מה זה דיכאון אחרי לידה והאם זאת עצבות
אחרי לידה,  דיכאון אחרי לידה,  תחושות מגוונות אחרי לידה

איך תדעי אם זה דיכאון אחרי לידה או עצבות רגילה של אחרי לידה? כל מה שרצית לדעת

דיכאון אחרי לידה נתפס כנושא מסוכן, כזה שלא כדאי להתעסק איתו, נושא קר, סטרילי, שמוטב להשאיר רחוק מאיתנו, כאילו שהוא מדבק. אני חושבת שזה לרעתנו, כי כשאין ידע לגבי מה זה דיכאון, אז נשים לא יודעות את ההבדל בין תחושות לא פשוטות נורמטיביות העולות בנשים כתוצאה מהטרנספורמציה הרגשית שהן עוברות אחרי לידה לבין דיכאון. בנוסף, כשאין ידע לבי מהו דיכאון והסיבות הקשורות אליו, אז אין היערכות אישית וקהילתית לתקופה שאחרי הלידה או כל ניסיון למנוע אותו. אני חושבת שהידע על דיכאון צריך לרדת אל העם, לפגוש את העם, להיות חלק בלתי נפרד מהדיבור היומיומי שלנו.

אז, בואו נתחיל.

מה זה דיכאון?

דיכאון הוא שם שניתן לאוסף סימפטומים, במטרה לסמן התנהגות רגשית ופיסית לא רגילה המתבטאת בסבל ומצוקה נפשית משמעותית. השם 'דיכאון' ניתן מתוך תפיסת עולם המניחה שבמידה ויש שם לתופעה רגשית מסוימת, כך יהיה קל יותר לטפל בה, ללמוד עליה ולחקור אותה (יש ביקורת על תפיסת עולם זו). לפיכך, הדיכאון הוא קטגוריה אבחנתית הנמצאת בספר ההפרעות הפסיכיאטריות (הספר האמריקאי נקרא DSM), יחד עם אבחנות נפשיות נוספות, ויש לו הגדרה וקריטריונים.

כדאי לדעת

יש ביקורת המושמעת כלפי הקריטריונים לאיבחון, האומרת שאין להתייחס אליהם כאל מדע מדויק. כמו כן, ישנה ביקורת על כך שהכניסה והיציאה של אבחנות מהספר נקבעת על ידי אנשים המושפעים מזמן, מקום ותרבות וגם משיקולים כלכליים ופוליטיים.

מהם הקריטריונים לדיכאון?

* אני כותבת בלשון נקבה מתוך נוחות וכי הקוראות שלי הן נשים, אבל זה נכון לגברים ונשים כאחד.

על פי ספר ההפרעות, כדי להיות מאובחנת כמתמודדת עם דיכאון:

1. צריך לעמוד ב 5 קריטריונים לפחות מתוך הקריטריונים שיפורטו בהמשך.

2. את הקריטריונים יש להרגיש שבועיים ברצף לפחות.

3. אחד משני הקריטריונים הבאים חייב להתקיים:

א. האישה מרגישה מצב רוח דיכאוני במשך רוב היום, במשך שבועיים ברציפות לפחות.

ב. האישה מרגישה ירידה משמעותי בעניין שהיא מרגישה כלפי בדברים שעניינו אותה בעבר, במשך רוב היום, במשך שבועיים ברציפות לפחות.

כדאי לשים לב

הקריטריונים הרשומים מעלה יוצרים אבחנה מבדלת בין מצב רוח ירוד וקשה הנמשך שעות או ימים לסירוגין, לבין דיכאון כהפרעה פסיכיאטרית הנמשך שבועיים ברצף לפחות.

