האפידורל הוא משאב
לידה,  לידה עם אפידורל

האפידורל הוא משאב

אישה יקרה אמרה לי לפני זמן מה שניתן להסתכל על האפידורל כאל משאב בלידה, משאב המאפשר לאישה לא להישאר זמן רב בתחושה של "יותר מדי" המציפה ומאיימת לפרק מבפנים. האפידורל הוא לא חולשה או חוסר הצלחה, אלא הבנה של הגוף, שיש משהו שהוא לא יכול לשאת יותר ושהאפידורל הזה יכול להציל אותו. בזמנו, ההסתכלות הזאת נראתה לי מעניינת, אבל היום אני מבינה אותה יותר, דרך הגוף.

הרגשתי מותקפת על ידי הכאב

לפני כמה ימים תקף אותי כאב ראש, מיגרנה, שלא תקפה אותי בחיים. כאב עצום, גדול, ענקי. כאב הראש התחיל בצורה רגילה, מוכרת מהעבר, מין כאב ראש לפעמים מופיע סביב הווסת או בימים חמים. מכיוון שכאב הראש הוא משהו שאני מכירה, בחרתי לא לקחת משכך כאבים, אלא לנסות להתמודד עם הכאב, וידעתי שתמיד אוכל לקחת כדור אם כאב הראש יתגבר.   

בזמן הכאב דיברתי איתו, הייתי איתו, נשמתי אותו, צעקתי איתו, שרתי איתו, ניסיתי לישון איתו. אך הכאב רק הלך וגבר עד לרמה נוראית, עד כדי כך שלמרות שלקחתי 2 כדורים נגד מיגרנה, הכאב לא נעלם ואף התגבר והפך לבלתי נסבל. הרגשתי שמשהו מתקיף אותי מבפנים, משהו גדול, מפחיד, שאין לי מה לעשות נגדו, שהכוחות שלי קטנים לעומת הכוחות שלו. הרגשתי מותקפת.

פתאום הגיע בכי גדול ועוצמתי, חזק וכואב. לא ממש ידעתי למה אני בוכה, אבל היה לי ברור שבכי צריך להיות שם ולא כדאי למנוע אותו. ביקשתי מרועי להיות איתי. אני זוכרת שאמרתי לרועי שזה כואב יותר מצירים, כי בצירים לפחות הייתה הפסקה וגם יש אפידורל שמחכה, אם צריך. לא ידעתי מה לעשות.

כמו אחרי טראומה

אם הייתה לי אפשרות, הייתי בוחרת להעלים את הכאב ולא לסבול כמו שסבלתי. חיכיתי את ה6 או 7 שעות שהיה רשום לחכות בין הכדורים וברגע שהתאפשר לי, לקחתי כדור נוסף, מה שבאמת עזר לבסוף. כשכאב הראש עבר, הרגשתי כמו אחרי טראומה. כמו מכבש שעבר עליי.

במשך כמה שעות טובות, בשישי בלילה ובשבת בבוקר, הייתה בי מין תחושה של אחרי טראומה, מין רצון להתאושש, לעכל, ולהבין מה לעזאזל היה פה. הכאב היה כל כך חריג וכואב, שלא ידעתי איך להכיל את מה שהיה. בסוף התגלתה גם הסיבה לכאב ראש- אספר אותה בסוף.

 משהו בהתכנסות הפנימית שהייתי בה הזכיר לי את ההתמודדות שלי עם צירי הלידה. עלו בי מחשבות על נשים בלידה, זיכרונות מסרטוני לידה שראיתי ומחשבות על המסרים הסמויים או הגלויים שאני מקבלת  מהם. 

אני יודעת שזה נשמע הזוי, אבל תוך כדי דיבור עם כאב הראש, ההמהום והוצאת הקול, עלתה בי התמונה הזאת:

 

 

מבחוץ נראיתי רגועה

תוך כדי הכאב הסתכלתי על עצמי מבחוץ וחשבתי: "את בטח נראית כמו הנשים שילדו במדיטציה". במבט מבחוץ, נראיתי לעצמי שלווה, רגועה, מתמודדת, בשליטה. אבל מבפנים זה היה נורא, בפנים היה כאוס, העדר שליטה ורצון לסלק את הכטאב. פתאום, ברגע הזה, סרטוני הלידה שראיתי הרגישו כמו העמדת פנים.

הבנתי שכשאני רואה את אותם סרטוני לידה עם מוסיקה שקטה ברקע (לפעמים קולה של האם מושתק), אני שמה לב שאני מקבלת את התחושה (או האשליה) שהנשים מתמודדות עם הכאב, במובן הזה שהן לגמרי בסדר איתו או לגמרי בטוב איתו. אגדיל ואומר שאני מניחה שאפילו טוב להן בתוך הדבר הזה, שהן לגמרי בשליטה, לגמרי "עם הכאב" ולא בתוכו, נמצאות איתו ומצליחות להיות איתו בטוב.

