אחרי לידה,  עמוד הבית,  תחושות מגוונות אחרי לידה

חוסר שינה אחרי לידה – לא כולן סובלות אותו דבר

חוסר שינה הוא הדבר שהיה לי הכי קשה בחודשים עד השנתיים שאחרי הלידה. הוא השפיע על המצב הרגשי שלי בצורה לא טובה ולקח אותי למחוזות הדכדוך, הייאוש והפסימיות. הוא לקח אותי אל עצבנות, כעס וחוסר מיקוד מחשבתי. הוא גרם לי להיות פחות נעימה אל עצמי ועם פחות יכולת להכיל את הילדים שלי. אני לא היחידה שזה קרה לה. למעשה, חוסר שינה משפיע בצורה ישירה על המצב הרגשי שלנו, בלי שאנחנו שמות לב.

זה מדהים לראות את זה כל פעם מחדש. גם עליי וגם על נשים שאני פוגשת. המצב הרגשי שלי, הסבלנות שלי, השמחה שלי, היכולת להתמודד עם אתגרים, מושפעת באופן ישיר מאיך ישנתי בלילה. אבל מה הדבר המדהים? שאנחנו לא עושות את הקשר בין חוסר השינה למצב הרגשי שלנו.

אנחנו חושבות מה לא בסדר בנו, מה לא בסדר בבן הזוג או בילדים. אנחנו כועסות ומאשימות את האחרים או את עצמנו, אנחנו מתפרצות ויורקות אש על הסביבה ואחר כך מתביישות על איך שהתנהגנו, אבל אנחנו מתקשות להבין שהכול מתחיל ונגמר בשינה לא איכותית. משהו מתקשה לתפוס את זה ולהאמין.

לא כולנו סובלות מחוסר שינה 

נשים מופתעות כשאני אומרת להן שאם הן היו הולכות לפסיכאטרית בגלל המצב הרגשי שלהן, והיא הייתה שומעת שהן בקושי ישנות שעתיים ברציפות, אז היא קודם כל הייתה שולחת אותן לישון. נשים אחרי לידה בטוחות שכולן לא ישנות, ושכולן מסתדרות עם חוסר השינה. זה לא נכון וזו טעות רווחת. בפועל, כל אחת ישנה מספר שעות אחר ביממה וגם מגיבה אל חוסר שינה בצורה שונה.

יש הבדלים במציאות השינה שלנו כשאנחנו אמהות לתינוקות, ולא כולן ישנות גרוע. למשל, יש אמהות שמניקות באמצע הלילה וישנות תוך כדי ההנקה. יש אמהות שחולקות את הקימה בלילה עם בני או בנות זוגן, יש אמהות שהתינוק שלהן רגוע יותר או קם פחות פעמים. יש אמהות שהתינוקות שלהן ישנים בצהריים אז הן משלימות שינה, יש אמהות שמרגישות בנוח שאנשים אחרים שומרים על התינוק וישנות בזמן הזה. יש אמהות שמצליחות לישון עם התינוק בכל שעה. ויש עוד סיבות קטנות וגדולות שמשפיעות על איכות השינה.

בנוסף, יש בינינו הבדלים במספר השעות שכל אחת מאיתנו צריכה כדי להיות במצב רגשי סביר. יש גם הבדלים במידה בה אנחנו מסוגלות להירדם כשלצידנו נשימות (או בכי) של תינוק, יש הבדלים ביכולת של כל אחת מאיתנו לישון ולהניק בו זמנית. יש הבדלים במספר השעות שאנחנו זקוקות להם כדי להיות מאוזנות רגשית. חשוב להכיר ולהבין את זה.

חוסר השינה גורם למציאות להיראות שחורה

כשאנחנו ישנות בלילה, יש לנו יכולות להכיל את ההתמודדויות והאתגרים שהתקופה מזמנת, אך כשאנחנו אחרי אינספור לילות לבנים, סף היכולת שלנו להתמודד צונח דרמטית. במצבים של עייפות, המציאות יכולה להיראות שחורה יותר, דרמטית יותר, ואנחנו יכולות לתפוס כל אתגר או משימה כענקיים ובלתי פתירים ואותנו כקטנות וחסרות אונים. זה לא בגללנו, זה בגלל חוסר השינה.

תמיד אפשר לחשוב על פיתרונות יצירתיים להתמודדות עם היעדר השינה, תמיד אפשר לבדוק מה יכול לעזור לעבור את היום ביותר קלות, אבל לא תמיד אפשר לשנות את המציאות של חוסר שינה. זה מצער וכואב, אבל לפעמים זאת המציאות עד שהתינוקות יתחילו לישון בלילה.
המודעות לקשר בין חוסר השינה למצב רגשי ירוד עד דיכאוני, תוכל לחזור בניקוי האשמה והבושה, קבלה של המציאות ובדיקה מה הדברים הפיסיים או הרגשיים שיכולים לתמוך באישה בתקופה של חוסר השינה. ליווי רגשי יכול לעזור לנשים שמרגישות מוצפות, מבולבלות, מתוסכלות בעקבות חוסר השינה והמציאות של אחרי הלידה, וזקוקות לדבר בכנות על מה הן מרגישות, לקבל מידע, בהירות וכלים להתמודדות.

אשמח לשמוע אתכן בתגובות,

שלכן,

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות. יוצרת האתר. אפשר ליצור איתי קשר דרך הודעה למייל או לווטסאפ : medabrot.imahut@gmail.com 052-2835020
קצת עליי
הבלוג האישי שלי
"אני אמא לתינוק, האם מה שאני מרגישה הוא נורמלי?"הרצאה דיגיטלית

את בהריון או אחרי לידה? אולי יעניין אותך לשמוע על תהליך ליווי ייחודי


אם את בהריון או אחרי לידה, סביר להניח שאת מרגישה לא רק אושר. אמנם תהליך ההריון ואחרי הלידה הוא תהליך טבעי ומביא המון שמחה, אך הוא כרוך גם בשינוי משמעותי ומטלטל, בתחושות של אשמה, תסכול, כעס, סטרס ורצון להרגיש אחרת.

 תהליך ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא תהליך ייחודי הנבנה מתוך למידה עמוקה והבנה של הלך רוח האופייני לתקופה. התהליך מחזיק בהבנה שלמרות שהאתגרים הרגשיים הם טבעיים, הם גם מעלים קשיים ומצריכים תשומת לב, הכוונה, ושיתוף.

מטרת תהליך הליווי הוא לעזור לנשים להתמודד עם האתגרים הרגשיים בהריון ובהורות אחרי לידה, מתוך גישה השמה את האישה במרכז, ומבוססת חמלה, קבלה, חיזוק הביטחון ההורי והפחתת האשמה והסטרס.

לפרטים נוספים על תהליך הליווי את יכולה ללחוץ כאן, או ליצור איתי קשר בהודעה לכפתור הווטסאפ או לטלפון: 052-2835020

אשמח ללוות אותך,

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים בהריון ואחרי לידה' יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהוּת'

 

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?