אחרי לידה,  עזרה עצמית

פרויקט קהילתי חברתי המאפשר תמיכה בתהליך המעבר להורות, לאימהות: "אם לדרך, לצידך, ובשבילך".

 

החזון שהוליד את הרעיון –

"החיים שלאחר הלידה אינם דומים כלל לחיים שלפניהם ולא משנה אם מדובר בילד רביעי או ראשון. האיזון המשפחתי משתנה ואיתו כל הסביבה המשפחתית." (דניאל שטרן)

מתוך העבודה האישית שלי במשך 15 שנים,  במתן טיפול רגשי לילדים בגילאי 3-6, בייעוץ למשפחות לאחר לידה, בהנחיית קבוצות לאימהות לאחר לידה, חשתי  שהתנאים כיום, לביצוע התפקיד האימהי הם לא קלים:  בראשית- הבידוד,  ובעיקר לנוכח ההבנה שהתפקיד הוא רוטיני, סיזיפי, לא מוערך ולא מתוגמל. אלו מוגדרים  על ידי החברה כ"לא נורמליים" בעוד האמת היא שהם חלק נורמלי לחלוטין מהאמהות.

הפרויקט שהקמתי, מקצה משאבים וממסד את התמיכה בתהליך המעבר להורות, לאימהות-

לאחר לידה אישה עוברת שינויים אדירים: הגוף שהוא הדבר הכי מהותי בזהות שלה עובר שינוי מז'ורי. גם היכולת לנוע בחלל: לבוא וללכת, המערכת הזוגית, היחסים עם המשפחה, עם החברים,  הכל משתנה.  כלומר: הלידה, משנה ומערערת כמעט כל פרמטר בחייה של האישה, אבל אין לכך הכרה והוקרה מהסביבה ובטח לא מענה.

הפרויקט מאפשר לקבל מענה זה, הוא מעריך, מכיר ומוקיר  את התהליך שהאישה עוברת מהיותה אישה לאימא, מהיותה אימא לילד אחד בכור לאימא לשניים, וכך הלאה.

מטרת הפרויקט

לתמוך בנשים שזקוקות לכך, באמצעות מתנדבות, אימהות בעצמן (בטווח גלאי 30-70), שעברו הכשרה לנושא ורוצות ללוות יולדות, אימהות בראשית המסע. הפרויקט באמצעות המתנדבות נותן  לאימהות תחושת אחווה קהילתית, תמיכה וסיוע בהתמודדות עם התפקיד החדש-, מחזק אותן ונותן כלים וביטחון במילוי תפקידן במערך המשפחתי.

משאבים

בכל רשות חברתי ליועצת קידום מעמד האישה, מחלקת משאבי קהילה והתנדבות,  ויחד אנו מנהלות ומובילות את הפרויקט.(תודה לבריל, לנסיה, לסימה, לשלי, לאורנה)

תפקידיי בפרויקט: אחריות על התכנים המקצועיים, הכשרת המתנדבות, הדרכה חודשית קבוצתית שניתנת למתנדבות,  מענה אישי למתנדבות, מענה אישי ליולדות שפונות  החל משיחת הטלפון ועד עריכת ביקורי הבית בביתה, והתאמת מתנדבות ליולדות שפונות.

מה עושות המתנדבות?

האם המלווה ,תהיה בשבילך, בדרכך זו, לצידך:

תעזור לך בהתארגנות בבית,

בטיפול מול התינוק/ת,

תלווה אותך למסעותיך וצרכיך מחוץ לבית,

תאפשר לך לחוש שוב אישה (פדיקור/מספרה),

ותחלוק איתך את מגוון הרגשות שאת חווה :הנאה, התרגשות, רוך ומסירות, יחד עם תחושות של קושי, בלבול, חוסר אונים, בדידות, כובד האחריות וחוסר הסבלנות.

 

קישור לכתבה  ביוטיוב   מחדר החדשות של הוט 3.

