אחרי לידה,  זוגיות אחרי לידה

"וזמן לעצמם יש להם" ? על התפרקות הזוגיות

"וזמן לעצמם יש להם?" שאלתי סבתא לשלישיה שבדיוק חזרה מתורנות ב"מפעל" של הזוג עם השלישיה. היא הביטה בי עם סימן שאלה בעיניים.

זו לא הפעם הראשונה שאני שואלת את השאלה הזו. וזו לא הפעם הראשונה ששאלתי פוגשת סימן שאלה.

"זמן לעצמם יש להם?" זו שאלה שצריכה להיות על סדר העדיפויות הציבורי מערכתי, אם יש עניין להוריד את רמת הגירושין. אם יש עניין  שליותר ילדים יהיו זוג הורים יחד, ולא לחוד.

המערכת הזוגית שזקוקה לזמן, לדלק, ולתשומת לב- פוף! נעלמת כלא היתה ברגע שמגיע הצלע השלישית. האישה הופכת לאימא. הגבר או בן או בת זוג הופכים למכונת הכסף. ויש מפעל. זו מייצרת אנשים, וזה מייצר כסף כדי להאכיל אותם. מגדל/ת הילדים שוהה בדרך כלל בסביבת הבית – המפרנס/ת- בסביבה הציבורית. ככה תמיד היה. אבל הזמנים משתנים. פעם האישה היתה מכונת לידה ורכוש של הגבר, ובתור כזו באמת לא חשוב מה היא מרגישה. "אישה טובה עושה רצון בעלה".

על כן, רוב המערכות שנוצרו ועדיין מנוהלים על ידי גברים וסדר יום גברי, אינן מותאמות למהפך האל -חזור שעובר על זוג ברגע שהוא הופך למשפחה.

הזווית שמעניינת אותי בתערוכה "התפרקות" היא ההשפעה שיש לתהליך הריון לידה הורות – על הזוגיות. בהרבה מקרים זוהי טלטלה כלכך קיצונית למערכת הזוגית, שהיא לא שורדת אותה ומתפרקת. כן, יש סטטיסטיקות למי שמחפשת. יש אפילו מחקר שמוכיח שכניסת יצור חדש למשפחה מזעזעת את כל הפרמטרים בחיינו – לא משאיר כמעט דבר על כנו.

התפרקות זו יכולה להתרחש אחר שנים, אבל הסדק הראשון ורציני קורה עם רעידת האדמה הזו והקרע שנוצר בעקבותיה. אם אין איוורור של הכאבים ואכזבות של התקופה הזו, אם אין דיון עליהם- אם אין התבוננות בהם וקבלה דרך חמלה של הנ/סיבות שהם קרו- הסיכויים לשרוד את התקופה הזו קלושים. בכל מקרה, התקופה הזו משאירה סימני מתיחה רציניים על רוב הקשרים.

"למה אני מספרת את זה?" "האם זה לא יפחיד אנשים לעלות על הקרוסלה הזו ששמה משפחה?" שואלים אותי רבים.

אם לאמן חיילים למלחמה שעוד לא קרתה, ובעזרת האל והאלה גם לא תקרה, זה להפחיד אותם מהמלחמה? אז כן, זה להפחיד. נכון שהדימוי אולי בעייתי, אבל יש בו מן האמת. מלחמה זהו מאבק אכזרי על חיים ועל מוות. הבאת חיים לעולם זהו מאבק על חיים,הכולל מוות לאישה. "לא ידעתי שמתים מזה" אמר בעל בהלוויה של בת זוגתו שמתה בזמן לידה. נשים מתו ומתות מזה, עוברים מתים מזה. בואו לא נייפייף את זה.

הפער הנוראי הזה, בין החגיגות הטבעיות לכבוד כניסת החיים החדשים לעולם, לבין ההתעלמות מהמאבק והדרך שאישה עושה, בטח בלידה הראשונה, בין 'פוצי מוצי' ו'מזל טוב' לבין גוף שנקרע לגזרים, זהו אותו פער שחש חייל שחוזר משדה הקרב אל תל אביב החוגגת. 'אני עובר/ת מלחמה וכולם חוגגים?'

