לידה,  לידת בית

מתי נולד- סיפור הלידה של מתי (לידת בית)

כבר זמן מה וליתר דיוק חצי שנה ו-10 ימים שמתי, מתתיהו, הוא חלק מהמשפחה שלנו וזה שהפך את השלישייה שלנו לרביעייה וקבע את היחס בין גברים לנשים אצלנו בבית על שלושה לאחת.

רק עכשיו אני מחליטה לעצור את הכל ולכתוב. אני כותבת עליו אבל אני בעיקר כותבת אליו. דרככן.

ההיריון איתו היה חצי מתוכנן, כלומר מתוכנן בדיבורים ופחות במעשים וככזה התקבל ברגשות מעורבים, לפחות בשבועות הראשונים, שאולי רק עכשיו אני מסכימה לכתוב את זה שחור על גבי לבן וזה כבר משחרר בי איזה משהו. בעיקר כלפיו. תשעת החודשים איתו בתוכי היו עמוסים לעייפה בעיקר בשגרה תובענית, עם עוד תינוק בן שנה בבית, עבודה ושאר המטלות, חשש לבקע מפשעתי עקב הלחץ על רצפת האגן ומשהו שונה ופחות עמיד בתחושת הגוף… עומס שהגיע לשיא במעבר דירה פתאומי כשאני בשבוע ה-40 שלי.

מכיוון שתוכננה לידת בית, עצם העובדה שפתאום לא היה לי בית, איזשהו נמל מבטחים מוכר, העמיד אותנו כצוות לידה עתידי (אני מתכוונת למתי ואליי) באי וודאות אחת גדולה ובניהול מו"מ מתמשך על הלוקיישן.. "חכה קצת, מחר מעבירים את המיטה" או "קדימה, זה היום האחרון שלנו כאן ואחר כך תצטרך לחכות יומיים עד שנסדר מעט את הבית"…

בכל מקרה, הילד יצא גבר עוד לפני שהוא יצא וחיכה בסבלנות שבוע (ואולי פשוט היו לו דרישות למינימום תנאים ההכרחי) עד שהבית עמד על מקומו ויום אחרי שסיימתי לסדר את המטבח (הוא ידע שזה המקום הכי חשוב לי ומדף התבלינים זה מה שעושה לי ביטחון בחיים) הוא נולד.

היה זה בוקר יום ראשון, אחרי שבת משפחתית עם לחצים לגשת למיון (הגעתי ועברתי את 41) וידיעה ברורה בגוף ובלב שהוא ילך על ה-9/9, אחרי שנתן לי הזדמנות לחגוג את יום הולדתי האחרון כאמא לאחד שלושה ימים לפני כן.

ואני, כבר חודש בתוך חופשת הלידה, מורידה את הבכור בגן בשבע וחצי בבוקר ומרגישה את הצירים הקטנים באים. היתה לי רשימת סידורים קצרה, היה יום מקסים ומכיוון שכבר חוויתי צירונים ולא פעם, שמתי לב ורשמתי בתוך עצמי תזכורת להמשיך לתזמן, אבל החלטתי להמשיך בשגרה ולהשאיר פתח להפתעות.

הלכתי לסופר וציידתי את המקרר במעט הדרוש, הפקדתי כסף בבנק וניגשתי למשתלה לקנות פרחים לגינה החדשה שלנו. בשעתיים האלה הצירים הלכו והצטופפו, הנה אני נעצרת לנשום בקופה של הסופר וממשיכה לאוטו עם הסל, נעצרת לנשום תוך כדי הקלדת הקוד הסודי בסניף וממשיכה הלאה, נעצרת באמצע המשפט על שביל המשתלה ומניחה את ארגז הפרחים מאחור.

בדרך מתקשרת לבן זוגי שכנראה שהתחלנו… כדאי שיבוא. לזכותו יאמר שהוא שוב אורז את עצמו באותה התרגשות (בפעם השלישית אחרי שתי אזעקות שווא קודמות) ושואל אם כבר הודעתי למיילדת.

