איך להתמודד עם הפחד אלימות זוגית
אלימות במשפחה,  אמהוּת

אלימות זוגית – כיצד להתמודד עם הפחד?

כאשר אישה נמצאת תחת אלימות המלווה אותה שנים, קרוב לוודאי שהיא חווה בתחומים רבים של חייה פחד והוא אשר מנהל את חייה ולא פעם משתק. כאשר את נמצאת תחת טרור ופחד לאורך זמן ממושך, החשש הוא כי תרימי ידיים ותכנעי לתחושות הללו שעם הזמן מייצרות אצלך את הייאוש וחוסר האונים. בתנאים כאלה את משאירה בידי האדם האלים שליטה מלאה בחייך.

הפחדים לא התחילו עכשיו, במערכת הזוגית, הם הולכים איתך מאז הילדות שלך והם נרכשו בתהליך הגידול שלך במשפחה ובחברה בה גדלת. בדרך כלל אינך מודעת לפחדים הללו וגם לא לעבודה כי הבחירות שלך נובעות מתוך אותם פחדים, אבל יש להם השפעה מכריעה על בחירת הזוגיות שלך והמקום אליה היא מתפתחת.

נפגעות אלימות בדרך כלל גדלות בתחושה של פחד

רצוי שתתבונני אחורה אל העבר שלך ותנסי לשחזר לעצמך את האווירה בה גדלת, חוויות אותן עברת והמסרים שקיבלת בבית. נפגעות אלימות בדרך כלל גדלו בתוך בתים בהם נלמדה אצלן תחושת הפחד וההבנה כי לא תוכלנה להסתדר בעולם לבד ללא גבר חזק, מבין ומפרנס. יחד עם זאת, נלמד בבתים אלו כי אהבה קשורה קשר בלתי ניתן לניתוק עם כוחניות וסבל. מכאן, את לומדת שעל מנת שיאהבו אותך את צריכה לספוג כאב, פציעות נפשיות, או פיזיות. כשאת באה לבחור זוגיות ממקום כזה, הסיכוי לבחור בן זוג שיהפוך שתלטן ואלים הוא גדול מאוד.

לא תמיד מוצאות נפגעות אלימות את הקשר הישיר בין הבית בו גדלו לחוויות שבו הן חוות בזוגיות שלהן. על מנת ליצור בהירות אני רוצה לפרוס בפנייך את התמונה שהחוויות מן העבר יכולות להיות על רצף שמצידו האחד יתכן כי חווית נטישה או חוסר מעורבות של ההורים בחייך, חוסר רגישות לדעות שלך או לרגשות שלך, או חוויות קשות יותר כמו ביטול הדעות שלך, ביקורת קשה עלייך, על הדרך שבה את נראית ומתנהגת, ועד הקצה השני של הרצף בו מתרחשת אלימות בבית נפשית, כלכלית או פיסית אותה אמך חוותה ואת גדלת באווירה הזו או שחווית אותה אף בעצמך על גופך ונפשך.

חוויות של אלימות בילדות נטעו את הפחד

כל אלה הובילו אותך לבחור את המערכת הזוגית שלך ולסלול את הדרך בה היא מתנהלת היום. חוויות אלה הן שנטעו בך את הפחד וחוסר הבטחון כי תוכלי להסתדר כאן בעולם בעצמך מתוך בטחון בעצמך ובדרך שלך.

תחושות שאת לא מספיק טובה, לא מספיק מבינה, או אולי לא ראויה, מלוות אותך יום יום, שעה שעה. והן מאפשרות את השליטה בך ובחייך. אז היית ילדה חסרת אונים וככל ילדה אחרת רצית לזכות באהבה של הורייך. הם לימדו אותך כיצד תוכלי לזכות בה, אם בכלל, והדרך הזו במשך השנים הלכה ופגעה בך.

הם לימדו אותך את מה שהם יכלו. להאשים אותם, יכול להיות שלב בדרך, אבל הוא בדרך כלל לא מועיל לנו בדרך הצמיחה שלנו. היום את גדולה ובוגרת ואת יכולה לבחור. כאשר אנו מדברות ולומדות על זה, את הופכת מודעת יותר ויותר לאופן שבו החוויות שחווית אז משפיעות היום על הדרך שבה את מתנהגת בבית. אם תבחרי שלא להכנע לחוויות העבר וללמוד דרך אחרת, את תוכלי לשנות את זה.

העבר היה ומאחורייך, היום את יכולה להגן על עצמך מפני אלימות

העבר היה והוא מאחורייך, את יכולה היום להגן על עצמך, ללמוד כיצד לעשות זאת. את לא חייבת להמשיך את מה שהיה אז בעבר, זה לא מגיע לך. כמו כל אחת אחרת מאיתנו, מגיע לך שיאהבו אותך על מי שאת, פשוט להיות מי שאת היום ללא ביקורת וללא שיפוט. מי שנמצא בעולמך ופוגע בך, לא צריך להיות שם יותר.

עד מתי תסכימי לשאת את הסבל הזה? עד איזה גיל? וכמה השפעה את מוכנה שזה ישפיע על הילדים שלך? האם את מוכנה שגם הם יחיו כך? יחוו את אותן חוויות כשיהיו גדולים? אל תתני למה שהיה אז להיות גם היום. כל יום את יכולה לבחור לשנות את ההווה שלך. אם רק לא תוותרי על עצמך ועל הילדים. זאת המתנה הכי גדולה שאי פעם תוכלי לתת לעצמך או לילדייך.

