אמהות לתינוקות
אחרי לידה,  דיכאון אחרי לידה,  עזרה עצמית

אמהות לתינוקות: 20 דברים שיוכלו לעזור לכן להתמודד עם תקופת הקורונה

אמהות לתינוקות, אתן במציאות שאף אמא לא עברה מעולם, והתקופה הזאת באמת ייחודית ומאתגרת להתמודדות. בניגוד לתקופות אחרי לידה רגילות, עכשיו אורחים לא מגיעים, אמא רחוקה ולא יכולה לבוא, הילדים הגדולים מתרוצצים בבית ומבקשים מענה לשיעמום. היום עובר בין האכלה, לכביסות, לניקיון, למשחק עם הגדולים, ואז שוב האכלה, ניקיון וכביסה וחוזר חלילה. אין זמן התאווררות, אין רגע מנוחה, אין זמן לבדוק מה שלומך או מה יכול לעזור לך. בקושי יש זמן להרים טלפון כדי לדבר עם חברה, והקירות מתחילים לסגור.

אמהות לתינוקות נמצאות בימים האלה, ימי הקורונה, בפגיעות רגשית גבוהה מהרגיל. אמנם עבור חלק מהאמהות תנאי המציאות השתפרו בעקבות בן זוג שיצא לחופשה, אבל להמון נשים הורעו תנאי החיים וצומצמו המשאבים להתמודדות עם האתגרים שנוספו בעקבות הסגר והמציאות החדשה.

אמהות לתינוקות, כמו כל האנשים, זקוקים לתנאי מציאות מיטיבים כדי להיות בטוב, והתקופה הנוכחית מציבה אתגרים שיכולים לטלטל ולהוציא מאיזון. לכן, אם קשה או מאתגר לך, את בחברה טובה. נכון, זה לא פותר את מציאות היומיום, אבל הידיעה שבכל רגע נתון יש ברחבי העולם מיליוני אמהות לתינוקות נוספות שמאותגרות בדיוק כמוך, יכול להקל, להכניס חמלה, ולהזכיר שאת יחד עם נשים רבות (ויעידו ריבוי הסרטונים ברשת על כך) הנמצאות באותו המצב.  

אמהות לתינוקות בקורונה כביסה
ערימות כביסה. עוד מטלה ביומיום.

אמהות לתינוקות, מה יכול לעזור לכן עכשיו?

בתוך מציאות אינטנסיבית ודחוסה קשה לעצור כדי לשים לב – מה אני מרגישה? מה יכול לעזור לי? שאלות שתמיד עוזרות להתמודד עם כל מציאות נתונה. לכן, ריכזתי מספר דברים כלליים שיכולים לעזור, גם אם אין לך זמן לעצור ולשאול את אותן שאלות, כדי שתוכלי לחזור למאגר הזה בעת הצורך. את מוזמנת לקחת את מה שמתאים, להניח בצד את מה שפחות מתאים, לשנות ולעשות התאמות, וליצור דברים חדשים שמותאמים לך באופן אישי.

