פרחי באך בהריון ובלידה- כיצד הם יכולים לעזור לך?

מאת : איריס גומס

1 במרץ 2011 | תגובה אחת

ההריון והלידה משמעותיים בחיי אשה וכרוכים בהתמודדות גופנית ורגשית עוצמתית לא קלה. תמציות פרחי באך רבות יכולות לעזור להתמודדות קלה יותר

מתוך הריון, רפואה משלימה בהריון ולידה

מאמר קודם – פרחי באך בשליש ראשון להריון

בשליש השני להריון תתחילי להרגיש את העובר זז בתוכך. חוויה זו הינה הסימן הראשון לכך שיש באמת תינוק שמתפתח וידע זה מביא איתו חמימות וביטחון ולעיתים גם מביא חששות ופחדים.

בשליש השני, לאחר פינוי המקום הרגשי להריון, יש לעיתים הפלגה של הדמיון למראה העתידי של התינוק שלך: מי הוא יהיה, אילו דברים יאפיינו אותו ומה מאפיין אותו עכשיו. כל הבדיקות ותמונות האולטראסאונד ממחישות מאוד את התינוק עבורך, אבל עם כל הטכנולוגיה – הרבה דברים עדיין נסתרים.

דימוי גוף בהריון

בהריון, השינויים הגופניים מאוד מהירים והאישה נדרשת להסתגל תוך כמה חודשים לגוף המשתנה. יש נשים שמרגישות טוב עם הגוף המתעגל ואף מצפות לכך. לעומת זאת, יש נשים שחשות מגושמות, לא בנוח, לא מסתדרות עם הגוף המשתנה וזה יכול להגיע עד לתחושה של גועל עצמי. תחושות אלו יכולות להשפיע לשלילה על דימוי הגוף. זה איזשהו מצב זמני שדורש הסתגלות ותהליך של עבודה פנימית של קבלה של השינויים הללו – להבין שמותר גם להרגיש את התחושות השליליות.

Crab Apple היא תמצית פרחי באך שמטהרת תחושות. אם זה בגלל שאת לא אוהבת להסתכל על עצמך במראה, אם יש לך תחושה של גועל עצמי שמלווה אותך – התמצית תעזור לך לקבל את ההופעה שלך ולהרגיש יותר בטחון לגבי איך שאחרים רואים אותך.

אם את מרגישה יותר מדי מגוננת ודואגת לשלום העובר, את יכולה להיעזר בתמצית Red Chestnut ולתמיכה בשינויים והסתגלות , את יכולה להיעזר בתמצית Walnut.

השליש השלישי – הכנות לקראת הלידה

בשלושת החודשים האחרונים רמות החרדה חוזרות להופיע בעוצמה גבוהה מכמה סיבות מרכזיות: ההריון שכמעט מסתיים, דאגה לבריאות התינוק ובריאותך האישית, חשש מפני הלידה, חשש מכאב בלידה ודאגות לגבי מה שיהיה אחרי הלידה. בשליש זה יש תחושות של כבדות, סרבול, עייפות ואי נוחות שנמשכות ביום ובלילה.

בתקופה זו לעיתים ההכנות משתלטות על סדר היום, מה שנקרא בניית הקן – התארגנות, סידורים, ניקיונות, הכנת החדר וקניות. אלו מעשים מאוד פרקטיים שעוזרים להוריד חרדות. הדמיונות של התינוק המדומה מתחילים להיטשטש כדי שלא יווצר פער גדול מדיי בין הפנטזיות לבין המציאות.

תנודות במצב הרוח 

יש התרגשות, ציפייה והתלהבות מהשינוי ומצד שני חשש. עכשיו את במקום הבטוח, איכשהו הסתגלת למצב הזה ועוד מעט הולך להתרחש שינוי נוסף שהוא בלתי הפיך. יש מתח בין הרצון ללדת, לסיים את הסיפור הזה ולראות שהכל בסדר, לבין הרצון להיות עוד קצת בהריון. כבר הסתגלת להריון ואפילו התחלת ליהנות – יש דברים נוחים ונעימים, את מקבלת הרבה תשומת לב, מרגישה שאת במקום מאוד מיוחד שלא נמשך לנצח וקורה רק פעמים ספורות במהלך החיים.

החל משבוע 36 הסוף כבר נראה באופק ויכול להיות שתרגישי חוסר סבלנות וציפייה בלתי נגמרת לקראת הגעתו של יום הלידה. חוסר הסבלנות שלך לגבי הלידה יכול להשפיע גם על חוסר סבלנות עם אנשים הקרובים אלייך.

