אני מרגישה כמו אמא בתחפושת

מאת : לימור לוי אוסמי

26 בפברואר 2018 | 7 תגובות

מתוך אחרי לידה, אני אמא מספיק טובה?, מתמודדות עם נורמות וציפיות, עמוד הבית, רגשות אשם אחרי לידה, תחושות מגוונות אחרי לידה

להיות אמא, להתנהג כמו אמא, אבל עדיין לא להרגיש כמו אמא.

זאת התחושה הזאת שכאילו לקחו ילדה-נערה-בוגרת נתנו לה ילד בידיים ואמרו לה: "קחי, מעכשיו את אמא". אז היא לקחה את התינוק, ביצעה את התפקיד הכי טוב שהיא יכולה, קיבלה על זה מלא מחמאות, אבל בלב שלה היא עוד לא מרגישה כמו אמא. היא יותר מרגישה כמו מטפלת מסורה, כמו מישהי שמגלמת תפקיד, כמו ילדה-נערה-בוגרת ששמה על עצמה איזו תחפושת שנקראת 'אמא' ופועלת מתוכה.

אני זוכרת את התחושה הזאת מעצמי אחרי הלידה הראשונה, וגם במשך שנים אחריה, אך כשאני מנסה להתקרב אליה היא חמקמקה, בלתי נראית, למרות שאני לגמרי זוכרת אותה בתוכי. זאת התחושה של לעשות המון דברים 'של אמהות', להבין בראש שזה הסטטוס החדש שלי, אבל עוד לא להרגיש את זה בלב. זאת תחושה מוזרה שקשה לתאר אותה במילים.

אני לא חוויתי את התחושה כהעמדת פנים במובן הרע של המילה, אלא הרגשתי שזה לא כל כך אני, שאני מגלמת תפקיד שחדש לי והוא עוד לא קשור לחיים שלי או לאיך שאני מכירה את עצמי בתוכם. זאת ההרגשה שמצד אחד אני עסוקה בדבר החדש יותר מכל דבר אחר שביצעתי בחיים שלי, אבל מצד שני הוא עדיין לא מרגיש חלק ממה שאני רגילה לקרוא לו 'אני'.

 

"הרגשתי שאני במין הצגה כזאת, שגם היום לפעמים אני מרגישה בתוכה. זאת התחושה שאני עוד קטנה, שאני לא יודעת בעצמי, שאני עוד מתלבטת, אבל אחרי הלידה זה היה נורא חזק. זה היה כאילו 'ואוו, מה, אני השתגעתי? אני נורמלית?

(אמא לחמישה מספרת בראיון איתי על התקופה שאחרי הלידה הראשונה שלה)

 

חלק מהרחבת ה'אני' אל תוך זהות חדשה

כשאני מנסה להסתכל על התחושה הזאת מתוך מרחק מסוים, אני יכולה לראות איך היא יכולה להופיע במעברי חיים נוספים שמתרחשים בצורה חדה ומיידית. בין רגע אנחנו עוברות לממד חיים שונה שמצריך מאיתנו לתפקד באינספור תחומים חדשים, והתפקיד הזה ממלא את מי שאנחנו ודוחק את מי שהיינו לאחור.

לתקופת זמן מסוימת הזהות שהייתה לנו כמו נעלמה כי עוד אין לה מקום בתוך הדבר החדש, אבל  מצד שני, אנחנו גם לא מכירות מהי אותה זהות חדשה ואיך אנחנו קשורות אליה. נוצר מצב שהדבר החדש והמתפתח שנקרא 'להיות אמא' מורכב בהתחלה מפרקטיקות שצריך לעשות ומתחושות שמתחילות לבצבץ (חלק נעימות יותר וחלקן פחות), אבל הזהות האימהית עוד לא נבנתה והרי לוקח לה שנים להיבנות. הוואקום הזה שנוצר בין הזהות הקודמת שלבין הזהות החדשה שעוד לא נבנתה יכול לייצר את תחושת ההתחפשות.

 

"אני חושבת שעלתה בי דמות אֶם שאני צריכה להיות כעת, שאני צריכה להתחפש לדמות הזאת (אולי להתחפש לאמא שלי, שלא הייתה איתי ברגעים המשמעותיים האלו), סוג של להיכנס לתפקיד חדש, לגלם דמות כי יש פה תינוק שתלוי בי. עם הזמן התפקיד כבר הפך לחלק כל כך מהותי ממני, אבל יש משהו בהתחלה הזאת, שהיה עבורי לגמרי כמו להתחפש למשהו שזר לי".

(מיטל גזלא רופא, בדיון בדף הפייסבוק 'נשים מדברות אמהות)

 

זה יכול להלחיץ

לרוב הנשים לוקח זמן לאהוב את התינוק או התינוקת שלהן, או שלוקח להן זמן להרגיש משהו רגשי עמוק כלפיהם. בהתחלה רובן בעיקר מטפלות, מתלהבות, מתאהבות, שמחות או עצובות, אבל לקשר רגשי עמוק עם התינוק או התינוקת לוקח זמן להיבנות, כמו בכל מערכת יחסים. במצב הזה, כשהייחול לאהבה עמוקה עוד לא התגשם והפרקטיקות תופסות מקום, נוצר מצב ביניים שיכול להיות לא נעים ולהלחיץ.