לכולנו יש פחדים,  אין אדם עלי אדמות שלא מתמודד עם פחדים, השאלה היא האם נהיה מוכנות להתבונן בפחדים האלה, לתת להם יד ולצעוד איתם לחיים טובים יותר. זה דורש הרבה אומץ. זה דורש לדעת מה אני רוצה ומה מגיע לי, זה דורש להקשיב הרבה פחות החוצה לכל היועצים ויודעי הדבר שלידך ויותר ויותר להקשיב פנימה לקול שנמצא בתוכך. כשברור לך מה נכון עבורך, את הרבה פחות מפחדת. בתהליך שלך השאלות הללו יעלו שוב ושוב, על מנת לברר לעצמך מה נכון לך ומה לא.

אדם שמתעלל הוא אדם חלש

ומילה אחת נוספת על פחד. האדם שמתעלל בך הוא אדם חלש ומלא פחדים לא פחות ממך ואף יותר. אדם שצריך לשלוט ולהתעלל באנשים אחרים הוא אדם חלש מאוד והתנהגותו בזויה. את כוחו הוא שואב כרגע ממך, מכך שאת משייכת לו את כל התכונות הנעלות הללו. אם לא היית נותנת לו את התחושה הזו הוא היה כלום. ברגע אחד היה הופך חסר ערך. זוהי הסיבה שהוא כל כך דבק בך.

אם את מתנהגת לא יפה לדעתו הוא מעניש אותך, במילים פוצעות, בשבירת רהיטים, חפצים, צעצועים בבית או אפילו מכות לך לילדים. חשבי לרגע לעומק, אדם שכל הזמן מבקר אותך אומר לך מילים לא יפות מגנה אותך ואת ההתנהגות שלך וכן הלאה, למה הוא לא מפרק את הזוגיות שלכם? מי רוצה להיות ליד אישה כל כך נוראית? אם את כל כך נוראית אז למה הוא שם? חשבת על זה פעם?

הוא שם כי הוא זקוק לשליטה בך, הוא זקוק לתחושת ההערכה שאת מקנה לו, הוא זקוק לפחדים שלך ממנו, כך הוא מרגיש תחושה של חשיבות וכוח. כמה אדם יכול להיות קטן, שהוא פוגע באנשים הכי קרובים אליו, אישה וילדים על מנת להרגיש תחושת כוח חשיבות והערכה עצמית. האם זה האדם שאת רואה בו הגנה? בטחון?, שיתוף? אהבה? האם זה השותף שאת רוצה לחייך?

את יכולה לשנות את כל זה. לא מגיע לך לחיות כך. אני מקוה שהשאלות שלי יעוררו אצלך תהיות ומחשבות שאת יכולה אחרת, זה אפשרי, את יכולה ללמוד איך לעשות את זה. זה נושא לא פשוט, אני יודעת. מעלה הרבה קשיים ושאלות, אבל צריך וטוב לדבר עליו. כשאנו מדברות דברים הופכים להיות כל פעם קצת פחות מאיימים, קצת פחות מפחידים, והאור שאותו לא ראינו בקצה המנהרה, פתאום הוא בוקע, ואפשר להתחיל ללכת את הדרך.

הנה סרטונים נוספים בנושא זה:

שאלות שיעזרו לך לדעת האם את באלימות זוגית

כך תוכלי לדעת האם בגבר חלומותייך יש צד אפל

כיצד להתמודד עם הפחד הקיים באלימות זוגית

האם את באמת אשמה בכך שבן זוגך מתנהג באלימות?

ומאמרים ושיתופים נוספים במדור אלימות במשפחה

כדי להתעדכן בתכנים דומים נוספים המתפרסמים, הירשמי לרשימת תפוצה (בצד שמאל של האתר)

עטרת סנפיר, מלווה נפגעות אלימות בתהליכי העצמה ויציאה ממעגל האלימות לחיי חופש ועצמאות.

את מוזמנת לפנות אליי בטלפון 052-2619266

במייל: nashim.sadnaot@gmail.com

ובאתר שלי : http://www.women-way.co.il

את בהריון או אחרי לידה? אולי יעניין אותך לשמוע על תהליך ליווי ייחודי


אם את בהריון או אחרי לידה, סביר להניח שאת מרגישה לא רק אושר. אמנם תהליך ההריון ואחרי הלידה הוא תהליך טבעי ומביא המון שמחה, אך הוא כרוך גם בשינוי משמעותי ומטלטל, בתחושות של אשמה, תסכול, כעס, סטרס ורצון להרגיש אחרת.

 תהליך ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא תהליך ייחודי הנבנה מתוך למידה עמוקה והבנה של הלך רוח האופייני לתקופה. התהליך מחזיק בהבנה שלמרות שהאתגרים הרגשיים הם טבעיים, הם גם מעלים קשיים ומצריכים תשומת לב, הכוונה, ושיתוף.

מטרת תהליך הליווי הוא לעזור לנשים להתמודד עם האתגרים הרגשיים בהריון ובהורות אחרי לידה, מתוך גישה השמה את האישה במרכז, ומבוססת חמלה, קבלה, חיזוק הביטחון ההורי והפחתת האשמה והסטרס.

לפרטים נוספים על תהליך הליווי את יכולה ללחוץ כאן, או ליצור איתי קשר בהודעה לכפתור הווטסאפ או לטלפון: 052-2835020

אשמח ללוות אותך,

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים בהריון ואחרי לידה' יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהוּת'

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?