אני ? בכנסת ?

מאת : לימור לוי אוסמי

2 באוגוסט 2011 | 15 תגובות

 מה לי ולפוליטיקה ? אני כל כך מתרחקת מזה !

מתוך קוראות לשינוי

 אתמול הייתי לראשונה בכנסת. כן, כנסת ישראל.

הגעתי לשם במסגרת הכנס לחקיקה מגדרית של 'מתפקדות: הלובי לשוויון בין המינים'.

חקיקה מגדרית ? מה לי ולכנס חקיקה מגדרית? שאלה טובה, אך מסתבר שיש דברים שאת חשיבותם ומשמעותם מבינים רק בדיעבד.

את לילי בן עמי, מקימת 'מתפקדות', הכרתי דרך חברה משותפת, הצטרפתי לקבוצת הפייסבוק שלהן, קיבלתי עדכונים על דיונים וחוגי בית למיניהם, אך בעיקר הייתי צופה פסיבית. בו זמנית, לילי הביעה פעמים רבות את התלהבותה על העשייה שלי באתר, על הצעת החוק שהגשתי לח"כ יואל חסון בעניין חופשת הלידה לגבר ועל ההתנגדות שהבעתי כלפי החוק ל'עידוד' ההנקה לח"כ דני דנון. הדברים האלו היו בשוליים של העשייה היומיומית שלי באתר, כך שכמעט לא הרגשתי אותם, אבל הרגשתי שהיא מתלהבת מכך יותר מהרגיל ובאופן סמוי (או גלוי..) מעודדת אותי לעשות קצת יותר ממה שאני עושה כדי לקחת את העשייה הזאת צעד אחד קדימה.

מהמקום שלי, 'צעד אחד קדימה', הרגיש כמו משהו רחוק, לא נגיש, לא אפשרי ובעיקר 'לא אני'. אני (עדיין) רגילה לתפוס את עצמי כאישה ביישנית, נחבאת אל הכלים, שלא מוצאת את עצמה בזירה הציבורית ובטח שלא הפוליטית.

כשנחשפתי לחוק ל'עידוד' הנקה שעורר בי התנגדות עזה, כתבתי עליו וקיימתי עליו דיונים בפורומים שונים כדי להביע את דעתי, כתבתי מכתבים לחברות כנסת כדי לעודד שינוי, אך בו זמנית הרגשתי איך ידיי כבולות. הרגשתי שאני יכולה לחשוב דברים הגיוניים ואפילו חכמים מפה ועד הודעה חדשה, אבל מה הם שווים אם לא יקבלו את ההתייחסות הראויה להם וייגרמו לשינוי אמיתי?

על הרקע הזה, כנראה שאין מקריות, לילי שלחה לי הזמנה לכנס חקיקה מגדרית בנוכחות של חברי הכנסת ציפי לבני, יואל חסון, שלמה מולה ואורית זוארץ שמקדים לו סיור בכנסת. זו נראתה לי כמו הזדמנות טובה לבדוק מה שלום הצעת החוק שהגשתי לח"כ חסון, לראות קצת את הכנסת ולסמן וי על כך שהייתי אקטיביסטית ליום אחד ויצאתי מאזור הנוחות שלי, מהבועה הבייתית שאני רגילה להיות בה.

סחבתי איתי חברה טובה, כדי שלא ארגיש לבד בין הפמיניסטיות האקטיביסטיות למודות הקרבות, ויצאנו לדרך. שתינו מאוד התרגשנו, כי זו היתה הפעם הראשונה של שתינו בכנסת. הגענו, הצטלמנו והמתנו.

הסיור היה קצרצר והכנס עמד להתחיל. אולם וועדה בכנסת היה מלא ב כ 40 נשים פמיניסטיות אקטיביסטיות, שבאו כדי לומר אמירה: 'אנחנו הולכות לתמוך בחברי הכנסת שמקדמים חקיקה מגדרית ופועלים למען שוויון בין המינים'.

מתפקדות בכנסת

 

 

 

 

בפתיחת הכנס, לילי בן עמי הסבירה על הראציונל העומד מאחורי 'מתפקדות' ולמה חשוב להתפקד.