 1. לראות בבן הזוג שותף ולחלוק משימות – אם בן זוגך בבית, אפשר לבדוק איך לחלק את זמן הטיפול בתינוק/ת ובילדים ואת עבודות הבית. נסו לחשוב יחד על חלוקת תפקידים שגם מקלה עליכם וגם מאפשרת לשניכם זמן אישי להזנה ואוויר לנשימה.
 2. לחשוב רק על לעבור את היום – בתקופות של אי וודאות, המחשבות לוקחות אל העתיד ומה יהיה בו, ובתגובה לכך עולות חששות ודאגות. בחירה להתמקד במה שקורה עכשיו, בשעה הקרובה או ביום הקרוב, יכולה לעזור בהעברת תשומת הלב להתמודדות קונקרטית ומגבירה את תחושת המסוגלות האישית.
 3. לישון – חוסר שינה משפיע בצורה קריטית על המצב הרגשי (למאמר בנושא לחצי כאן), לכן כדאי ללכת לישון מוקדם, לעשות משמרות עם בן הזוג בלילות, ולזכור את חשיבות השינה למצב הרוח ולתפקוד. אם עולות בעיות שינה בעקבות חרדות, כדאי לפנות לייעוץ מקצועי (אפשר להתייעץ איתי לגבי זה, ללא תשלום).
 4. עוגנים של וודאות – בתקופה של אי וודאות עוזר ליצור עוגנים של וודאות. עוגן של וודאות יכול להיות פעילות שיגרתית שחוזרת על עצמה או פעולה של הזנה עצמית, הנקבעת ליום או לשעה ספציפית. קיום העוגנים יכול לעזור בכניסה של יציבות ושקט לתוך היומיום.
 5. להזכיר לעצמך שהתקופה תיגמר – בתקופות בהן כל שעה מרגישה כמו שבוע יש תחושה שלנצח נהיה מסוגרים בבתים ללא מסגרות חינוך ועבודה, מה שיכול להוריד את מצב הרוח ותחושת המסוגלות האישית. כדאי להיזכר באופן אקטיבי שהתקופה תיגמר.
 6. לו"ז גמיש – במידה ויצירת לוח זמנים מסייעת לך לעבור תקופות של אי וודאות ויוצרת עבורך תחושת סדר ונוחות, כדאי לשים לב שלוח הזמנים מהווה המלצה ומסגרת תומכת ולא שוט המכניס ללחצים מיותרים. לוח זמנים יכול להיות גמיש, מותאם ודינמי וכך להכיל את ההשתנות בצרכים ובמציאות. מדי יום אפשר לבדוק אם לוח הזמנים הוא נכון לך, עושה לך טוב ומותאם ליכולות ולצרכים שלך.
 7. לנשום – הנשימה היא הבסיס לחיים, ונשימה מודעת, איטית ומלאה באוויר, יכולה לחבר לתחושת כוח, יציבות ואיזון. כדאי לעצור מדי פעם ולקחת נשימות עמוקות ומודעות ולזכור שתמיד יש יציבות בתוכך המגיעה דרך הנשימה. אפשר לקחת נשימה ארוכה כבר עכשיו.
 8. להיות במודעות להשוואה לאמהות אחרות–שימי לב למקומות בהן את נוטה להשוות את עצמך לאמהות אחרות וכיצד ההשוואה גורמת לך להרגיש. ברגע שתהיה מודעות להשוואה ולהשלכות שלה עלייך, תהיה לך יכולת לבחור בהתנהגות שהיא בעדך.
 9. להרפות ממשימות – תקופת הקורונה מרובה במשימות מבוקר ועד לילה, ורבות מהן אינן מהנות או מספקות. ערות ותשומת לב למשימות שאפשר להרפות מהן היא חשובה. האם המשימה הזאת היא הכרחית כרגע? האם אפשר לדחות אותה? אלו שאלות שכדאי לשאול ולפעול לפיהן.
 10. שמירה על קשר אנושי– קשר אנושי חם הוא מקור הזנה מרכזי וחיוני בימים אלה ובכלל. נסי לבדוק איך אפשרי לשמור בימים אלה על קשר עם אנשים ונשים שעושים לך טוב, שאיתם את יכולה לדבר בפתיחות ולספר בכנות איך את מרגישה ומה מעסיק אותך וגם להתעניין בשלומם.
 11. לקחת רגע לבד – הנטייה להתפרץ ולכעוס על הילדים גוברת כאשר אנחנו על גדותינו – מוצפות, מלאות בתחושות, דואגות, אחרי ימים בלי הזנה עצמית. כדאי מדי פעם, אפילו לכמה דקות, ללכת לחדר פרטי  או למרפסת או לצאת מהבית (לפי ההוראות המשתנות) כדי לקבל זמן עבורך. בזמן הזה אפשר לנשום, להזיז איברים, להתקלח, לכתוב, כל מה שירגיש לך מזין, מאזן, משמח.
 12. לזוז, לרקוד, לנוע – תנועה היא אחד ממשפרי מצב הרוח. אין צורך באימון אירובי או משהו מאמץ, אלא כל תנועה שמרגישה לך נעימה. בדרך כלל התחלת התנועה היא שמאתגרת, להחליט לעשות את זה, אבל ברגע שהתחלת לנוע הגוף כבר ירצה להמשיך מעצמו.
 13. לשמוע מוסיקה – עם מעט השקעה מצידך, מוסיקה תורמת למצב הרוח בכל רגע נתון. הדבר היחיד שאת צריכה לעשות הוא להזכיר לעצמך את חשיבות המוסיקה עבורך.
 14. משפטים מחזקים – לכל אחת יש את המשפט המחזק שלה, זה שכשהיא נזכרת בו היא מיד חוזרת לעצמה, מתחברת לכוחות וליכולת שלה להתמודד. מה המשפט או המשפטים המחזקים שלך? כדאי לרשום אותם כדי לא לשכוח וגם לתלות במקום שתוכלי לראות אותם לאורך היום.
 15. מותר להרגיש – התקופה הזאת יכולה להוציא את התחושות הפחות נעימות מתוכנו –  את הפחדים, הכעסים, חוסר האונים, התשישות – ובעקבותיהם יכולה לעלות חוסר נוחות, הלקאה עצמית ואשמה. כשאת שמה לב לתחושות האלה ולאי נוחות שמתעוררת בגללם, אפשר להיזכר שמותר להרגיש הכול, שזה בסדר להרגיש, שאת אנושית, ולתת לעצמך לגיטימציה ומילים טובות.
 16. לנצור את הרגעים הטובים– בתקופה של הסגר ישנם גם רגעים משפחתיים ואישיים מחזקים, מרגשים, מעניינים, מלמדים. כדאי לנצור ולתעד אותם על ידי תמונות או בכתב, גם כדי לשים לב אליהם לפני שהם חולפים מתחת לרדאר וגם כדי להתמלא בחוזק ושמחה שננעצים בגוף על ידי התיעוד.
 17. לפרוק רגשות – אחד הדברים המרפאים ונותני כוח הוא לדבר בכנות על התחושות, בחברה תומכת, מתעניינת ולא שיפוטית. זה הזמן להתקשר לחברות שיודעות להקשיב, לדבר איתן, לקיים איתן שיחה מלב אל לב, וכך להזין אתכן ולסייע אחת לשנייה.
 18. לדבר עם אשת מקצוע– יש אתגרים, תחושות או דילמות בתקופה הזאת שמצריכים עזרה והקשבה מקצועית. אין צורך לחכות שהמצב יהיה גרוע או בלתי נסבל, אפשר כבר עכשיו ליצור קשר איתי או עם נשות מקצוע נהדרות אחרות, שישמחו ללוות או לטפל בך גם בשיחות וידאו.
 19. להיזכר במשמעות בעשייה האימהית שלך – בתוך האינטנסיביות, המטלות, הלילות, הבישולים והכביסות, כדאי לעצור מדי פעם כדי להיזכר שאת עוגן ודמות משמעותית עבור הילדים שלך. הילדים שלך אוהבים אותך, זקוקים לך, ואת דמות משמעותית עבורם, מעבר לכל הפעלה, האכלה או כביסה. עצם קיומך הוא המון עבורם, כמו שהם ממלאים את ליבך מעצם קיומם.
 20. מה שעושה לך טוב – לכל אחת יש את הדברים המחזקים, המהנים, ממלאי הלב שלה. מה הם הדברים שעושים לך טוב בדרך כלל? האם אפשר לעשות להם התאמות לתקופה? כיצד תוכלי להכניס משהו מהם לתוך היומיום?

