ליווי רגשי בהריון, אחרי לידה ובהורות

כשהפכתי להיות אמא, לפני כמעט 17 שנים, הייתה לי בראש תמונה דמיונית של אמא יודעת כל, עם כוחות-על כמו בסרטים. חשבתי שאהיה אמא קשובה, רגועה, שמתמלאת מעצם המבט והקירבה לילדים, שיודעת להתמודד בשלווה עם אתגרים רגשיים ופיסיים בקור רוח ושלווה. כמה הופתעתי לגלות שאני לא אותה אם, או לפחות לא תמיד.

כשהיה לי קשה, כשחוויתי בעוצמה רגשות שלא חשבתי שאני אמורה להרגיש, הייתי בטוחה שאני היחידה שמרגישה ככה. הייתי בטוחה שזה אומר שאני די כישלון ואולי עדיף שלבן שלי תהיה אמא אחרת. רציתי להיות אמא מושלמת בשבילו, כי הוא היה בעיניי התינוק הכי מדהים בעולם.

לא אטעה אם אגיד שעברתי דרך חתחתים כדי להגיע אל מקום שלם, שטוב לו בהורות, שלא מרגיש כמעט אשמה או הלקאה עצמית. בעיניי זה ההישג הכי גדול שלי בחיים. אני לא אמא מושלמת, ואין לי שאיפה להיות כזאת. אני פשוט אמא, והילדים שלי הם פשוט ילדים, ולכולנו יש את הרגעים היפים והמכוערים שלנו, ואנחנו יחד בזה. או לפחות רוב הזמן משתדלים.

לא ידעתי אז, שהאתגר האישי שלי יהפוך להיות מקצוע שבו אעזור לאמהות לעבור את דרך החתחתים שלהן בהורות.

האם את מרגישה שמשהו לא בסדר איתך בהורות?

רוב האמהות שפונות אליי מרגישות שמשהו לא עובד להן בהורות. הן מספרות שקשה להן מדי, כואב להן מדי, מתסכל להן מדי, בלתי אפשרי להן מדי, ורובן מרגישות קול קטנטנן שאומר להן שאפשר גם אחרת, אבל לא יודעות איך ומה אפשר לשנות.

יכול להיות שגם את אישה עם תכונת הרגישות ועוד לא מכירה את התכונה (גם אני גיליתי את זה אחרי שהפכתי לאמא), ולכן עד עוד לא יודעת עד כמה היא משפיעה על הטוב והקושי בהורות. לאמהות עם תכונת הרגישות יש אתגרים ייחודיים- הן חוות רגשות ביותר עצמה (ולכן גם סובלות יותר), זקוקות ליותר זמן לבד עם עצמן, נוטות לראות כל פגם בהורות שלהן, אך הן גם ניחנות באמפתיה, חמלה, יכולת גבוהה לראות את הילדים שלהן וליהנות בצורה עמוקה ומשמעותית מההורות.

הבנת תכונת הרגישות וקבלת כלים מתאימים להתמודדות איתה ועם האתגרים, מאפשרת לנשים להבין את עצמן, לפתח חמלה כלפי מה שהן מתמודדות איתו ועוזרת להן לפתח דרך הורית שמותאמת להן ומבליטה את המתנות שיש להן לתת לילדים. זה שלא טוב לך, לא אומר שמשהו לא בסדר בך, אבל זה כן אומר שמשהו מבקש להשתנות.

ליווי רגשי בהריון אחרי לידה ובהורות פרחים צהובים
גם לפרחים לוקח זמן להגיע לפריחה.

איזו אמא היית רוצה להיות?

זאת בקשה מאוד לא שגרתית להתחיל לחשוב על איזו אמא היית רוצה להיות. זו לא שאלה שאנחנו רגילות לשאול, כי אנחנו עסוקות בלעשות מטלות, להספיק, לטפל בילדים, לעבוד מחוץ לבית. רובנו לא עוצרות לחשוב ולהרהר בזה בין מטלה למטלה, בטח שלא בתקופות אינטנסיביות בהורות.

גילוי התשובה לשאלה הזאת הוא תהליך שלוקח זמן, אך יוצר פירות מתוקים. הגילוי מאפשר להפסיק את אוטומט העשייה שנכנסות אליו, מאפשר מרווח נשימה, וסולל את הדרך לבחירה של מה נכון לך כאמא באופן אישי ומשפחתי, תוך פרידה מכל מה שכתוב בספרים כדבר 'הנכון' ביותר אבל לא מתאים לך.

