טיפולי פוריות,  רוצות היריון

עיר מחולקת לפי דת, מאוחדת ב IVF

 

אפריל, 2009.

אני ברת מזל להיות אזרחית ישראלית שבו על פי החוק ממשלתי מסבסדת במידה רבה טיפולי פוריות. אני לא יכולה לדמיין לעצמי לעבור טיפולים כאלה, ובאותו זמן גם לעבור פשיטת רגל. מדוע הממשלה שלי כל כך נדיבה? כי היא חייבת לעודד ילודה יהודית. זהו העתיד של המדינה שלי. אני אחראית על עתידו של העם היהודי.  אז זה טוב בשבילי. אני יכולה לשחק את משחק ה IVF לנצח מאחר שזה כמעט בחינם.

היום הלכתי לבדיקת הדם ואולטרסאונד לפני שאיבת הביציות בבית החולים בירושלים ונדהמתי למצוא את כל המרפאה כמעט מפוצצת ב IVF גיימרים. מה כבר מחלקים כאן בחינם? עשרות רבים של נשים בכל הצורות והגדלים שאלו את האחיות אותן שאלות (שענו בנימוס), המתינו בסבלנות ללקיחת דמים, כתבו את שמן על גיליון המתנה לאולטרסאונד, וישבו בשקט, כל אחת עם מחשבות ה IVF שלה. כל אישה והסיפור שלה.

זו באמת חוויה סוריאליסטית ב 7 וחצי בבוקר. את חושבת שאת לבד, אבל אז את מוצאת עשרות נשים אחרות בדיוק כמוך, שיושבות לידך ומשחקות את אותו משחק. אך חלקם לא בדיוק כמוני. חלקם נשים מוסלמיות ממזרח ירושלים. למעשה הרוב הגדול הוא. כולן  עוברות את אותו הדבר. נראה לי שזה  יותר טרגי להיות "עקרה" בחברה הערבית. אני שמתי לב להבדלים בתרבויות. נשים ישראליות משדרות יותר עצמאות, ביטחון עצמי, ולא פוחדות להשמיע את דעתם, תלונות או חששות. נשים מוסלמיות נראות לי יותר ביישניות. לעתים קרובות הם מלוות על ידי בעליהן שמדברים ונלחמים עבורן. אולי זה בגלל שאין להן שליטה כל כך טובה בעברית.  נראה לי מאוד לא נח לעבור טיפולים במערכת שבה את לא מבינה את השפה.

ובכל זאת, כאשר עייננו נפגשות, אני מרגישה מאוחדת. אולי אנחנו לא מאמינות באותם דברים. אולי אנחנו לא מסכימות על מה שהממשלה שלי עושה. תושבי מזרח ירושלים אינם זכאים לזכויות רבות שיש לישראלים. אבל עדיין, כשזה מגיע לטיפול רפואי, ממשלת ישראל משלמת להפריה חוץ גופית של נשים מוסלמיות בדיוק כמו שהיא משלמת עבורי.  אני מרגיש הקלה-  לדעת שהממשלה שלי לא הפלתה כאן, לפחות. היא מכירה בכך שכל אישה רוצה להיות אמא ושמגיע לה סיכוי הוגן.

ביום שאיבת הביציות המיטה שלי היא ליד מיטתה של אישה מוסלמית עם כיסוי ראש. היא מביטה בי בעיניים כבדות, אבל לא אומרת דבר. בעלה מאחל לי בהצלחה במבטא ערבי כבד בעת שמגלגלים אותי לחדר הניתוח. ואיפה הגבר שלי? בעבודה.

לפוסטים נוספים בנושא טיפולי פוריות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