 

 

כתבה ב'הארץ' על הפרוייקט.

צילום של כתבה על הפרוייקט  מעיתון 'הוד הכפר':

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מתנדבת מכפר סבא

"אני אמא לשלושה ילדים בני 13, 11, ו 3, ואם מלווה בפרויקט אם לדרך בכפר סבא. במסגרת הפרויקט הייתה לי ההנאה ללוות שתי אמהות טריות לילד ראשון. עזרתי לאמהות שליוויתי הן בצורה פרקטית: למשל, שמירה על התינוקת בזמן שהן התקלחו, סידרו את הבית ובישלו וגם ל"מטלות" מהנות יותר, כגון ביצוע מניקור וגבות; והן בצורה רגשית: בהקשבה לקשיים, תסכולים, הבלבול מצד אחד, וכן, מצד שני, גם לדברים הנהדרים והרגישים בלהיות אמא טרייה.
הרגשתי המון אמפתיה לאמהות שליוויתי ומאוד שמחתי לקראת כל מפגש. הייתה לי את הזכות לראות את שתיהן פורחות כאמהות, על בסיס שילוב של כוחות עצמיים עם עזרה מסביב והשתתפות במעגלי אמהות/סדנאות.
באופן אישי, התעשרתי מההשתתפות בפרויקט אם לדרך, גם מההיכרות עם האמהות שליוויתי, עם פז והמתנדבות האחרות, וגם ממפגשי הדרכה שבהם אני תמיד לומדת משהו חדש שאני לוקחת לליווי ואף לחיי היום-יום שלי.אני מאחלת שיהיו פרויקטים כאלו בכל עיר בארץ."

מתנדבת מהוד השרון:

"היולדת שלי העניקה לי את הגשמת החלום להתנדב. שנים רציתי ובמרוץ החיים לא הצלחתי להגשים את החלום. להתנדב בעזרה למבוגרים או אולי לילדים?? ולפתע הפרויקט של "אם לצידך" – ליווי יולדת בדרך לאמהות. זה מספר שבועות שאני עושה זאת. כיף אמיתי להרגיש כמה את עוזרת, כמה העצות שלך יעילות, השילוב עם הניסיון כאם עם החומר הנהדר הנלמד בקורס של פז, יוצר מן שלמות שאנו מגישות ליולדת. כל הזמן חושבת איך לתת עוד ועוד אבל להיזהר לא להתקשר יותר מדי, כדי שנוכל להיות זמינות גם ליולדות אחרות. אני מאחלת לכל אם שתרגיש את אשר אני חשה כאשר עוזבת את בית היולדת, הסיפוק העצום בנתינה אין שני לו. תודה לך פז על הזכות להיות תלמידה שלך. בהצלחה רבה לכל המתנדבות."

מתנדבת מרמת גן:

"הגעתי לפרוייקט תוך רצון לעזור לנשים שזקוקות לכך, בין אם אחרי לידה אחת או כמה לידות. היה לי חשוב באופן מיוחד, כי בזמנו כשאני חיפשתי עזרה כלשהי לא הצלחתי למצוא ואפילו קיבלתי גיחוכים קלים כשפניתי לביטוח לאומי ולמשרד הרווחה.
אני אם ל-4 בנות שילדתי ב-4.5 שנים וכמות השינויים שעברתי בכמה שנים האלה הייתה עצומה. היה נראה לי הגיוני לחפש עזרה כשילדתי תאומות עם עוד 2 ילדות יחסית קטנות בבית. לא מצאתי.
כשאני ילדתי, קצת זלזלתי במפגשי אמהות, רציתי לעשות הכל לבד ועשיתי, אבל יכולתי לעשות זאת אחרת, באופן שיהיה יותר קל עבורי. הייתי שמחה אם היתה יושבת איתי מתנדבת, מישהי כמוני (בגילי, עם ילד או כמה ילדים), מישהי לדבר איתה ולא רק לחזור אחרי קול של תינוק, מישהי מהעולם החיצון!
לעומת זאת, דרך המפגשים עם פז, ודרך ההתנדבות אני חושבת שסגרתי מעגל כאב קטן שישב לו בפינה.
פז יודעת להעביר מסר, למדתי ממנה המון אינפורמציה ויכולת אבחנה מופלאה. קיבלתי לגיטימציה על עצמי, על הקושי שלי, על האמהות שלי וכל זה דרך הכשרה של איך להיות "אם לצידך" של מישהי.
במהלך ההתנדבות היא עזרה לי להבין איך להביא את עצמי לידי ביטוי, איך לצמוח ולגדול ויחד עם זה לעזור לעוד מישהי שנמצאת על המסלול שלא מזמן הייתי בו. הייתי אומרת שהיא המלווה שלי, ואני מלווה מישהי אחרת וכך אנחנו מעבירות את זה הלאה."

