דיכאון אחרי לידה והמעגלים הסובבים אשה- ילדיי האהובים

מאת : תמר קלר

22 ביוני 2011 | 25 תגובות

ובאומרי תפילה על ילדיי, אני יודעת שיש לי הרבה על מה להודות ועל מה להתפלל

מתוך דיכאון אחרי לידה, מבט מקצועי, שיתופים אישיים

לאחרונה עמדנו בפתחו של ראש חודש סיוון, מועד מיוחד לשאת תפילה  ובאומרי תפילה על ילדיי, אני יודעת שיש לי הרבה על מה להודות ועל מה להתפלל.

בבר מצווה של בני הבכור נשאתי דברים בענין שמות הילדים. לפי גישתי, הילדים בעצם מביאים את שמותיהם איתם כשהנשמה שלהם יורדת לעולם, השם, כשהוא מקבל גשמיות, מביא איתו את יעודו לאדם. וכך, כמו שנשמה מביאה שם היא מביאה הרבה ברכות ותמיד ישנה ברכה מרכזית.

אור –המכונה בהצגה – "אורי "-  בני בכורי, הביא את ברכתו בכך שהפך אותי לאמא בפעם הראשונה. כל דבר שקורה עם אור, קורה בפעם הראשונה ומכאן שגם הביא את ברכת הראשוניות עבורי.

אור הוא גם הראשון ששם לב למצבי כשהתחלתי "ליפול לבור" . אז הוא היה בן 8 ,אני ישבתי במטבח במבט קפוא ובוהה, הוא ניגש אליי ואמר: "אמא למה את לא שותה קפה ? למה את לא אוכלת גלידה? אני זוכר שאכלת הרבה גלידה אחרי שנעמה נולדה. בכלל, אני לא רואה שאת שותה ואוכלת".. אמר והלך…השאיר אותי עם שאלותיו בחלל החדר והשאיר אותי גם עם נקודת האור.

 אני, שלא הבנתי מה קורה, מהיכן זה התחיל והכל רק היה חשוך מסביבי, זכיתי לאור גדול בעצם שאלותיו. פתאום היה מישהו שהאיר עם זרקור את המערה החשוכה. זהו גם ייעודו של בני לעולם – להפיץ את אורו לכל מקום ברגישות רבה ובכישרון רב והוא אכן עושה זאת במעגלים החברתיים, בהופעותיו המוסיקליות ועוד.

נעמה – בתי האמצעית –המכונה בהצגה "מעיין"- הביאה את ברכת הנועם, הטבעיות והשחרור, את הכיף שבגידול ילדים, את האיזון, לא עוד פרפקציוניזם, לחץ של אמבטיה ראשונה, הנקה ראשונה, החתלה ראשונה וכו', אלא הנאה רצופה ושלמה של כל רגע בצמיחה שלה, מתוך הבנה גדולה שהיא תגדל כך או כך.

נעמה, כשמה כן היא, נעימה לסביבה ולחברותיה, לוקחת דברים בפרופורציה הנכונה ,שלווה ומאוזנת. נעמה ידעה את לבי ומחשבותי בזמן שהייתי ב"שיתוק הרגשי" וגם שאלה שאלות, שאלות שביטאו עבורי שיקוף הכי אמיתי של המציאות באותם ימים. כך, יום אחד שחזרה מהגן ואני הייתי סגורה בתוך עצמי היא פנתה אלי ושאלה: "אמא, את אוהבת אותי?" בשאלה זו בירכה אותי בברכת הדרך בחזרה לאיזון שלי. כמובן שאהבתי ואוהב תמיד את ילדיי, אך, אז זה היה גדול מאוד.

איילה – בתי השלישית והצעירה המכונה בהצגה "אביה"- הפגינה שבוע שעבר יכולות משחק מרנינות בטקס לכבוד יום ירושלים בבית ספרה. ליבי הלם בחוזקה כשעלתה לבמה ועיניי נצצו מדמעות של שמחה על צמיחתה המופלאה.

אני נזכרת ביום בו נולדה ובו בחרנו לה את שמה . מדוע קראתי לה כך? ההסבר הכי פשוט הוא.. שאיילה נולדה הכי קטנטונת מהשניים הגדולים …2.5 קילו עם שיער כמו גור אריה ושוב, שונה מאחיה הבוגרים שנולדו בלי שערה אחת על ראשיהם. כשהחזקתי אותה הרגשתי קלילות, זריזות והשם הזה איילה..קרא לי…כל כך קרא לי…..

והנה, לפני כשנה התברכתי בחברה חדשה בשם גלי'ה גינרמן , גלי'ה אשה אצילה ומיוחדת, אשה מאמינה ובקיאה בחומר המקראי, סיפרה לי סיפור על האיילה לפי המקורות: האיילה היא חיה המתקשה בלידה וזקוקה לישועה פרטית כשבאותו זמן כל החיות זקוקות לישועה כללית – למי הגשמים. כיצד היא מתמודדת עם המצב ?