אני משתמשת בדימוי מתוך עולם הצבא מכיוון שברצוני לתקשר את הנושא לשפה שמוכרת על ידי כולנו, ובמיוחד על ידי גברים. הפער הזה מחרפן ויוצר, בין היתר, הלם קרב.

בימינו קוראים להלם קרב של האישה דיכאון אחר לידה. גם הלם קרב וגם דיכאון אחר לידה הינם לדעתי תגובות נורמליות לגמרי למציאות לא נורמלית.

אני מכירה שני סיפורי גירושים שהקרע בין האישה לגבר החל את דרכו בלידה. ועוד שני מקרים בהם האישה אחר לידה שקעה לדיכאון התאבדותי, ובן זוגה, בעלה, אהוב ליבה, אדם מקסים ונפלא, לא ראה אותה ממטר.

איך זה שהאדם שהכי קרוב אלינו, זה שאוהב אותנו אהבה גדולה, שאנו אוהבות- כמעט ולא נמצא איתנו בתקופה כלכך משמעותית בחיינו (לאחר הלידה) וגם לא רואה כשאנחנו מנהלות רומן רציני עם המוות?

אדבר על הנושא ביום רביעי הקרוב- 16 לנובמבר, בגלריה גל-און בתערוכת "התפרקות". רחוב יהודה הלוי 78-81 תל אביב. בחצר הפנימית. שעה 20:0. נא לאשר השתתפות בטלפון :5603222 03  הכניסה חינם.

 שירה ריכטר– אמנית רב תחומית ואקטיפמיניסטית  www.shira-richter.com

ריווירה: הכל נפלא, אבל מלאכותי. זוג מושלם מפלסטיק יושב ליד אגם כחול מידי המזכיר את נוף ים המלח- שזה המקום הכי נמוך על פני כדור הארץ, בו ארע השבר הסורי אפריקני הגדול. זוג יפה ומושלם, לא מודע לרעידת האדמה המחכה להם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד אמהות כותבות:

לדבר איתי/ שיר

כולם רוצים ממני אהבה / לימור גריף

מדברת לקיר| תקשורת זוגית אחרי לידה/ רותי שלו

 

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך, להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

12 Comments

 • לימור לוי אוסמי

  שירה, תודה שכתבת את הדברים. מישהי צריכה להגיד אותם !

  רוצה להתייחס לשני דברים שכתבת.
  האחד, הוא שמחקרים מוצאים את מערכת היחסים הזוגית כאחד המנבאים המרכזיים לדיכאון אחרי לידה וחשוב לדעת את זה. כשמערכת היחסים לא טובה, מפרגנת ותומכת, יש סיכוי גבוה יותר שהאישה תתמודד עם דיכאון אחרי לידה.

  השני, זה משהו שאני תמיד מוצאת את עצמי לא יודעת איך לנהוג לגביו..
  כתבת: "הפער הנוראי הזה, בין החגיגות הטבעיות לכבוד כניסת החיים החדשים לעולם, לבין ההתעלמות מהמאבק והדרך שאישה עושה, בטח בלידה הראשונה, בין 'פוצי מוצי' ו'מזל טוב' לבין גוף שנקרע לגזרים, זהו אותו פער שחש חייל שחוזר משדה הקרב אל תל אביב החוגגת. 'אני עובר/ת מלחמה וכולם חוגגים?'" ואני מזדהה עם זה ברמות קשות.
  יחד עם זאת, כשאני מדברת עם נשים אחרי לידה, אני אומרת להן: "מזל טוב !!". יש פער בין הכתיבה שלי והעשייה שלי לבין מפגש ראשוני עם נשים, שאני לא יודעת מה באמת האישה עברה. אולי היא לא מרגישה ככה ? אולי היא לא עוברת את הדברים הללו ? אולי היא לא רוצה שנדבר על זה ?
  במרחב הציבורי, כמו באתר, ברור לי שאנחנות חייבות, פשוט חייבות, לדבר על זה. במרחב הפרטי, אני מרגישה שאני לא כל כך יודעת.
  אשמח לתובנות 🙂

