רונית ויגודסקי, דולה, ומלווה תהליכים רגשיים סביב נושאי הריון ולידה (B.O.T)

28 באפריל 2015 | תגובה אחת

רונית היא קודם כל אמא לשלושה ילדים, היא גם דולה, ומלווה תהליכים רגשיים סביב נושאי הריון ולידה (תרפיה מוכוונת לידה B.O.T)

מתוך דולה, הכנה ללידה ולאמהות, הריון, מקצועניות מדברות, מקצועניות מדברות - ראיונות אישיים, עמוד הבית

 

ראיון אישי עם רונית ויגודסקי הנערך כחלק מ*פרויקט חשיפה של נשות מקצוע מקהילת 'נשים מדברות אמהות'. תיהנו.

 

היי יקרה, איזה כיף שהגעת להתארח כאן.
כשהזמנתי אותך להתראיין נזכרתי בעצמי בחודש שמיני, מתחילה להתערבל בתוך הכובד והפחד, ואז עולה בי ההבנה- 'אני צריכה את רונית'. אני צריכה אותך במיוחד, מפני שעבורי 'רונית'= שמחה והתרגשות מטורפת מלידות.

כן, אני נורא מתרגשת מלידות. זה אחד הדברים הכי מגניבים שיש בעולם.
יש בי חלק שמאוד מקנא בנשים שאני מלווה, כי אני כל כך רוצה ללדת שוב, להיות במקום שמאתגר אותי, שמביא אותי לתהומות, לפחדים עצומים ויחד עם זאת לצלוח את זה, למצוא את השמחה גם בתוך הקושי, לגלות בעצמי כוחות חדשים. אין שום דבר שדומה לזה בעולם. לדעתי לידה זה הדבר הכי קשה בעולם, אבל גם הכי מדהים. אני נזכרת בלידות שלי ומתרגשת כל פעם מחדש.

 

מהי עבורך השמחה האדירה מתהליך הלידה?

השמחה שלי היא כמו ההתרגשות שיש כשאישה קרובה לנו יולדת. אני מדמיינת את זה ועולות לי דמעות של התרגשות לעיניים.

אני לא בטוחה שאוצר המילים שלי מספיק בשביל לתאר עד כמה אני מרגישה שיש ברגע הזה ניצוץ של קדושה, רגע שלא יחזור לעולם. נשמה חדשה נכנסת אלינו, יצור זך וטהור ונקי, כוכב חדש נולד בגלקסיה, יש בזה זיקוק של החיים עצמם. כל התקוות, השאיפות והכוונות הטובות קיימות עבורו, שיהיה מאושר, שיצחק ויפרח ויגדל בשמחה. כשאני חושבת על זה הלב מתרחב לי ובבטן יש רטט של אושר.

ההיריון יכול להיות מלא ברגעים משמחים ומרגשים כמו גם ברגעים קשים של פחד ובדידות. הלידה היא הרגע האחרון של ההיריון, הרגע שבשבילו היה כל ההיריון, האור בקצה המנהרה. בלידה, ואולי במיוחד ברגעים המאתגרים של הלידה, יש הזדמנות להיזכר בתינוק, בכמה שהוא רצוי ומבורך ולבחור לתת להתרגשות ולשמחה מקום נרחב יותר.

 

רונית ויגודסקי דולה מחיפה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כיצד הבחירה בהתרגשות ובשמחה יכולה לעזור?

ההתרגשות והשמחה יכולות להעניק לאישה המון כוחות להתמודדות עם מה שמגיע באמצעי פשוט יחסית של הפניית תשומת הלב.

בהריון, לדוג', כחלק ממפגשי הליווי אני עשויה להזמין נשים להתחבר להתרגשות הפנימית שלהן דרך מחשבה על הרגע הראשון שהן יזכו לפגוש את התינוק. לעיתים, עצם האפשרות הזאת מביאה חיוך ואנחת רווחה גדולה, נכנסת שמחה. גם בלידה עצמה ואפילו ברגעים הכי קשים של סוף הלידה, החיבור להתרגשות ולשמחה יכול להעניק המון כוח ועוצמה ואפשר להזמין אותם בדרכים מגוונות בהתאם לאישה, לסיטואציה ולהיכרות הקודמת בינינו.

