אחרי לידה,  חברות ובדידות אחרי לידה

למה אנשים מרשים לעצמם להתנהג איתי ככה ?

היי בנות,

קודם כל אני רוצה לומר שממש ממש התגעגעתי…

היו לי שבועיים וקצת מלאי אירועים, חלקם נפלאים, חלקם קצת פחות, והייתה חסרה לי הכתיבה, הפידבקים ובכלל…

האמת שמתוך הגעגוע שלי, והרצון לא לאכזב, הרצון להיות "בסדר" (מכירות?…:)) אז כן הכנתי פוסט, אך למזלי חברה יקרה האירה את עיניי שהכתיבה בו באה ממקומות לא נכונים, מקומות שקשורים יותר לסביבה, לאחרים, מאשר אליי.

למה אנשים מרשים לעצמם להתנהג איתי ככה ?

בכל אופן, עברה לכם פעם בראש השאלה "למה אנשים מרשים לעצמם להתנהג איתי ככה?"

אני לא מדברת חלילה על אנשים שרצונם להזיק, אנשים שלא מפרגנים ופשוט לא טובים לנו. להיפך, אני מתכוונת דווקא לכאלה שהם אנשים קרובים, חברים טובים, אנשים שהיו שם ברגעי משבר וברגעי שימחה, ועדיין, לפעמים פועלים בצורה ממש מקוממת.

 כבר סיפרתי לכן  פעם, שלפעמים אני נכנסת למצבים לא נעימים כי אין תיאום ציפיות ביני לבין אנשים שנוצר קשר איתם. יוצא מצב שהם מרגישים שאני לא מעריכה ולא מחזירה רגש, כאשר מהנקודה שלי זה לא בא ממקום רע, אני פשוט לא אוהבת שדברים נהיים יותר מדי צפופים ומוגדרים. אני מעדיפה פשוט לזרום עם הדברים ולראות לאן הרוח נושבת. כל עוד הכול טוב ונעים- אחלה, ברגע שנהיה פחות- מפרקים בלי יותר מדי רעש. אני תמיד נשארת ביחסים טובים- למרות שחלק מהפעמים הצד השני מעדיף להתרחק, כי הקרבה יוצרת אצלו בלבול- ואני לגמרי מבינה.

למה הוא חוזר לקשר אם לא מתאים לו מה שאני יכולה להציע ?

העניין הוא כזה. אחד מהקשרים האלה הוא קשר שהתחיל לפני כמעט חמש שנים, עם אדם באמת איכותי. העניין, שבמקרה שלו, זה ממש ממש רץ מהר מדי בשבילי- הוא דיבר על דברים ברמת מיסוד קשר ועתיד שהיו סינית בשבילי… הייתי בטוחה ששוב יגיע (כמו תמיד) השלב שאני מסבירה שאני צריכה מרחק- ולאט לאט הדברים יתנתקו. אבל לא. כבר חמש שנים שכל כמה זמן הקשר מתחדש- ביוזמתו. עולה ההתלהבות, מגיעים לפיק- ואז שוב הוא כועס על החוסר נכונות שלי להתחייב.

אמרתי לו שהוא זה שכל הזמן חוזר לקשר- למה הוא חוזר אם לא מתאים לו מה שאני יכולה להציע?! אני לא הבטחתי שום שינוי…..

אני רק רוצה שיהיה מובן- הסיבה שאני מסכימה לחידוש קשר כל פעם- היא כי באמת נחמד לי שהוא חלק מחיי, הוא פשוט לא מוכן שנהיה רק ידידים- חבל, אבל בחירה שלו. מעבר לכך- ברור שתשומת הלב, המגע הפיסי וההרגשה שמישהו כל כך רוצה אותך- מפתים ביותר, במיוחד בתקופה שרוב היום אני בג'ימבורי או מאכילה\ מרדימה\ מחליפה חיתול…

את הזמן שיש לי, אני מעדיפה לנצל לבילויים חברתיים

לאורך השנים הוא נהפך לחלק ממעגל החברים, חברות שלי נהיו ידידות שלו- ופה הנקודה העיקרית. שתיים מחברותיי היותר טובות (שהן חברות של אמת- והוכיחו זאת אין ספור פעמים לאורך השנים) שהן תמיד היו החברות שיותר קרובות אליו, התהדקה ביניהן לבינו הידידות בחודשים האחרונים, הם יוצאים יחד, מתייעצות איתו הרבה וכדומה.