לילי בן עמי

אנסה להסביר בקצרה, אולי זה יעניין גם אתכן ותבחרו להצטרף אלינו. 'מתפקדות, הלובי לשוויון בין המינים' הוקם כדי להשפיע מבפנים על החקיקה למען שוויון בין המינים בישראל. החברות ב'מתפקדות' מדרגות את חברי הכנסת לפי עשייה מגדרית בשטח– לפי חקיקת חוקים הנוגעים לשוויון בין המינים וקידומם בפועל ולכן, מתפקדות למפלגות שפועלות בנושא זה על מנת להשפיע ולקדם את העשייה מבפנים. ההנחה היא שחברות המתפקדות למפלגה יכולות להשפיע בצורה הרבה יותרמשמעותית, מאשר אלו שמחוצה לה, כאשר המטרה היא שבכל מפלגה יהיה גרעין משפיע של נשים מתפקדות בעלות אג'נדה מגדרית.

בשלב הזה עדיין הייתי סקפטית. הרעיון להתפקד למפלגה נשמע לי הגיוני ומעניין, אבל עדיין, מה לי ולפוליטיקה ? אני כל כך מתרחקת מזה. ממש לא בא לי להיות בחתונה קתולית עם מפלגה, זה לא אני.

הכנס עוד לא התחיל וח"כ רונית תירוש נכנסה, למרות שלא היתה חלק מאורחי הכנס. התפלאתי מאוד לראותה בכנס שנקבע מראש ומתוקתק על פי זמנים ומאוחר יותר גם ח"כ שאול מופז פתאום 'קפץ' לביקור לא מתוכנן.

ח"כ רונית תירוש

ח"כ שאול מופז וח"כ שלמה מולה

 מהמקום שלי, הביקורים הפתאומיים האלה הבהירו לי בצורה הברורה ביותר עד כמה חשוב הכנס הזה, הרי ברור לי שחברי כנסת לא סתם קופצים לבקר כל אחד, הם 'קופצים לבקר' אותנו מכיוון שהם מבינים שיש לנו כוח, הם מבינים שיש לנו אמירה והשפעה וכמובן שהם רוצים שנתמוך בהם.

הם מבינים משהו שאני לא הבנתי כשנרשמתי לביקור הזה והמשהו הזה הוא דבר משמעותי ביותר עבורי. ה'משהו' הזה זו התחושה שאני יכולה להיות חלק מקבוצה בעלת השפעה, נראות, שיכולה לתת לי גב, תמיכה, ולהעניק לי את האפשרות להשמיע את קולי בקול חזק יותר ולקבל התייחסות ראויה יותר.

הכנס התחיל וחברי הכנסת הציגו את משנתם המגדרית ואת עשייתם המגדרית וענו על שאלות בוערות שהפננו אליהם. אל ציפי לבני הפנתי שאלה הנוגעת לעמדתה ביחס לדרישות מאבק העגלות הגואה בימים אלו. היא אמרה שבעיניה יש מקום להתערבות בסבסוד של מעונות היום, אך שמעונות היום לא צריכים להיות תחת משרד התמ"ת, כפי שהמצב כיום, אלא תחת משרד החינוך. היא גם אמרה שפיקוח על מוצרי היסוד של טיטולים ותחליפי חלב אינו מילה גסה ושהמחירים של היום הם בגדר שערורייה ושכמובן שהיא תומכת בשיוויון בשכר ושיויון הזדמנויות בעבודה לאמהות. היא לא נכנסה לפרטים לגבי פרקטיקה בשטח לשינוי המצב..

יחד עם זאת, ח"כ ציפי לבני הביעה את התנגדותה לגבי הארכת חופשת לידה וטענה שלדעתה הדבר יכול לפגוע בשוויון בעבודה לנשים, בשל הקושי להשתלב בשוק העבודה לאחר חופשת לידה ארוכה.

ח"כ ציפי לבני וח"כ יואל חסון

ח"כ יואל חסון אמר שבעיניו החוק הכי חשוב עבורו הוא החוק לחופשת לידה לגבר (שאני הצעתי לו.. כמובן שהוא לא הזכיר זאת..) ושהוא מתכוון להעלות אותו שוב ושוב אל שולחן הכנסת.גם ח"כ שלמה מולה ואורית זוארץ הביעו את נחישותם לקדם אג'נדה למען שוויון בין המינים והציגו את פעילותם הענפה והמרשימה.

