מיומנה של אמא למתבגרת, והפעם: דילול השימוש בשפה העברית.

מאת : שגית ברמי

27 באפריל 2015 | 0 תגובות

מתוך גיל ההתבגרות, לכל אמא, עמוד הבית

 

היי לכולם, אני בעיקר מרגישה בלבול בגלל הדילול. משום מה נראה לי שאליעזר בן יהודה היה קצת כועס לנוכח העובדה שהשפה המדוברת בין בת הנוער שלי אליי התקצרה במצבים מסוימים ממשפט למילה.

כן, אני מתכוונת לתשובות הקצרות, בנות המילה האחת, בלי פירוט או הבעת כוונה לפרט, שמגיעות בעקבות שאלות שאני שואלת.

ומתי זה הכי בולט? כשאני שואלת את השאלה ה"נוראית": איך היה לך היום בבית הספר?

דוגמא קטנה,

אני: "מה היה היום בבית הספר?"

היא: "בסדר".

אני: "לא שאלתי איך, שאלתי מה?"

היא: "אז תשאלי איך".

עכשיו, זה לא רק אצלנו. אני שומעת את זה בעוד בתים, מעוד אימהות, ותוהה: מה קורה פה? ההבנה שלהם מצוינת, וכושר הביטוי מעולה – אך כנראה שזה בא לידי ביטוי באופן משביע רצון רק בנושאים שהם רוצים לדבר עליהם ובזמן שהם רוצים לבטא את עצמם. בנוסף, אני צריכה להבין ולהתרגל שזה לפעמים ככה ולפעמים ככה אבל זה בכל זאת מעורר בי סוג של אי שביעות רצון.

 

אז מה עושים? נגמר עידן ה- 'איך היה היום בבית הספר'? לא להתעניין? אז איך אני ארגיש שאני מעורבת בחייה?

א-הה, הבנתי. אני צריכה ללכת בהפוך על הפוך. אולי אני אנסה לשתף אותה במה שעבר עליי הבוקר ומשם תבוא הישועה? הרי כל המומחים בטלוויזיה כל הזמן מדברים איתנו על כמה חשובה התקשורת המקרבת בבית וכמה חשוב לדבר עם הילדים וזה בדיוק גם הנושא המדובר אצל האמהות שאני מאמנת, וזה כל כך נכון, אבל למה אני צריכה כל הזמן להמציא את הגלגל מחדש? לצאת מהקופסה? לנסות להפוך את המשפט כדי שלא יישמע משעמם/ לא מזמין/ ואולי לא מובן?- אופס, נראה לי שעליתי פה על משהו :).

לי, באופן אישי, התקשורת עם הילדים חשובה מאוד כי הפכנו (כן גם אנחנו, לא רק הם) למתקשרים דרך האצבעות על מסך הסמארטפון. אנחנו חוסכים במילים כדי שחס וחלילה לא נדבר יותר מדי בקולנו שלנו. מלבד זאת, לי, שגית, יש בעיה קטנה: אני עצמאית, וככזאת אני מתמודדת עם המון דברים לבד ומוצאת את עצמי מדברת הרבה עם עצמי.

אז תגידו לי אתם: האם זו בקשה גדולה לרצות לדבר עם בן אנוש אחר מלבדי בצהריים כשהיא מגיעה מבית הספר? אז זהו, כנראה שכן! אבל לא תמיד… בסך הכל יש ימים שבהם היא מגיעה מבית הספר ובא לה להתלונן קצת, ולשתף, ולספר על המורה הזאת והמורה ההוא ושהמבחן היה קל או קשה ושזה לא פייר כי…. (גם אתם שומעים את הביטוי 'זה לא פייר' הרבה פעמים?)

וכן, כיף לי ואני שמחה לשמוע גם את הדברים הטובים וגם את אלו שפחות ואני קודם כל מקשיבה לכל מה שיש לה לומר ומנסה לסייע ככל שאני יכולה: אם זה בלנסות להראות לה את הדברים מנקודת מבט אחרת ואם זה לשקף לה את מה שהבנתי ואז זה מפיל קצת אסימונים. ולפעמים היא צריכה רק אוזן קשבת בלי דיבורים וזה גם בסדר (כן, גם את זה צריך לתרגל- קוראים לזה הקשבה פעילה).

 

הבנתי שלא רק לי זה מפריע, אלא גם לבן זוגי, שמשתגע מזה שלמשל בנסיעות ארוכות יש העדפה ברורה למוזיקה דרך האוזניות שמחוברות לסמארטפון ופחות לשיחות, או שאם יש משהו שהיא ממש צריכה והיא מתקשרת אליו (ולא, זה לא תמיד מלווה ב'מה נשמע אבא'). ואז הגעתי לתובנה הבאה:

זה לא שהיא לא רוצה להכביר במילים, זה לא שהיא עושה בכוונה, וכן יש לנו נושאים משותפים לשיחה. פשוט לא תמיד מתאים לה לדבר באותו רגע שאני מצפה שהיא תדבר ואין צורך לצאת מהכלים. נשימות ארוכות באמת עוזרות. תאמינו לי…. עובדה שכשהיא קולטת שהמבוגרים מדברים, מאוד מעניין אותה להקשיב ולהגיב ולהביע דעה כי ככה היא מרגישה בעניינים ומרגישה גדולה (ולא, לעבור לאנגלית לא עוזר  כי היא בקבוצת מצוינות :)).

