הנקה: האישה מאחורי הפטמה

מאת : שירה דרוקר

26 ביולי 2011 | 8 תגובות

שירה דרוקר מרגישה שבכל הסיפור הזה של ההנקה, מפספסים אותנו, אלה שחיות מאחורי הפטמה. האימהות. 

מתוך הנקה, קוראות לשינוי

 הנקה היא פלא. פשוט נס. איך אפשר להסביר אחרת את המקצוענות הטבעית הזאת של תינוק רך? כאילו עבר סדרת אימונים שהכינה אותו לרגע בו יפגוש את פטמת אמו… ואיך אפשר להסביר אחרת את העובדה שהחלב של כל אם מותאם אישית לתינוק שלה? ואפילו משתנה יום יום בהתאם לצרכיו?

פלא.

שמחתי לגלות במהלך ההריון ולאחר הלידה, שכולם, ממש כולם פה אחד, תומכים בהנקה.

כיף לדעת שלפחות על הנושא החשוב הזה יש הסכמה מלאה.

לא מפסיקים לומר לנו בכל מקום, בכל פורום, בכל מסגרת, עד כמה הנקה חשובה להתפתחות של התינוק שלנו, לקשר בינינו, לאינטימיות, לתחושת הביטחון שלו…

אבל אני מרגישה שבכל הסיפור הזה של הנקה, מפספסים אותנו, אלה שחיות מאחורי הפטמה. האימהות.

למה כמעט בכל חור יש פינת עישון, ופינות הנקה – אין!

בתור אמא שתמיד רצתה להניק, אני נתקלת מצד אחד בתפיסה הרווחת שהנקה היא טובה, ומצד שני לא מרגישה שאני מקבלת מהחברה ומהסביבה בכלל את התנאים הבסיסיים שאני זקוקה להם בכדי להניק.

להניק בבית זה לא בעיה. זה הבית שלי, הפרטיות שלי, יש לי את כל המרחב והאמצעים הדרושים – כורסא/מיטה נוחה, כרית, חיתול בד, והכי חשוב – אמא ותינוק.

אבל כשיוצאים החוצה, אל המרחב הציבורי, הדברים הופכים להיות פחות נוחים.

מהטיולים וההסתובבויות שלי מאז הלידה התחוור לי, שבשום מקום ציבורי (כולל המרכז לבריאות הילד במרפאות ארמון!!!) אין פינת הנקה מוגדרת.

אני לא אחת שתשלוף ציצי מול אנשים, ולכן אני מחפשת את הפרטיות כשהילה צריכה לאכול. מצאתי את עצמי מניקה לא פעם בתא מדידה בחנות בגדים (לא בכל המקרים קיבלו זאת בהבנה, ותמיד הייתי צריכה להיות מאוד אסרטיבית), בחדר אחות בקופת חולים, וכמובן – מתחת לסינר הנקה (המצאת המאה) על כסא בבית קפה או על ספסל בקניון…

לא מבינה למה כמעט בכל חור יש פינת עישון, ופינות הנקה – אין!

האם החברה מבקשת שהאישה המניקה תישאר בביתה ?

האם החברה מנסה לומר לנו שלא נעים לה לראות אישה מניקה את תינוקה? שלא נעים לה אפילו להיות מודעת לכך שאיפשהו במרחב הציבורי מתרחשת ה"תופעה" הזאת? זה קצת מתנגש עם זה שהנקה נתפסת ככל כך חיונית לתינוק, לא?

האם החברה מבקשת שהאישה המניקה תישאר בין כתלי ביתה עד שתחלוף תקופת ההנקה? הרי זה לא הגיוני ולא נתפס בכלל…

מה? כל כך קשה להבין שמאחורי הפטמה יש אישה? עם צרכים ורגשות ורצונות? אני לא רק כלי! אני לא צינור שמזרים חלב אל פי התינוק שלי! אני בנאדם שבמקרה ממלא כרגע פונקציה נוספת, בנוסף לכל מה שהייתי עד היום…

החיים שלי לא נקטעים רק בגלל שאני מניקה!

