מה זה דיכאון אחרי לידה והאם זאת עצבות
אחרי לידה,  דיכאון אחרי לידה,  תחושות מגוונות אחרי לידה

האם זה דיכאון אחרי לידה או עצבות חולפת? כל התשובות בפנים

אני מאמינה שהידע על דיכאון אחרי לידה צריך להיות נגיש וזמין לכל אישה שמעוניינת להבין לגביו. לכן, במאמר הקרוב אסביר בצורה פשוטה על דיכאון אחרי לידה, כך שתוכלו לצאת לאחר הקריאה עם יותרבהירות וידע לגבי הנושא. אם עדיין יעלו שאלות, אני פה.

דיכאון הוא שם שניתן לאוסף סימפטומים, במטרה לסמן התנהגות רגשית ופיסית שהיא לא רגילה, ומתבטאת בסבל ומצוקה נפשית משמעותית לאדם. הדיכאון נחשב להפרעה או אבחנה פסיכיאטרית וככזה, יש לו הגדרה וקריטריונים, המסייעים לזיהוי.

מהם הקריטריונים לדיכאון?

כדי להיות מאובחנת כמתמודדת עם דיכאון אישה צריכה לעמוד ב 5 קריטריונים לפחות מתוך הקריטריונים הבאים, במידה והרגישה אותם במשך שבועיים ברצף לפחות, במשך רוב היום. כלומר, לא מדובר על גלים של תחושות שמגיעים וחולפים:

  1. אחד משני הקריטריונים הבאים חייב להתקיים:

א. האישה מרגישה מצב רוח דיכאוני במשך רוב היום, במשך שבועיים ברציפות לפחות.

ב. האישה מרגישה ירידה משמעותי בעניין שהיא מרגישה כלפי בדברים שעניינו אותה בעבר, במשך רוב היום, במשך שבועיים ברציפות לפחות.

2. יש ירידה ניכרת בתיאבון, גם כשיש זמן לאכול וגם שיש אוכל שתמיד אהבה לאכול. או לחילופין עלייה משמעותית וניכרת בתיאבון או במשקל.

3. קושי להירדם גם כשהתינוק ישן או גם שאחרים שומרים עליו או צורך מוגבר לישון, במשך שבועיים לפחות, במשך רוב היום, במשך שבועיים ברצף לפחות.

4. האטה ניכרת בעשיית משימות שדורשות מאמץ פיסי או מנטלי, גם אם הן קלות. למשל, להתלבש, להתקלח, לעשות רשימת קניות, וכדומה.

5. תשישות משמעותית וניכרת או אנרגיה מאוד ירודה במשך רוב היום, למשך שבועיים ברצף לפחות.

6. תחושת חוסר ערך עצמי או אשמה מופרזת, עם יכולת מופחתת לראות גם את מה היא עושה טוב בהורות, גם על דברים שאינם בגללה. הראייה שלילית מאוד, ובעוצמה גבוהה.

7. ירידה משמעותית וניכרת ביכולת לחשוב, להתרכז או לקבל החלטות, גם לגבי משימות קלות ופשוטות.

8. מחשבות חוזרות על מוות, מחשבות אובדניות חוזרות ללא תכנית ספציפית או ניסיון התאבדות או תכנית ספציפית להתאבד.

** הקריטריונים רלוונטיים גם לגברים, כמובן.

האם דיכאון אחרי לידה שונה מדיכאון רגיל?

לא. ההבדל היחיד ביניהם הוא מועד תחילת הדיכאון. דיכאון אחרי לידה מתחיל בחודש הראשון אחרי הלידה ויכול להתחיל בשנה שאחרי הלידה. מבחינת הקריטריונים אין כל הבדל בין דיכאון רגיל לדיכאון אחרי לידה.

איך אפשר לדעת אם זה דיכאון אחרי לידה או עצבות חולפת?

לפי הקריטריונים אפשר לשים לב להבדל בין עצבות רגילה, המגיעה וחולפת בגלים, בתנועה של עליות וירידות, ואין לה השפעה עוצמתית ולאורך זמן על התיאבון, היכולת להירדם והתפקוד, לבין דיכאון אחרי לידה שמשפיע בצורה ניכרת על ההתנהגות והמחשבות של האישה.

מי מאבחן דיכאון אחרי לידה?

אנשי המקצוע בקהילה האחראים לאבחון של דיכאון אחרי לידה הם פסיכיאטרים ופסיכיאטריות. הם היחידים האמונים על איבחון של דיכאון אחרי לידה. אפשר לפגוש אותם במרכזי בריאות הנפש של האישה.

מה אם אני גם עצובה וגם שמחה?

