אחרי לידה,  לחזור לעבודה אחרי הלידה,  רגשות אשם

לחזור לעבודה

 

10 חודשים זכיתי להיות איתך בבית, הבובונת שלי. קשורה אלייך בעבותות נפשי.

אני, שלא האמנתי שאאריך את חופשת הלידה ביום, שהייתי בטוחה שאתחרפן בבית, נשארתי איתך והתמכרתי לריח המתוק, לשגרת היום הגמישה שבנינו יחד, מתעוררות בעצלתיים, הולכות להסתובב בקניון עד תחושת מיאוס ונפגשות עם חברות.

שגרה חסרת מסגרת, שמתמלאת בהתפעלות מדברים שנראים סתמיים כמו הרגע שבו הסכמת לאכול בננה, או שזחלת לראשונה ואפילו שעשית קקי אחרי יומים "לחוצים".

כשהתחלתי לחפש עבודה, שלחתי לחם על פני מים, לא ידעתי מה ילד יום.

בניסיון לחזור למעגל התעסוקה, גיליתי כמה קשה לתמרן בינך לבין הקריירה שקוראת לי, בין הרצון להגשים את עצמי, להרוויח, להיות עצמאית ולא "עוד אישה שבעלה מפרנס אותה" לבין החום המתוק והצמרירי שהוא את. מצאתי את עצמי נסחבת בין ראיונות מתישים, מנסה להתגמש מצד אחד ומצד שני לא לוותר על השהות איתך.

והנה הגיעה עבודה עם שכר שמן וקידום מקצועי. לאחר התלבטויות, קיבלתי אותה ומן הרגע הראשון מפעפעים בי רגשות האשם.

כדי להשקיט אותם אני מנסה להבין האם יש עוד אמהות שרואות את הילדים שלהם רק 3 ערבים בשבוע ואם זה שפוי. האם אני לא אגרום  לך שריטות בלתי הפיכות?

חזרתי הביתה, יום ראשון, שש וחצי בערב, רחוצה ומסורקת, שלחת אליי את זרועותייך השמנמנות וחייכת חיוך רחב, שחושף שתי שיני חלב מתוקות. עינייך נצצו ושלי התמלאו דמעות של געגוע.

אני לא יודעת אם בחרתי נכון. אולי הייתי צריכה להמתין. אולי הייתי פזיזה ואולי עייפה מדי. מה עשיתי לעזאזל?!

אני אתן לזמן זמן ונראה לאן יתגלגלו הדברים. יהיה בסדר, כי זו דרכו של עולם: ילדים הולכים לגן, הורים עובדים ואמהות מרגישות אשמה.

יהיה בסדר, אני אומרת לעצמי- מחר יום חדש.

 

 

פוסטים נוספים של אמהות שחזרו לעבודה אחרי לידה:

נפטרתי מהילד ! / טלי בר אור

למה טורי הדעה מבקרים אותנו, האמהות העובדות? / שני אביטל יעקב

שלוש ארבע וחזרה לעבודה / נטע רוצם ימינצקיי

 

גם את מוזמנת לכתוב את עצמך, להשתתף בדיונים כאן ובפייסבוק ולהצטרף לעדכונים במייל דרך רשימת התפוצה.

 

 

צילום: Adam Borkowski

2 Comments

 • לימור לוי אוסמי

  לימור לוי אוסמי

  ואוו, אני מרגישה את רגשות האשם עד לפה :).
  אתחיל בזה שאני חושבת שלא, לא ייגרם לה נזק בלתי הפיך לדעתי.
  נורא קשה לקבל החלטות כאלה, החלטות שהן לצערי חלק משוק תעסוקה מעוות לחלוטין שאנחנו חיות בתוכו ומקווה שישתנה בדורות הבאים. ומכיוון שכך, מכיוון ששוק התעסוקה ממש לא מותאם להורות כרגע, מה שנותר לנו הוא לעשות את המיטב עבורנו ועבור משפחתנו.
  אני חושבת שעד שתנסי ותעבירי זמן בעבודה החדשה, לא תוכלי לדעת אם הסידור הזה מתאים לך. לוקח זמן להתרגל למציאות שונה, למצוא פתרונות יצירתיים ולתת לתחושות חדשות להגיע.
  אם יהיה לך טוב בעבודה והיא תמלא את נפשך, זה בטח יעשה לך ממש טוב.
  אשמח לשמוע עדכונים איך את מרגישה עם הזמן, לימור

 • Avatar

  לי-את דנקר

  3 לידות ושלוש מקומות עבודה החלפתי בזמנו.. כולם אחרי 10 חודשים שהייתי איתם בבית, שנה וחצי של הנקה חלקה פיצתה על הזמן האבוד שלנו. בסופו של דבר החלטתי שזה לא שווה את זה, שזה לא טבעי עבורי, או עבור האימהות שצמחה בי עם הלידה הראשונה. לא הרגשתי שאני מחלקת את הזמן באופן שמגיש לילדים שלי אמא פנויה רגשית, ופיזית. אז הפכתי להיות עצמאית. זה לא הפך את החיים הכלכליים שלי נוחים יותר אבל הכן ענה עלך הצורך שלי להגשים בקצב שלי. אני מאמינה שזה אינדוידואלי, אני מאמינה שאת צריכה למצוא את האיזון ואת השקט הכנה בדרך שבה בחרת אחרת זה לא יעבוד עבור אף צד. אם את שלמה את מקרינה שלמות והילדים מפגינים שלמות. אם את מצליחה למלא שעות איכות משמעותיות עם הילדה שלך, כך גם אבא שלה, ואו עוד אנשים קרובים וחשובים עבורה אז אני לא רואה שום בעיה. ותרי על מושגי שריטות וכו.. גם אמא שנצאת 24/7 עם הילדים שלה יכולה להוות מצע לשריטות בהיותה לא מלאת סיפוק או עשייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