אני חולמת על גישה אחרת

וזה רק בחופשת לידה… אני לא רוצה בכלל להיכנס לתנאים (יותר נכון לאין תנאים) בשוק העבודה… כמעט בלתי אפשרי להמשיך להניק לאחר החזרה לעבודה, וזה לרוב בגלל שמקום העבודה לא ממש תומך ולא מאפשר זאת…

אני חולמת על גישה אחרת, שבמסגרתה יוקמו "פינות הנקה" במרחבים ציבוריים, בקניונים, בסופר מרקטים, במרכזי תרבות וספורט, במרפאות… בפינות ההנקה יהיה כל הציוד הדרוש להנקה ולטיפול הבסיסי בתינוק. שידות החתלה, כורסאות הנקה, כריות, פופים… והן תהיינה מקושטות ומזמינות… ואולי אפילו יהיה בהן חומר קריאה בנושאים שונים…

ואל מקומות העבודה, לאחר חופשת לידה (שתהיה ארוכה יותר בפנטזיה שלי…), יהיה אפשר להגיע עם הילדים, להניח אותם באיזה חדר מיוחד שהוקם במיוחד למטרה הזו, ותהיה שם מטפלת. ופעם בכמה שעות תיגש האישה העובדת להניק את התינוק שלה, וזה לא ממש יפריע לעבודה שלה, בטח לא יותר מהפסקת סיגריה של עמיתיה המעשנים… וככה היא תוכל לחזור לעבודה מבלי להיאלץ להפסיק להניק, ומבלי "להסתבך" עם משאבות ובקבוקים… ומבלי להיחשב לאיזה סטייה של הטבע בגלל שהיא מאפסנת חלב אם במקרר במטבחון…

עצוב לי לראות נשים מניקות שמטעמי אי נוחות שואבות חלב ומאכילות את תינוקן בבקבוק כשהן יוצאות איתו למקומות ציבוריים, כשברור לכולנו שאולי את החלב התינוק מקבל, אבל מפסיד את כל שאר הפינוקים שמגיעים רק עם ציצי…

לצערי אנחנו עדיין תקועים בנושא הזה כחברה, ובמצב הנוכחי לא ממש מכבדים את הצרכים של האישה המיניקה. רק את הצרכים של התינוק היונק. ולא מבינים שאין אחד בלי השני… וחבל… כי להמון נשים זה מתפספס ולא מסתדר בגלל שאין תנאים, והרי התחלנו בהסכמה מלאה ומוחלטת שאין יותר טוב לתינוק מהחלב של אמא שלו… ועל זה אוסיף – כשהוא מגיע ישר מהציצי!

** שירה דרוקר, 29, נשואה לרועי ואמא חדשה להילה. לבלוג שלי.

עוד אמהות כותבות:

יכול להיות שההנקה היא לא חלום האמהות שלי? / אוסי הורביץ

צריך תנאים להנקה / אוסי הורביץ

הפסקתי להניק כדי שאוכל לפתח כלפיה חום ואהבה/ אמא ה'

כאן מכבדים את חופש ההנקה/ לימור לוי אוסמי

 

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך, להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה.

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

נושאים קשורים :

8 תגובות ל- “הנקה: האישה מאחורי הפטמה”

 1. שירה, תודה שכתבת ! כל כך חשוב !

 2. אביגל מרמור הגיב:

  מדויק!!!! בדיוק מה שאני מרגישה… אני לא תמיד מתביישת לשלוף כי יש מצבים בהם התינוק רוצה לינוק והוא בא קודם! אבל אני בהחלט מרגישה אי נוחות. ואין שום סיבה שאסתובב עם האי נוחות הזו כשאני בסה״כ מאכילה את הבן שלי. במצבים האלה לצערי אני חושפת יותר ממה שהייתי רוצה ומקווה שאף אחד לא ינעץ מבט…. לא הגיוני בעליל

 3. כל כך נכון! לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר! מה גם שבחודשי הקיץ אפילו הנקה תחת סינר ההנקה הופכת לסיוטית, כי החום מעיק גם עם האם וגם על התינוק.
  חייבת להודות שמעולם לא הרגשתי תגובה של אי נוחות מצד הסובבים אותי כשהנקתי בציבור (תחת הסינר, גם אני לא מאלה ששולפות ציץ בקלות), אבל בהחלט הרגשתי אי נוחות מצידי, על כך שאין לי מקום פרטי והולם יותר להניק (וגם קצת שקט אם אפשר, תודה).
  בהחלט סתירה עמוקה בין עידוד ההנקה ע"י כל גוף אפשרי, לבין היכולת להניק בצורה נוחה ומכבדת.
  מצד שני, לא מופתעת, כי במדינתי אני חיה, ונושא הצרכים של אמהות כל כך שולי פה, שפינות הנקה נראה לי באמת כמו פנטזיה…
  שירה, אני אמשיך לחלום איתך על פופים ואווירה אינטימית, אולי אם נחלום ממש ממש חזק זה יתגשם! 🙂

 4. אני מבחינתי לא חשה כל אי נוחות לשלוף ציצי במקומות ציבוריים. מה שכן, לפעמים אני מרגישה שלאחרים זה מפריע, כלומר לאנשים הסובבים אותי.
  למשל – בעלי.
  אבל אם זה היה תלוי רק בי – באמת שלא היתה לי בעיה להניק בפרהסיה…

 5. שירה, ניסחת את זה כ"כ נכון!!!!
  אולי עם גל המחאות עכשיו, נעשה מחאת האימהות המניקות???….