אני מרגיעה אותו ואומרת שנראה לי מוקדם, בעיקר לאור ה'זאב זאב' הקודמים, למרות שבתוכי אני יודעת שהפעם זה מתקדם. אני מתלבטת. להקפיץ אותה מהחופשה שלה בכנרת או לחכות? טוב שאחד מאיתנו פחות חובב אי וודאות והוא מודיע לה כבר עכשיו. היא מחזירה טלפון ומתחילה לתחקר, מזכירה שלידה שניה היא לא לידה ראשונה ושלא אנסה לחשב את הזמנים לפי מה שאני מכירה אלא לפי מה שאני מרגישה עכשיו. הבדל מהותי ומשמעותי כל כך!

אני מבינה שזה ממש קרוב, כל 10 דקות ומצטמצם ועוד יש לנו לארגן את חדר הלידה בבית. מחליטים שהיא יוצאת לדרך ואנחנו מתחילים בעיצוב הפנים..

תולים וילונות ואני עוצרת לנשום ולנוע על הארון, זורקת הוראות לנפח את הבריכה ושוב עוצרת, מחליפים מצעים ואני כבר ממהרת לעלות על המיטה כי זה ממש מתחזק, שומעת אותו זורק בחיוך מרוגש "ממש נולדת לזה!" ספירת מלאי אחרונה של הציוד עם ידיעה שזה לא ממש משנה… ומשהו טבעי ורגוע קורה שם, הכי שגרתי כמו ניקיון של יום שישי, אבל עם תשומת לב שאצלי כבר מתרחקת משם ומתחילה להשתבלל לתוך מה שקורה בגוף… בודקת באיזשהו שלב איפה המיילדת כי זה ממש קרוב, אני יכולה להרגיש את המקום שכבר קשה לקחת בו מרווחי נשימה..

אני נמרחת על כדור הפיזיו, שמעולם לא היה בשימוש, למרות שעמד בבית מאז ההיריון הראשון והוא הדבר הכי טוב שמצליח לעזור לי בין גלי הצירים. ברגע מסוים אני קולטת שזהו זה, אני בתוך זה ואין שום אפשרות אחרת בפניי, מצטערת לשנייה שאין אפידורל בסביבה אחרי ציר כואב במיוחד ורואה את האפשרות הזאת מפליגה בערפל ונפרדת ממנה, משחררת אותה ומבינה את הבחירה שעשיתי וניצבת מולה במלוא היכולת שלי והנה יורדים המים ואני ממלמלת לדניאל שהם ירדו. חוזרת על זה כמה פעמים.

אחרי 12 נדמה לי מגיעה המיילדת ואני כולי כבר בתוך התנועה, נוהמת ורואה אותה רק בזווית העין, שומעת אותה אומרת שזה ממש קרוב, נדמה לי או שזה משעשע אותה קצת? הרי הזהירה אותה בטלפון זה לוקח פחות זמן הפעם… אני נרגעת ומשחררת עוד ועוד את הנוכחות שלי מחוץ לגוף עם בואה. מסירה, מעבירה אחריות חיצונית ומתמסרת ללידה.

אני מצליחה להבין שאוטוטו זה קורה, כי היא מתרוצצת ומריצה גם את דניאל מהבית לרכב ובחזרה כדי להביא את כל הציוד. הוא מתבלבל ומביא את ציוד המחנאות שלה במקום והיא רצה להביא את מה שצריך בעצמה… יש בהילות מסוימת אבל שקטה, ואני ממשיכה ומחכה, ממשיכה ומחכה ובין לבין מצליחה להרגיש את תענוג משככי הכאבים הטבעיים שבאים כמו גל אחרי כל ציר ושמחה בהם כל כך. באפשרות שלהם. משהו במוח שלי רושם חוויה אחרת, מארגן מחדש את הנתונים, מתקן היסטוריה מלידת ביה"ח ההיא. זה תהליך מסקרן.

הבריכה מוכנה והיא שואלת אם אני מוכנה לעבור אליה. אני פתאום לא מצליחה להבין איך אוכל לזוז מהטריטוריה שקבעתי לעצמי על המיטה עם הכדור מתחתיי ואיך גורמים לרגליים ללכת עם צירים כל כך אינטנסיביים. היא מוכרת לי את ההצעה טוב, מדברת על הקלה משמעותית, ולא ברור איך, אבל אני עושה את הצעדים האלה לפינת החדר ונוחתת בבריכה, בתוך המים. המעבר הזה הוא מאמץ לא הגיוני אבל כן, יש שם גם הקלה, בעיקר כי יש בו ידיעה ברורה שזה כאן. זהו.