חשוב לי להגיד שההזמנה לנסות להתחבר להתרגשות ולשמחה אינה אומרת שיש להתעלם מתחושות אחרות שעולות ובוודאי שלא להכניס שיפוטיות כאשר קשה או לא מתאים להתחבר לתינוק או להתרגשות. זוהי רק אפשרות ולכל אחת מתאים משהו אחר.

 

אלו פחדים רווחים אצל נשים לקראת הלידה?

יש אינספור חששות של פחדים בתקופת ההיריון, הלידה וההורות, הלובשים צורות וביטויים שונים מאישה לאישה.

אם יש בתוכנו פחד, אז אני מאמינה שיש סיבה לקיומו ואני מתייחסת אליו כאל דבר בריא, דרך נוספת להתכונן לקראת הלא נודע. קצת מצחיק להגיד, אבל אני אוהבת כשאישה אומרת שהיא פוחדת ממשהו, זה יכול לספר לנו המון ולהתוות עבורנו את הדרך הלאה.

כמלווה נשים בהריון, אני מנסה להציע מרחב בטוח, בו יהיה לאשה מקום להכיר ולהקשיב לתחושות ולפחדים שעולים בה, מרחב בו נוכל להכיר יחד מה עומד מתחת לכותרות כמו "פחד מכאב", "פחד מאובדן שליטה" ואחרות. להכיר מה המשמעויות שלהן עבורה, כיצד הם נחווים אצלה ומתוך זה אנו לומדות מה יכול לתמוך בה בלידה. כשאנו מקשיבות ביחד לקול שפוחד, אנחנו יכולות ללמוד משהו חדש או דרך אחרת שלא היתה ידועה לנו עד כה. יחד עם זאת, לפעמים לא יהיה נכון לגעת בפחד, לפעמים התנאים לא יתאימו לכך או שמשהו אחר יבקש את תשומת הלב ונפנה אליו קודם.

האפשרות לתת מקום למכלול התחושות שעולות בזמן ההריון מתוך סקרנות ורצון להכיר אותם, יכול ליצור דברים נפלאים כמו מרחב נשימה חדש, תנועה (ההיפך מתקיעות) ומציאת המשאבים והעוצמות הייחודיים לאישה, ובכך לתמוך ביכולת שלה לתמוך בעצמה.

 

file0001556500176 (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

'לתמוך ביכולת שלה לתמוך בעצמה'- זה מקסים.

מה משמעות המשפט הזה עבורך?

המשפט הזה הוא הבסיס עבורי. 'לתמוך ביכולת שלה לתמוך בעצמה' זה להחזיר את הכוח לאישה שמולי. כשאני תומכת ביכולת שלה לתמוך בעצמה, אני בעצם תומכת בעצמאות שלה, בעוצמה שלה, ביכולת שלה לבחור. היא יכולה לבחור להישען החוצה על המלווים שלה והיא יכולה לבחור להישען פנימה על עצמה.

הכוח הוא שלה ורק שלה.

זה יכול לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים החל מהמהות הבסיסית שאני שם עבורה, תומכת בה בכל בחירה שלה, מאמינה ביכולת שלה, מחזקת אותה בכל בחירה שלה, וכלה בתהליך המשותף לקראת הלידה של מציאת משאבים וגילוי הדברים שיכולים לחזק אותה ולתמוך בה בדרך שלה.

כיום, כחלק בלתי נפרד מהתהליך, אני מעלה לכתב את כל הדברים שעולים בתהליך ומחזירה את הכול לאישה שמולי. מה התנאים שהיא  צריכה בשביל לגעת בקושי, מה עוזר לה להתקרקע כשהיא מרגישה שהכול "יותר מידי", כך שעכשיו הידע הזה נשאר אצלה. ברגע שזה כתוב ונמצא אצלה, יש בזה משהו שמחזיר לה את הכוח והשליטה. היכולת שלה להשתמש בכלים האלו בפעם הבאה גדלה, גם כשהיא לבדה וגם בהקשרים אחרים.

 

איזה דימוי עולה בך כשאת חושבת על מערכת היחסים בינך ובין נשים שאת מלווה?

עולה לי דימוי של פאזל. כל החלקים כבר נמצאים אצל האישה והיא רק צריכה את הזמן והמרחב לארגן את הכול כפי שנכון לה. אני יכולה לעזור לה להרחיב את האפשרויות העומדות בפניה, לעיתים לנרמל (מלשון נורמלי) את המקום שבו היא נמצאת, אבל חלקי הפאזל הם שלה ורק היא יכולה להרכיב אותם לפאזל האישי שלה.