מתוך הקונפליקט בין להתפלל על עצמה כפרט לבין על הכלל היא בוחרת את הבחירה האולטמטיבית ומתפללת על הכלל וכך חיות היער זוכות למי הגשמים והיא זוכה בעצם למעגל תמיכה בתהליכי הלידה שלה.

נשימתי נעתקה לשמע הדברים והרי הריוני עם איילה היה הקשה מכולם, ולידתי איתה –מצד אחד, התבצעה בהליך שגרתי וידוע מראש של ניתוח קיסרי ומצד שני, הסתיים לא הכי מוצלח: גם נאלצתי לחזור לבית החולים לסגירה נאותה של הבטן וגם זכיתי במנה מיוחדת בחווית דיכאון אחרי הלידה.

הייתי זקוקה למספר ימים לעכל את דבריה של גלי'ה, ובעודי מכילה ומעכלת נתקלתי בדף שבועי על פרשת ויחי של ד"ר רחל רייף  הדן בפירושים ובהמשלות לשם איילה. מועלים בדף שני מוטיבים מרכזיים:

*האם איילה היא בעל החיים הידוע בזריזותו, כמו שנאמר: "משוה רגלי כאילות" (תה' יח: לד)? או שמא הכוונה, כפי שהבין תרגום השבעים, לעץ האלה השולח את שלוחותיו-ענפיו, ואמרי שפר יהיו אמירים יפים של העץ?

*רמב"ן מתאר את שבט נפתלי כאיילה שלוחה, מעין יונת דואר, השלוחה לבשר בשורות טובות. בדרך דומה הלך ה'חזקוני': 'נפתלי אילה שלוחה', קלים כאיילות בהשתלחם מן המלחמה, לבשר בשורות טובות ומשופרות של נצחון המלחמה, היינו 'הנותן אמרי שפר'.

כשאני חוזרת על קריאת הדף כשלוש פעמים, נראה כי החיבור המשלים את עניין הבנת שמה חל לאחרונה.

 נפגשתי עם המחנכת שלה. אחד הדברים ששמעתי מהמחנכת היה: "אני לא יודעת איך זה ולמה זה אבל דעי שלאיילה יש אמרות לפעמים שמשאירות אותי בפה פעור. איילה ילדה מאוד עמוקה ואמרותיה אמרי שפר " ..

נשמתי עמוק מאוד כשיצאתי מהפגישה וחשבתי עליה, על איילה, על שמה ועל הדברים שבלתי ניתנים לתפישה בעולם הגשמי,שלנו. כן, איילה הביאה את כל אלה יחד עם שמה . את תהליך הלידה שלה, את הבשורה הטובה של הניצחון וההחלמה שלי מהדיכאון בעזרת מעגלים של נשים מקסימות ובזריזות יחסית מופלאות ואת התפילה שלי על כלל הנשים החוות דיכאון סב לידתי.

ובזאת בעצם ברכתה – ברכת ההתחדשות שלי – "ברכת אביה" (גם שם ההצגה).

איזה כיף לי שבאתם לעולם, אור, נעמה ואיילה היקרים והאהובים- תודה לכם שבאתם לעולם והבאתם את הברכות האלו שהפכו אותי לשלם שאני היום, מי ייתן ותבורכו בכל משאלות ליבכם לטובה, אמן.

 

תמר קלר, הסברה, הכוונה ותמיכה במעברים רגשיים ודיכאון בזמן הריון ואחרי לידה .tamarkeller1@gmail.com  050-8783200

לבלוג של תמר על דיכאון אחרי לידה.

אולי גם יעניין אותך לקרוא:

האפשרות לקבל את התחושות ולשתף אותן כמפתח להתמודדות עם דיכאון אחרי לידה / לימור לוי אוסמי, יוצרת האתר, מלווה נשים בתהליך ההורות

וזוהי רק ההתחלה- תחילת המשבר אחרי הלידה / תמר קלר, מלווה בהריון ואחרי לידה.

דיכאון אחרי לידה: כשהשמחה הופכת לעצב? / לימור לוי אוסמי, יוצרת האתר, מלווה נשים בתהליך ההורות.

דיכאון אחרי לידה והמעגלים הסובבים אישה- בן הזוג / תמר קלר,  מלווה הריון ואחרי לידה

 

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך, להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

נושאים קשורים :

25 תגובות ל- “דיכאון אחרי לידה והמעגלים הסובבים אשה- ילדיי האהובים”

 1. כל כך מרגש.
  מרגיש לי כמו מתנה גדולה לעצמך מה שעשית עכשיו.

