אחרי לידה,  רגשות אשם

אשמה תמיד

 

השבוע התפרסם כי רופא במוקד נזף באם שהגיעה עם בנה בן ה-4 למרפאה כשהוא סובל מכאבי בטן, על כך שהיא "עובדת יותר מדי" והאשים אותה בכך שאלמלא כן, היתה מגיעה עם הילד החולה כבר בשעות הבוקר.

בואו ניקח נשימה עמוקה, ונשים לב לתחושות ולמחשבות שעולות בנו למקרא הסיפור הזה: יהיו כאלה שיחשבו: "איזו חוצפה!", יהיו אמהות עובדות שריגשו את בטנן מתכווצת ואת הדמעות עולות בעיניהן, ממש כמו אצל האמא שספגה את ההערה בזמן אמת. ויהיו גם מי שיחשבו – יש בזה משהו, זו אחת הרעות החולות בעובדה שאמהות עובדות היום שעות ארוכות וילדיהן נתונים בטיפולם של אנשים אחרים, שמה שלא יהיה, אינם אמא.

הפוסט הזה לא עוסק בשאלה מי צודק.

הפוסט הזה עוסק בקלות הבלתי נסבלת שבה אנשים – רופאים, אחיות טיפת חלב, מדריכות הורים, קרובי משפחה, אמהות אחרות ברשת – דורכים על המקום הכי כואב של אמהות – האשמה.

אומרים: "כשנולדת אמא נולדים איתה רגשות האשם". הענן האפור הזה שמעכיר את כל הצבעים הורודים והזהובים שכרוכים בצחוקו של תינוק, שמעמיק את השחור של הפחד שיקרה לו משהו, שצובע את הבלבול ואי הידיעה שכרוכות בכל צעד וצעד שעושה אם לראשונה עם ילדה, וכל צעד הוא ראשון.

לפני כמעט עשר שנים, כשילדתי את בכורי, ביקשתי להיות עמו בביות מלא. המערכת עיקמה את האף אבל אפשרה, במקרה היה חדר פנוי. המערכת גם לא היתה ערוכה לאם שמבקשת להיות עם תינוקה בחדר אחד, ללמוד בדרכה ובדרכו את הדרך המשותפת להם. מדי פעם הציצה פנימה אחות מזדמנת, ושאלה: "הכל בסדר?"

בדיעבד התברר שלא הכל היה בסדר. כעבור יומיים עלה לו החום. הובהלנו לתינוקיה, לשלל בדיקות ודקירות, עד שהתברר שמדובר בהתייבשות. ההנקה, כך התברר, לא היתה יעילה. "ביות מלא?" שאל אותי אחד הרופאים שניגש לעריסת הפלסטיק שלידה ישבתי בתינוקיה, מחוברת לתינוק שמחובר לאינפוזיה, לאחר שעלעל במסמכים. "ברור, הרעבת אותו".

אשמה.

"בלי ביקורת פנימית, ביקורת חיצונית היא רק פידבק", אמר מישהו, וצדק כל כך. יכול להיות שאין רשעות במילותיהם של שני הרופאים, זה שלי וזה שלה. אולי אפילו, באופן מעוות כלשהו, יש כאן נסיון לעזור, או למחות על משהו שנראה לדובר חשוב מספיק.

אבל כל מי שמביט בעיניה של אם מבוהלת עם ילד חולה בזרועותיה, או של אם מבולבלת עם תינוק שזה עתה נולד, או של אם עייפה, עצבנית, מוטרדת – יראה שם את האשמה. האשמה שמתעצמת וקודחת בור עמוק וכואב בליבה, עם כל "פידבק" שמאשש אותה.

ילד לא נולד עם ספר הדרכה, וגם לו היו ספרי הדרכה, מי יערב לנו שהילד הפרטי שלנו קרא אותם. בהגדרה, כמעט בכל רגע נתון באמהות שלנו, אנחנו מחפשות את דרכנו, בוחרות אחת מבין כמה אפשרויות לא מזהירות, תוהות וכן – טועות. בהגדרה אנחנו מתפללות – שרק לא אזיק. בהגדרה אנחנו אשמות. ואז מגיע מישהו ובהינף יד לבושה חלוק לבן, או באבחת אמירה או סטטוס בפייסבוק, מטביע על אשמתנו חותם של אישור. אשֵמה.

