'דיכאון' זה לא רגש
אחרי לידה,  דיכאון אחרי לידה,  תחושות מגוונות אחרי לידה

דיכאון זה לא רגש

דיכאון זה לא רגש.

השבוע שמתי לב שיש משהו באמירה "אני בדיכאון" או "עברו עליי ימים דכאוניים", שכמו סותמת את התחושה שמסתתרת מאחורי ה'דיכאון' שנשים מרגישות.

דיכאון הוא שם של איבחון פסיכיאטרי שנועד לעזור לאנשי מקצוע לטפל במצב רגשי והתנהגותי מסוים, אבל הוא לא תחושה. כשאנחנו משתמשות במילה 'דיכאון' לתיאור של 'מה שלומנו כרגע' או מה אנחנו מרגישות, אנחנו בעצם לא מאפשרות ביטוי, הכרה או תשומת לב, לתחושה שמאחורי הכותרת 'דיכאון' ובכך כמו חוסמות את האפשרות ליצור תנועה אשר מתרחשת מעצם ההכרה בתחושות שאנחנו מרגישות ומבטאות אותן.  

אז, בפעם הבאה שאתן שמות לב שאתן משתמשות במילה 'דיכאון', אתן יכולות להמשיך ולשאול את עצמכן- מה אני מרגישה עכשיו? מה התחושות והמחשבות שמעסיקות אותי? מה מטריד אותי? ממה אני מאוכזבת?

אולי תעלה אכזבה מעצמך כאמא, כעס, רצון להתנתק, צורך בהתכנסות, עצבות, עייפות, ייאוש, לאות, תשישות, חוסר אונים או משהו אחר. אולי יהיה קשה להגיד מה המילה ויהיה גמגום או משהו לא ברור, אולי אפשר יהיה לתאר את זה על ידי ציור או דימוי, או להגיד: "אני מרגישה כמו.." או "זה מזכיר לי את..". זאת הדרך להגיע אל התחושה שנמצאת מאחורי הדיכאון, אל מה שנמצא ומקשה כרגע.

הזיהוי ומתן השם לתחושה היא חשובה בדרך לריפוי, ולפעמים הוא לוקח זמן, מיומנות וליווי מקצועי. אם אתן מתקשות לעשות את זה לבד, אפשר לפנות לאשת מקצוע שתוכל לעזור לכן. אני נמצאת בכרכור ומלווה נשים גם בשיחות וידאו, וגם יכולה להמליץ על נשות מקצוע נוספות שישמחו לעזור.

 

אם נושא הדיכאון מעניין אתכן, הנה כמה דברים נוספים שכתבתי ויכולים לתת ידע ובהירות לגבי דיכאון אחרי לידה:

האם התיוג של קושי וסבל אחרי לידה כדיכאון טוב עבורנו?
"אני אמא לתינוק, האם מה שאני מרגישה הוא נורמלי?" – הרצאה דיגיטלית
מה זה בכלל דיכאון? האם יש הבדל בין דיכאון רגיל לדיכאון אחרי לידה?

 

הטקסט פורסם לראשונה באתר, ושם ישנן גם התגובות.

אשמח לשמוע אתכן בתגובות,

לימור

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, בכרכור ובשיחות וידאו. יוצרת האתר.
על ליווי רגשי אחרי לידה
על עיבוד חוויית אחרי הלידה
קצת עליי
"אני אמא לתינוק, האם מה שאני מרגישה הוא נורמלי?" הרצאה דיגיטלית

אפשר ליצור איתי קשר דרך הודעה למייל או לווטסאפ : medabrot.imahut@gmail.com 052-2835020

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?