דימוי האמא העתידית שאת רוצה להיות זו לא אותה אמא מהתמונה האידיאלית, אלא משהו שאת מרגישה בבטן שחשוב לך, שתואם את הערכים שלך, והוא תמיד יוכל להיות איתך ולעזור לך לבחור את הבחירות ההוריות שנכונות לך, לרוב באופן טבעי ועם פחות מאמץ. לאורך הליווי אנחנו מגלות בהדרגה מיהי אותה אמא, ולמה חשוב לך לפתח אותה בתוכך.

את מתנהגת אחרת מהאופן שבו היית רוצה להתנהג?

בסופו של יום, בין כל הרגשות העוצמתיים והמחשבות הלא קלות, יש את התנהגות היומיום, והיא זאת שמתווה את הדרך ההורית שלנו. רגשות מגיעים וחולפים, מחשבות באות והולכות, ואין לנו שום שליטה או דרך להימנע מהם. הם יבואו ויילכו בקצב שלהם.

את הדבר שאנחנו כן יכולות לנווט זה את ההתנהגות שלנו, ואותה אפשר לטפח בהדרגה בכל יום. אפשר ללמוד איך להיות בקשר עם רגשות ומחשבות שמציקים (תסכול, אשמה, ייאוש, שיפוטיות, וכדומה), איך לא לתת להם להסיט אותך מהדרך שנכונה לך, ואיך לצאת מלופים מחשבתיים כשהם מתחילים. זה משהו שאפשר לתרגל וללמוד בכל רגע.

כשיש כלים להתמודד עם רגשות ומחשבות, אז קל ואפשרי יותר לבחור בהתנהגויות שתואמות את האמא שחשוב לך להיות עבור הילדים שלך, ואת זה אנחנו עושות בתהליך הליווי בהקשבה, הדרגתיות ועדינות.

זרעים באדמה ליווי רגשי בהריון אחרי לידה ובהורות
להתחיל לטמון את הזרעים ולטפח אותם

מה תהליך ליווי יכול לתת לך?

המטרה של תהליך ליווי רגשי בהריון, אחרי לידה ובהורות היא לאפשר לך להרגיש טוב יותר בהורות שלך, גם אם את לא מושלמת, ולעזור לך להתמודד עם האתגרים שנמצאים בהורות שלך. בתחילת הליווי יכול להיות שתרצי לשנות משהו בעצמך – את המחשבות, הרגשות או ההתנהגות שלך כלפי הילדים וכלפי עצמך, אך לקראת סיום התהליך סביר שמשהו ברצון שלך יתחיל להשתנות.

התקווה היא שדרך תהליך הליווי תוכלי להרגיש בהדרגה שמותר לך לחשוב כל מחשבה (גם מחשבות "נוראיות") ולהרגיש כל רגש כלפי הילדים וכלפי ההורות שלך, ותוכלי להתייחס אליהם באופן אחר, שפחות משפיע עלייך או מערער אותך. משהו בך יתחיל להירגע, תתחילי לראות שזה בסדר ואפילו נהדר להיות מי שאת, ולהבין שהרגשות והמחשבות שלך הם לא את.

תהליך הליווי יוכל לעזור לך להיות בקשר טוב יותר עם עצמך ועם הילדים והילדות שלך, ולאפשר לך להגיע למקום יותר שלם, רגוע ושמח בהורות, תלוי במטרות שתציבי לעצמך כמשמעותיות לך בתחילת התהליך.

מה ייחודי לתהליך ליווי רגשי בהריון, אחרי לידה ובהורות?

אנחנו חיות בעידן שמכוון לצרכים של העובר, התינוק והילד, עד כדי כך שנשכחנו בתוך המשוואה של גידול הילדים, ולשכחה הזאת יש מחיר. כשאנחנו עושות פעולות שלא נוחות או נעימות לנו בהורות, אנחנו מרגישות אי נוחות, תסכול, ייאוש, זעם, אשמה, שבסופו של דבר מצטברים ומתפרצים על הילדים.

בתהליך הליווי נשאף להכיר מה נוח לך, מה את מרגישה בתוך ההורות ומתקשה לאתר או לבטא, ואלו מחשבות ורגשות לא נעימים תופסים מקום עד שהם מטשטשים את היכולת שלך לפעול בצורה מיטיבה. אנו נלמד מה התנאים שאת זקוקה להם כדי לצמוח, מה הגבולות ששומרים ומגנים עלייך, ומה חשוב לך בקשר עם הילדים ואותו את רוצה להביא לקדמת הבמה.

