דיכאון אחרי לידה
אחרי לידה,  דיכאון אחרי לידה,  תחושות מגוונות אחרי לידה

מה זה בכלל דיכאון אחרי לידה? – על דיכאון 'רגיל' ודיכאון 'אחרי לידה'

החקירה המעמיקה שלי את נושא הדיכאון שאחרי הלידה התחיל עוד לפני שהפכתי לאשת מקצוע. זה היה בזמן שלמדתי את התואר השני שלי בלימודי מגדר, לפני 13 שנה בערך. עניין אותי לדעת מה זה דיכאון אחרי לידה והאם הוא שונה מדיכאון רגיל, איך הוא נראה ומרגיש, מה הסיבות לו ומה הגישות השונות להסביר אותו. נפתחתי לעולם חדש שבדרך כלל שמור לפסיכולוגים ופסיכיאטרים.

דיכאון אחרי לידה נתפס כנושא מסוכן, כזה שלא כדאי להתעסק איתו, נושא קר, סטרילי, שמוטב להשאיר רחוק מאיתנו, כאילו שהוא מדבק. אני חושבת שזה לרעתנו, כי אני רואה שזה יוצר הכללה של כל העולם הרגשי הלא פשוט של נשים אחרי לידה לנושא הדיכאון. כשאין ידע לגבי מה זה דיכאון, אז לא ידוע ההבדל בין הטרנספורמציה הרגשית הטבעית שנשים עוברות לבין דיכאון. בנוסף, כשאין ידע לגבי הסיבות המנבאות לדיכאון, אז אין היערכות אישית וקהילתית לתקופה שאחרי הלידה או כל ניסיון למנוע אותו. אני חושבת שהידע על דיכאון צריך לרדת אל העם, לפגוש את העם, להיות חלק בלתי נפרד מהדיבור היומיומי שלנו.

אז, בואו נתחיל.

מה זה דיכאון בכלל?

דיכאון הוא שם שניתן לאוסף סימפטומים מסוימים, במטרה לסמן התנהגות רגשית ופיסית לא רגילה המתבטאת בסבל ומצוקה נפשית משמעותית. השם 'דיכאון' ניתן מתוך תפיסת עולם המניחה שבמידה ויש שם לתופעה רגשית מסוימת, כך יהיה קל יותר לטפל בה, ללמוד עליה ולחקור אותה, במטרה להיטיב עם האוכלוסייה (יש ביקורת על תפיסת עולם זו). הדיכאון הוא קטגוריה אבחנתית הנמצאת בספר ההפרעות הפסיכיאטריות (הספר האמריקאי נקרא DSM), יחד עם אבחנות נפשיות נוספות.

לכל אבחנה/הפרעה נפשית יש הגדרות משלה הנקראות 'קריטריונים', לפיהם אפשר לאבחן איש או אישה כמתמודדים עם אותה הפרעה. כך, גם לדיכאון יש הגדרות וקריטריונים.

כדאי לדעת

ישנה ביקורת המושמעת כלפי הקריטריונים לאיבחון, האומרת שיש להתייחס אליהם בצורה גמישה יותר , המתווה דרך וכיוון, ולא כאל מדע מדויק. כמו כן, ישנה ביקורת על עצם הקביעה אילו הפרעות נכנסות לספר ואילו יוצאות ממנו, ועל כך שהכניסה והיציאה מהספר נקבעת על ידי אנשים המושפעים מזמן, מקום ותרבות וגם משיקולים כלכליים ופוליטיים.

מהם הקריטריונים לדיכאון?

* אני כותבת בלשון נקבה מתוך נוחות וכי הקוראות שלי הן נשים, אבל זה נכון לגברים ונשים כאחד.

על פי ספר ההפרעות, כדי להיות מאובחנת כמתמודדת עם דיכאון:

1. צריך לעמוד ב 5 קריטריונים לפחות מתוך הקריטריונים שיפורטו בהמשך.

2. את הקריטריונים יש להרגיש שבועיים ברצף לפחות.

3. אחד משני הקריטריונים הבאים חייב להתקיים:

א. האישה מרגישה מצב רוח דיכאוני במשך רוב היום, במשך שבועיים ברציפות לפחות.

ב. האישה מרגישה ירידה משמעותי בעניין שהיא מרגישה כלפי בדברים שעניינו אותה בעבר, במשך רוב היום, במשך שבועיים ברציפות לפחות.

כדאי לשים לב

הקריטריונים הרשומים מעלה כבר יוצרים אבחנה מבדלת בין מצב רוח ירוד וקשה הנמשך שעות או ימים לסירוגין, לבין דיכאון כהפרעה פסיכיאטרית הנמשך שבועיים ברצף לפחות.