איך ומתי לפנות אליי?

כמתנדבת-

קורסי ההכשרה בכל עיר נפתחים בהתאם להתפתחות הפרויקט, הפניות של היולדות.  כל מי שמעוניינת להתנדב (תושבת העיר כפר סבא/רמת גן והסביבה/ והוד השרון), מוזמנת לפנות אלי למייל שלי, ולברר מתי נפתח הקורס הבא בעיר מגוריה.

האימהות המלוות  בפרויקט הן אימהות בעצמן, לילדים מעל גיל שנה וחצי לפחות, אשר עברו הכשרה של 7 מפגשים ובמהלך תקופת ביקורי הבית הן ממשיכות להיות מלוות בהדרכה  קבוצתית  אחת לחודש. ובהדרכה אישית בהתאם לצורך.

כיולדות-

מוזמנות לפנות אלי אימהות מהערים כפר סבא, רמת גן והוד השרון, מרגע הגעתן הביתה, מבית היולדות.

דבריהן של יולדות בפרויקט:

"שמי מיכל נבון וקבלתי מכן  מתנה מדהימה ללידה את תקווה, סבתא מתנדבת, אשה עם לב רחב ואני אוסיף עם לב ענק , אופטמית, חכמה ועם זאת עם הרבה ענווה. למרות שאני אמא לילד ראשון כולנו זיהנו שעם עידו אני אסתדר ועם זאת אמרתי שאני צריכה סבתא מתנדבת בשבילי ,על מנת שאוכל להגיע באהבה ובשמחה לעידו . לכן ,הייתה את הרגישות והתבונה לתת לי את הסבתא במקום הנכון ובזמן הנכון . והחלום שממש רציתי הוא לדעת לבשל קובה . היא הגיעה בכל שבוע עם שמחת חיים, רגישות , קלילות ובילנו יחד, ובהמשך הלכנו לבחור גן ביחד . היא שיתפה אותי בחייה הפרטים ממרומי חוכמת החיים שלה . תודה לכן שהייתה לכן  את היכולת להתאים , לכוון , להדריך את הפרויקט הזה. וכל מה שנשאר לומר תודה על כל כך הרבה נתינה בזמן כל כך קצר ושימשיך לטווח הארוך. לא אשכח ואוקיר לעולם את הפרויקט הזה . תודה רבה רבה שוב ."

 

" מבחינתי הפרויקט היה ועדיין חשוב, הייתי בתקופה מאוד אינטנסיבית, חסרת ביטחון עייפה וסגורה בתוך עצמי, יחד עם זאת הבנתי שזו התקופה הכי חשובה בחיים שלי ואני לא אמורה להרגיש ככה, רציתי להרגיש אחרת…וקיבלתי את זה, קיבלתי המון תמיכה, עידוד, שיחות נפש, עיצות רבות לא רק בתחום האימהות והכי חשוב חברה, במקום שהייתי צריכה להעניק אהבה אימהית קיבלתי אהבה אימהית אני בעצמי."

