אמהוּת

אני? בכנסת?

 אתמול הייתי לראשונה בכנסת. כן, בכנסת ישראל.

הגעתי לשם במסגרת הכנס לחקיקה מגדרית של 'מתפקדות: הלובי לשוויון בין המינים'.

חקיקה מגדרית? מה לי ולכנס חקיקה מגדרית בכנסת? שאלה טובה, אך מסתבר שיש דברים שאת חשיבותם ומשמעותם מבינים רק בדיעבד.

את לילי בן עמי, מקימת 'מתפקדות', הכרתי דרך חברה משותפת, הצטרפתי לקבוצת הפייסבוק שלהן, קיבלתי עדכונים על דיונים וחוגי בית, אך בעיקר הייתי צופה פסיבית. בו זמנית, לילי הביעה פעמים רבות את התלהבותה על העשייה שלי באתר, על הצעת החוק שהגשתי לח"כ יואל חסון בעניין חופשת הלידה לגבר ועל ההתנגדות שהבעתי כלפי החוק ל'עידוד' ההנקה לח"כ דני דנון. הדברים האלו היו בשוליים של העשייה היומיומית שלי באתר, כך שכמעט לא הרגשתי אותם, אבל הרגשתי שהיא מתלהבת מכך יותר מהרגיל ובאופן סמוי (או גלוי..) מעודדת אותי לעשות קצת יותר ממה שאני עושה כדי לקחת את העשייה צעד אחד קדימה.

מהמקום שלי, 'צעד אחד קדימה', הרגיש כמו משהו רחוק, לא נגיש, לא אפשרי ובעיקר 'לא אני'. אני (עדיין) רגילה לתפוס את עצמי כאישה ביישנית, נחבאת אל הכלים, שלא מוצאת את עצמה בזירה הציבורית ובטח שלא הפוליטית.

להיות אקטיביסטית ליום אחד

כשנחשפתי לחוק ל'עידוד' הנקה שעורר בי התנגדות, כתבתי עליו וקיימתי עליו דיונים בפורומים שונים כדי להביע את דעתי, כתבתי מכתבים לחברות כנסת כדי לעודד שינוי, אך בו זמנית הרגשתי איך ידיי כבולות. הרגשתי שאני יכולה לחשוב דברים הגיוניים ואפילו חכמים מפה ועד הודעה חדשה, אבל מה הם שווים אם לא יקבלו את ההתייחסות הראויה להם וייגרמו לשינוי אמיתי?

על הרקע הזה, כנראה שאין מקריות, לילי שלחה לי הזמנה לכנס חקיקה מגדרית בנוכחות של חברי הכנסת ציפי לבני, יואל חסון, שלמה מולה ואורית זוארץ שמקדים לו סיור בכנסת. זו נראתה לי כמו הזדמנות טובה לבדוק מה שלום הצעת החוק שהגשתי לח"כ חסון, לראות קצת את הכנסת ולסמן וי על כך שהייתי אקטיביסטית ליום אחד ויצאתי מאזור הנוחות שלי. סחבתי איתי חברה טובה, כדי שלא ארגיש לבד בין הפמיניסטיות האקטיביסטיות למודות הקרבות.

מה מתכוונים לעשות בכנסת למען אמהות ומשפחות אחרי לידה?

הכנס התחיל וחברי הכנסת הציגו את משנתם המגדרית ואת עשייתם המגדרית וענו על שאלות בוערות שהפננו אליהם. אל ציפי לבני הפניתי שאלה הנוגעת לעמדתה ביחס לדרישות מאבק העגלות הגואה בימים אלו. היא אמרה שבעיניה יש מקום להתערבות בסבסוד של מעונות היום, אך שמעונות היום לא צריכים להיות תחת משרד התמ"ת, כפי שהמצב כיום, אלא תחת משרד החינוך.

היא גם אמרה שפיקוח על מוצרי היסוד של טיטולים ותחליפי חלב אינו מילה גסה ושהמחירים של היום הם בגדר שערורייה ושכמובן שהיא תומכת בשיוויון בשכר ושיויון הזדמנויות בעבודה לאמהות. היא לא נכנסה לפרטים לגבי פרקטיקה בשטח לשינוי המצב. יחד עם זאת, ח"כ ציפי לבני הביעה את התנגדותה לגבי הארכת חופשת לידה וטענה שלדעתה הדבר יכול לפגוע בשוויון בעבודה לנשים, בשל הקושי להשתלב בשוק העבודה לאחר חופשת לידה ארוכה.