לפני שבועיים הוא התקשר אלי באחד הלילות שהייתי בדרכי למסיבה והוציא עלי המון כעס על כך שהוא רואה שדי חזרתי לעצמי מבחינת בילויים- אבל זמן אליו אין לי. בצורה הכי פשוטה וישירה (כי כבר ממש נמאסו עלי הריבים האלה) אמרתי לו שהוא צודק. יש לי יותר יכולת תמרון, אך עדיין איני חופשייה לגמרי ואת הזמן שיש לי אני מעדיפה לנצל לבילויים חברתיים גדולים מאשר לזמן פרטי- וזו זכותי. אני לא הבטחתי כלום ואני ממש לא מבינה למה הוא מרגיש שיש לו את הזכות לבוא בדרישות.

בכל אופן, לאחר השיחה הזאת, הוא אמר לי (בצורה יפה יש לומר) שעם כל מה שהוא מרגיש- הוא רוצה לנתק קשר באופן מוחלט. אמרתי לו שאני מבינה ומכבדת- וזהו. באמת נגמר בטוב..

מה אני משדרת, שאיפשר למצב הזה לקרות ?

אבל… עכשיו יותר מפריעה לי הידידות שלו עם חברותיי הקרובות… זה דברים שהפריעו לי עוד קודם, למשל שכל הידידות נרקמה והתחזקה בלי איזו מילה או התייחסות למקומי במשוואה, וזה גרם לי להרגשה רעה.

היום, אחת החברות דיברה איתי על נושא אחר שרצתה עצה לגביו. דיברתי איתה בכיף כרגיל, ואז בין היתר היא סיפרה לי שאתמול הם הלכו שלושתם לסרט (מבינות? זה לא שחלילה הן מסתירות ממני את הידידות או משהו, הן באמת חושבות שהכל בסדר)

לקחתי נשימה עמוקה, עשיתי עם עצמי חשיבה ובצורה בונה קיימתי איתה שיחה על העניין. השיחה הלכה ממש טוב, הצלחתי להעביר את מה שמפריע לי מבלי שהדברים יקבלו תפנית לא נעימה, היא ממש אמרה דברים שהיה לי טוב לשמוע.

החשיבה האמיתית שעשיתי ביני לביני היא- מה יש בי, מה אני משדרת, שאפשר למצב כזה להתקיים? כי אם אני הייתי במצב דומה, אני חושבת שהייתי מאד חוששת לפתח כזה קדר עם אקס של חברה מכיוון שאולי זה יפריע לה, יפגע בה, אולי היא תכעס עלי…

וכאן נוצר מצב, שהן מתקרבות אליו, מבלות איתו- ללא כל חשש שאולי אני אפגע או אכעס… למה???

אני מבינה שזו ידידות שבכל זאת נוצרה לאורך הזמן גם שאני והוא לא היינו בקשר- ובכל זאת, איפה החשיבה שלכן, כחברות שלי, עלי בסיטואציה הזו?

אני לא מרשה לעצמי לעצור ולהגיד: "זה פוגע בי !"

בסופו של דבר אני מאד מאמינה במשפט שאתה מלמד אנשים איך להתייחס אליך, ולוקחת אחריות על הדברים. ברור שאני יכולה לשבת ולקטר עליהן ועל ההתנהגות שלהן. אך, שוב, מדובר באמת בחברות שהראו את היופי שלהן כחברות לא פעם, ובנוסף- זה ממש לא יקדם אותי לשום מקום.

אז חשבתי והגעתי למסקנה שדי מכאיבה לי.

הבנתי שהסיבה שאנשים טובים, לפעמים מרשים לעצמם לטשטש גבולות כאלה איתי, כנראה נעוצה בעובדה שאני כל הזמן משדרת כמה הכל קליל, חפיף וזורם מבחינתי. אני לא ארשה לעצמי לעצור ולומר: "היי, זה לא מתאים, זה פוגע בי ולא מקובל עליי ההתנהגות הזו", כי באיזשהו מקום קיים הפחד ש…וואו, זה קשה…קיים הפחד שהם פשוט יבחרו לקום וללכת

אני מעדיפה להראות שלא מזיז לי, ולא לתבוע את הדברים דווקא בגלל שאני נחשבת חזקה ומרכזית, ובאיזשהו מקום יש את הפחד שאם אבוא ואדרוש ולא יקבלו- יתמוטט הדימוי החזק… אני מעדיפה להציג שהכל מקובל עליי וכך באילו הדברים נעשים "ברשותי" ואני לא נפגעת, אבל אני כן…

תבינו, זה לא שאני איזו רכרוכית שדורכים עליה. להיפך, יש לי דעה חזקה, ואני יודעת להשמיע אותה, יש לי ברוך השם מקום חזק ויציב בסולם החברתי, אז למה הפחד המטופש הזה? למה החוסר הערכה הזאת שכל כך לא מתאימה לי?