 

" כשאני פניתי לאם לצידך, הייתי כחודש לאחר הלידה. באותה תקופה הספקתי לחוות, הרבה ביקורות "טובות ורעות" על תפקודי בתור אמא טרייה. בנוסף להורמונים שכנראה עדיין "השתוללו" בגוף, חיפשתי לא עוזרת בית, או מטפלת לתינוק, אלא אוזן קשבת, ומישהי שתגיד לי שאני "שפויה", ומה שאני מרגישה זה אולי לא הכי בסדר, אבל זה בסדר להרגיש ככה. הדרך שאני לומדת לטפל בילד שלי, ולהכיר אותו ושהוא יכיר אותי, היא הדרך שלי, וזה בסדר שזה יהיה בדרך המיוחדת שלי ולא רק של אחרים. והכי חשוב, שתתן לי הרגשה, שאין באמת ספר חוקים של נכון ולא נכון . יש המלצות ועצות, ואת יכולה לשמוע וליישם, או לשמוע ולהחליט אחרת".

 

"..היא ממש נתנה לי אור בעצם היותה היא…לראות עוד אמא בת גילי..שמצליחה לקיים זוגיות..עבודה…והתנדבות יחד עם אמהות..זה נותן המון עוצמה ותקווה לעתיד.."

 

אשמח לעזור/לענות לכל שאלה

במייל שלי:

raanan.family@gmail.com

מוזמנות לקרוא  עוד על הפרויקט באתר- בלוג שלי:

http://pazraanan.com/

יולדות שמעוניינות בתמיכה ובעזרה מוזמנות לפנות אלי לטלפון הנייד שלי באמצעות מסרון בלבד:

052-6423717 להשאיר שם+ משפחה, עיר מגורים. ומטרת הפניה.

 

שלכן באהבה,

פז רענן

אמהות כותבות:

עזרה בתקופה שאחרי הלידה היא הכרחית / דנה רביב ליברמן, דולה פוסט פרטום

זה לא פינוק זאת הישרדות / סמדר

למה אנחנו לא מבקשות או מקבלות עזרה אחרי הלידה? / לימור לוי אוסמי, יוצרת האתר, מלווה נשים.

 

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך, להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה

4 Comments

 • Avatar

  ורד רייקין בן-אור

  בתור אמא מלווה ,מתנדבת בתכנית,אני ממליצה בחום לכל יולדת….
  וכמובן כל אישה שמעונינת ויכולה לתת מעצמה ומזמנה- אין דבר נכון וטוב יותר
  מההתנדבות הזו,למען הנתינה לאחרת ולעצמך!!
  הקורס והליווי היו אחד הדברים החשובים והמעצימים שעברתי בחיי הבוגרים- מומלץ לכל אם ואישה!

 • Avatar

  נעמה מוזס

  פז שלום!!
  אני מברכת אותך על היוזמה המופלאה הזאת! ישר כוח!!
  כל כך מצא חן בעיניי והייתי שמחה להתנדב, אולם אני גרה ברחובות.
  אני גננת בחינוך הרגיל והמיוחד, מנהלת גן לילדים אוטיסטים ומנחת תכניות ביתיות בגישה ההתנהגותית הכוללות הדרכת הורים. בנוסף, אני מלווה התפתחותית ומדריכת עיסוי תינוקות.
  הייתי מאוד שמחה ליצור שיתוף פעולה ואולי להרחיב את הפרוייקט המופלא שלך לערים נוספות וביניהן רחובות! הייתי שמחה באם תצרי עימי קשר (בכל מקרה- לחיוב או לשלילה).
  054-4771119 בברכה ובתודה- נעמה מוזס

 • Avatar

  כוכי כהן

  שלום לכולם, נולדו לנו במזל טוב ובשעה טובה שלישיה- שתי בנות ובן.בני וכלתי מתגוררים בחדרה. רציתי לשאול האם גם בעיר זו מתקיים אחד הפרויקטים התומכים ומסייעים לאמהות חדשות. אשמח לתשובתכם. תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