 • שירה ריכטר

  לימור- תודה על הבמה.
  זו שאלה מעולה.
  לפני חודש פגשתי אישה בהריון מתקדם בארוע חגיגי. איני מכירה אותה. אמרתי לה- "תראי, אני מתעסקת עם הנושא הזה וקחי את הטלפון שלי לכל מקרה. יש אצלי הרבה מידע- אם את רוצה, אני כאן". כי באמת- אולי זו חוויה שלה תהיה נפלאה.?

  אין לדעת. אבל לסמן "אני כאן, ויש הרבה מידע בנושא לכל כיוון" אני חושבת שזה חשוב.

  ועוד משהו- לפעמים הצד החיובי של החוויה עוצמתי כלכך – שגם אז היא מרגישה שאף אחד לא מבין כמה זה עוצמתי וחיובי ונפלא- כלומר לכל כיוון – החוויה הזו היא משהו שחשוב לסמן. ולסמן באופן רציני.

 • אפרת דבוש נאור

  שירה הרסת אותי עם הפוסט הזה, מילים כדורבנות!
  דווקא היכולת שלך להגיד את הדברים כמו שהם בלי להתייפייף ובלי להתנצל בלי סוף על הקושי הזה ממש עשתה לי טוב עכשיו.
  תודה לך

 • רינת

  היי שירה,
  נכון שהתיאור שלך למצב (הקמת משפחה) הוא קצת בוטה ומפחיד אבל מה לעשות האמת לא תמיד ורודה וזרועה בשושנים….
  כל הכבוד! יישר כח!

  • שירה ריכטר

   רינת תודה.

   אני קוראת לזה "טיפול מונע שיכול להציל זוגיות". ואנסה להרחיב במפגש בגלריה. אשמח אם תבואי ותשתתפי.

 • אילונה צייטלין

  ממש כאב לב שזה מתקיים במרכז… לא יהיה איזה סרטון ב-YOUTUBE? זה משהו שכדאי לחשוף ולהפיץ כחלק מהעזרה הקיימת…
  הכתבה פשוט מקסימה!!!

 • זוג מושלם מפלסטיק יושב ליד אגם כחול מידי

  "זוג מושלם מפלסטיק יושב ליד אגם כחול מידי "
  רעידת האדמה לא נוצרת יש מאין, ביום הלידה – היא נוצרת כשהאיש מסתכל שמאלה והאישה מסתכלת עליו. היא מתרחשת כשאין שיחה ריגשית, לפני ואחרי הלידה.
  היא מתרחשת כשהזוג מתעלם מדברים קטנים בדרך שהיו אמורים להיות נושא לשיחה – כמו ההתעלמות וההתכחשות לצבע "הכחול מידי" זוג מושלם מפלסטיק – מתרסק מול דם הלידה, עומס הטיפול, חוסר ההתכוונות זה מול זה – כי אחרי הלידה הרבה יותר קשה להיות מושלמים!
  דנה שלמון

 • נורית טל-טנא

  אני בנדודי שינה של חודש תשיעי אז יש לי זמן לקריאה באמצע לילה. לפני שאכנס לקריעה הפרטית שלי…שחרנ כתבת נהדר, מדויק, חבל שלא התאפשר לי להגיע להראצה. הכרחי שמאמרים, דעות, כתיבה כזו תצוף על פני השטח.

 • קלרה

  תודה שאמרת את זה כמו שזה.
  בארוע למשפחה המורחבת, כשהבן שלי היה בן חודש, הרגשתי בדיוק כמו החייל שחוזר מהמלחמה ומתקשה לתפוס שהעולם המשיך כרגיל.ושאין לי איך לתווך את המציאות שלי לאף אחד.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?