשונה ומכאן שגם הביא את ברכת הראשוניות עבורי.

אור הוא גם הראשון ששם לב למצבי כשהתחלתי "ליפול לבור" . אז הוא היה בן 8 ,אני ישבתי במטבח במבט קפוא ובוהה, הוא ניגש אליי ואמר: "אמא למה את לא שותה קפה ? למה את לא אוכלת גלידה? אני זוכר שאכלת הרבה גלידה אחרי שנעמה נולדה. בכלל, אני לא רואה שאת שותה ואוכלת".. אמר והלך…השאיר אותי עם שאלותיו בחלל החדר והשאיר אותי גם עם נקודת האור.

 אני, שלא הבנתי מה קורה, מהיכן זה התחיל והכל רק היה חשוך מסביבי, זכיתי לאור גדול בעצם שאלותיו. פתאום היה מישהו שהאיר עם זרקור את המערה החשוכה. זהו גם ייעודו של בני לעולם – להפיץ את אורו לכל מקום ברגישות רבה ובכישרון רב והוא אכן עושה זאת במעגלים החברתיים, בהופעותיו המוסיקליות ועוד.

נעמה – בתי האמצעית –המכונה בהצגה "מעיין"- הביאה את ברכת הנועם, הטבעיות והשחרור, את הכיף שבגידול ילדים, את האיזון, לא עוד פרפקציוניזם, לחץ של אמבטיה ראשונה, הנקה ראשונה, החתלה ראשונה וכו', אלא הנאה רצופה ושלמה של כל רגע בצמיחה שלה, מתוך הבנה גדולה שהיא תגדל כך או כך.

נעמה, כשמה כן היא, נעימה לסביבה ולחברותיה, לוקחת דברים בפרופורציה הנכונה ,שלווה ומאוזנת. נעמה ידעה את לבי ומחשבותי בזמן שהייתי ב"שיתוק הרגשי" וגם שאלה שאלות, שאלות שביטאו עבורי שיקוף הכי אמיתי של המציאות באותם ימים. כך, יום אחד שחזרה מהגן ואני הייתי סגורה בתוך עצמי היא פנתה אלי ושאלה: "אמא, את אוהבת אותי?" בשאלה זו בירכה אותי בברכת הדרך בחזרה לאיזון שלי. כמובן שאהבתי ואוהב תמיד את ילדיי, אך, אז זה היה גדול מאוד.

איילה – בתי השלישית והצעירה המכונה בהצגה "אביה"- הפגינה שבוע שעבר יכולות משחק מרנינות בטקס לכבוד יום ירושלים בבית ספרה. ליבי הלם בחוזקה כשעלתה לבמה ועיניי נצצו מדמעות של שמחה על צמיחתה המופלאה.

אני נזכרת ביום בו נולדה ובו בחרנו לה את שמה . מדוע קראתי לה כך? ההסבר הכי פשוט הוא.. שאיילה נולדה הכי קטנטונת מהשניים הגדולים …2.5 קילו עם שיער כמו גור אריה ושוב, שונה מאחיה הבוגרים שנולדו בלי שערה אחת על ראשיהם. כשהחזקתי אותה הרגשתי קלילות, זריזות והשם הזה איילה..קרא לי…כל כך קרא לי…..

והנה, לפני כשנה התברכתי בחברה חדשה בשם גלי'ה גינרמן , גלי'ה אשה אצילה ומיוחדת, אשה מאמינה ובקיאה בחומר המקראי, סיפרה לי סיפור על האיילה לפי המקורות: האיילה היא חיה המתקשה בלידה וזקוקה לישועה פרטית כשבאותו זמן כל החיות זקוקות לישועה כללית – למי הגשמים. כיצד היא מתמודדת עם המצב ?

מתוך הקונפליקט בין להתפלל על עצמה כפרט לבין על הכלל היא בוחרת את הבחירה האולטמטיבית ומתפללת על הכלל וכך חיות היער זוכות למי הגשמים והיא זוכה בעצם למעגל תמיכה בתהליכי הלידה שלה.

נשימתי נעתקה לשמע הדברים והרי הריוני עם איילה היה הקשה מכולם, ולידתי איתה –מצד אחד, התבצעה בהליך שגרתי וידוע מראש של ניתוח קיסרי ומצד שני, הסתיים לא הכי מוצלח: גם נאלצתי לחזור לבית החולים לסגירה נאותה של הבטן וגם זכיתי במנה מיוחדת בחווית דיכאון אחרי הלידה.

הייתי זקוקה למספר ימים לעכל את דבריה של גלי'ה, ובעודי מכילה ומעכלת נתקלתי בדף שבועי על פרשת ויחי של ד"ר רחל רייף  הדן בפירושים ובהמשלות לשם איילה. מועלים בדף שני מוטיבים מרכזיים:

*האם איילה היא בעל החיים הידוע בזריזותו, כמו שנאמר: "משוה רגלי כאילות" (תה' יח: לד)? או שמא הכוונה, כפי שהבין תרגום השבעים, לעץ האלה השולח את שלוחותיו-ענפיו, ואמרי שפר יהיו אמירים יפים של העץ?