ח"כ יואל חסון אמר שבעיניו החוק הכי חשוב עבורו הוא החוק לחופשת לידה לגבר (שאני הצעתי לו.. כמובן שהוא לא הזכיר זאת..) ושהוא מתכוון להעלות אותו שוב ושוב אל שולחן הכנסת.גם ח"כ שלמה מולה ואורית זוארץ הביעו את נחישותם לקדם אג'נדה למען שוויון בין המינים והציגו את פעילותם הענפה והמרשימה.

למה לי פוליטיקה עכשיו?

במשך הכנס הרגשתי פתאום עד כמה הייתי מנותקת עד כה מעשייה שקשורה לכנסת, לשלטון. הכנס הזה והשיחה הישירה עם חברי הכנסת עזרו קצת להגמיש את המקום הזה, שהיה עד כה מאוד קשיח ונוקשה, עם חוסר רצון ברור ליצור קשר עם משהו שקשור לפוליטיקה, מפני שתמיד עיסוק כזה נתפס כ'לא אני', 'לא מתאים לי' או סתם לא אפשרי.  

בדרך חזרה הביתה, שאלתי את חברה שלי, שבאה מתחום ההיי-טק, מה ההרגשה שלה והיא שיתפה שגם היא שמה לב עד כמה היא מנותקת, עד כמה חבריה מנותקים מהעשייה הפוליטית או מפעילות שקשורה לשוויון בין המינים או 'סתם' משפחות במצוקה. פתאום היה לה קצת עצוב וחבל שככה המצב, חבל על כך שמוחות גדולים כמו שלה ושל חבריה מושקעים רק בעבודה ולא בשינוי חברתי.

 

השלב הבא שלי– מכתב מסודר ומתומצת על הבעייתיות בחוק עידוד ההנקה בגיבוי המתפקדות ומקווה שגם בגיבוי של חלק מכן. כמובן שאעדכן אתכן במה שקורה.

 

שלכן,

לימור

לדף פייסבוק של נשים מדברות אמהות

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020 ואשמח לתאם שיחה.

15 Comments

 • Avatar

  נעמה ראובן

  לימור יקרה,
  אני עוקבת אחרי הפוסטים שלך מרחוק ובשקט כבר תקופה, ולא מפסיקה להתפעל מן התהליך העמוק שאת עוברת, על הדרך שאת מאפשרת לעצמך לעבור ועל האחריות שאת לוקחת על עצמך. את אשה מעוררת השראה שיש לה המן מה לתת ולהשפיע. כמה נרוויח אם משהי כמוך תהיה בכנסת….
  שלך בהערכה עצומה,
  נעמה ראובן

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   ואוו, נעמה, תודה. איזה מפתיע לשמוע 🙂
   ברוכה הבאה לאתר !
   מכאן ועד לשבת בכנסת הדרך עוד ארוכה, אני ל אחושבת שזה מתאים לי, למרות שבקצב השינוים שאני עוברת בשנה האחרונה כבר לא פוסלת שום דבר..
   אבל אתמול למדתי שאפשר להשפיע גם מחוצה לו. מצטרפת למשפיעות ?

 • Avatar

  כפיר דן-ארי

  לימור, כל הכבוד על קידום השוויון המגדרי – כל עשיה בתחום היא מבורכת, ועוזרת לנו להפוך את החברה שלנו לטובה יותר.
  מהי עמדתן של המתפקדות בענין שוויון מגדרי לאחר גירושין? אני מתכוון ספציפית לביטול חזקת הגיל הרך, משמורת משותפת כברירת מחדל, חלוקה שוויונית של נטל המזונות בין ההורים כפונקציה של גובה הכנסות של כל הורה וכן כפונקציה של זמני השהות של הילדים עם כל הורה, וכיו"ב…
  כיום קיים עיוות נוראי בתחום, שפוגע גם בגברים וגם בנשים.

 • Avatar

  נעה גביש

  לימורי…
  מורידה בפנייך את הכובע על האומץ !! 🙂
  כוח הרצון, הסקרנות והעשייה.

  מדהים שאנחנו יכולות, כמעט, לעבור איתך את הדרך שבה את הולכת…
  היום בעולם הוירטואלי הזה.. הנה אחד היתרונות הגדולים שלו.

  🙂

 • Avatar

  תמר קלר

  לימור יקרה,
  אני שמחה בשבילך על כל התהליך והחוויה.
  ואשמח מאוד לחיות את השינוי והשלכותיה של ההשפעה.
  העשיה רבה בהרבה תחומים ורבדים .אני מניחה שבאיזושהי צורה אתחבר בסופו של יום לקבוצה כי הרי מטבעי אני אקטיביסטית.
  חשוב לי לראות שאכן תהיה קבוצה אחת מובילה , שלה הסתעפויות
  לתתי קבוצות שונות בהתאם לנושאים הדורשים התייחסות .
  אבל שנושאי הדגל יהיו אחד עם מחוייבות מלאה לתהליך ולעשיה.