אולי בגלל שאני מכורה לשליטה, נוח לי להציג את הדברים כאילו הם בהסכמתי, ולא לחשוף את הכאב שהם גורמים לי, כי אז אחשוף את חולשותיי, הם יידעו שאפשר להכאיב לי בתחומים האלה…

חייבת לומר שזה רגע קצת קשה ולא נוח, בפרט כי מדובר בחברות יקרות, טובות ואהובות, הכאב הוא מההבנה של החולשה שלי…

** לבלוג של 'הכי אמיתית'.

אולי גם יעניין אותך לקרוא:

חברות/ניצן רדזינר

מוקדש באהבה לחברותיי החדשות/ שירה דרוקר

חברות היא מצרך נדיר בייחוד כשאנחנו הופכות לאמהות/ לימור גריף

 

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך, להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה

11 Comments

 • Avatar

  אביבית זהבי בינשטוק

  כתבת כל כך יפה ואמיתי ובאמת אני מכירה את הצד הזה בי של החזקה של אני יעביר לא נורא אני לא יםגע מכולם אני תמיד כאן איתנה כסלע,,,מאוד מוכר , אני איתך חיבוק גדול, וכן מותר לומר הי זה פוגע זה לא נעים.

 • לימור לוי אוסמי

  לימור לוי אוסמי

  את מדהימה אותי כל פעם מחדש.
  היכולת הזאת שלך להתבונן באומץ על מה שקורה, בלי לטאטא, להוציא את זה החוצה ולעשות עם זה עבודה.
  לא יודעת אם את שמה לב, אבל את עושה לעצמך טיפול עצמי 🙂

 • Avatar

  הכי אמיתית

  מבינות למה התגעגעתי??:)
  תודה בנות
  מרגישה שאתן מבינות וזה נפלא,
  סתם רוצה לשתף שקיבלתי היום שיחה מאחת החברות, וכמו שאמרתי- הן מדהימות…
  היא ממש שיתפה אותי כמה הדברים לא יצאו לה מהראש- ואמרה זאת בכזאת כנות ואכפתיות- שזה רק הזכיר לי למה אני אוהבת אותה כל כך…

 • Avatar

  לענת

  נשמע כמו אישו של נכונות למחוייבות בקשרים אישיים- רווח והפסד, מה את מוכנה לתת ומה לא- ובהתאם מה את דורשת מאחרים ובמיוחד- מה את מקבלת מהם.

 • Avatar

  נעה גביש

  כמה מוכרת האמת הזו שאת מעיזה להסתכל לה בפרצוף ואפילו לכתוב עליה…מוכרת וכואבת..
  אבל עכשיו כשברור לך היכן הנעץ תקוע 🙂 אולי תצליחי לשחרר אותו לאט לאט,,,
  לעניות דעתי וראייתי :)…זהו סוג של חוסר הערכה לעצמך…לא חוסר הערכה שלהן אלייך…
  תאהבי את עצמך יותר…תזכירי לעצמך שהן אוהבות אותך והוכיחו זאת לא פעם.

  וקבלי חיבוק חזק ממני }{
  את נהדרת !!!

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   ואוו, המשפט הזה שכתבת "עכשיו כשברור לך היכן הנעץ תקוע" מהדהד לי.
   בהתחלה עלה בי משהו כמו- נכון, איזה טוב זה לגלות היכן הנעץ תקוע ! זה כל כך משחרר ומקדם !
   אחר כך, על בי משהו- אבל מניסיון שלי, איפה שחושבים שהנעץ תקוע, זה לא ממש "זה" פעמים רבות, אלא רק קצה של תהליך שבו מגלים עוד המון דברים..

   סתם משתפת בגילגולי מוחי 🙂

   • Avatar

    נעה גביש

    תלוי באורך הנעץ 🙂
    ומהקריאה שלי את הכי אמיתית נראה לי שזה מה שהיא עושה עכשיו, מוציאה אותו לאט לאט…מתחילה תהליך.

  • Avatar

   הכי אמיתית

   תודהההה!!
   המילים האלה כל כך נכונות- שזה היה מכאיב אילולא הייתי מרגישה את ים החברות הטהורה:)

 • Avatar

  מירית

  זה נגע בי כל כך מקרוב, הייתי נתונה לסיטואציה דומה מאוד…
  אותי- להבדיל ממך זה לימד שאין באמת חברי אמת ואנשים עושים בסופו של דבר מה שנוח להם…
  תהי תבלי ותהני עם מי שכיף לך, תשכחי ואל תדושי במה שעושה לך רע, וזה גם לא רע להתרחק טיפ טיפה מכל החבורה הזאת… ולחשוב שמה שאת לא יודעת פחות יפגע בך אז זה גם בסדר לא לדעת!
  תגידי החברות הטובות האלה קוראות את מה שאת כותבת פה?!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