הזכות להיות אמא | כל המידע על זכויות נשים בישראל

מאת : כל זכות. אמיתי קורן

10 באפריל 2013 | 0 תגובות

אנחנו קמות בלילה להניק, קמות בבוקר לשלוח לגנים, לבית ספר, לצבא, לומדות, עובדות מסביב לשעון, להיות אמא זו זכות, אך לעיתים, בכל ההמולה, אנחנו לא יודעות מה הזכויות שלנו.

מתוך קוראות לשינוי

 

מרבית הנשים אינן מודעות ל-50% מהזכויות המגיעות להן, ומצבם של הגברים לא יותר טוב. הנתונים של מודעות האוכלוסיה לזכויות המגיעות לה מבוססים על מחקרים שנעשו במדינות ה-OECD ומשקפים פערי מידע גדולים. לפערים האלה יש כמובן גם משמעות כספית כי מי שיודעת פחות, גם מממשת פחות זכויות.

אי ידיעת הזכויות משפיעה רבות על חיינו ומונעת מאיתנו הקלות המגיעות לנו.

האם כל הנשים העובדות מודעות, למשל, לזכות לזקוף עד 8 ימי היעדרות מהעבודה בשנה, על חשבון ימי המחלה, בגין מחלה של ילדיהן (מתחת לגיל 16)?

האם כל הנשים שמקבלות דמי מזונות מודעות לזכות לקבל קצבת מזונות מהביטוח הלאומי לאשה או ילד שנפסקו להם מזונות והחייב אינו משלם אותם?

לא בטוח. וחבל.

גם בתחום ידיעת זכויות התעסוקה מצבנו לא משהו. בתחום התעסוקה יש נטייה לסמוך על מקום העבודה שלא יקפח אותנו, אבל הניסיון מלמד כי יש מקרים שבהם גם המעסיקים עצמם אינם מודעים לכל הזכויות המגיעות לעובדיהם. כך למשל, אשה שמחפשת מידע על טיפולי פוריות אינה בהכרח מודעת לכך שבתקופת היעדרותה מהעבודה בגין טיפולי פוריות ובמשך 150 ימים לאחר מכן, אסור למעביד לפטר אותה או לפגוע בשכרה – זאת בנוסף לזכותה להיעדר מהעבודה לצורך הטיפולים על חשבון צבירת ימי מחלה. האחריות לדעת את זכויותינו היא שלנו.

שם המשחק הוא אינטגרטיביות ומידע מוכוון סיטואציה, כי זו הדרך שבה מתעורר אצלנו הצורך לחפש מידע על הזכויות שלנו.

מיזם כל-זכות, המרכז בכתובת אחת (www.kolzchut.org.il) את מאגר הידע הגדול והמקיף ביותר בתחום הזכויות, מתמודד עם הבעיה הזו, של היעדר "רוחביות" במידע על זכויות, באמצעות יצירת פורטלים שמנגישים בכתובת אחת את כל מה שאנחנו צריכות לדעת על הזכויות שלנו ועל הדרך לממשן. האתר עושה סדר באינפורמציה, בבירוקרטיה ובטפסים ונכתב על ידי אנשי המקצוע המובילים בכל תחום ותחום.

אחד הפורטלים באתר הוא פורטל זכויות נשים, המיועד במיוחד בשבילנו. הפורטל מחבר בין כל הקצוות של זכויות נשים בתחומים שונים ומספק תשובות לכל סיטואציה ולכל מצב משפחתי. האתר הוקם  על ידי שני בוגרי תעשיית ההיי-טק, ארז פרלמוטר ואמתי קורן, והוא ללא מטרות רווח.

 אז זה הזמן לעצור רגע, לפנות כמה דקות, להיכנס ולהבין מה מגיע לנו. אתן תופתענה…

 באתר תוכלו למצוא מידע בנושא זכויות נשים-

לימודים ותעסוקה:

נשים במשפחה

ילדים:

נשים ובריאות

אלימות נגד נשים

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

הילדה עם וירוס בטן עקשן.. אין לי אוויר..

מאת : אמא אנונימית

17 ביוני 20140 תגובות

מתוך העיקר הבריאות, לכל אמא

ילדה בת שלוש חולה בוירוס בטן עקשן שמסרב לללכת. רוקנתי כבר גלון של אקונומיקה. והתחושה הזו ששוב אני לבדי והעסק שלי גם על כתפיי, אך בכל זה אני עדיין האישה הזו שמכבסת, מנקה, מסדרת, תולה, מנגבת, מבשלת, מחבקת, מנשקת, מחייכת, מרגישה ריקנות. והאיש שלצידי עובד קשה קשה ואני לא רואה אותו ובלילה לצידי ישן עליי נהנה מחום גופי…. אין לי אוויר.

איך להקשיב לעצמך

מאת : עטרת ליפשיץ

16 במאי 20123 תגובות

מתוך איפה אני בתוך האמהוּת?, אמהות וקריירה, לכל אמא, מקצועניות מדברות

זאת היתה הפגישה הראשונה שלי עם חגית, פגישת הכרות בה אני מתחילה להבין את הסיבה שבעתיה הגיעה אליי. חגית פתחה ואמרה:

"איבדתי את עצמי, אני לא אוהבת את החיים שלי,

אני לא יודעת מה אני רוצה, כל החיים הפכו חובות ומטלות,

אין לי זמן לעצמי ואין לי זמן לנשום, מה עושים?"

איך לגשת למישהי שנראה לי שהיא בדיכאון אחרי לידה?

מאת : יפעת פרס

29 בינואר 2015תגובה אחת

מתוך אחרי לידה, דיכאון אחרי לידה, מבט מקצועי, קושי אחרי לידה

איך אפשר לעזור ולגשת למישהי שנראה לי שהיא בדיכאון אחרי לידה? יפעת פרס שואלת.