אז בפעם הבאה שאתם רוצים להביע את עמדתכם הצודקת בדבר בחירותיה של האם, להתעניין בהנקה שלה, או לתת עצה מנסיונכם העשיר – עצרו רגע. הביטו עמוק לתוך עיניה של האם שלפניכם ושימו לב לשאלה ששם, לתחינה ששם. חשבו שוב על הצורך שלכם להסביר לה איפה טעתה, לתקן אותה, או את העולם, וחשבו עליה. ואז אולי תבחרו לומר לה משהו אחר. אולי תבחרו להניח יד דמיונית על ראשה ולומר: 'זה כל כך קשה לך'.

ענת גל-און, אמא, מנחה מוסמכת להתמקדות עם מבוגרים וילדים. התמקדות בבית – סדנאות התמקדות להורים בכל הארץ, תהליכים לקבוצות, זוגות ויחידים. בלוג, דף פייסבוק

לפוסטים נוספים בנשא רגשות אשמה

עוד אמהות כותבות:

אולי לעולם לא אהיה האישה ש.. / תניה תוויל

 לא ככה רציתי להיות, לא כזו אמא / אמא אנונימית

אמא טובה דיה/ עלמה

 

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך, להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

6 Comments

 • Avatar

  ענבל

  כשהבן שלי היה תינוק הוא חטף וירוס או משהו. הרופא שאל אותי אם אני מניקה ואם הוא בבית. אמרתי שכן. אז הוא הסתכל עלי ואמר אז איך הוא נהיה חולה? אחרי שרשם לו משהו הוסיף "תשמרי אותו".כאילו לא לזה אני מכווננת בכל רמ"ח איברי 24 שעות ביממה. מאז כל פעם שאני הולכת לרופא ילדים , יש בתוכי קול קטן שמתנצל על זה שהילד שלי חולה.

 • Avatar

  תמר קלר

  ענת,
  תודה על הפוסט הזה …ביום ה' האחרון עמדתי מול קבוצת אחיות בטיפת חלב,
  והן שאלו אותי..מה בעצם אישה צריכה אחרי לידה? מה אישה שחווה דיכאון אחרי לידה צריכה כשהיא באה לביקורים בטיפת חלב?
  עניתי:
  תחילה תסתכלו על עצמכן..אתן נשים, אימהות , אחיות – מתמודדות בדיוק עם אותם דברים שהאימהות שאתן פוגשות מתמודדות ..מה אתן צריכות?
  והתשובה: הקשבה, אמפטיה, קבלה ללא שיפוטיות וביקורת. מקור להכוונה ותמיכה מתוך אהבה והכלה ולא מתוך צרות עין ותוקפנות.
  אם תרצי להעביר מסרים נוספים ממוקדים מאוד עבור אחיות בטיפת חלב..אשמח להעביר את דבריך,
  שבוע טוב, תמר

 • Avatar

  לירון

  אוף זה ממש נכון ולעיתים קרובות מידי מייאש!
  גם אני ייבשתי את הקטנטן שלי ביום השלישי, למזלי (או לא)
  כל המשפחה הייתה איתי בתהליך ונראה שלכולם יש רגשות אשמה..
  העיניין הוא שכל אחד מבטא אותן אחרת ובלי להרגיש הכל מופנה אליי בדרך של עצות טובות
  בעיקר סביב נושא הרעב של הקטן.. בלי להתכוון יוצא בסוף שהוא אוכל מבקבוק כי ״הוא חייב תוספת אין לך מספיק לתת לו למרות שהייתם מחוברים שעה שלמה..״ האשמה מתבטאת ב ״כן אנחנו עדיין מחוברים, סליחה, תכינו בקבוק הוא כנראה באמת עדיין לא שבע..סליחה״
  והכי מבעס שהאשמה וייסורי המצפון הם בכיוון ההפוך על עצמי כי בסהכ כולם מנסים לעזור ובאמת גם עוזרים מלא..אז איך בכלל אני מרשה לעצמי לכתוב הודעה כזו ?!?!

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?