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   תמר, אם הקבוצה לא מתאימה, אז פשוט עוזבים אותה.. מאוד פשוט.
   את יכולה להצטרף, לראות אם מתאים ואם לא, אז תמשיכי לפעול בדרכך. הקבוצה היא ללא תשלום וללא התחייבות

 • Avatar

  אוסי

  לימורי יקרה,

  איזה תובנות נהדרות! (חבל לי שלא יכולתי לקחת חלק בפגישה).
  אשמח מאוד לעזור ולקחת חלק בעשייה (וגם במכתב לגבי חוק עידוד הנקה).
  הצטרפתי כבר למתפקדות בפייס.

  כפיר – איזה כייף שאתה כאן. משמח לדעת שגם גברים קוראים את הפוסטים שלנו!

 • Avatar

  מאיה

  אני חושבת שזה נורא חשוב המאבק הזה, אבל למה צריך להתפקד לקבוצה כלשהי, צריך להגדיר את המטרות , להעלות אותם , להציף על פני השטח ולהשיג אותם בלי התחייבות פוליטית כלשהי, נראה לי שברגע שאני מתפקדת למפלגה אני סוג של צריכה להאמין באג'נדה פוליטית מסוימת ואין סיבה, הדרישות להארכת חופשת לידה, לסידור של גנים מתום החופשה, הדרישות לעזרה לאמהות חד הוריות, להוספה של חופשה לגבר, להורדה במוצרי צריכה לילדים הם בסיסיות לגיטימיות וחוצות כל אג'נדה פוליטית כזו או אחרת, אני גם חושבת כן פוליטית בסופו של דבר , אני למשל לא מעוניינת לשלוח את ילדינו לצבא כאקסיומה כחוק חובה, לי כאמא זה נראה חסר אחריות, אני חושבת שהממשלה חייבת ליצור תהליכים הידברותיים, מדיניים כדי שלא יהיה פה צבא שהוא צבא העם , שתהיה מערכת הגנה , אבל לא שכולם יהיו חייבים לשרת בצבא, אני מסכימה על שירות חברתי, ומעדיפה לשלוח את ילדי לשירות כזה, זו תהיה תרומתי למדינה, בתרבות , בחינוך בבריאות, ושלא ימכרו לנו את סיסמאות האין ברירה המעייפות והמיושנות כי אנחנו יודעים טוב מאוד היום שיש ברירה, רק המנהיגים שלנו מתעצלים לעשות פה שלום, ברור שיש פה גם מניעים כלכליים, וכך משאירים אותנו בסטטוס קוו הקיים שנים על גבי שנים. חוץ מזה שאפו על התעוזה שלך. נשיקות מאיה

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   היי מאיה,
   אם את לא מתחברת ליוזמה, את לגמרי מוזמנת ליצור פורום אחר ולפעול מתוכו או להצטרף לפורומים פמיניסטיים אחרים שיותר מתאימים לך, זה לגמרי מעולה.
   הראציונל שעומד מאחורי מתפקדות הוא שחברי כנסת ישאפו לעשות יותר התחום החקיקה שחשוב לנו, מכיוון שהם יודעים שאנחנו מתפקדות למפלגה שלהם ויש לנו כוח להשפיע על מיקומם בתוך המפלגה.
   בד בבד, תמיד אפשר לנסות ולהשפיע מבחוץ ויש באמת ארגונים פמיניסטיים שעושים זאת ולא מוכנים לקחת שום חלק בהשתייכות פוליטית, כל השפעה היא מבורכת מהיכן שהיא מגיעה.

 • Avatar

  דר' תקוה רגר

  שלום לכולם

  ציפיתי שמי מהמשתתפות תשאל את יו"ר קדימה ציפי לבני למה נעדרה מההצבעה לחוק הנישואים האזרחיים שהועלה בכנסת ימים אחדים לפני הכנס .מאכזב מאוד מאחר והיא זו שתמכה בנושאים למען שוויון הנשים בהיותה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בראשית דרכה כח"כ.( כמו חוק חלוקת הפנסיה המשפחתית בעת גירושים).

  • לימור לוי אוסמי

   לימור לוי אוסמי

   אני חייבת קודם להביע את התרגשותי על נוכחותך כאן,
   מאוד מעריכה את פעילותך ואפילו קצת מופתעת שהרשומה שלי הגיעה אלייך.
   באופן אישי, לא ידעתי את מה שאת מעלה ואם הייתי יודעת, הייתי שמחה להעלות זאת. לא יכולה לדבר בשם האחרות.
   אשמח אם תבחרי לקחת חלק בפעילות שלנו ונעזור לקדם יחד את השוויון גם בתחום זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