*רמב"ן מתאר את שבט נפתלי כאיילה שלוחה, מעין יונת דואר, השלוחה לבשר בשורות טובות. בדרך דומה הלך ה'חזקוני': 'נפתלי אילה שלוחה', קלים כאיילות בהשתלחם מן המלחמה, לבשר בשורות טובות ומשופרות של נצחון המלחמה, היינו 'הנותן אמרי שפר'.

כשאני חוזרת על קריאת הדף כשלוש פעמים, נראה כי החיבור המשלים את עניין הבנת שמה חל לאחרונה.

 נפגשתי עם המחנכת שלה. אחד הדברים ששמעתי מהמחנכת היה: "אני לא יודעת איך זה ולמה זה אבל דעי שלאיילה יש אמרות לפעמים שמשאירות אותי בפה פעור. איילה ילדה מאוד עמוקה ואמרותיה אמרי שפר " ..

נשמתי עמוק מאוד כשיצאתי מהפגישה וחשבתי עליה, על איילה, על שמה ועל הדברים שבלתי ניתנים לתפישה בעולם הגשמי,שלנו. כן, איילה הביאה את כל אלה יחד עם שמה . את תהליך הלידה שלה, את הבשורה הטובה של הניצחון וההחלמה שלי מהדיכאון בעזרת מעגלים של נשים מקסימות ובזריזות יחסית מופלאות ואת התפילה שלי על כלל הנשים החוות דיכאון סב לידתי.

ובזאת בעצם ברכתה – ברכת ההתחדשות שלי – "ברכת אביה" (גם שם ההצגה).

איזה כיף לי שבאתם לעולם, אור, נעמה ואיילה היקרים והאהובים- תודה לכם שבאתם לעולם והבאתם את הברכות האלו שהפכו אותי לשלם שאני היום, מי ייתן ותבורכו בכל משאלות ליבכם לטובה, אמן.

 

תמר קלר, הסברה, הכוונה ותמיכה במעברים רגשיים ודיכאון בזמן הריון ואחרי לידה .tamarkeller1@gmail.com  050-8783200

לבלוג של תמר על דיכאון אחרי לידה.

אולי גם יעניין אותך לקרוא:

האפשרות לקבל את התחושות ולשתף אותן כמפתח להתמודדות עם דיכאון אחרי לידה / לימור לוי אוסמי, יוצרת האתר, מלווה נשים בתהליך ההורות

וזוהי רק ההתחלה- תחילת המשבר אחרי הלידה / תמר קלר, מלווה בהריון ואחרי לידה.

דיכאון אחרי לידה: כשהשמחה הופכת לעצב? / לימור לוי אוסמי, יוצרת האתר, מלווה נשים בתהליך ההורות.

דיכאון אחרי לידה והמעגלים הסובבים אישה- בן הזוג / תמר קלר,  מלווה הריון ואחרי לידה

 

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך, להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

25 Comments

 • Avatar

  נורית טל-טנא

  כתוב נפלא. מצא חן בעיניי הקטע בו כתבת על איזה רגע יומויומי פשוט, רגע מכונן, שמביא סוויץ' בהבנה ואור לכיון של תפיסה אחרת את המצב. סיפור הגלידה.

 • Avatar

  נעה גביש

  וואו איזה יופי
  פשוט הרגשתי ביופי כשקראתי
  יופי של בחירת שמות למתנות
  יופי של מתנות
  ממש הרגשתי את האור של אור
  את הנעם והאיזון שבנעמה
  ואת האיילה שבאיילה שמשום מה כשפירשת את השם מכל כיווניו הפך להיות בדיוק מה שהוא – איילה.
  ויופי של כתיבה שכלכך יפה, זורמת ונעימה לקריאה (לי זה חשוב, אוהבת לקרוא, אבל לא קל לי עם זה :))
  ועכשיו הולכת לבשל ולאפות ולחשוב על שלושת המתנות שמקסימות שלי יש בבית
  על מה כל אחד מהם הביא לי\לנו

  תודה תמר 🙂

  • Avatar

   תמר קלר

   נפלא נועה,
   אם עוררתי את זה אצלך אז יאאלא..שתפי אותנו גם…

  • Avatar

   תמר קלר

   ועוד משהו קטן נועה,
   תודה על המחמאה לגבי הכתיבה שלי..זה עוזר לי להוליד פוסטים חדשים בכל פעם מחדש

 • Avatar

  תמר קלר

  הי נורית,
  תודה. אני זוכרת את הרגע הזה באופן כל כך חד וברור. הסתכלתי עליו כמו איי.טי עם שתי עיניים בולטות החוצה.