ח"כ אורית זוארץ

 

 

 

 

במשך הכנס הרגשתי פתאום עד כמה הייתי מנותקת עד כה מעשייה שקשורה לכנסת, לשלטון. הכנס הזה והשיחה הישירה עם חברי הכנסת עזרו קצת להגמיש את המקום הזה, שהיה עד כה מאוד קשיח ונוקשה, עם חוסר רצון מאוד ברור מצידי ליצור קשר עם משהו שקשור לפוליטיקה, מפני שתמיד עיסוק כזה נתפס כ'לא אני', 'לא מתאים לי' או סתם לא אפשרי. משהו התגמש שם והרגיש קצת יותר אפשרי.

בדרך חזרה הביתה, שאלתי את חברה שלי, שבאה מהתחום של ההיי-טק, מה ההרגשה שלה והיא שיתפה שגם היא פתאום שמה לב עד כמה היא מנותקת, עד כמה חבריה המוכשרים והחכמים מנותקים מהעשייה הפוליטית ובטח מזו שקשורה לשוויון בין המינים או 'סתם' משפחות במצוקה. פתאום היה לה קצת עצוב וחבל שככה המצב, חבל על כך שמוחות גדולים כמו שלה ושל חבריה מושקעים רק בעבודה ולא בשינוי חברתי.

התפקדתי. התחושה מאוד מוזרה, אבל הבטחתי לעצמי לראות מה התגובה של חברי הכנסת לדברים שאעלה בפניהם, בגיבוי של המתפקדות, ובהתאם אחליט אם להישאר שם או לא. התפקדתי לא בגלל אג'נדה מדינית פוליטית, אלא כי ראיתי שיש חברי כנסת שנדמה לי שיכולה להיות איתם תקשורת טובה למען קידום חוקים ושינוי חברתי שאני מייחלת לו, כזה שקשור לתחום האמהות והמשפחה. לאחר הכנס, הבנתי שהתפקדות למפלגה היא ממש לא חתונה קתולית ויש לי דרך מאוד פשוטה להיפרד ברגע שההיקשרות הזאת לא עונה על הציפיות שלי.

השלב הבא שלי– מכתב מסודר ומתומצת על הבעייתיות בחוק עידוד ההנקה בגיבוי המתפקדות ומקווה שגם בגיבוי של חלק מכן. כמובן שאעדכן אתכן במה שקורה.

בינתיים, מזמינה גם אתכן לקחת חלק במתפקדות.

שלכן,

לימור

** לרשומות נוספות בעניין שינוי חברתי.

** תמיד מוזמנת לכתוב לאתר .

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

נושאים קשורים :

15 תגובות ל- “אני ? בכנסת ?”

 1. לימור יקרה,
  אני עוקבת אחרי הפוסטים שלך מרחוק ובשקט כבר תקופה, ולא מפסיקה להתפעל מן התהליך העמוק שאת עוברת, על הדרך שאת מאפשרת לעצמך לעבור ועל האחריות שאת לוקחת על עצמך. את אשה מעוררת השראה שיש לה המן מה לתת ולהשפיע. כמה נרוויח אם משהי כמוך תהיה בכנסת….
  שלך בהערכה עצומה,
  נעמה ראובן

  • ואוו, נעמה, תודה. איזה מפתיע לשמוע 🙂
   ברוכה הבאה לאתר !
   מכאן ועד לשבת בכנסת הדרך עוד ארוכה, אני ל אחושבת שזה מתאים לי, למרות שבקצב השינוים שאני עוברת בשנה האחרונה כבר לא פוסלת שום דבר..
   אבל אתמול למדתי שאפשר להשפיע גם מחוצה לו. מצטרפת למשפיעות ?

 2. כפיר דן-ארי הגיב:

  לימור, כל הכבוד על קידום השוויון המגדרי – כל עשיה בתחום היא מבורכת, ועוזרת לנו להפוך את החברה שלנו לטובה יותר.
  מהי עמדתן של המתפקדות בענין שוויון מגדרי לאחר גירושין? אני מתכוון ספציפית לביטול חזקת הגיל הרך, משמורת משותפת כברירת מחדל, חלוקה שוויונית של נטל המזונות בין ההורים כפונקציה של גובה הכנסות של כל הורה וכן כפונקציה של זמני השהות של הילדים עם כל הורה, וכיו"ב…
  כיום קיים עיוות נוראי בתחום, שפוגע גם בגברים וגם בנשים.