את הפרטים על תהליך הליווי איתי לנשים בהריון ואחרי לידה, אפשר למצוא כאן.

שלכן,

לימור

לימור לוי אוסמי, מלווה רגשית נשים אחרי לידה ובהורות, בכרכור ובשיחות וידאו. יוצרת האתר.

אפשר ליצור איתי קשר דרך הודעה לטלפון 052-2835020 Medabrot.imahut@gmail.com

אם אתן אמהות לתינוקות, יכול לעניין אתכן גם:

ליווי רגשי אחרי לידה
שיתופים אישיים ומקצועיים על תחושות של נשים אחרי לידה

לדף פייסבוק של נשים מדברות אמהות

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה – להכניס נשימה אל תוך הדחיסות

מיליוני נשים עוברות בכל יום את תקופת ההיריון ואחרי לידה, אך אין אישה שלא מרגישה כיצד החיים שלה משתנים ללא היכר. בשינוי של ההורות יש משהו מבורך, שמתקרב לתחושת הנס או הבריאה, אך השינוי הזה מביא איתו גם אתגרים פיסיים ורגשיים, המפגישים עם תחושות לא צפויות או לא נעימות.

ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה הוא הדרך להכניס נשימה, הקלה, ביטחון בהורות, ולהפחית שיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית ונוקשות. תהליך הליווי עוזר לנשים לפתח חמלה עצמית, יכולת קבלה של המציאות ומודעות למחשבות ודפוסים שלא בעדן. הוא מסייע לרכך ולהיטיב עם החוויה ההורית ולהכניס הקלה, חיבור ומשמעות.

רוצה לשמוע עוד על תהליך הליווי? כל הפרטים נמצאים כאן. 

אשמח ללוות אותך,

לימור, יוצרת האתר.

לימור לוי אוסמי

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× איך אני יכולה לעזור לך?