 2. תמר קלר הגיב:

  תודה לימור, קלעת בול 🙂

 3. נורית טל-טנא הגיב:

  כתוב נפלא. מצא חן בעיניי הקטע בו כתבת על איזה רגע יומויומי פשוט, רגע מכונן, שמביא סוויץ' בהבנה ואור לכיון של תפיסה אחרת את המצב. סיפור הגלידה.

 4. נעה גביש הגיב:

  וואו איזה יופי
  פשוט הרגשתי ביופי כשקראתי
  יופי של בחירת שמות למתנות
  יופי של מתנות
  ממש הרגשתי את האור של אור
  את הנעם והאיזון שבנעמה
  ואת האיילה שבאיילה שמשום מה כשפירשת את השם מכל כיווניו הפך להיות בדיוק מה שהוא – איילה.
  ויופי של כתיבה שכלכך יפה, זורמת ונעימה לקריאה (לי זה חשוב, אוהבת לקרוא, אבל לא קל לי עם זה :))
  ועכשיו הולכת לבשל ולאפות ולחשוב על שלושת המתנות שמקסימות שלי יש בבית
  על מה כל אחד מהם הביא לי\לנו

  תודה תמר 🙂

  • תמר קלר הגיב:

   נפלא נועה,
   אם עוררתי את זה אצלך אז יאאלא..שתפי אותנו גם…

  • תמר קלר הגיב:

   ועוד משהו קטן נועה,
   תודה על המחמאה לגבי הכתיבה שלי..זה עוזר לי להוליד פוסטים חדשים בכל פעם מחדש

 5. תמר קלר הגיב:

  הי נורית,
  תודה. אני זוכרת את הרגע הזה באופן כל כך חד וברור. הסתכלתי עליו כמו איי.טי עם שתי עיניים בולטות החוצה.

 6. איזה פוסט מקסים ומרגש. עוררת גם אצלי מחשבות על בני ושמו הנבחר נעם. אומנם בזכות נוכחותו בחיי אני נמצאת היום במקום בשל ונפלא אך הדרך לשם לא הייתה בדרכי נעם כלל וכלל. אני יכולה לראות בבחירה של השם שלו את הפנטזיה והמהווים שלי לגבי הורות. גם הוא בעצמו לא מאופיין בחוויה שלי על ידי השם שלו. הוא מאוד עוצמתי רגשי וכריזמתי, להיות נעים לא ממש מעניין אותו. אני מניחה שדברים התבהרו עם הזמן. בכל אופן היה תענוג לקרוא ומרענן תמיד לגלות עד כמה בתוך השחיקה של ההורות ושל היום יום הלב יכול לגמרי להפתח באהבה עוצמתית שכזאת ליצורים המופלאים שנקראים הילדים שלנו

 7. תמר קלר הגיב:

  הי אפרת, כיף לשמוע את קולך..ולהתרענן ביחד…

 8. אוסי הגיב:

  תמר יקרה,

  אין עליך ועל התובנות שלך בחייך שמשפיעות גם עלי (ועל אחרות).
  הפרושים והתובנות שמצאת לשמות ילדיך מאירים אותם בהילה אמיתית שחובקת את חייך.
  אשרי לך!!

  אני כמובן במחשבות על שם ביתי היקרה, גם לי תובנות 🙂

 9. תמר קלר הגיב:

  אוסי המקסימה ,

  ריגשת אותי מאוד בתשובתך ונגעת גם באמת חזקה מעין כמוה-
  ההילה – ההילה קיימת וחובקת כל אחד ואחת מאיתנו .כדי לראות אותה ולהרגיש אותה יש להתפנות מעוולות החיים ולגעת בנקודה שבלב. אני יודעת שאת נוגעת שם בנקודה הזו ולא מרפה בכל יום מחדש ובזאת ייחודך. את מוצפת באור שלה ואני מרגישה ורואה אותה אצלך כשאנו נפגשות.
  ומהן התובנות לגבי שם ביתך?

 10. YAEL COHEN הגיב:

  תמר יקרה
  אני עומדת בצד ומתמלאת בגאווה, רואה אני איך הפכת משבר קשה, לתהליך מצמיח. זה רק מלמד כמה אפשר להוציא מכל תהום את מה שהיקום בא ללמד אותנו : כמה כוח יש לנו, לך בעיקר. ראיתי אותך על הבמה מספר פעמים כאשר המשחק הלך והשתבח, מביאה לאנשים, על מגש מזהב, אפשרות להזדהות מבלי להתבייש במה שהם או מכריהם חוו. אישית אני מעריצה ומספרת ללא מעט מטופלים, את הסיפור המדהים שלך. אין לי ספק שאת, עם אישיותך, נשיותך העדינה ונוגעת, תתני תקווה לאחרים, כי את דוגמה חיובית לחברה.

