'דיכאון' זה לא רגש
אחרי לידה,  דיכאון אחרי לידה,  תחושות מגוונות אחרי לידה

דיכאון זה לא רגש

דיכאון זה לא רגש.

השבוע שמתי לב שיש משהו באמירה "אני בדיכאון" או "עברו עליי ימים דכאוניים", שכמו סותמת את התחושה שמסתתרת מאחורי ה'דיכאון' שנשים מרגישות.

דיכאון הוא שם של איבחון פסיכיאטרי שנועד לעזור לאנשי מקצוע לטפל במצב רגשי והתנהגותי מסוים, אבל הוא לא תחושה. כשאנחנו משתמשות במילה 'דיכאון' לתיאור של 'מה שלומנו כרגע' או מה אנחנו מרגישות, אנחנו בעצם לא מאפשרות ביטוי, הכרה או תשומת לב, לתחושה שמאחורי הכותרת 'דיכאון' ובכך כמו חוסמות את האפשרות ליצור תנועה אשר מתרחשת מעצם ההכרה בתחושות שאנחנו מרגישות ומבטאות אותן.  

אז, בפעם הבאה שאתן שמות לב שאתן משתמשות במילה 'דיכאון', אתן יכולות להמשיך ולשאול את עצמכן- מה אני מרגישה עכשיו? מה התחושות והמחשבות שמעסיקות אותי? מה מטריד אותי? ממה אני מאוכזבת?

אולי תעלה אכזבה מעצמך כאמא, כעס, רצון להתנתק, צורך בהתכנסות, עצבות, עייפות, ייאוש, לאות, תשישות, חוסר אונים או משהו אחר. אולי יהיה קשה להגיד מה המילה ויהיה גמגום או משהו לא ברור, אולי אפשר יהיה לתאר את זה על ידי ציור או דימוי, או להגיד: "אני מרגישה כמו.." או "זה מזכיר לי את..". זאת הדרך להגיע אל התחושה שנמצאת מאחורי הדיכאון, אל מה שנמצא ומקשה כרגע.

הזיהוי ומתן השם לתחושה היא חשובה בדרך לריפוי, ולפעמים הוא לוקח זמן, מיומנות וליווי מקצועי. אם אתן מתקשות לעשות את זה לבד, אפשר לפנות לאשת מקצוע שתוכל לעזור לכן. אני נמצאת בכרכור ומלווה נשים גם בשיחות וידאו, וגם יכולה להמליץ על נשות מקצוע נוספות שישמחו לעזור.

 

אם נושא הדיכאון מעניין אתכן, הנה כמה דברים נוספים שכתבתי ויכולים לתת ידע ובהירות לגבי דיכאון אחרי לידה:

האם התיוג של קושי וסבל אחרי לידה כדיכאון טוב עבורנו?
"אני אמא לתינוק, האם מה שאני מרגישה הוא נורמלי?" – הרצאה דיגיטלית
מה זה בכלל דיכאון? האם יש הבדל בין דיכאון רגיל לדיכאון אחרי לידה?

 

הטקסט פורסם לראשונה באתר, ושם ישנן גם התגובות.

אשמח לשמוע אתכן בתגובות,

לימור

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, בכרכור ובשיחות וידאו. יוצרת האתר.
על ליווי רגשי אחרי לידה
על עיבוד חוויית אחרי הלידה
קצת עליי
"אני אמא לתינוק, האם מה שאני מרגישה הוא נורמלי?" הרצאה דיגיטלית

אפשר ליצור איתי קשר דרך הודעה למייל או לווטסאפ : medabrot.imahut@gmail.com 052-2835020

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020 ואשמח לתאם שיחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× לפרטים על ליווי רגשי בהורות