אחרי לידה,  אמהוּת,  אמהות ועבודה,  לחזור לעבודה אחרי הלידה

התינוק שלי מפגיש אותי עם סימני השאלה של חיי

רגע קטן, אבל כל כך מדהים… שהביא לכל כך הרבה מחשבות…

לפני כמה זמן ישבתי על הרצפה ושיחקתי עם תינוקי שלי, יש לו כמה צעצועים שעדיין לא בדיוק יודע מה לעשות איתם, אז או שמאבד עניין או שמוצא להם שימושים חדשים…

אחד מהצעצועים האלה הוא מוט חישוקים שבלחיצה על הכפתור בראשו, גם מנגן ומהבהב באורות. יום אחד תינוקי השתעשע בצעצוע, וכשהמנגינה והאורות פסקו, ניסה להבין איך להפעילם שוב, ואז… הסתכל עליי ובא אליי, הושיט את ידו הקטנה עם הצעצוע מתוך ידיעה וביטחון מלא שאמא (אני!) תדע איך לסדר ולהפעיל שוב את המנגנון….

אולי זה ישמע טיפי… אבל זה נורא ריגש אותי…הביטחון המלא שלו בכך שלי תהיה את התשובה ואת הפיתרון, גורם לחשוב על התפקיד של אמא, על אמא שלי, על אמהות בכלל…

אני כל כך רוצה להיות תמיד זו עם התשובה בשבילו, וגם שברור שלעיתים לא יהיה בידי הפיתרון, עדיין , חשוב לי להיות זו נותנת לו להרגיש ביטחון, שיש על מי לסמוך ואל מי לפנות.

זו הסיבה שמאז הלידה כל כך חשוב היה לי למצוא את מקומי מבחינת תחום עיסוק. עד שנהייתי אמא, תמיד היו פנטזיות ותכנונים, אבל לא באמת טרחתי להחליט מה אהיה "כשאהיה גדולה"….

כל עבודה שהייתי בה (בזמנים בהם טרחתי לעבוד) היתה עבודה "זמנית", עבודה "לבינתיים", עד שאסגר על עצמי. היה לי תחום שמאד אהבתי ולמדתי והתמחיתי בו, תחום הפקות האירועים, אך עדיין, לא באמת הקדשתי את המשאבים והאנרגיות כדי להפוך אהבה זו למקור פרנסה….

בזכות האימהות ובזכות תינוקי שלי, עברתי תהליך של מציאת הדבר שבאמת עושה לי את זה, שבאמת אני רוצה לעסוק ולגדול בו לא רק ממקום של שכר, אלא ממקום של יצירת משהו שמעניין וכיף ונכון לי לעשות…

היום אני עדיין בתהליך של בניית הדבר, אבל כבר ממקום של עשייה פרקטית ולא רק ממקום של רצון תיאורטי וחלומות בהקיץ.

וזה חלק מהעניין,

אני רוצה להיות האמא שיש ביכולתה להעניק, להיות אמא שאם היא אומרת "לא", זה ממקום של מתודה חינוכית ולא ממקום של חוסר יכולת כלכלית. זה חלק מהביטחון שאני רוצה לתת לילד שלי.

מעבר לזה, אני רוצה להיות מסוגלת להציע לו תובנות ונקודות מבט חדשות ומעניינות. רוצה לספר לו על עיסוקיי, החלטותיי, השקפותיי, ולשמוע ממנו את שלו תוך כדי שיחה ששנינו נהנים ממנה. זו הסיבה שאני יותר ויותר מנסה לברר לעצמי "למה". למה אני מרגישה באופן מסוים לגבי דברים שונים, מה עמדתי בכלל לגבי דברים שונים, מי אני?… ברור שלא נסכים על הכל וברור שחלק מהדברים כלל לא ירצה לשתף אותי- וזה בסדר. אבל אני רוצה להיות אמא שאם וכאשר ילדי יבוא אלי- יהיה לי מה לומר… יהיה לי תוכן להציע מעבר לשיחות בנאליות של יום יום…

העניין שכל זה גם מפגיש אותי עם סימני השאלה של חיי,

מפגיש אותי עם החששות שלי- שכעת הם כפולים- כי יש לי אחריות על חיים  של אדם נוסף שיקר לי מכל… אם אתקע במצב של חוסר, אין לי כבר את האפשרות של "להתגלגל" מפה לשם, לקחת את הזמן ולחשוב ב"איזי"…. יש לי ילד….

זה מפגיש אותי עם חובת ההתמודדות עם חוסר החשק לעיתים לעבוד, להספיק, לעשות… כשמה שבא לי לעיתים ביום חורף קפוא זה ללכת לרופא, לבקש כמה ימי מחלה ופשוט להתחפר בפוך לשבוע….

יש בהתמקדות ובהתקדמות הזו משהו נהדר שלא הייתי מוותרת עליו בשום אופן, אני יודעת גדלתי וצמחתי וכיום יש לי כיוון שמלהיב אותי ויוצק תוכן, עניין וערך מוסף לחיי,

אבל לפעמים זה גם נורא מפחיד כל העניין הזה… ההבדל הוא שפעם ההתמודדות שלי היתה השתלטות הפחד וכל מהותי היתה מושקעת רק בהתמודדות עם ענייני השגרה… היום, לשמחתי, יש את הקשיים, אבל יש גם את החלק של התודעה שמושקע במחשבה מקדמת, בראיית הטוב והכיף, ויש שמחה גדולה וכנה….

תודה תודה תודה לאל שהגעתי למקום הזה, היו רגעים שהיה נראה לי שלעולם לא אדבר מתוך כוח כל כך גדול.