התקופה של אחרי הלידה היא תקופה של מהפך לגוף, לנפש, ולמשפחה ומעלה כאבים רגשיים (למאמר בנושא: לחצי כאן). נשים חוות תחושות של אבל ופרידה מהחיים הקודמים, נכנסות לתקופה אמוציונלית וסיזיפית, לא ישנות בלילה, וכל זה מעלה בהן תחושות עוצמתיות שלא נוח או נעים להרגיש אותן. זה המצב הנורמלי והרגיל של נשים אחרי לידה.

אפשר להיעזר בדימוי הזברה כדי לתאר את המצב הרגשי של נשים אחרי לידה- הן מרגישות גם שחור וגם לבן. גם תחושות משמחות וגם תחושות לא נוחות, לא נעימות, וקשות. לעומת זאת, במצב של דיכאון, כמעט ואין פסים לבנים של הזברה, והתחושה הפנימית תהיה שחורה או אפור כהה.

דיכאון אחרי לידה תחושות מגוונות זברה
דימוי הזברה לתחושות אחרי לידה: גם שחור וגם לבן

למה הכוונה ב'דיכאון קל' אחרי לידה?

דיכאון בכלל, וגם דיכאון אחרי לידה, נע על רצף. יש דיכאון קל, דיכאון בינוני ודיכאון קשה. רוב הנשים שאובחנו כמתמודדות עם דיכאון מתמודדות עם דיכאון קל. הכוונה שמידת הפגיעה בתפקוד היומיומי של האישה במשפחה, בעבודה ובחיי היומיומית נפגעת פחות מאישה מדיכאון קשה, והיא אינה בסכנת אובדנות.

מהם נורות האזהרה שכדאי לשים לב אליהם:

על פי ד"ר ורד בר, מנהלת מרפאת חווה לבריאות הנפש של האישה בהריון ואחרי לידה, אלו נורות האזהרה שיש לשים לב אליהם ולגשת לאבחון וטיפול:
1. האם יש תיאבון? האם כאשר יש אפשרות לאכול, ויש מאכלים טעימים על השולחן, האם אין לך חשק לאכול אותם?

2. האם אפשר לישון? האם כשהתינוק ישן וכאשר יש מישהו שאת סומכת עליו שמשגיח על התינוק את עדיין לא מצליחה להירדם?

3. האם את מרגישה שהכול שחור? האם את גם מרגישה מדי פעם הנאה, שמחה, חיבור או שאת מרגישה שהכול שחור אצלך?

האם יש דרך לדעת מה המצב הרגשי של אישה אחרי לידה לפני שהיא ניגשת לאבחון?

כן, יש כלי פשוט, אנונימי ונגיש, שאפשר למלא כבר עכשיו דרך האינטרנט. שאלון זה נותן הערכה כללית של המצב הרגשי של אישה אחרי לידה. זה אותו שאלון שגם מחולק בטיפות חלב. הוא אינו מאבחן, אך נותן אינדיקציה כללית לגבי המצב הרגשי. זה הקישור לשאלון.

מתי כדאי להתחיל לטפל?

כדאי להתחיל בליווי או טיפול רגשי ברגע שנשים שמות לב שהן מרגישות תחושות לא נעימות, חזקות, שלא עוברות תוך כמה ימים, במטרה להרגיש טוב ולמנוע דיכאון אחרי לידה. ככל שהעזרה ניתנת מוקדם יותר וככל שהאישה ומשפחתה דואגים לעטוף אותה, כך אפשר למנוע התפתחות של דיכאון ולהגביר את הסיכוי לרווחה נפשית.

האם דיכאון אחרי לידה קורה בגלל משהו לא בסדר שהאישה עשתה?

לא. חד משמעית.

מי הכתובת בקהילה שאליה אפשר לפנות כשיש חשש לדיכאון אחרי לידה?

אחיות טיפת חלב או רופא/ת המשפחה.


יש לך שאלות נוספות? אני כאן. אפשר לשאול אותי בווטסאפ.

רוצה פרטים על תהליך ליווי רגשי לנשים בהריון ואחרי לידה? כאן נמצאים כל הפרטים.

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות בכרכור ובשיחות וידאו. יוצרת האתר.
אפשר ליצור איתי קשר דרך הודעה למייל או לווטסאפ : medabrot.imahut@gmail.com 052-2835020

פוסטים נוספים שכתבתי:
האם כאב רגשי בהריון ואחרי לידה מעיד על כך שמשהו לא תקין?
חוסר שינה אחרי לידה – לא כולן סובלות אותו דבר
אהבה לתינוק שעוד לא הגיעה, מה אפשר לעשות?

לדף הפייסבוק של 'נשים מדברות אמהות'

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× מעוניינת בליווי רגשי לאמהות?