כדאי לדעת- אושרה חופשת לידה ארוכה יותר לאמהות לתינוקות המאושפזים לאחר הלידה

מאת : לימור לוי אוסמי

21 בפברואר 2012 | 3 תגובות

מתוך אחרי לידה, קוראות לשינוי, שיהיו בריאים

כדאי לדעת שאתמול אישרה מליאת הכנסת בקריאה  שנייה ושלישית את הצעת חוק של חברת הכנסת  אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), שלפיה תהא אפשרות להאריך את חופשת הלידה של האם, במידה ותינוקה אושפז בבית החולים במהלך חופשת הלידה לתקופה של יותר משבועיים.

על פי הצעת החוק החדשה, ליולדות תהיה זכאות מלאה להארכת חופשת הלידה בתשלום, בדיוק על פי משך תקופת האשפוז של היילוד (עד 10 שבועות). כלומר, אם שתינוקה אושפז ל 7 שבועות, תהיה זכאית להארכה של 7 שבועות בדיוק, שבעדם היא זכאית לתשלום מלא של דמי לידה.

כל זכויותיה של העובדת במקום העבודה יישמרו בתקופת ההארכה, לרבות הפרשות לקופת גמל על-ידי המעסיק וזכויות התלויות בוותק, ועובדת שצברה תקופת הכשרה מלאה בביטוח הלאומי תהיה זכאית לדמי לידה בעבור כל התקופה שבה הוארכה חופשת הלידה.

החוק צריך להיכנס לתוקפו באופן מיידי ויחול גם על עובדת שכבר נמצאת בחופשת לידה ביום פרסומו.

למי שלא יודעת- היום תקופת הארכת חופשת הלידה וזכאות דמי הלידה מוגבלים יותר. ניתן להאריך את חופשת הלידה עד לתקופה של 8 שבועות בלבד, שעבורם האם מקבלת תשלום חלקי במידה והיא זכאית לדמי לידה. זמן הארכה אינו ביחס ישיר לזמן אשפוז היילוד, אלא על פי חישוב מסוים (ראו בקישור כאן, באתר ביטוח לאומי)

לדף הפייסבוק של אורלי לוי אבקסיס

 

 

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

3 תגובות ל- “כדאי לדעת- אושרה חופשת לידה ארוכה יותר לאמהות לתינוקות המאושפזים לאחר הלידה”

  1. מנשה הגיב:

    שת״פ של ח״כ לוי עם עמותת לה״ב – למען הפגים בישראל (ער).

Trackbacks/Pingbacks

  1. קולות של תודעה « האחות הגדולה - 23/02/2012

    […] הארצי. המל"ג: הקלות חדשות לסטודנטיות בהריון (מעריב nrg)  כדאי לדעת- אושרה חופשת לידה ארוכה יותר לאמהות לתינוקות … ( לימור לוי אוסמי, נשים מדברות אמהות) מספר הרווקות […]

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

אני ואמא של בן זוגי (לא קוראת לה חמותי)

מאת : אמא אנונימית

25 במאי 20145 תגובות

מתוך אמהות ובנות, לכל אמא

כשהכרתי את אימא של בן זוגי, לפני 6 שנים, הדבר הראשון שהיא עשתה היה לתת לי נשיקה בלחי, ולהגיד לי – "את עושה את הבן שלי מאושר, מגיעה לך נשיקה".

אני, שעברתי סאגה לא פשוטה מול אימא קנאית ומניפולטיבית של החבר הראשון שלי, כשהייתי בת 17 (ובאמת אכלתי יופי של מרורים…), הייתי המומה ומופתעת לטובה מהחום, מקבלת הפנים הנעימה.

ועל בסיס זה, נבנתה אצלי מערכת ציפיות שלמה, שביני ובין אימא של בן זוגי תהיה מערכת יחסים חמה, אוהבת, שלא כל כלה וחמות זוכות לה.

אחרי שנולדה ביתי, מערכת הציפיות הזו חטפה את הזעזוע שהיה צפוי (ושאני לא ראיתי בזמן), והתרסקה.

לא מסוגלת לשתף במחשבות על הפלה

מאת : אמא אנונימית

16 בינואר 20129 תגובות

מתוך הפלה, אובדן הריון, הריון, יומן הריון

שוב זה קורה… שוב איחור במחזור, בדיקת הריון, שני פסים….כל הדאגות והחששות שקדמו לבדיקה נעלמו והחליפה אותם שמחה גדולה- עוד חיים נוצרים בתוכי!

זה לא היה מתוכנן.

לפני כ 4 חודשים מאוד רצינו והפסקנו עם הגלולות, אבל אז השיקולים הכלכליים גברו על הרצון והחלטנו לחכות. הקטנה שלנו רק בת שנה ו 3 חודשים, איך נסתדר עם 2 תינוקות בבית? עלויות של גן, סימילאק, חיתולים וזה רק בשוטף… עוד לא הספקתי לחזור לגלולות וכבר זה נקלט.

בהריון הראשון זה לקח כמעט שנה, לא חשבתי שהפעם זה יקרה כל כך מהר, לא הייתי מוכנה לזה! האמת, שהרגשתי ברגע שסיימנו לעשות אהבה… הייתה לי תחושה שלא ניתנת להסבר, תחושה שלא הייתה לי בהיריון הראשון ובחרתי להתעלם ממנה…

לכי תסבירי כמה זה קשה לחזור לעבודה

מאת : אמא של רעותי

22 ביוני 20146 תגובות

מתוך אחרי לידה, חוזרות לעבודה

כששואלים אותי איך זה לחזור לעבוד אני אומרת "בסדר".

לאנשים קצת יותר קרובים אני אומרת "קשה".

אני לא רוצה להעיק, אבל אם באמת יכולתי לפרט ולהסביר, הייתי מספרת שזה ממש קשה לחזור לעבודה ושלא הייתי מוכנה לכמה זה יתיש אותי, אפילו יותר מאחרי הלידה.