אני כבר בצירי לחץ, ואני לא מאמינה שזה כל כך קרוב. כלומר הראש לא מאמין אבל הגוף לגמרי שם, בעבודה הקשה, בנשיפות, בקללות שאני משחררת ובידיים שתופסות את רגליי המיילדת ואת ידיו של דניאל. אני לא מסכימה שאף אחד יזוז מילימטר מהחדר וכשהמיילדת לרגע יוצאת אני בחרדת נטישה הכי ערומה, תרתי משמע, שיש. לשמחתי היא חוזרת תוך שניה. בשנייה הזאת למדתי לסמוך על עצמי שוב. למדתי להיות נזקקת שוב ולדרוש משם. ואת זה אני מבינה רק עכשיו.

עוצמת הכאב והתדירות מתחילים לטשטש אותי ואני בלופ, היא מחזירה אותי לנוכחות ומציעה למקד את האנרגיה בלעשות פחות קולות ולעשות יותר שששש…לא להתפזר כל כך כדי לברוח ממה שקורה. זה עובד, ממש על חוט השערה בין שליטה לחוסר שליטה.

ואז הוא מתחיל לצאת, אל הידיים שלה, הראש ואז כולו, צולל אל המים ואלינו, קטן וכחול, שקט וחם. בדיעבד חווית היציאה שלו תירשם אצלי בגוף ככמעט אורגזמית, כפי שתואר בסרט ההוא… אמירה שהיתה נראית לי כל כך לא מציאותית, סופרלטיב מנופח אחד גדול. והנה, נגעתי בזה. הגוף עכשיו זוכר, עדיין זוכר גם אחרי חצי שנה גם את העונג.

לוקח לו זמן להתחיל לנשום ולראות אותנו, ככה זה עם "ילדי מים", הם לוקחים את הזמן, היא הזהירה כבר מראש וידענו למה לצפות. סמכנו עליו ועליה. והוא הסתכל עלינו עם המבט הזה, שהוא ספק עתיק ספק ראשוני, ספק מופתע וספק יודע ואני החזקתי אותו בין ידיי ושנינו ישבנו ככה במים הרבה מאוד זמן…

יצאתי כשהמים כבר התקררו ודאגתי לו.. התעטפנו על המיטה ורק אז חתכנו את החבל, לינוק הוא לא רצה וידעתי שהוא צריך זמן, כמוני. נשארתי עם השיליה עוד ועוד עד שהסכמתי לשחרר גם אותה ולקבל את האימהות השנייה שלי.

 mati 2

 וככה, ב13:45, שש שעות אחרי הזה התחיל, הפכתי שוב לאמא. ושעתיים אחרי זה כבר ישבנו ארבעתנו על המיטה, אחרי שהבכור חזר מהגן ופגש את אח שלו, ושם איחדנו משפחה. והיה בזה משהו כל כך טבעי שזה היה הזוי ויחד עם זה מתבקש. ובעיקר הגשמת חלום גדול גדול עם תינוק קטן קטן.

ואז נעמדנו גם לפני אתגרים חדשים ורגשות ותובנות וקושי ולמידה ואהבה ודרך לא נודעת אל תקופה של מעבר ועליה, כנראה, אמשיך בפעם אחרת, כי מגיע לה מקום כבוד משל עצמה..

מזל טוב, מתי שלי.

** קרדיט לשרה'לה שפס המדהימה, האמא אדמה, שקוראת לעצמה פקידת קבלה, אבל היא לגמרי האדריכלית :). היא שותפה יקרה להגשמת החלום שלי ושלנו ועל כך ובכלל על היותה נתונה לה תודתנו, הערכתנו ואהבתנו, בתקווה שניצור עוד יצירות מופת כאלה יחד"
לקריאת סיפורי לידה נוספים

 

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

One Comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?