היריון

פרחי באך בהריון ובלידה- כיצד הם יכולים לעזור לך?

מאמר קודם – פרחי באך בשליש ראשון להריון

בשליש השני להריון תתחילי להרגיש את העובר זז בתוכך. חוויה זו הינה הסימן הראשון לכך שיש באמת תינוק שמתפתח וידע זה מביא איתו חמימות וביטחון ולעיתים גם מביא חששות ופחדים.

בשליש השני, לאחר פינוי המקום הרגשי להריון, יש לעיתים הפלגה של הדמיון למראה העתידי של התינוק שלך: מי הוא יהיה, אילו דברים יאפיינו אותו ומה מאפיין אותו עכשיו. כל הבדיקות ותמונות האולטראסאונד ממחישות מאוד את התינוק עבורך, אבל עם כל הטכנולוגיה – הרבה דברים עדיין נסתרים.

דימוי גוף בהריון

בהריון, השינויים הגופניים מאוד מהירים והאישה נדרשת להסתגל תוך כמה חודשים לגוף המשתנה. יש נשים שמרגישות טוב עם הגוף המתעגל ואף מצפות לכך. לעומת זאת, יש נשים שחשות מגושמות, לא בנוח, לא מסתדרות עם הגוף המשתנה וזה יכול להגיע עד לתחושה של גועל עצמי. תחושות אלו יכולות להשפיע לשלילה על דימוי הגוף. זה איזשהו מצב זמני שדורש הסתגלות ותהליך של עבודה פנימית של קבלה של השינויים הללו – להבין שמותר גם להרגיש את התחושות השליליות.

Crab Apple היא תמצית פרחי באך שמטהרת תחושות. אם זה בגלל שאת לא אוהבת להסתכל על עצמך במראה, אם יש לך תחושה של גועל עצמי שמלווה אותך – התמצית תעזור לך לקבל את ההופעה שלך ולהרגיש יותר בטחון לגבי איך שאחרים רואים אותך.

אם את מרגישה יותר מדי מגוננת ודואגת לשלום העובר, את יכולה להיעזר בתמצית Red Chestnut ולתמיכה בשינויים והסתגלות , את יכולה להיעזר בתמצית Walnut.

השליש השלישי – הכנות לקראת הלידה

בשלושת החודשים האחרונים רמות החרדה חוזרות להופיע בעוצמה גבוהה מכמה סיבות מרכזיות: ההריון שכמעט מסתיים, דאגה לבריאות התינוק ובריאותך האישית, חשש מפני הלידה, חשש מכאב בלידה ודאגות לגבי מה שיהיה אחרי הלידה. בשליש זה יש תחושות של כבדות, סרבול, עייפות ואי נוחות שנמשכות ביום ובלילה.

בתקופה זו לעיתים ההכנות משתלטות על סדר היום, מה שנקרא בניית הקן – התארגנות, סידורים, ניקיונות, הכנת החדר וקניות. אלו מעשים מאוד פרקטיים שעוזרים להוריד חרדות. הדמיונות של התינוק המדומה מתחילים להיטשטש כדי שלא יווצר פער גדול מדיי בין הפנטזיות לבין המציאות.

תנודות במצב הרוח 

יש התרגשות, ציפייה והתלהבות מהשינוי ומצד שני חשש. עכשיו את במקום הבטוח, איכשהו הסתגלת למצב הזה ועוד מעט הולך להתרחש שינוי נוסף שהוא בלתי הפיך. יש מתח בין הרצון ללדת, לסיים את הסיפור הזה ולראות שהכל בסדר, לבין הרצון להיות עוד קצת בהריון. כבר הסתגלת להריון ואפילו התחלת ליהנות – יש דברים נוחים ונעימים, את מקבלת הרבה תשומת לב, מרגישה שאת במקום מאוד מיוחד שלא נמשך לנצח וקורה רק פעמים ספורות במהלך החיים.

החל משבוע 36 הסוף כבר נראה באופק ויכול להיות שתרגישי חוסר סבלנות וציפייה בלתי נגמרת לקראת הגעתו של יום הלידה. חוסר הסבלנות שלך לגבי הלידה יכול להשפיע גם על חוסר סבלנות עם אנשים הקרובים אלייך.

הנה כמה תמציות שיוכלו לעזור לך בשליש השלישי להריון:

* הקשבה לקולך הפנימי: התמצית Cerato טובה למצבים בהם קשה לך להקשיב לקול הפנימי כדי להחליט איך את רוצה ללדת, איפה, מי תרצי שיהיה איתך בלידה. התמצית עוזרת לשמוע את הקול הפנימי וליישם את מה שעולה.
* לפחדים ולחששות מהלידה עצמה – Mimulus.
* לתמיכה בשינוי המתקרב – Walnut.
* להירגע במהלך הימים או השבועות הללו וליהנות מסוף התהליך – Impatiens.
* להירגע אם אם המעשים של אנשים אחרים גורמים לך לחוש עצבנית – Beech

פרחי באך בלידה

הלידה היא אירוע משמעותי בחיי אשה וכרוכה בהתמודדות גופנית ורגשית עוצמתית לא קלה. תמציות רבות יכולות לעזור בהתאם לאופן ההתמודדות של האשה ויש להתאימן באופן אישי.
תמצית ה- Rescue Remedy המוכרת עוזרת למצבים גופניים ונפשיים הנחווים כטראומה, מצבי מתח ובכל מצב הנחווה כלא מאוזן. תמצית זו מורכבת מחמש תמציות כשלכל אחת בנפרד השפעה שונה:
Impatiens – לחוסר סבלנות
Rock Rose – לפאניקה
Star Of Bethlehem – לטראומה
Clematis – לריחוף
Cherry Plum – לפחד מאיבוד שליטה

** איריס גומס, מטפלת בנשים – רפלקסולוגיה ופרחי באך בתל אביב, 054-4593434 www.irisgomes.com

** למאמר מקיף על פרחי באך

** למאמרים נוספים בנושא רפואה משלימה בהריון ולידה

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× לפרטים על ליווי רגשי בהורות