תחושת ההתחפשות בעצם מעידה על שהייה באזור ביניים, בין זאת שהיינו לזאת שמתהווה, ושהייה באזור ביניים הוא מצב מאתגר מבחינה רגשית, כזה שבקלות יכול לעורר בנו אי נוחות, כי הוא לא ברור, הוא לא שלם, הוא לא מה שאנחנו מחכות לו. בנוסף לאי נוחות יכול להתלוות גם לחץ  או פחד שאולי זה לא בסדר מה שאנחנו מרגישות, פשוט כי חסר לנו ידע על זה.

 

"הבת שלי בת שבעה שבועות ואני אוהבת אותה מכל הלב, אבל אני עדיין לא מאמינה שאני אמא, שהיא הבת שלי לנצח. זאת הרגשה מאוד מוזרה וקשה לתיאור, אבל האם עוד מישהי הרגישה ככה? האם התגברתן על זה? אני יודעת שאני אוהבת אותה, אני מטפלת בה נהדר, אני משחקת איתה ומתכרבלת איתה כל הזמן, אבל עדיין קשה לי להאמין שהיא שלי ושאני אמא שלה. אני מפחדת שזה יכול לפגוע בקשר בינינו"
(מתוך שאלה שעלתה בפורום אמהות באתר babycenter.com)

 

להתחיל לשים לב

כשישנה ציפייה להרגיש 'אמא' מייד כשהתינוק נולד, אז המציאות יכולה לעורר חשש שיכול להפריע ליכולת ליצור קשר מיטבי עם התינוק או התינוקת. אנחנו יכולות לחשוב שמשהו לא בסדר איתנו, להתאכזב מעצמנו או מהאמהוּת, להסתיר את מה שאנחנו מרגישות מתוך חשש שיחשבו שאנחנו אמהות לא טובות, ומועקה יכולה להתפתח. לכן, כדאי לדעת שהתחפשות היא חלק טבעי ממהלך המעבר להורות. עצם הידיעה שהפער הזה הוא חלק מתהליך גדילה טבעי של אמהות, כבר מביא הקלה ופותח דלת לתחושות מגוונות לעלות.

אני בטוחה שיש עוד ידע שמחכה להתגלות אודות תחושת ההתחפשות והסיבה לכך שהיא מגיעה. קרוב לוודאי שזה לא רק בגלל השהייה באזור הביניים, במיוחד בגלל שתחושת ההתחפשות יכולה להימשך שנים. זה ממש יכול להיות מעניין אם כל אחת תשאל את עצמה – למה דעתי מופיעה תחושת ההתחפשות? מה התועלת או התפקיד שלה? וכך נוכל כולנו להרחיב את הדעת וללמוד אחד מהשנייה. שתפו אותי במחשבות, ממש אשמח לשמוע. שלכן, לימור.

 

לימור לוי אוסמי, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות', פועלת למען מציאות טובה יותר עבור נשים אחרי לידה דרך העלאת מודעות חברתית, ודרך מפגשים אישיים עם נשים בוידאו צ'אט ובכרכור.

בלוג אישי, דף פייסבוק, יוטיוב, אינסטגרם.

 

אם את עוד לא חלק מרשימת תפוצה, מוזמנת להצטרף.

 

אולי גם יעניין אותך:

הבעיה עם להתנהג יפה / לימור לוי אוסמי

למה אני צריכה להעמיד פנים / אמא בעילום שם

נושאים קשורים :

7 תגובות ל- “אני מרגישה כמו אמא בתחפושת”

 1. לין הגיב:

  מדהים!וכל כך נכון. 4 שנים , עדיין מחופשת. אולי מעט מעט פחות אבל ללא ספק עדיין בפורים האימהות:)

 2. איריס גומס הגיב:

  מרתק. אני הרגשתי שזה קשור לתפיסה שהייתה לי מאז הילדות וכל השנים על אמהות שהכרתי, כולל אמא שלי.

  • את מתכוונת לזה שהגעת עם תפיסות מסוימות על מה זה אומר להיות אמא?
   אשמח להסבר

   • איריס גומס הגיב:

    כן, גם איך שתפסתי את אמא שלי כשהייתי ילדה, גם אמא תמיד נראה לי משהו כזה גדול ומבוגר (ואהבתי לצפות באמהות של חברות שנראו לי צעירות וקלילות והייתה לי מין פנטזיה שהייתי רוצה אמא כזו). זה לדוגמא, אבל בעצם זה המון דברים כאלו קטנים שעיצבו את התפיסה שלי על מה זה להיות אמא

    • נכון, זה ממש זה. במשך החיים אנחנו בונות לעצמנו דימוי על מה זה אמא, אבל ברגע האמת, במציאות, הדימוי הזה לא כל כך מתיישב עם מי שאנחנו, עם איך שאנחנו מרגישות או מתנהגות ואז יש פערים. אני חושבת שככל שאנחנו מצליחות להשתחרר מהדימוי של האמא שצברנו, ככה אנחנו יכולות להיות פנויות לבנייה של הזהות האימהית האישית שלנו ובהמשך להרגיש שאנחנו פחות מתחפשות ויותר אנחנו.
     מתחבר לך? אשמח לתובנות.