 3. כפיר דן-ארי הגיב:

  תודה לימור, שלחתי בקשת הצטרפות לקבוצה.

 4. נעה גביש הגיב:

  לימורי…
  מורידה בפנייך את הכובע על האומץ !! 🙂
  כוח הרצון, הסקרנות והעשייה.

  מדהים שאנחנו יכולות, כמעט, לעבור איתך את הדרך שבה את הולכת…
  היום בעולם הוירטואלי הזה.. הנה אחד היתרונות הגדולים שלו.

  🙂

 5. תמר קלר הגיב:

  לימור יקרה,
  אני שמחה בשבילך על כל התהליך והחוויה.
  ואשמח מאוד לחיות את השינוי והשלכותיה של ההשפעה.
  העשיה רבה בהרבה תחומים ורבדים .אני מניחה שבאיזושהי צורה אתחבר בסופו של יום לקבוצה כי הרי מטבעי אני אקטיביסטית.
  חשוב לי לראות שאכן תהיה קבוצה אחת מובילה , שלה הסתעפויות
  לתתי קבוצות שונות בהתאם לנושאים הדורשים התייחסות .
  אבל שנושאי הדגל יהיו אחד עם מחוייבות מלאה לתהליך ולעשיה.

  • תמר, אם הקבוצה לא מתאימה, אז פשוט עוזבים אותה.. מאוד פשוט.
   את יכולה להצטרף, לראות אם מתאים ואם לא, אז תמשיכי לפעול בדרכך. הקבוצה היא ללא תשלום וללא התחייבות

 6. אוסי הגיב:

  לימורי יקרה,

  איזה תובנות נהדרות! (חבל לי שלא יכולתי לקחת חלק בפגישה).
  אשמח מאוד לעזור ולקחת חלק בעשייה (וגם במכתב לגבי חוק עידוד הנקה).
  הצטרפתי כבר למתפקדות בפייס.

  כפיר – איזה כייף שאתה כאן. משמח לדעת שגם גברים קוראים את הפוסטים שלנו!

 7. מאיה הגיב:

  אני חושבת שזה נורא חשוב המאבק הזה, אבל למה צריך להתפקד לקבוצה כלשהי, צריך להגדיר את המטרות , להעלות אותם , להציף על פני השטח ולהשיג אותם בלי התחייבות פוליטית כלשהי, נראה לי שברגע שאני מתפקדת למפלגה אני סוג של צריכה להאמין באג'נדה פוליטית מסוימת ואין סיבה, הדרישות להארכת חופשת לידה, לסידור של גנים מתום החופשה, הדרישות לעזרה לאמהות חד הוריות, להוספה של חופשה לגבר, להורדה במוצרי צריכה לילדים הם בסיסיות לגיטימיות וחוצות כל אג'נדה פוליטית כזו או אחרת, אני גם חושבת כן פוליטית בסופו של דבר , אני למשל לא מעוניינת לשלוח את ילדינו לצבא כאקסיומה כחוק חובה, לי כאמא זה נראה חסר אחריות, אני חושבת שהממשלה חייבת ליצור תהליכים הידברותיים, מדיניים כדי שלא יהיה פה צבא שהוא צבא העם , שתהיה מערכת הגנה , אבל לא שכולם יהיו חייבים לשרת בצבא, אני מסכימה על שירות חברתי, ומעדיפה לשלוח את ילדי לשירות כזה, זו תהיה תרומתי למדינה, בתרבות , בחינוך בבריאות, ושלא ימכרו לנו את סיסמאות האין ברירה המעייפות והמיושנות כי אנחנו יודעים טוב מאוד היום שיש ברירה, רק המנהיגים שלנו מתעצלים לעשות פה שלום, ברור שיש פה גם מניעים כלכליים, וכך משאירים אותנו בסטטוס קוו הקיים שנים על גבי שנים. חוץ מזה שאפו על התעוזה שלך. נשיקות מאיה