קריטריונים נוספים לדיכאון

צריכים להופיע 4 מהם לפחות, בנוסף לאחד מהשניים הרשומים מעלה, למשך רוב היום לשבועיים רצופים לפחות:

  1. ירידה או עלייה ניכרת במשקל או בתיאבון.
  2. קושי להירדם או צורך מוגבר לישון (לא מדובר על קשיי שינה הנגרמים בגלל התינוקות).
  3. האטה פסיכומוטרית (האטה במשימות הדורשות מאמץ פיסי או מנטלי, אפילו בדברים קלים כמו לעשות רשימת קניות או להתקלח).
  4. תשישות או אנרגיה מאוד ירודה.
  5. תחושת חוסר ערך עצמי או אשמה מופרזת, גם על דברים שאינם בגללה, ראייה עצמית שלילית מאוד.
  6. ירידה משמעותית ביכולת לחשוב, להתרכז או לקבל החלטות, גם לגבי משימות קלות ופשוטות.
  7. מחשבות חוזרות על מוות, מחשבות אובדניות חוזרות ללא תכנית ספציפית או ניסיון התאבדות או תכנית ספציפית להתאבד.

כדאי לשים לב

דיכאון נע על רצף בין דיכאון קל, בינוני וקשה, כאשר ההבדל המרכזי ביניהם הוא מידת הפגיעה בתפקוד היומיומי של האישה בתוך המשפחה, בעבודה מחוץ לבית ובחיי היומיום שלה וסכנת האובדנות. בעוד שבדיכאון קל נשים מבצעות את תפקידי היומיום לצד התחושות והתמודדויות הלא פשוטות ואינן בסכנת אובדנות, לנשים בדיכאון קשה ישנה יכולת מועטה לבצע פעילות שגרתיות (אפילו לצחצח שיניים ולהתלבש) והן נמצאות בסכנת אובדנות.

ועוד משהו לשים לב אליו – דיכאון קל איננו קל, אלא קשה ומאתגר. המילה 'קל' היא רק כדי לציין את הטווח של הדיכאון.

במה שונה דיכאון אחרי לידה מדיכאון רגיל?

מבחינת הקריטריונים אין כל הבדל בין דיכאון רגיל לדיכאון אחרי לידה.

לפי ההגדרה של ספר ההפרעות הפסיכיאטרי ה DSM – דיכאון אחרי לידה הוא דיכאון רגיל המתחיל בשבועיים עד חודש שאחרי הלידה*. כלומר, הדבר היחיד שמבדיל בין דיכאון אחרי לידה לבין דיכאון 'רגיל' הוא מועד תחילת הדיכאון, כשהקריטריונים והאבחון זהים. יחד עם זאת, רוב אנשי המקצוע והחוקרים קוראים לדיכאון בשם 'דיכאון אחרי לידה' כשהוא מתחיל עד שנה אחרי הלידה (ולא רק בחודש הראשון אחרי הלידה, כפי שכתוב בספר).

איך אפשר לדעת אם זה דיכאון או עצבות?

אנשי המקצוע בקהילה האחראים לאבחון של דיכאון אחרי לידה הם פסיכיאטרים ופסיכיאטריות, וזה התפקיד שלהם. הם היחידים האמונים על איבחון של דיכאון אחרי לידה. יחד עם זאת, קריאה של תיאור הקריטריונים של דיכאון, יכול לתת מידע חשוב האם מצב הרוח וההלך הרגשי נמשך ולא משתפר, או האם המצב הרגשי נע בעליות וירידות, האופייניות לתקופה שאחרי הלידה.

כדי לעזור לנשים להבין מהו הלך רוח רגיל של נשים אחרי לידה, אני נעזרת בדימוי הזברה. פסי הזברה מורכבים מצבעים של שחור ולבן, כמו התחושות האמביוולנטיות והמנוגדות שעולות בנשים אחרי לידה. נשים מרגישות גם שמחה וגם עצבות, גם התעלות וגם תשישות, גם איזון וגם כעס. גם קצב תחלופת הרגשות הוא מהיר ואינטנסיבי. זה המצב הרגיל של נשים אחרי לידה, כחלק מתהליך המעבר הרגשי להורות. הרחבתי על זה בהרצאה הדיגיטלית שלי "אני אמא לתינוק, האם זה נורמלי מה שאני מרגישה?" ובמאמר: "פרדוקס האמהות: עצבות ושמחה בו זמנית".

