התינוקת של כולם

מאת : קרן גולוב

14 ביולי 2013 | 2 תגובות

 נכדה ראשונה משני הצדדים, נסיכה. חשבתי שהיא הנסיכה שלי, אבל היא הנסיכה של כולם

מתוך אחרי לידה, תחושות מגוונות אחרי לידה

לא יכולתי לדעת ולא יכולתי להכין את עצמי לרגע שאחרי הלידה. רק עכשיו אני רואה עד כמה נשים מחפשות את התמיכה ואת הקהילתיות שאמורה להיות שגורה בתוכנו כבני אדם חברתיים. המודרניות של לבד לא טבעית לנו, לנשים שאחרי לידה, ואף יכולה להיות הרסנית.

ילדתי את בתי הבכורה בלידת בית. בחרתי את המקום. בחרתי את האינטימיות. רק אני, האיש ושתי מיילדות. היה בדיוק מה שבחרתי, מה שהרגשתי נכון בכל תקופת ההיריון. אני מרגישה גאה בעצמי שהצלחתי.

אבל אז, רגע אחרי הלידה התגנבו להם פחדים. פחדים שחשבתי שהם מאחוריי אבל הגיחו בעוצמה כה חזקה שלא חוויתי שנים. חוויות ילדות וזיכרונות גם כן עלו ועשו את שלהם. בלידה נחשפתי בפני הנוכחים בחדר בצורה שלא הייתי חשופה אף פעם לאף אחד. מן הסתם, החשיפה בפני בן הזוג לא היוותה בעיה וכמובן שזה קירב בינינו עוד יותר. אך החשיפה בפני המיילדות גרמה לי להיקשר אליהן בצורה חזקה מאוד.

אחרי הלידה התחלתי לפחד מרגע הפרידה מהן וידעתי שזה יקרה ושיהיה לי קשה. הרגשתי כמו ילדה קטנה שצריכה להיפרד מאמא. לא רציתי. רציתי שהקשר ימשיך להיות אינטנסיבי וקרוב כמו לפני הלידה ובזמן הלידה. רציתי שיחבקו אותי וילטפו את שערי כפי שעשו בלידה עוד פעמים רבות. הרגשתי לא בשלה להתנתק. כל אלה גרמו לי לחוש מאוד תלותית, חלשה ונזקקת, שכמובן ערערו אותי עוד יותר. הרגשתי שאני היחידה בעולם שנקשרת כל כך למיילדת שלה והתחלתי להרגיש שמשהו לא בסדר איתי. רציתי להרגיש נורמלית, אני עדיין מחפשת את זה.

באותו זמן אני צריכה לתפקד כאמא לתינוקת שזה עתה נולדה. נכדה ראשונה משני הצדדים, נסיכה. חשבתי שהיא הנסיכה שלי, אבל היא הנסיכה של כולם. בהתחלה לא היה אכפת לי והיה לי קל לתת אותה לבני המשפחה כדי להגניב עוד שעת שינה. אבל ככל שעברו השבועות, נהיה לי יותר ויותר קשה לחלוק אותה עם בני המשפחה.
כשהיא נרדמת על אנשים אחרים, הלב צובט. כאשר היא מתחילה להתרגל לשתות מבקבוק, הלב צובט. אני רוצה אותה לעצמי, כאשר במקביל אני רוצה לחזור לחיי ולהמשיך עם עיסוקיי. איך כל זה אפשרי? הכל נראה כמלכוד והשיעור החשוב של ללמוד לשחרר ולהבין שלא הכל בשליטתי מתחיל.

דחיתי את השיעור הזה כל חיי וכעת אין מנוס. אבל אני אלמד את השיעור הזה למעני, למען בתי ולמען שלום משפחתי. כרגע אלה הדברים החשובים, לא הצורך שלי לשלוט, להיות תחת שליטה, להיות הצודקת. אני יודעת את זה בשכל, עכשיו צריך להעביר את זה גם לרגש שלעיתים כה קרובות לוקח שליטה ומנהל אותי. ברור לי שאפול, ברור לי שאטעה, אבל אני מודעת ליכולתי לתקן, להתנצל ולהודות בכך. אני מאמינה שזו גדולתה של אמא. זו תהיה גדולתי.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

לבד אחרי לידה / שירה דרוקר

זה לא פינוק, זאת הישרדות/ סמדר

2 תגובות ל- “התינוקת של כולם”

 1. נועה בן אלי הגיב:

  נגעת בכמה דברים באופן מאוד מדויק שעורר אצלי הזדהות רבה, והנימה האופטימית בה סיימת מרגשת – וגם נכונה!
  גם לי היה קשה לחלוק את בתי הבכורה, נכדה ראשונה משני הצדדים, עם כל המשפחה ולהתמודד עם ההעלבויות, התחרותיות ותחושות הקיפוח שלהם. ותוך כדי כל זה אני מצטמררת כשמחזיקים אותה אחרת ממני או מנדנדים לי שהיא צריכה כובע או להרדם לבד או להרדם על הידיים או מה…
  אבל, נזכרתי ואני מזכירה לעצמי שזה כל כך מגניב שיש לה כל כך הרבה מבוגרים קרובים שהיא יכולה לסמוך עליהם, שיש לה קשרים יציבים איתם, שכשאני אעלה לה על העצבים היא תוכל לפנות אליהם ולא להתרחק ממני, או גם כשאני לא אבין אותה יהיו אחרים אוהבים שיוכלו לתת לה מענה. זה גיבוי בשבילי, וזה המון בשבילה.
  הטריק הוא פשוט להתחפף כשהם שם 🙂 לא לראות איך הם מתמודדים עם הבכי שלה או איך הם מלבישים אותה או מה הם נותנים לה לאכול (אמא שלי נותנת לה לטעום הכל: קפה, יין, שקיות סוכר בבית קפה… על הפנים, אבל גם אני עושה את זה 😉 )
  כן, מאז שנגמר ההריון היא כבר לא רק שלי או שלנו והיא רק הולכת ונהית עצמאית, הולכת ומתנתקת מחבל הטבור.
  זה קשה, אבל זה גם מה שנכון. ולהכיר אותה כבן אדם נפרד ולא תלוי זה מגניב אש 🙂
  בהצלחה! העיקר לאהוב!

 2. קרן הגיב:

  יקירה- ריגשת אותי…. את כותבת מאוד יפה ואמיתי…….. את חווה אימהות לילדה בכורה, זה מקסים, מרתק, מפחיד, ממלא ומעצים גם יחד. זיכרי שכל תחושותייך הן טבעיות וכולנו [האימהות] שותפות באופן זה או אחר לתחושות אלו [מי פחות, ומי יותר]. תמיד חישבי כמה ברת מזל בתך שיש לה עוד בני משפחה שדואגים לה, נוגעים בה, מאכילים אותה וכו.. בני האדם הם יצורים כה חברותיים וזקוקים מאוד לאנשים סביבם. בתך תחווה את החיים טוב יותר ותתן אמון רב יותר באנשים ובעולם ככל שתחשף ותבוא במגע עם משפחה, חברים ואנשים מסביבה. למרות הקושי- זוהי דרך החיים הטבעית והבריאה ביותר. נשיקות ממני- קרן [כספין] (-:

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

כבוד לתחושות מוקדמות – חלק א'

מאת : ורד ל

20 ביולי 20112 תגובות

מתוך הריון

ההריון הזה התחיל אחרת.

אז נכון, כל הריון הוא אחר, ואני שונה בכל פעם, והסביבה היא אחרת ובלה, בלה, בלה.

ובכל זאת, משהו בתחושה שלי היה שונה.

לקח לי כמה ימים עד שהעזתי לחשוב שאולי יש פה משהו, כי כל סימן תמיד יכול להתפרש כהריון, אז קצת קשה לעקוב אחרי דברים אם הם לא "נשארים" או "מתפתחים".

ואז הופיעו קצת הפרשות ומעין תחושה עמומה בבטן, קצת כואב כזה, אבל לא ממש. לא בדיוק. לא ברור מספיק.

האם אפשר למנוע דיכאון אחרי לידה?

מאת : לימור לוי אוסמי

15 ביולי 20180 תגובות

מתוך אחרי לידה, דיכאון אחרי לידה, מבט מקצועי, פחדים וחרדות אחרי לידה, קושי אחרי לידה, רגשות אשם אחרי לידה

כשאנחנו שומעות חברה שמבטאת קושי גדול, עצבות, כשהיא לא מרגישה אהבה כלפי התינוק, או מרגישה חרטה, כעס, חוסר אונים, תשישות או חוסר הנאה – כמעט מיד נדלקת לנו נורה אדומה. יכול להיות שהיא בדיכאון אחרי לידה? איך אפשר לעזור לה? ואכן, הנורה הזאת נפלאה ומגייסת אותנו לעטוף ולהתגייס למען נשים אחרי לידה, אבל אולי לפעמים אנחנו נזכרות ונזכרים מאוחר מדי?

טרום ניתוח קיסרי…

מאת : ilym

14 בפברואר 20110 תגובות

מתוך ניתוח קיסרי, סיפורי לידה

הרופאה בודקת שוב ושוב ושוב…ואז שואלת אותי אם אני אגלה שאתה שוקל 3.900 אם אהיה מוכנה ללדת אותך רגיל במקום ניתוח קיסרי…אני עונה שבלי היסוס ואבא שלך וסבתא עדה קופאים במקום (אחר כך סבתא סיפרה שהיא מאוד חששה מזה, אבל לא יכלה להגיד לי כלום כשראתה שהפנים שלי התמלאו תקווה..)