בתוך תהליך ליווי רגשי בהריון, אחרי לידה ובהורות לא ננסה לשנות את ההריון הקשה, את התינוק הרגזן או את הילדים האקטיביים, אלא ננסה לבדוק בעדינות מה קורה לנו באותם מצבי חיים שלא נוחים לך (חוסר חיבור להריון, קושי אחרי לידה, התקפי זעם של הילדים וכדומה), ואיך אפשר להחזיק אותם קצת אחרת, באופן שיכניס לך נשימה, רכות ויכולת להתמודד עם מה שמגיע.

השקיייה ממטרה ליווי רגשי בהורות
גם את זקוקה להשקייה, הזנה וטיפוח

עם אלו נושאים אפשר להגיע לתהליך הליווי?

את יכולה להגיע לתהליך הליווי עם דברים שמפריעים לך בהריון, אחרי לידה ובהורות, ומעוררים בך רגשות לא נעימים, מטרידים או לא נוחים והיית רוצה להרגיש איתם אחרת. למשל:

  • רגשות ומחשבות סביב חוסר חיבור לילדים או לעובר, רגשות לא קלים בעקבות לידה או תקופת אחרי לידה מאתגרת, חוסר שלמות עם הגוף שהשתנה, רגשות אשמה חזקים, חששות לקראת הרחבת המשפחה או הכניסה להורות, העדפה של ילד אחד על פני האחר, חוסר אונים בחינוך הילדים, התנהגות הורית שמעוררת תסכול, וכדומה.
  • התלבטויות, קונפליקטים ואתגרים שכדי להתמודד איתם את צריכה מרחב שתוכלי בו להרגיש ולשמוע את עצמך. למשל, בנושאים כמו: התלבטות אם להביא ילד נוסף למשפחה, האם לעשות הפלה, האם לבצע בדיקת מי שפיר, האם לקבוע ניתוח קיסרי יזום, האם לחזור לעבודה אחרי חופשת הלידה, האם להיות בחינוך ביתי, וכדומה.
  • רצון להתמודד אחרת עם הרגלים לא נוחים שהתקבעו בזמן השכבה, האכלה, התעוררות בבוקר, סדר יום, יציאה מהבית, או אתגרים מגוונים אחרים שניסו להתמודד איתן בדרכים אחרות ולא הצליחו.
  • התמודדות עם רגשות לא מעובדים מתקופת ההריון, הלידה ואחרי הלידה, שמרגישים תקועים, משפיעים, מטרידים, מייצרים מחשבות לא נעימים ו/או משפיעים על הקשר המתפתח עם התינוקות או הילדים או על הרצון להיכנס להריון.

אפשר להגיע לליווי עם נושאים רבים הקשורים להריון, אחרי לידה ולהורות, אבל תמיד נבדוק במפגש הראשון מה מעסיק אותך ומה את רוצה שיקרה בתהליך, והאם אני הכתובת המתאימה ביותר למקום אליו את רוצה ושואפת להגיע. במידה שנרגיש שאני לא הכתובת המתאימה, אוכל להפנות אותך הלאה.

פרחים ורודים
להתחיל לראות מבעד לסבך

למה התהליך נקרא ליווי ולא טיפול?

למשמעות השם 'ליווי' יש היבטים שקשורים למהות ולפרקטיקה כאחד. בהיבט המהותי, אני מסתכלת על התמודדויות רגשיות מאתגרות של נשים כאל חלק בלתי נפרד מהחיים, משהו שאפשר ללמוד להתמודד איתו ואף לצמוח ממנו ולרפא ממנו אזורי חיים אחרים. אני מרגישה בנוח עם השם 'ליווי', המחזיק עבורי את השאיפה להתייחס אל בעיות בחיים כמשהו שאפשר ללוות את האישה להתמודד איתן, ולהיות לצידה במסע משמעותי בחייה.

השימוש במילה 'ליווי' גם מגיע מתוך שאיפה ליישם גישה שוויונית וצנועה המודעת ליחסי הכוח הטבעיים המיוצרים בחדר הטיפולים (ובליווי) ומנסה שלא להתעלם ממנו. כדי לפרק יותר את יחסי הכוח, אני מרגישה קרובה יותר למושג 'ליווי' המגלם בעיניי טוב יותר את השאיפה לשוויוניות ושותפות בתוך התהליך.

