אחרי לידה

כדאי לדעת- אושרה חופשת לידה ארוכה יותר לאמהות לתינוקות המאושפזים לאחר הלידה

כדאי לדעת שאתמול אישרה מליאת הכנסת בקריאה  שנייה ושלישית את הצעת חוק של חברת הכנסת  אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), שלפיה תהא אפשרות להאריך את חופשת הלידה של האם, במידה ותינוקה אושפז בבית החולים במהלך חופשת הלידה לתקופה של יותר משבועיים.

על פי הצעת החוק החדשה, ליולדות תהיה זכאות מלאה להארכת חופשת הלידה בתשלום, בדיוק על פי משך תקופת האשפוז של היילוד (עד 10 שבועות). כלומר, אם שתינוקה אושפז ל 7 שבועות, תהיה זכאית להארכה של 7 שבועות בדיוק, שבעדם היא זכאית לתשלום מלא של דמי לידה.

כל זכויותיה של העובדת במקום העבודה יישמרו בתקופת ההארכה, לרבות הפרשות לקופת גמל על-ידי המעסיק וזכויות התלויות בוותק, ועובדת שצברה תקופת הכשרה מלאה בביטוח הלאומי תהיה זכאית לדמי לידה בעבור כל התקופה שבה הוארכה חופשת הלידה.

החוק צריך להיכנס לתוקפו באופן מיידי ויחול גם על עובדת שכבר נמצאת בחופשת לידה ביום פרסומו.

למי שלא יודעת- היום תקופת הארכת חופשת הלידה וזכאות דמי הלידה מוגבלים יותר. ניתן להאריך את חופשת הלידה עד לתקופה של 8 שבועות בלבד, שעבורם האם מקבלת תשלום חלקי במידה והיא זכאית לדמי לידה. זמן הארכה אינו ביחס ישיר לזמן אשפוז היילוד, אלא על פי חישוב מסוים (ראו בקישור כאן, באתר ביטוח לאומי)

לדף הפייסבוק של אורלי לוי אבקסיס

 

 

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020 ואשמח לתאם שיחה.

3 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