 3. אמא שמעדיפה להישאר בעילום שם כותבת:
  כולה להגיד בהקשר של התחפושת, שמיד אחרי הלידה יש תחושה של תדהמה וקושי להבין את ה"תפקיד" לעומת הציפייה של החברה.. כאילו האסימון לא יורד, אבל את משחקת את התפקיד, עוטה מסכה של אמא ובצורה אוטומטית מתפקדת, מחליפה מניקה קמה.. זוכרת שקראו לי אמא בחדר יולדות והרגשתי את הדיסוננס המטורף הזה בועט לי בבטן. מה אמא? אני? אני סטודנטית שטיילה בהודו שחיה חיים מלאים עצמאיים, אמא? זה היה מהדהד, תחושה שאי אפשר להסביר אותה. עם זאת, אני קצת הוקסמתי מהדבר הזה שנקרא אינסטינקטים אימהיים, שאמנם הפעולות שלי נבעו ממקום טכני וממש הרגשתי שאני משחקת, אבל משהו בבטן הניע אותי, נתן לי את היכולת הזאת לתרגל את זה..עד שלאט לאט זה חילחל והרגשתי שהמחשק יצר מציאות

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

כלי פשוט וזמין להתמודדות עם מחשבות חוזרות ומטרידות

17 בדצמבר 20180 תגובות

מתוך אחרי לידה, דיכאון אחרי לידה, לכל אמא, פחדים וחרדות אחרי לידה, רגשות אשם אחרי לידה, תחושות מגוונות אחרי לידה

בימים האחרונים יצא שנעזרתי בכלי מאוד פשוט ונגיש, שאני נעזרת בו לא מעט, ורציתי להזכיר לכן לגביו. הכלי הוא~ הנשימה שלנו.

אני בטוחה שבשלב כזה או אחר בחיים לכולכן יצא ללמוד כיצד להסב את תשומת הלב לנשימה וכיצד לנשום, ואני כותבת רק כדי להזכיר לכן שהכלי הזה הוא זמין, פשוט ויעיל שעושה עבודה מעולה בעיניי כשאנחנו רוצות לקחת הפסקה מלופ של מחשבות חוזרות ומטרידות שנכנסנו אליו.

המצב שלו עדיין קשה מאוד

מאת : אפרת

3 באוקטובר 20123 תגובות

מתוך אחרי לידה, שיהיו בריאים

כתבתי כאן לפני חודש או יותר נכון – ארבעה שבועות (בהריון למדתי ששבועות לא תמיד מקבילים לחודשים).

כתבתי על התחושות הקשות שבהליכה הביתה והשארת התינוק שלי בבית חולים.

כמה דמעות שפכתי מאז, כמה כאב, כמה תחנונים לבורא עולם וכמה פחד יכול בן אדם אחד להכיל.

המצב שלו עדיין קשה מאוד. הוא עבר ניתוח מסובך, הריאה שלו התמוטטה והוא עלה על מכונת לב ריאה, ירד מהמכונה ועדיין מורדם ומונשם.

אבל – הוא פוקח עיניים מדי פעם ומסתכל בי בעיניים הגדולות והיפות שלו במן מבט עמוק שמתערפל לאחר כמה שניות מרוב חומרי הרדמה (הרגעה) שהוא מקבל.

אני חושבת שזה הניסיון הכי קשה שעברתי בחיים שלי. הניסיון הכי קשה שלנו – של בעלי והבן היותר גדול (בן שנתיים…) שעברנו בחיים.

לידה טראומטית משפיעה על מזג התינוק !! האמנם ?

מאת : לימור לוי אוסמי

17 בפברואר 20117 תגובות

מתוך סיפורי לידה, עיבוד חוויית הלידה

מרגישה צורך לבנות חומת הגנה מכל המחקרים והאִיומים האלה, שהם נורא מפחידים… כמה אחריות יש על האמהות ! ועכשיו, יש גם כניסה לוואגינה בלידה ? לא מספיק שמה שלא נעשה עלול לגרום לאלף ואחת צרות פוטנציאליות, אז עכשיו גם סוג הלידה הוא מוקד לבעיה ? איך נשים אמורות להרגיש לפני שהן יולדות ? איך נשים אמורות להרגיש אחרי שהן יולדות ? לא מספיק שהלידה הייתה קשה, עכשיו הן גם צריכות לשאת איתן את המחשבה שכל בכי או התנהגות כזו או אחרת של התינוקות הם תוצר לוואי של הלידה ?

נעים לי להכיר

היי, איזה כיף שהגעת.

מעכשיו אפשר להתעדכן בקלות בתכנים החדשים על ידי קליק אחד.

תלחצי כאן: https://bit.ly/2HXueCm

להיות אמא לתינוק ולהרגיש שאני ברכבת הרים

כשמה שעזר בעבר כבר לא עוזר כשאני אמא לתינוק

כלי יעיל להתמודדות עם רגשות אשם