חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
בעלי מדבר אליי לא יפה בזוגיות

אלימות במשפחה: איך את יכולה לזהות שאת בזוגיות שמחלישה אותך?

כאשר לקשר אין אופי של מכות פיסיות והאלימות מתבטאת באופן מילולי, נפשי או כלכלי קשה מאוד להבין כי את נמצאת במצב של אלימות. קשה מאוד לשייך את מה שעובר עלייך לתופעה הקשה הזו – מצב של אלימות במשפחה. הקשר בדרך כלל משלב צדדים טובים מאוד שנשברים באופן פתאומי בהתפרצויות זעם או במילים הרסניות. כל אלה נשזרים אחד בשני בדרך מניפולטיבית מאוד שמופעלת עלייך ומקשה עלייך להבין שאת במצב כזה.  וככל שאת אינטליגנטית יותר משכילה יותר, קשה לך יותר להשלים עם המצב כי את מודעת וחכמה ולא יתכן שאת במצב כזה, ואז ההכחשה רבה יותר ונמשכת זמן רב יותר.

 אבל בכל זאת עם חוסר המודעות, והקושי לאמר לעצמך, את מרגישה משהו. את מרגישה שמשהו לא בסדר בזוגיות ובחיים שלך. יתכן כי את מרגישה מבולבלת, חסרת אונים. כל מה שאת מנסה לא עובד,  חוסר אנרגיות, כעס, מרגישה אשמה וטועה באופן קבוע, ואולי תחושה של תסכול ופחד מבן הזוג, מרגישה כלואה וחסרת אונים…

ככה זה נשמע מפיה של ע. שפנתה אלי על מנת לברר לעצמה מה קורה בחייה:

 
 "לא יודעת מה חוסם אותי מבפנים, למה אני מגישה כלואה. אני מרגישה חסרת אנרגיה, לבד, אבל בעצם לא. רואה שחורות אבל בעצם לא. מה קורה לי בפנים? מאיפה כל הבלבול הזה? שום דבר לא מסתדר, מושך אותי אחורה לתחושות אפלות .
מנסה להסתדר אבל זה חזק ממני, סוחב אותי אחורה ואני, לא רוצה להרפות. איך לא אפול לתהום? איך אברח, אני מפחדת כל כך. מוכנה לפעמים לוותר על הכל ופשוט לברוח.

ייתכן שאת חוששת מתוצאות השינוי

יתכן שאת מרגישה את הצורך לשנות אבל חוששת מתוצאות השינוי. חוששת לפרק, להרגיז להשפיע על הילדים וגם מפחדת על עצמך, מה יהיה עלייך ואיך תבני את עצמך. ואת מושכת את הזמן, מחזיקה עוד קצת ועוד קצת ופתאום את מגלה שעברו הרבה שנים ואת עדיין באותו מצב, ואיך יוצאים מזה?

 כשיגיע הזמן עבורך ותרגישי שאת יכולה להעז, לקום ולבקש עזרה מקצועית, את תגלי כי עולם חדש יפתח בפנייך. עולם של תובנות ולמידה על עצמך שיובילו אותך למקומות שלא חלמת שתוכלי להגיע אליהם. המעבר מחוסר האונים לתחושה של שליטה בחיים שלך אולי נראית דמיונית היום אבל היא אפשרית וקוראת מדי יום לנשים במצב שהעיזו לבקש עזרה.

 הכל מתחיל מהאפשרות שאת נותנת לעצמך להתחיל לדבר על זה. לספר את עצמך החוצה. לשחרר את הלחץ שיושב בפנים ולעיתים קרובות מפתח דלקות גרון קשות שהולכות ונשנות לאורך חייך. מתן החופש לעצמך לבטא את עצמך הוא צעד ראשון לדרך החדשה שלך.

 בהמשך תוכלי לאפשר לעצמך להרגיש כמו ה', שחוותה אלימות בביתה וכותבת את המילים הללו במהלך התהליך שלה לבניית הדרך החדשה שלה:

"להכיר במציאות ולהסתכל לה בעיניים גם אם המציאות מרה, זו תחילת העליה. גם אם 'להודות' בכך זה להודות שהגעת לתחתית, זו לא ירידה ולא בושה, אלא זו דווקא עליה.
 המקום שנתפס בעיניים כלא שייך לך ולא חלק מהחיים שלך, המקום שרק נשים אחרות מגיעות אליו, כי לך "זה לא קורה", הוא המקום היחיד שבו תמצאי נשים חזקות ומחזקות, הרבה עשייה, עזרה מקצועית ותמיכה שיהפכו אותך לאישה חזקה שתוכל לחיות חיים שאת לא חולמת שמגיע לך.

ה' היא אחת מהרבה נשים מדהימות שהעזו לדבר ולבקש עזרה. כן, גם היא כמו רבות אחרות התביישה לספר, לא חשבה שיש דרך לצאת מזה. ולמרות שהיא משכילה בעלת משרה מכובדת ואמא לשני ילדים לקח לה הרבה זמן לעשות את הצעד. וברגע שהיא התחילה ללכת את הדרך דברים נפלאים קרו, שהביאו אותה לבנות את חייה ושל ילדיה מתוך תחושה של בטחון ושלוות נפש.

 גם לך מגיעים החיים השקטים הללו.

 

עטרת סנפיר- ליפשיץ, M.A לימודי מגדר, מכללת לסלי, מלווה ומקדמת נשים בתהליכי שינוי והתפתחות אישית. מנחה מעגלי העצמה לנשים. מלווה נשים נפגעות אלימות לעצמאות והשתלבות במעגל העבודה- עמותת ל.א. http://www.women-way.co.il/    050-8915537

 לבלוג של עטרת ליפשיץ- דרך משלך- לגלות, לבחור, להרגיש

לקורס דיגיטלי שיכול לעזור ליציאה ממעגל האלימות

עוד כתבות בנושא:

פתאום התגלתה מפלצת הקנאה/ שני אביטל יעקב

כשאת לא יכולה להוציא כסף על עצמך/ עטרת ליפשיץ, מלווה נשים

אלימות במשפחה: ליצור לעצמך ולילדייך חיים חדשים/ עטרת לפשיץ, מלווה נשים

 

את מוזמנת להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה.

קבלי בחינם תכנים שיעזרו לך להרגיש מובנת:

צרי קשר

תרגישי בנוח לכתוב לי דברים שחשובים לך,

לשאול אותי שאלות או לתאם מפגש ראשון לתהליך הליווי.

בהודעה ל – 052-2835020

שתהיה לך הורות טובה ומשמעותית, לימור

× טיפול וליווי רגשי לאמהות