אני שמחה שהגעתי לתובנות הללו כי עכשיו אני פחות מבולבלת ופחות דואגת.

 

אז אמהות ואבות יקרים, קחו אוויר ושדרו להם שאתם פה בשבילם ושאפשר לשתף ולדבר על מה שמפריע ומה שמשמח ומה שמעציב ומה שמרגיז וכן, דוגמא אישית באמת עוזרת.

אל תפסיקו לנסות בדרכים ישירות או הפוכות, המטרה כאן כן מקדשת את האמצעים!!

אז נשתמע בקרוב,

שגית – אמא לילדה מתבגרת שמשאירה אותי בעניינים.

 

פוסט קודם:

אני? אמא לילדה מתבגרת!!/ שגית ברמי

 

שגית ברמי היא מאמנת לצמיחה והתפתחות אישית נשית ומנחה סדנאות להעצמה נשית.שגית ברמי

היא מלווה אמהות שמעוניינות לעשות שינוי במערכות היחסים המשפחתיים והאישיים באזור באר שבע והסביבה.

שגית היא אם לשלושה: בת 14, בן 10 ובן 3.

ניתן ליצור אתה קשר בנייד: 0525298326, דרך המייל:sagitbrami@gmail.com  או דרך הפייס: http://goo.gl/LIYLFU

 

קישור לתמונה: http://mrg.bz/jAuAwI

 

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

מתי נהפכתי לר"סרית השינה של הבת שלי ?

מאת : אמא של אביגיל

28 באוקטובר 20103 תגובות

מתוך אחרי לידה, רוצות לישון!

תמונת הסיום של התסריט-הידוע-מראש-שלי, כתמיד; אני ואביגיל, לבד בחדר. אביגיל צורחת מרוב עייפות ואני-בתפקיד אמה המסורה, מנסה להרדים אותה.
מבעד לדלת מציץ ראש מודאג (לשמע הצרחות):
"צריכה עזרה?"
"לא"
"בטוח?"
"כן"
"לא"= את תיבהלי תוך דקה מהצרחות, תנסי להצחיק אותה, תחליטי שהיא לא עייפה, מה שיוביל אותה לעוד עייפות ועוד צרחות.

איך פוגעת בנו הצעת החוק לעידוד הנקה ?

מאת : לימור לוי אוסמי

12 ביולי 201162 תגובות

מתוך הנקה, קוראות לשינוי

אין ספק בליבי שהכוונה העומדת מאחורי ההצעה לעידוד הנקה, הינה כוונה טובה שמטרתה להיטיב עם בריאותן של תינוקינו, אך ברצוני להסב את תשומת ליבך שההצעה הפרקטית לעידוד הנקה, כפי שהיא מתבטאת בסעיף 5, נתפסת כפוגעת ו/או לא יעילה מבחינת נשים רבות.

הרהורים של חודש אחרי לידה

מאת : איריס גומס

30 ביוני 20138 תגובות

מתוך אחרי לידה, תחושות מגוונות אחרי לידה

לא משנה כמה שמעתי שיהיה קשה, שצריך לדאוג להרבה מאוד תמיכה, אי אפשר באמת לתאר את עוצמת הרגשות, את גודל הקושי, הייאוש, העצב, הבדידות, הדכאון התהומי, העייפות וההנקה התובענית, הרגשה של סוף העולם, שנגמרו החיים ושאי אפשר לברוח לשום מקום. אולי בחרתי שלא להקשיב באמת למה ששמעתי, אולי לא באמת הבנתי, אולי רציתי להאמין שאצלנו זה יהיה אחרת, כי אנחנו יודעים איך להתמודד עם קשיים, כי הבת שלנו תהיה שונה, כי יש לנו תמיכה, כי התכוננו לזה ואנחנו כבר מאוד רוצים ומחכים. אבל אני חושבת שבעיקר לא שומעים את הקולות האלה. כאילו יש איזו הסתרה וברגע שקצת חוזרים לאיזון כבר לא חוזרים אחורה לספר על זה, וברגעי הקושי האמיתיים קשה מאוד לדבר על זה (לי לפחות).

נעים לי להכיר

היי, איזה כיף שהגעת.

מעכשיו אפשר להתעדכן בקלות בתכנים החדשים על ידי קליק אחד.

תלחצי כאן: https://bit.ly/2HXueCm

להיות אמא לתינוק ולהרגיש שאני ברכבת הרים

כשמה שעזר בעבר כבר לא עוזר כשאני אמא לתינוק

כלי יעיל להתמודדות עם רגשות אשם