מבחינה פרקטית, תהליך הליווי שונה מתהליך טיפול רגיל בכך שיש בו התמקדות באתגרים העולים בשלב חיים מסוים (ההריון, אחרי הלידה וההורות), ומרכז העבודה תהיה ההורות וההתפתחות בה ומה שקורה בה כאן ועכשיו. כאשר עולה צורך לדבר על חוויות חיים אחרות, אז כמובן שניתן להם מקום אבל הם לא יהיו מוקד העבודה, אלא אם נחליט אחרת.

הבדל חשוב נוסף בין ליווי רגשי בהריון, אחרי לידה ובהורות לבין לטיפול הוא שתהליך הליווי מכוון לעבודה עם נשים שיש להן כוחות חיים, ושאינן נמצאות במצבים נפשיים קשים/טראומטיים או מאובחנות בהפרעות נפשיות מסוימות. במקרים אלו, תהליך טיפולי יתאים יותר.

שני פרחים אדומים
תהליך משותף

הגישה המרכזית שנעבוד איתה – תרפיית קבלה ומחויבות ACT

אני יודעת שיש נשים שזה חשוב להן, לכן אקדים ואומר שלא למדתי תהליך מסודר של הכשרה טיפולית, כי אני מרגישה שההכשרות הקיימות היום אינן מעניקות מענה העונה על הצורך והרצון שלי לתמוך באמהות להתמודד באתגרים הרגשיים שלהן בהריון, אחרי לידה ובהורות. זה דורש ממני חשיבה יצירתית, התמקצעות בלתי פוסקת והדרכה לאורך כל הדרך, ואני מרגישה שזאת הדרך שנכונה לי יותר להפך לאשת המקצוע שאני רוצה להיות בתחומי.

הגישה המרכזית שאני עובדת איתה היא תרפיית קבלה ומחויבות (ACT), ואיתה אני מרגישה הכי בבית. מבחינתי, הגישה היא זיקוק פרקטי של תורת הבודהיזם, שאותה אני מתרגלת בשנים האחרונות, והיא מאפשרת לי ולנשים שאני מלווה להתמודד עם רגשות קשים ומחשבות מאתגרות, באופן מלא חמלה, קבלה, ומכוונת אותן לעשייה מיטיבה ונכונה.

יחד עם עקרונות השיטה, אני משלבת גם כלים שלמדתי בהכשרות שונות, כמו: לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה, לימודי תואר שני במגדר, מיינדפולנס, התמקדות (focusing), תקשורת מקדמת בשדה הלידה (BOT), וחמלה עצמית (mindful self-compassion).

איך תדעי אם תהליך הליווי מתאים לך?

במפגש הראשון אנחנו נכיר, נקשיב למה שנוח לך לספר על מה שמפריע לך, ונתחיל להבין מה היית רוצה שישתנה בהורות שלך. במהלך המפגש תוכלי להרגיש את הדינמיקה בינינו ולשאול את כל השאלות שיש לך לגבי התהליך או לגביי ולא נענו כאן.

לפעמים כבר אחרי המפגש הראשון תוכלי להרגיש שאת במקום נכון ובטוח לך ולפעמים זה ייקח כמה מפגשים. בכל מקרה, תמיד יש לך את האפשרות שלא להמשיך בתהליך וניפרד בצורה יפה ומכבדת.

אם את רוצה להכיר את השפה שלי לפני המפגש הראשון, אפשר לקרוא בבלוג שלי, וגם בדף הפייסבוק.

איפה התהליך מתקיים? כמה הוא עולה?

אפשר להיפגש פנים מול פנים בשעות הבוקר בכרכור, יש לי קליניקה בתוך הבית.
אפשר להיפגש בשיחות וידאו בשעות הבוקר או אחר הצהריים/ערב.
מפגש של שעה עולה 300 ש"ח.

יש לך שאלה נוספת שלא עניתי עליה? את מוזמנת לשאול אותי ואענה בשמחה.

את יכולה גם לקרוא תכנים שכתבתי וגם לקרוא מי אני באופן קצת יותר אישי

אם הכפתור לא עובד- אפשר לסמס לי לטלפון 052-2835020

אשמח להכיר ולהיפגש ולצאת איתך לדרך חדשה,

לימור

× איך אפשר לעזור לך?