 11. בתי'ה ימין הגיב:

  ואיי מקסים מקסים ומרגש מאוד!!!

 12. תמר קלר הגיב:

  יעל, יעלת החן,
  אמן לדבריך ותודה לך על כל שהענקת לי , על הטיפול הכי נכון שהתאים לי.
  איזה מזל שהכרתי אותך, איזו ברכה גדולה זו עבורי. כולי תפילה שאכן אממש את ייעודי לעד.

 13. הילה גלסר הגיב:

  תמר אהובה איזה פוסט מרגש ומעורר השראה ומרחיב את הראייה על ילדינו ואת העולם הנסתר שבגידולם את מוציאה לאור אמיתות של בחירות אינטואיציה כמו בחירת השמות ושילוב של נשיות עם ידע עתיק .פשוט נפלא להיות חלק ממעגל הנשים שנוצר פה!תבורכי השארת
  אותי עם ראש מהורהר חושב ומתבונן וכמובן המון המון רגש.תודה

 14. תמר קלר הגיב:

  מה אומר הילה? קודם כל תודה.
  נותרתי ללא מלים ועם הרבה חום בלב לכל המעגל הבלתי נדלה
  הזה של קבלה ונתינה. ועכשיו בדיוק בשעה זו כל שבא לי לעשות זה לעמוד בחוץ להסתכל השמיימה ולומר : מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך.

 15. נאור שקדי הגיב:

  מעלף, ממשיכה להפתיע ולהרחיב אתהדעת והלב, כל עם מחדש, יישרכח

 16. תמר קלר הגיב:

  🙂 נכון נאורי, מפתיעה גם את עצמי

 17. אור קלר הגיב:

  לייק

 18. נעמה קלר הגיב:

  יאאפ נעמה זאת אני…….ולא ידעתי שאני כזאת אבל סבבה…….

 19. נעמה קלר הגיב:

  אורצ'וק ונעמה..אה..בוקר טוב ותודה על תגובתכם…
  נעמונת ,אכן את כזאת ויותר מזה..ודעי שכולנו לומדים להכיר את עצמנו בכל יום מחדש.
  נשיקות והרבה חיבוקים חמים…
  אמא

 20. תמר קלר הגיב:

  מה זה,
  הייתי על שמך נעמה?
  עכשיו יותר טוב…שוב ננסה..
  נשיקות חממות וחיבוקים.
  אמא

 21. גליה הגיב:

  תמר!!!!!!
  לא יכולה להגיב!
  דומעת בלי הפסקה….

 22. תמר קלר הגיב:

  גליה יקרה,
  ולמה זה תבכי?
  אני ממתינה בסבלנות,קחי את הזמן שלו את זקוקה

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

להשלים עם עצמי = לעשות שלום בתוכי

מאת : אמא

8 ביוני 20144 תגובות

מתוך אני אמא מספיק טובה?, לכל אמא, רגשות אשם

בשעה 20:30 אני משכיבה את איילה ונכנסת לעשות אמבטיה.

הנה אני יכולה לנשום, היום שלי מתחיל.

אני כבר פחות מתביישת לומר, כן, אני זקוקה להמון זמן לעצמי. אני זקוקה להמון שקט והרבה מאד מרחב.

שחרור

מאת : אמא אנונימית

22 ביולי 20130 תגובות

מתוך הריון, יומן הריון

וברגע אחד של תובנה (שנמשכת כמעט עשור) מפנימה – אין אף אדם אשם במצבי פרט – אליי !

כן יקרה שלי, אני כותבת אלייך .
תעצרי – תנשמי עמוק וכדאי שתפנימי – את נושאת באחריות !

את זו שיכולה רק לבחור ולהחליט – לשחרר.

לשחרר שליטה, צפייה, אכזבה……

את זו שצריכה וחייבת (למען שפיותך ושלוות הנפש שלך) להחזיר לעצמך – אותך!!

את זו שיכולה לצאת, ליצור, ליזום, להיפגש…..

תנוחה אחת (של יוגה) ביום

מאת : לימור לוי אוסמי

23 במרץ 20140 תגובות

מתוך התבוננות, למידה, התפתחות, לכל אמא

אני כל כך אוהבת יוגה אבל כרגע כל כך לא בנויה להשתמש לטובתה בשעות בוקר של העבודה היקרה שלי וגם ממש לא בנויה לצאת בערב, וממש לא בנויה להסתכרן על יום או שעה קבועים בשבוע, ולא בנויה לשקט של תירגול במשך שעה או שעה וחצי.

אבל אני נורא אוהבת יוגה..

אז תקופה ארוכה הרגשתי מין פלונטר כזה. מסתובבת עם תחושה שמשהו לא מתאים לצרכים שלי. שנים.