  אני אישית מרגישה די בנוח להניק בכל מקום , עם סינר הנקה. התנאים לא תמיד משהו…….

  המשך הנקה מוצלח ומהנה!!

  מלאכי דולה
  דולה – תומכת לידה
  מדריכת הכנה ללידה
  דולה לאחר לידה
  מטפלת בשמנים ופרחי באך
  משווקת אלופירסט
  נייד 054-2429622
  http://WWW.MALACHY.DULOT.ORG.IL
  mailto:maldoula2@gmail.com

 6. ליאת דיין הגיב:

  נשים יקרות, לימור, איזה כיף להקשיב לכן ולדעת שלא השתגעתי. אני ממש מסכימה עם הנאמר. השאלה, מה עושים? האם זה יוכל לעבור למעשה? אני נגנבת מזה. מרגישה כול כך מתוחה בכל פעם שאני מרגישה את בני הקטן מנענע את ראשו בצורה המעידה על כך שמה שהוא מרגיש זה צורך לאכול, ולי אין איפה להאכיל אותו. פינות הנקה הריי היו מיטביות עם כולן. היינו יכולות להחליף חוויות, להיות יחד. מה עושים?

 7. שירן תומאס הגיב:

  מקווה שאת מבינה שזה משהו שקורה בישראל, אז זו בעיה ספציפית של החברה הישראלית ולא משהו תקופתי. אני מתגוררת באוסטרליה, ובכל כל כל מרחב ציבורי יש חדר הורים עם פינת החלפת חיתול, כולל בפאבים ומסעדות. וחדרי הנקה מאוד מאוד נוחים ומאובזרים בכל קניון.
  עצוב שבמדינה עם כזו ילודה המצב כה קשה 🙁

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

שוטפים לי את המוח

מאת : לימור לוי אוסמי

11 בדצמבר 201112 תגובות

מתוך התבוננות, למידה, התפתחות, לכל אמא

בימים האחרונים אני מוצאת את עצמי עסוקה בשאלה "מה שלי" ו"מה לא שלי", מה משפיע עליי מבפנים, מה משפיע עליי מבחוץ והאם אפשר בכלל להפריד בין השניים ?

כבר מאז שגלעד שליט שוחרר מהשבי, אני רוצה לכתוב משהו שקשור לזה. חודשיים הדבר הזה מתבשל אצלי בבטן.

אני לא רוצה לטפל !

מאת : לימור לוי אוסמי

7 ביולי 201133 תגובות

מתוך אמהות וקריירה, לכל אמא

יקרות, השעה עכשיו כמעט 3 לפנות בוקר. קמתי מהמיטה כדי לכתוב לכן..

הדברים שכתבתן על הפוסט האחרון שלי נגעו בי כל כך עמוק, שהייתי צריכה כמה ימים כדי לשהות עם התחושה שהיתה בי. איזה ימים מופלאים אלו היו.

אני כותבת ועולות בי דמעות של התרגשות. התרגשות על המתנה שקיבלתי על זה שאתן בחיי, אפילו שאת רובכן לא מכירה באופן אישי מעבר לווירטואלי שלנו, כאן. באמת מרגישה ברת מזל על המתנה הזאת , התמיכה הזאת, ההבנה הזאת, הרצון הבאמת כן לעזור ולהיות איתי בתהליך. אתן מדהימות- המון תודה !

ישנן סיבות רבות שמהן יכולה לנבוע הכמיהה ללידה טבעית

מאת : קרן פרידמן גדסי

8 ביוני 2014תגובה אחת

מתוך הכנה ללידה ולאמהות, הריון, לידה ללא אפידורל, סיפורי לידה

לא מזמן ליוויתי לידה שהתפתחה מאד מהר. בפגישות שלנו לפני הלידה היא אמרה שהיא בדרך כלל שקטה ולא מביעה את מה שהיא מרגישה ושחשוב לה בלידה הזו לא להיות עצורה. ההתפתחות המהירה של הלידה לא הותירה ברירה אלא להגיב לאינטנסיביות ולעוצמות – מה שגרם לה לצעוק ולנהום ולזוז במהירות וחופשיות – ונזכרתי כמה בדיוק הדבר הזה מרגש ומשמעותי לי.