דיכאון אחרי לידה תחושות מגוונות זברה
דימוי הזברה לתחושות אחרי לידה: גם שחור וגם לבן

לעומת זאת, במצב של דיכאון, כמעט ואין פסים לבנים של הזברה, והתחושה הפנימית תהיה שחורה או אפורה יותר. נשים פחות (או כמעט ולא) מרגישות רגשות של שמחה, הנאה, איזון, שלווה, אלא יותר את התחושות הפחות נעימות של החיים, כמו: חוסר אונים, תסכול, אכזבה, אשמה, עצבות, כעס וכד' לאורך שבועיים לפחות. מבחינה הדימוי, זה ירגיש יותר כמו בתמונה הבאה:

שחור דיכאון אחרי לידה סוס שחור
דיכאון אחרי לידה: בעיקר שחור

בנוסף לתשומת לב האם המצב הרגשי קרוב יותר לזברה או לסוס שחור, כדאי לשים לב ל:
1. האם יש תיאבון? האם כאשר יש אפשרות לאכול, ויש מאכלים טעימים על השולחן, האם יש חשק לאכול אותם או האם קשה להתקרב אליהם?

2. האם אפשר להירדם בלילה כשהתינוק ישן? האם כאשר יש מישהו שאת סומכת עליו שמשגיח על התינוק את מצליחה להירדם?
נושא התיאבון וחוסר היכולת להירדם הם סימנים שהמצב הרגשי לא פשוט, והאישה מתמודדת עם קושי רגשי בעוצמה גבוהה, שגם יכול להיות מאובחן כדיכאון.

מתי כדאי להתחיל לטפל?

כמה שיותר מוקדם, גם אם אתן לא בטוחות שזה דיכאון. כדאי להתחיל בליווי או טיפול רגשי ברגע שנשים שמות לב שהן מרגישות תחושות לא נעימות, חזקות, שלא עוברות תוך כמה ימים. לא כדאי לחכות עם זה, מכיוון שתחושות לא נעימות שלא מקבלות מענה נוטות להתעצם ולהכביד על הנפש.

כל אישה שקשה לה, ראויה לטיפול ולעזרה, לא משנה אם היא בדיכאון אחרי לידה או לא. זקוקה לדבר על מה שהיא מרגישה, לידיים נוספות שיעזרו בבית, לזמן לעצמה, לאוויר לנשימה, או לכל מה שעוזר לה להרגיש יותר טוב. לא כדאי לחכות להגדרת ה'דיכאון' כדי לטפל ולהקל ולהרגיש טוב יותר, אלא להיפך. ככל שהעזרה ניתנת מוקדם יותר וככל שהאישה ומשפחתה דואגים לעטוף אותה, כך אפשר למנוע התפתחות של דיכאון ולהגביר את הסיכוי לרווחה נפשית.

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות בכרכור ובשיחות וידאו. יוצרת האתר.
אפשר ליצור איתי קשר דרך הודעה למייל או לווטסאפ : medabrot.imahut@gmail.com 052-2835020
קצת עליי
הבלוג האישי שלי
על ליווי רגשי אחרי לידה

*בספר DSM החמישי והאחרון, כבר לא מופיע המונח 'דיכאון אחרי לידה' אלא שינו אותו ל'דיכאון בזמן ההיריון ואחרי לידה'.
* אין לראות במאמר כהמלצה רפואית, אלא להתייעץ עם רופא/ת המשפחה או עם פסיכיאטר/ית.

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020 ואשמח לתאם שיחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× ליצירת קשר ופרטים על ליווי רגשי בהורות