את יכולה להרחיב לגבי זה?

כן. לפעמים פונות אליי נשים שרוצות ש"אציל" אותן ואושיע אותן מהפחד הגדול שיש להן (כל פחד ברצף של הריון- לידה-הורות), שאדאג שתהיה להן לידה "טובה" או שלא יהיה להן דיכאון אחרי לידה או כל דבר אחר. הרצון הזה כלך כך מובן, ואני הראשונה להודות שיש בזה משהו נורא מפתה ומתגמל להיות בתפקיד "אשת המקצוע הכול יודעת וכל יכולה".  אבל אני לא כל יודעת. יש לי ידע על  תהליך הלידה, יש לי ידע על תהליכים רגשיים שמאפיינים את תקופת ההיריון ותהליך הלידה, יש לי ניסיון מליוויי נשים בהריון ובלידות, אבל אני לא יודעת יותר טוב מאף אחת מה קורה בתוכה ומה הכי טוב עבורה.כל אישה יודעת בתוכה מה הדרך הנכונה עבורה. לפעמים קשה להקשיב פנימה, לפעמים צריך עזרה לזהות את הקול הפנימי, אבל הידע הזה קיים כבר בפנים.

אם אקח דוגמא מליווי לידות, אז אני מאמינה שכל אישה יודעת מה הדרך הכי טובה עבורה ללדת (מבלי להיכנס לשאלה אם יש דרך טובה ללדת). אני רוצה לתמוך באישה מתוך מקום של העצמה ובחירה. אני מנסה שלאישה שמולי יהיה חופש בחירה אמתי לגבי כמה היא רוצה להיות ביחד בתהליך, כמה היא רוצה להיות לבד ומתי. אני שואפת לאפשר לה מקום של חופש לשנות את הבחירה שלה ולנוע בין כל האפשרויות הקיימות. החופש שלה להגיד לי שמשהו לא מתאים, החופש שלה להגיד לי לצאת עכשיו מהחדר, או שאסובב את הראש.

 

רונית ויגודסקי דולה מחיפה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חופש בחירה אמתי זה משהו שלפעמים אנחנו לא מאפשרות לעצמנו במשך חיים שלמים. כיצד אפשר לחזק את תחושת חופש הבחירה אצל אישה לקראת הלידה?

ידע הוא כוח. כשיודעים יותר יש גם יכולת לבחור אחרת, לבחור ממקום מדויק יותר.

כשיש את האפשרות בזמן ההיריון להקשיב לרחשים שעולים מתוך הגוף, להכיר בתחושות השונות שקיימות בפנים, אז כבר יש יותר חופש בחירה פנימי. כשאישה מכירה דרכים נוספות להקשיב לעצמה, זה כבר משפיע על הבחירה שלה, מפני שהבחירה תהיה מודעת יותר.

 

מפגשי הליווי מתאימים גם למי שאינה מעוניינת בדולה בלידה?

בוודאי!  באופן כללי, אני חושבת שלא לכולן מתאים ללדת בליווי דולה ואפילו אני בחרתי ללדת בלי דולה.

B.O.T זה למעשה תפיסה ומערך כלים שמאפשר לגעת בתכנים שעשויים לעלות בשדה ההיריון והלידה. יהיו נשים שיעזרו בכלים האלו להכנה רגשית לקראת הלידה ויצרו לעצמן את התמיכה הפנימית שהן צריכות בלי נוכחות של דולה.
יש משהו מאוד מרגש בללוות אישה בתהליך לפני ולראות אותה מוצאת את הדרך המדויקת לה, גם אם זה אומר שאני לא אלווה אותה בלידה עצמה.

 

רונית ויגודסקי דולה מחיפה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אלו נשים את מזמינה לליווי B.O.T אתך?

אני רוצה להזמין נשים שקראו את הראיון ומשהו כאן נגע בהן,
נשים עם סקרנות ורצון להקשיב פנימה,
נשים עם שמחה והתרגשות פנימיים,
נשים שמחפשות מישהי שתאמין בהן וביכולות שלהן באופן מלא, מישהי שתחזיק עבורן את הידיעה שלידה זה תהליך בריא ושהגוף שלהן יודע מה לעשות'
נשים שיודעות שהן אלו שמובילות את הדרך ואני אלך לצידן ואתמוך בהן לאורך כל הדרך.