  • היי מאיה,
   אם את לא מתחברת ליוזמה, את לגמרי מוזמנת ליצור פורום אחר ולפעול מתוכו או להצטרף לפורומים פמיניסטיים אחרים שיותר מתאימים לך, זה לגמרי מעולה.
   הראציונל שעומד מאחורי מתפקדות הוא שחברי כנסת ישאפו לעשות יותר התחום החקיקה שחשוב לנו, מכיוון שהם יודעים שאנחנו מתפקדות למפלגה שלהם ויש לנו כוח להשפיע על מיקומם בתוך המפלגה.
   בד בבד, תמיד אפשר לנסות ולהשפיע מבחוץ ויש באמת ארגונים פמיניסטיים שעושים זאת ולא מוכנים לקחת שום חלק בהשתייכות פוליטית, כל השפעה היא מבורכת מהיכן שהיא מגיעה.

 8. שלום לכולם

  ציפיתי שמי מהמשתתפות תשאל את יו"ר קדימה ציפי לבני למה נעדרה מההצבעה לחוק הנישואים האזרחיים שהועלה בכנסת ימים אחדים לפני הכנס .מאכזב מאוד מאחר והיא זו שתמכה בנושאים למען שוויון הנשים בהיותה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בראשית דרכה כח"כ.( כמו חוק חלוקת הפנסיה המשפחתית בעת גירושים).

  • אני חייבת קודם להביע את התרגשותי על נוכחותך כאן,
   מאוד מעריכה את פעילותך ואפילו קצת מופתעת שהרשומה שלי הגיעה אלייך.
   באופן אישי, לא ידעתי את מה שאת מעלה ואם הייתי יודעת, הייתי שמחה להעלות זאת. לא יכולה לדבר בשם האחרות.
   אשמח אם תבחרי לקחת חלק בפעילות שלנו ונעזור לקדם יחד את השוויון גם בתחום זה.

 9. לימור אני מאוד גאה בך על אומץ ליבך וניחשוות תמשכי כך באהבה אמא

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

הרפואה הסינית: איך להסתגל לשינויים אחרי לידה?

מאת : לירון לוי וייס

17 בינואר 20116 תגובות

מתוך אחרי לידה, דיכאון אחרי לידה, מקצועניות מדברות, עזרה ודאגה לעצמנו

תופעות שונות שעלולות להופיע אחרי לידה: עצבנות, חוסר שקט, חרדה, עייפות ותשישות, נטייה לבכות בקלות, הרגשה של חוסר אהבה, עצבות, חרטה, אינסומניה ועוד. לרוב, בחברה, התופעות מוגדרות כדיכאון לאחר לידה.

בדרך כלל אלו תופעות מוכרות ה"מתיישבות" על חוסר איזון קיים, אך בעוצמות גדולות יותר, לכן יש נשים שחוות את התופעות הנ"ל ויש כאלו שלא. זאת אומרת, אשה בעלת נטייה להתעצבן בקלות יכולה למצוא את עצמה מתעצבנת בתדירות גבוהה יותר אחרי הלידה.

ההורות והנישואין לוקחים ממני המון כוחות נפשיים

מאת : אמא אנונימית

14 באפריל 201318 תגובות

מתוך לכל אמא, קושי באמהות

כיום אני אמא לשני בנים והפחד שלי רק הולך וגובר קשה לי לשלוט על הדיכאונות, החרדות ומצבי הרוח הקיצוניים שלי. אמנם אני מרעיפה עליהם המון חום ואהבה וסבלנות כלפיהם, אבל זה רק כי הם עדיין קטנים ואני יודעת שהם תלויים בי וזקוקים לי. ככל שהם יגדלו, אני אצפה מהם שיבינו אותי ואת מי שאני ויתמכו בי במקום שאני אעשה את זה בשבילם, כמו שאמא אמורה להיות.

המומלצות: המלצות על יועצת הנקה / מדריכת הנקה

מאת : לימור לוי אוסמי

3 בדצמבר 201142 תגובות

מתוך אחרי לידה, הנקה

המלצות על יועצת הנקה

אמהות ממליצות על מדריכות הנקה ויועצות הנקה שעזרו להן מאוד עם ההנקה