קריטריונים נוספים לדיכאון

צריכים להופיע 4 מהם לפחות, בנוסף לאחד מהשניים הרשומים מעלה, למשך רוב היום לשבועיים רצופים לפחות:

  1. ירידה או עלייה ניכרת במשקל או בתיאבון.
  2. קושי להירדם או צורך מוגבר לישון (לא מדובר על קשיי שינה הנגרמים בגלל התינוקות).
  3. האטה פסיכומוטרית (האטה במשימות הדורשות מאמץ פיסי או מנטלי, אפילו בדברים קלים כמו לעשות רשימת קניות או להתקלח).
  4. תשישות או אנרגיה מאוד ירודה.
  5. תחושת חוסר ערך עצמי או אשמה מופרזת, גם על דברים שאינם בגללה, ראייה עצמית שלילית מאוד.
  6. ירידה משמעותית ביכולת לחשוב, להתרכז או לקבל החלטות, גם לגבי משימות קלות ופשוטות.
  7. מחשבות חוזרות על מוות, מחשבות אובדניות חוזרות ללא תכנית ספציפית או ניסיון התאבדות או תכנית ספציפית להתאבד.

כדאי לשים לב

דיכאון נע על רצף בין דיכאון קל, בינוני וקשה, כאשר ההבדל המרכזי ביניהם הוא מידת הפגיעה בתפקוד היומיומי של האישה בתוך המשפחה, בעבודה מחוץ לבית ובחיי היומיום שלה וסכנת האובדנות. בעוד שבדיכאון קל נשים מבצעות את התפקידים הרגילים שלהם לצד התחושות והתמודדויות הלא פשוטות ואינן בסכנת אובדנות, לנשים בדיכאון קשה ישנה יכולת מועטה לבצע פעילות שגרתיות רגילות (אפילו לצחצח שיניים ולהתלבש) והן נמצאות בסכנת אובדנות.

ועוד משהו לשים לב אליו – דיכאון קל איננו קל, אלא קשה ומאתגר. המילה 'קל' היא רק כדי לציין את הטווח של הדיכאון.

במה שונה דיכאון אחרי לידה מדיכאון רגיל?

מבחינת הקריטריונים אין כל הבדל בין דיכאון רגיל לדיכאון אחרי לידה.

לפי ההגדרה של ספר ההפרעות הפסיכיאטרי ה DSM – דיכאון אחרי לידה הוא דיכאון רגיל המתחיל בשבועיים עד חודש שאחרי הלידה*. כלומר, הדבר היחיד שמבדיל בין דיכאון אחרי לידה לבין דיכאון 'רגיל' הוא מועד תחילת הדיכאון, כשהקריטריונים והאבחון זהים. יחד עם זאת, רוב אנשי המקצוע והחוקרים קוראים לדיכאון בשם 'דיכאון אחרי לידה' כשהוא מתחיל עד שנה אחרי הלידה (ולא רק בחודש הראשון אחרי הלידה, כפי שכתוב בספר).

לסיכום, הסברתי בצורה פשוטה מה זה דיכאון, לפיו אפשר להבין את הקווים הכלליים המבדילים בין מצב רוח רגשי ירוד לבין דיכאון כאיבחון פסיכיאטרי. אותם קווים מנחים תקפים ונכונים גם לדיכאון אחרי לידה.

אתן מוזמנות לשאול אותי פה בתגובות שאלות על מה שכתבתי וגם לגבי דברים נוספים ואענה בשמחה. בהמשך אכתוב גם על הסיבות שנמצאו במחקרים כקשורים לדיכאון אחרי לידה. בינתיים, מי שמתעניינת במעבר הרגשי להורות, מוזמנת להרצאה שלי "אני אמא לתינוק, האם זה נורמלי מה שאני מרגישה?", בה יש ידע נרחב וכלים להתמודדות.
לנשים שהרגישו שחוו תקופה קשה אחרי הלידה או התמודדו עם דיכאון ועדיין נותרו משקעים, אני ממליצה לבדוק את האופציה לעיבוד חוויית אחרי הלידה.

שלכן,

לימור

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות. יוצרת האתר.
אפשר ליצור איתי קשר דרך הודעה למייל או לווטסאפ : medabrot.imahut@gmail.com 052-2835020
קצת עליי
הבלוג האישי שלי
על ליווי רגשי אחרי לידה

*בספר DSM החמישי והאחרון, כבר לא מופיע המונח 'דיכאון אחרי לידה' אלא שינו אותו ל'דיכאון בזמן ההיריון ואחרי לידה'.

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020 ואשמח לתאם שיחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× את יכולה לכתוב לי לווטסאפ