הזכות להיות אמא | כל המידע על זכויות נשים בישראל

מאת : כל זכות. אמיתי קורן

10 באפריל 2013 | 0 תגובות

אנחנו קמות בלילה להניק, קמות בבוקר לשלוח לגנים, לבית ספר, לצבא, לומדות, עובדות מסביב לשעון, להיות אמא זו זכות, אך לעיתים, בכל ההמולה, אנחנו לא יודעות מה הזכויות שלנו.

מתוך קוראות לשינוי

 

מרבית הנשים אינן מודעות ל-50% מהזכויות המגיעות להן, ומצבם של הגברים לא יותר טוב. הנתונים של מודעות האוכלוסיה לזכויות המגיעות לה מבוססים על מחקרים שנעשו במדינות ה-OECD ומשקפים פערי מידע גדולים. לפערים האלה יש כמובן גם משמעות כספית כי מי שיודעת פחות, גם מממשת פחות זכויות.

אי ידיעת הזכויות משפיעה רבות על חיינו ומונעת מאיתנו הקלות המגיעות לנו.

האם כל הנשים העובדות מודעות, למשל, לזכות לזקוף עד 8 ימי היעדרות מהעבודה בשנה, על חשבון ימי המחלה, בגין מחלה של ילדיהן (מתחת לגיל 16)?

האם כל הנשים שמקבלות דמי מזונות מודעות לזכות לקבל קצבת מזונות מהביטוח הלאומי לאשה או ילד שנפסקו להם מזונות והחייב אינו משלם אותם?

לא בטוח. וחבל.

גם בתחום ידיעת זכויות התעסוקה מצבנו לא משהו. בתחום התעסוקה יש נטייה לסמוך על מקום העבודה שלא יקפח אותנו, אבל הניסיון מלמד כי יש מקרים שבהם גם המעסיקים עצמם אינם מודעים לכל הזכויות המגיעות לעובדיהם. כך למשל, אשה שמחפשת מידע על טיפולי פוריות אינה בהכרח מודעת לכך שבתקופת היעדרותה מהעבודה בגין טיפולי פוריות ובמשך 150 ימים לאחר מכן, אסור למעביד לפטר אותה או לפגוע בשכרה – זאת בנוסף לזכותה להיעדר מהעבודה לצורך הטיפולים על חשבון צבירת ימי מחלה. האחריות לדעת את זכויותינו היא שלנו.

שם המשחק הוא אינטגרטיביות ומידע מוכוון סיטואציה, כי זו הדרך שבה מתעורר אצלנו הצורך לחפש מידע על הזכויות שלנו.

מיזם כל-זכות, המרכז בכתובת אחת (www.kolzchut.org.il) את מאגר הידע הגדול והמקיף ביותר בתחום הזכויות, מתמודד עם הבעיה הזו, של היעדר "רוחביות" במידע על זכויות, באמצעות יצירת פורטלים שמנגישים בכתובת אחת את כל מה שאנחנו צריכות לדעת על הזכויות שלנו ועל הדרך לממשן. האתר עושה סדר באינפורמציה, בבירוקרטיה ובטפסים ונכתב על ידי אנשי המקצוע המובילים בכל תחום ותחום.

אחד הפורטלים באתר הוא פורטל זכויות נשים, המיועד במיוחד בשבילנו. הפורטל מחבר בין כל הקצוות של זכויות נשים בתחומים שונים ומספק תשובות לכל סיטואציה ולכל מצב משפחתי. האתר הוקם  על ידי שני בוגרי תעשיית ההיי-טק, ארז פרלמוטר ואמתי קורן, והוא ללא מטרות רווח.

 אז זה הזמן לעצור רגע, לפנות כמה דקות, להיכנס ולהבין מה מגיע לנו. אתן תופתענה…

 באתר תוכלו למצוא מידע בנושא זכויות נשים-

לימודים ותעסוקה:

נשים במשפחה

ילדים:

נשים ובריאות

אלימות נגד נשים

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

"איייייריייי, תנשום בשביל אמא!"- סיפור לידה טבעית

מאת : אמא תום אלרון

22 בנובמבר 20104 תגובות

מתוך לידה ללא אפידורל, סיפורי לידה

לקראת הסוף התגבשה ההחלטה לעשות לידת בית, במיוחד אחרי שעשינו סיור בלניאדו, שם אמרה המיילדת בסיור, שהיא לא מודיעה אם היא מתכוונת לחתוך אלא פשוט חותכת (חתך חיץ), וזה נראה לי קצת מלחיץ…
החיפוש אחר מיילדת בית החל, ישנן סך הכל 15 מיילדות בית בישראל, ובאוגוסט כולן עמוסות / עסוקות / בחופשה. התקשרנו אחת אחת, וכל אחת היה לה סיפור משלה: זאת עמוסה, זאת לא מגיעה לתל אביב, זאת נוסעת וכו'.

עצמאות

מאת : מיה אגסי

14 באפריל 20130 תגובות

מתוך התבוננות, למידה, התפתחות, לכל אמא

ההיסטוריה שלי חוזרת על עצמה גם עם הילדים שלי, שסבא שלהם חי מאוד, אבל לא הציל אף אחד והם בקושי מכירים אותו. ואני תוהה איפה הילדה הנודניקית שישבה מאחורה, מתי היא הספיקה להפוך למה שאני היום ולנסוע בתחפושת של אישה עם משפחה משלה ולשמוע ברדיו מערכונים של הגשש החיוור.
עצמאות. פנים רבות לה.

היום פירגנתי לעצמי להיות במקום הראשון !

מאת : שירלי יהלום כהן

25 בפברואר 201113 תגובות

מתוך איפה אני בתוך האמהוּת?, לכל אמא

תמיד רציתי ללכת לזה, אבל כל פעם היה תירוץ אחר- אני בעבודה- מה אני לא אקח יום חופש, הילד חוזר מוקדם מבית הספר ואני לא אספיק לקחת אותו, אין מטפלת, אני לא אבקש מהסבתא שתבוא במיוחד בשביל זה, לקחת תינוק לקולנוע זה לא אידיאלי כי יש רעש חזק, הוא בטוח יבכה, אני גם כך אצטרך להוציא אותו מהאולם, וחוץ מזה יש המון מחלות במקום סגור ועוד מיליון תירוצים !