ספיר פישר, מאמנת אישית להגדרת יעדים והשגת מטרות לחיים טובים. אזור המרכז, פרטי התקשרות: מייל: ysapir83@gmail.com. טלפון: 0544979739. לבלוג שלי

עוד אמהות כותבות:

להחליט או להשקיט/ לי-את דנקר

איך להקשיב לעצמך/ עטרת ליפשיץ, מלווה נשים בתהליכי שינוי

הריון והורות- איך מגיעים לאיזון, אם בכלל?/ אורה ברקן, פסיכולוגית

המקצוע שלך, האם הוא מתאים לך?/ עטרת ליפשיץ, מלווה נשים בתהליכי שינוי

 

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך, להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

11 Comments

 • Avatar

  נגה שכטר

  כאילו דיברת מתוך תוכי….
  אני כל כך נהנית להיות אמא, להיות עם הבייבי בבית. לגדל אותה, ולה(ע)ניק לה את כל כולי.
  אבל אני גם קצת מרגישה שחסרה לי "כותרת" בראש הסיפור שלי.
  עדיין לא ברור לי איך לשלב את האמהות שלי עם משהו שגם יכניס קצת צ'יצ'ינג…

  • Avatar

   הכי אמיתית

   אני שמחה לשמוע ולראות שיש הזדהות והבנה,
   אני חושבת שלעיתים האלמנט הקשה הוא התחושה שמה שאת חווה ועוברת הם רק "בצלחת שלך", וזו הרגשה בודדה ביותר…
   אתן מאד עוזרות במענה בריא למצב זה 🙂

 • Avatar

  עינת דורפן

  הי,
  לימור הפנתה אותי לפוסט שלך אחרי שאמרתי לה שמבחינתי החיים התחילו באמת רק אחרי שנהייתי אמא. ההבנה שאני כבר לא יכולה לנדוד ולזגזג ביןדברים, הצורך לבחור במה להתמקד ובמהלהשקיע את הזמן שהפך להיות יקר כל כך גרמו לי סוף סוף לראות מה באמת חשוב לי ולהתמסר לזה.

  • Avatar

   הכי אמיתית

   אני מאד מסכימה שזו התוצאה החיובית של הדברים, אך צריך גם לתת את הדעת על התהליך, ההבנה עצמה עד שמגיעה לביטוי של תוצאות חיוביות- אותי מאד הפחידה.בזכות התהליך הנכון שנתן לי את הכלים הגעתי למקום של צמיחה חיובית, סיפוק והנאה גדולה וזה רווח אדיר 🙂

 • Avatar

  חני סער

  היי ספיר,

  ניכר כי עברת תהליך מקסים שבו הבנת מהם משאבייך, עוצמותייך ומהן מגבלותייך (למשל-הזמן). עמדת בגבורה במפגש עם סימני השאלה של חייך, עם עצמך, ולמדת להתחבר לעצמך, למה חשוב לך באמת.
  כל כך מרגש לקרוא על התהליך הזה, אני רוצה לחזק אותך ולשלוח לך מכאן חיבוק על האומץ לעבור את התהליך ובמקביל גם להיחשף.

  חני

  • Avatar

   הכי אמיתית

   זה תיאור נהדר של התהליך שלי, שבזכותו התחברתי למקצוע בו אני עוסקת היום ומסייעת לאחרים למצוא את הכיוון שלהם ולהצליח להשיג מטרות, גם כאלה שכבר נראו כבלתי אפשריות…. זה אושר!

 • Avatar

  שני אביטל-יעקב

  איזה פוסט מקסים!
  ממש הפכת מ"ילדה" ל"אישה" בהגדרות היומיומיות… 🙂
  כל כך מזדהה ומתחברת למה שכתבת! גם אני הרגשתי שהחיים שלי השתנו ב 180 מעלות מאז שהקטנה שלי נכנסה לחיי… הרגשתי מפוקסת יותר, בטוחה יותר ושאפתנית יותר ובעיקר בשבילה! כל ההתלבטויות שהיו לי לפני שהיא נולדה, השאיפות והרצונות של "כשאני אהיה אמא אני כבר רוצה להיות משהו" ושום דבר לא קרה. הכל קרה כשתותי שלנו נולדה. מעין כוח עליון מדהים שפשוט דחף אותי קדימה! גם אותי הדברים ה"קטנים" ביותר שהקטנה שלי עושה, המחוות הכביכול חסרות המשמעות, יכולות לרגש אותי עד דמעות! לדעת שאני מישהי בשביל מישהי ולא סתם מישהי- אמא! וואו, הפוסט שלך ממש לוקח אותי למקום מדהים של מבט לאחור, מבט על צמיחה והתקדמות ואיפה אני היום! כמה כיף 🙂 תודה לך! ומאחלת לך המשך צמיחה מהנה ונעימה!
  "מי שזורע זרעים של טוב נהנה מקטיף נצחי…"

 • Avatar

  דלית לוי

  תודה לך. אני בדיוק נמצאת ב"משבר" (מצטערת היום אני קצת מתקשה לראות את האור בקצה המנהרה) של לעזוב עבודה שפרנסה אותי לא רע, לטובת גדילה עצמית במה שאני מאצמינה ואוהבת. ההכרה הבלתי מתפשרת הגיעה בעקבות הלידה של בתי האהובה, ועם זה החשש הגדול שלא אצליח לפרנס אותה ולדאוג לה לכל צרכיה, בעיקר שתהיה לה אמא מאושרת שהצליחה לעשות מה שהיא אוהבת ומאמינה בו כנגד כל הספקנים.
  מקווה להגיע לשם גם.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?