הנה כמה תמציות שיוכלו לעזור לך בשליש השלישי להריון:

* הקשבה לקולך הפנימי: התמצית Cerato טובה למצבים בהם קשה לך להקשיב לקול הפנימי כדי להחליט איך את רוצה ללדת, איפה, מי תרצי שיהיה איתך בלידה. התמצית עוזרת לשמוע את הקול הפנימי וליישם את מה שעולה.
* לפחדים ולחששות מהלידה עצמה – Mimulus.
* לתמיכה בשינוי המתקרב – Walnut.
* להירגע במהלך הימים או השבועות הללו וליהנות מסוף התהליך – Impatiens.
* להירגע אם אם המעשים של אנשים אחרים גורמים לך לחוש עצבנית – Beech

פרחי באך בלידה

הלידה היא אירוע משמעותי בחיי אשה וכרוכה בהתמודדות גופנית ורגשית עוצמתית לא קלה. תמציות רבות יכולות לעזור בהתאם לאופן ההתמודדות של האשה ויש להתאימן באופן אישי.
תמצית ה- Rescue Remedy המוכרת עוזרת למצבים גופניים ונפשיים הנחווים כטראומה, מצבי מתח ובכל מצב הנחווה כלא מאוזן. תמצית זו מורכבת מחמש תמציות כשלכל אחת בנפרד השפעה שונה:
Impatiens – לחוסר סבלנות
Rock Rose – לפאניקה
Star Of Bethlehem – לטראומה
Clematis – לריחוף
Cherry Plum – לפחד מאיבוד שליטה

** איריס גומס, מטפלת בנשים – רפלקסולוגיה ופרחי באך בתל אביב, 054-4593434 www.irisgomes.com

** למאמר מקיף על פרחי באך

** למאמרים נוספים בנושא רפואה משלימה בהריון ולידה

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

Trackbacks/Pingbacks

  1. איך פרחי באך יכולים לעזור לנשים בהריון ובלידה | רפלקסולוגיה לנשים - איריס גומס - 05/03/2011

    […] לקריאת המשך המאמר באתר ‘נשים מדברות אמהות’ – לחצי כאן […]

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

רק עוד משימה אחת קטנה ודי

מאת : אמא

11 בנובמבר 20107 תגובות

מתוך אמהות בחינוך ביתי, לכל אמא

רק עוד משימה אחת קטנה ודי, ואז תשבי לארוחת הבוקר המיוחלת. את עושה עוד כמה דברים קטנים – תולה בגדים בארון, חלק צריך לקפל מחדש, אוספת עלים שנשרו מאיזה עציץ, מסדרת את המצעים שהתבלגנו במיטה, מחליטה ששוב הגיע הזמן לנקות את השירותים, מסדרת ערימת ניירות (כן, עוד אחת) ושוב נתקלת בערימת דואר שלא נפתחה, נשימה עמוקה. כבר מאוחר, על התה וארוחת הבוקר את מוותרת, עוד מעט גם ככה זה זמן לארוחת צהריים.
מה שמזכיר לך…מה תכיני היום? ואולי צריך ללכת למכולת? אולי אפילו לסופר? הגעת להחלטה, שניצל ופסטה – רק שהיא אוכלת רק פסטה והוא אוכל רק אורז. נמאס לך, היום את תכיני רק תוספת אחת – ושניהם יאכלו את אותו הדבר, את לא שפחה של אף אחד, הם צריכים לכבד אותך ולאכול את מה שאת מכינה. אז את מתארגנת להכנת שניצלים ופסטה…ואורז….רק ליתר בטחון, למידה ולא יהיה לך כוח למלחמה היום…

לידה טבעית עם חוויה חיובית

מאת : אורלי רובינוב

21 בדצמבר 20102 תגובות

מתוך לידה ללא אפידורל, סיפורי לידה

את סיפור הלידה של נועם סיפרתי לעצמי ולסובבים אותי פעמים רבות. הסיבה שהחלטתי לספר אותו לכן, היא מאחר ולאחרונה אני קוראת סיפורי לידה רבים שעלולים לעורר חשש בהריוניות, כאילו כל לידה מסתיימת בהתערבות כירורגית או של רופא זה או אחר. סיפורי הלידה האלו יכולים לעורר חשש שכל לידה משנה כיוון ולא מסתיימת כמו שחשבנו שהיא תהיה, ועוד כהנה וכהנה סיפורים, שלמרות שהם בסופו של דבר אופטימיים ומסתיימים בתינוק בריא, הם עלולים לעורר חשש.

יום עיון: על בחירה וכח – דיון ביקורתי בתעשיית המין בישראל

17 בפברואר 20130 תגובות

מתוך קוראות לשינוי

מרכז לייפר ללימודי נשים ומגדר- האוניברסיטה העברית בירושלים

יום עיון במסגרת אירועי יום האישה הבינלאומי

על בחירה וכח – דיון ביקורתי בתעשיית המין בישראל