 

לקראת סיום, היית רוצה להגיד משהו לאישה שקוראת את הריאיון כרגע?
את כבר יודעת. הגוף שלך כבר יודע.
תקשיבי לעצמך ותמצאי את הדרך הנכונה לך.

 

 

 

 

רונית ויגודסקי, דולה ומלווה נשים בתהליכים רגשיים סביב נושאי הריון ולידה (B.O.T תרפיה מוכוונת לידה)
אתר: www.yourbirth.co.il
פייסבוק

מלווה בחיפה וסביב (קריות, חוף כרמל, טבעון)

עלות ליווי לידה 2700 שח
עלות מפגש B.O.T בודד 250 שח למפגש של שעה וחצי

 

** הריאיון נערך כחלק מפרויקט חשיפה של נשות מקצוע מקהילת 'נשים מדברות אמהות' שאני מתחברת אליהן ובעיסוקן הן נוגעות בהיבטים הרגשיים של נשים. הריאיון ממומן על ידי אשת המקצוע הפרטים כאן.

אפשר ליצור איתי קשר ואוכל לבדוק את ייתכנות ההשתתפות בפרויקט, לימור. medabrot.imahut@gmail.com

 

 

צילום תמונת פרופיל: שחר ויצמן

תמונות לאורך הראיון:

demondimum

MGDboston

omkar184

 

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

תגובה אחת ל- “רונית ויגודסקי, דולה, ומלווה תהליכים רגשיים סביב נושאי הריון ולידה (B.O.T)”

  1. חני סעא הגיב:

    רונית,
    מאוד התרגשתי מהשקפת העולם שלך, מכך שהכל טבעי וחלק מהחיים, ומהיכולת של נשים לתמוך בעצמן.
    מקסים מקסים. בהצלחה!

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

האם בתוך שטף החיים, עצרנו לחשוב מה אנחנו באמת רוצות ?

מאת : עטרת סנפיר- ליפשיץ

19 בספטמבר 201116 תגובות

מתוך אחרי לידה, אמהות וקריירה, חוזרות לעבודה, לכל אמא, מקצועניות מדברות

יום אחד זה קורה, ככה פתאום מתעוררת מבפנים תחושת חוסר הנוחות, המחשבות על החיים, על מה שהיה עד היום, על החלומות שהיו ואולי אינם, על המשפחה, הזוגיות הילדים. על המקצוע, על מה שהצלחנו להגשים ומה ששכחנו בדרך, ועל עצמנו, על מי שהפכנו להיות, על החיים שבנינו לעצמנו. האם זה מה שרצינו באמת? זה מה שדמיינו?

האם הרופאים בלידה נגדי ?

מאת : לימור לוי אוסמי

24 בנובמבר 201238 תגובות

מתוך הכנה ללידה ולאמהות, הריון, חופש בחירה בלידה, קוראות לשינוי

תשומת לב והקשבה לאחד הפחדים שהיו בי, הובילו להבנה שיש בי פחד ללדת בבית חולים. דיברור של הפחד הזה הוביל לכך שבית החולים, ומחלקת יולדות בפרט, נחווה בתחושה הפנימית שלי כמקום שבו אני נמצאת חסרת אונים אל מול צוות רפואי שנגדי, כבעל אינטרסים שונים משלי. הדימוי שעלה בי הוא שאני דבר קטן וחסר כוח אל מול משהו גדול, לבן, מרוחק, קר, מנוכר, שנמצא מולי ונותן לי תחושה שהוא היודע ואני לא יודעת,

להיות אמא לתינוק ביום חורף גשום

4 בינואר 20180 תגובות

מתוך אחרי לידה, תחושות מגוונות אחרי לידה

זה מאתגר יותר להיות אמא לתינוק ביום חורף גשום.

היציאה מהבית הופכת להיות כמו איזה פרק ב'משימה בלתי אפשרית',

אנחנו לבד ולא פוגשות חברות או מטיילות סתם בחוץ.

הבית מחומם יותר ודחוס יותר, ואין את האוויר, הרוח והשמש שמכניסים נשימה.