 • Avatar

  אפרת דבוש נאור

  איזה פוסט מקסים ומרגש. עוררת גם אצלי מחשבות על בני ושמו הנבחר נעם. אומנם בזכות נוכחותו בחיי אני נמצאת היום במקום בשל ונפלא אך הדרך לשם לא הייתה בדרכי נעם כלל וכלל. אני יכולה לראות בבחירה של השם שלו את הפנטזיה והמהווים שלי לגבי הורות. גם הוא בעצמו לא מאופיין בחוויה שלי על ידי השם שלו. הוא מאוד עוצמתי רגשי וכריזמתי, להיות נעים לא ממש מעניין אותו. אני מניחה שדברים התבהרו עם הזמן. בכל אופן היה תענוג לקרוא ומרענן תמיד לגלות עד כמה בתוך השחיקה של ההורות ושל היום יום הלב יכול לגמרי להפתח באהבה עוצמתית שכזאת ליצורים המופלאים שנקראים הילדים שלנו

 • Avatar

  אוסי

  תמר יקרה,

  אין עליך ועל התובנות שלך בחייך שמשפיעות גם עלי (ועל אחרות).
  הפרושים והתובנות שמצאת לשמות ילדיך מאירים אותם בהילה אמיתית שחובקת את חייך.
  אשרי לך!!

  אני כמובן במחשבות על שם ביתי היקרה, גם לי תובנות 🙂

 • Avatar

  תמר קלר

  אוסי המקסימה ,

  ריגשת אותי מאוד בתשובתך ונגעת גם באמת חזקה מעין כמוה-
  ההילה – ההילה קיימת וחובקת כל אחד ואחת מאיתנו .כדי לראות אותה ולהרגיש אותה יש להתפנות מעוולות החיים ולגעת בנקודה שבלב. אני יודעת שאת נוגעת שם בנקודה הזו ולא מרפה בכל יום מחדש ובזאת ייחודך. את מוצפת באור שלה ואני מרגישה ורואה אותה אצלך כשאנו נפגשות.
  ומהן התובנות לגבי שם ביתך?

 • Avatar

  YAEL COHEN

  תמר יקרה
  אני עומדת בצד ומתמלאת בגאווה, רואה אני איך הפכת משבר קשה, לתהליך מצמיח. זה רק מלמד כמה אפשר להוציא מכל תהום את מה שהיקום בא ללמד אותנו : כמה כוח יש לנו, לך בעיקר. ראיתי אותך על הבמה מספר פעמים כאשר המשחק הלך והשתבח, מביאה לאנשים, על מגש מזהב, אפשרות להזדהות מבלי להתבייש במה שהם או מכריהם חוו. אישית אני מעריצה ומספרת ללא מעט מטופלים, את הסיפור המדהים שלך. אין לי ספק שאת, עם אישיותך, נשיותך העדינה ונוגעת, תתני תקווה לאחרים, כי את דוגמה חיובית לחברה.

  • Avatar

   תמר קלר

   תודה בתי'ה היקרה,
   שבת שלום מנוחה ושלווה גם לך יקירה.

 • Avatar

  תמר קלר

  יעל, יעלת החן,
  אמן לדבריך ותודה לך על כל שהענקת לי , על הטיפול הכי נכון שהתאים לי.
  איזה מזל שהכרתי אותך, איזו ברכה גדולה זו עבורי. כולי תפילה שאכן אממש את ייעודי לעד.

 • Avatar

  הילה גלסר

  תמר אהובה איזה פוסט מרגש ומעורר השראה ומרחיב את הראייה על ילדינו ואת העולם הנסתר שבגידולם את מוציאה לאור אמיתות של בחירות אינטואיציה כמו בחירת השמות ושילוב של נשיות עם ידע עתיק .פשוט נפלא להיות חלק ממעגל הנשים שנוצר פה!תבורכי השארת
  אותי עם ראש מהורהר חושב ומתבונן וכמובן המון המון רגש.תודה

 • Avatar

  תמר קלר

  מה אומר הילה? קודם כל תודה.
  נותרתי ללא מלים ועם הרבה חום בלב לכל המעגל הבלתי נדלה
  הזה של קבלה ונתינה. ועכשיו בדיוק בשעה זו כל שבא לי לעשות זה לעמוד בחוץ להסתכל השמיימה ולומר : מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך.

 • Avatar

  נעמה קלר

  יאאפ נעמה זאת אני…….ולא ידעתי שאני כזאת אבל סבבה…….

 • Avatar

  נעמה קלר

  אורצ'וק ונעמה..אה..בוקר טוב ותודה על תגובתכם…
  נעמונת ,אכן את כזאת ויותר מזה..ודעי שכולנו לומדים להכיר את עצמנו בכל יום מחדש.
  נשיקות והרבה חיבוקים חמים…
  אמא

 • Avatar

  תמר קלר

  מה זה,
  הייתי על שמך נעמה?
  עכשיו יותר טוב…שוב ננסה..
  נשיקות חממות וחיבוקים.
  אמא

 • Avatar

  תמר קלר

  גליה יקרה,
  ולמה זה תבכי?
  אני ממתינה בסבלנות,קחי את הזמן שלו את זקוקה

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?