בלידה שלי בחרתי לקחת אפידורל כשהרגשתי שזה "יותר מדי", לכן אף פעם לא חוויתי את התחושה של להיות המון זמן במשהו פיסי כואב נורא. עם כאב הראש הרגשתי. בזמן כאב הראש, לא הייתי איתו בטוב, אלא ברע.  היה לי קשה עם חוויות הגוף שהתקיפו אותי ואני בטוחה שהייתי מרגישה רע עוד יותר אם הייתי בלידה והייתה בי מחשבה שהתינוק שברחמי הוא זה שגורם לכאב הנורא שאני שרויה בו. ועדיין, מי שהיה מסתכל עליי מבחוץ לא יכול היה לדעת את זה. מהצד זה ממש נראה אחרת. מהצד נראה שהתמודדתי עם הכאב ממש טוב.

בלידה הייתה בי הבנה שאפידורל זה מה שאני צריכה

כשאני חושבת על זה, גם בלידה שלי שתי המיילדות והרופא רצו לשכנע אותי לא לקחת אפידורל מכיוון שנראיתי מתמודדת טוב. זה הרגיש רע לשכנע אותם שאני באמת צריכה. היום אני מודה לגוף על ההבנה שלו באותו זמן, שזה מה שאני צריכה, למרות שהייתי כבר בפתיחה 6/7 והתמודדתי כל כך "יפה". הייתה הבנה שעכשיו אני צריכה עזרה.  

אני מבינה שהסרטונים על לידות ללא משככי כאבים, שבהן היולדות נראות במצב מדיטטיבי, זה לא מצג שווא או מצג שגוי, אבל אני מבינה שמה שאני מפרשת הוא לאו דווקא מה שהיולדת הרגישה באותו רגע. האם אני אזכור את זה בסרטון הבא שאראה?

אני מרגישה שאני מבינה היום יותר נשים שעברו טראומה בלידה, שמספרות שהרגישו מותקפות על ידי הצירים או על ידי התינוק שלהן ומבינה טוב יותר את תחושת האפסוּת על מול הכאב. אני מרגישה שאני מבינה טוב יותר את ההלם וההפתעה על הדבר הזה שקורה בלי שליטה על הגוף. אני מבינה שברור לי היום, יותר מתמיד, שהאפידורל הוא משאב, הוא כלי שיכול לעזור לאישה ברגעים הכי קשים שלה. עוזר לה לשמור על בריאותה הנפשית ולצאת פחות חבולה וכאובה מהלידה.

אה- הבטחתי לספר מה היתה הסיבה לכאב ראש. מסתבר שהיתה דליפת גז במשך שבוע.. אני מניחה שזה בגלל זה.

* לימור לוי אוסמי, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'.

שמחה לענות לכל פנייה ושאלה 052-2835020, medabrot.imahut@gmail.com

 

לדף הפייסבוק נשים מדברות אמהות

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

18 Comments

 • נעה גביש

  זרקת אותי אחורה לכאב ראש נוראי שהיה לי לפני הרבה מאוד שנים, לא הרבה אחרי לידתו של השני שלי…

  ונכון…אפידורל הוא משאב ליולדת שקשובה לגופה ומרגישה שהיא זקוקה לו כדי להתמודד…חשוב שזה יהיה שלה, הקשבה ורצון שלה לא של הסביבה שלה.

  שבת שלווה לך
  🙂

 • בטי גורן

  לימור,
  הפוסט הנפלא שלך (כרגיל) מעורר בי מספר מחשבות. המשפט הנהדר הזה "הסיפור שאני מספרת היום לעצמי כל כך שונה מהסיפור שהיה שם בזמן הכאב" גורם לי לחשוב כיצד סיפור הלידה שלנו פוגש אותנו בצורה שונה בכל שלב בחיינו. מה שאנחנו מספרות לעצמנו בזמן הלידה, זמן קצר לאחר הלידה וחמש שנים לאחר הלידה יכולים להיות סיפורים אחרים, שישרתו צרכים שונים השייכים לאותה תקופה בחיינו. זה מקסים, איך אנחנו גדלות יחד עם סיפור הלידה שלנו, משלימות איתו, מתווכחות איתו, אבל הוא תמיד קיים שם. ואולי אפילו אעז להיות דרמטית ולהגיד עד יום מותנו.
  מחשבה אחרת היא המורכבות שלך בהסתכלות על יולדות ההיפנובירת'ינג. ואני רוצה אף להגדיל מורכבות זו: בתוך כל היולדות האלה, כולן יצאו עם חוויות שונות. יהיו שיצאו עם חוויה כמו שלך (פער בין החוץ לפנים – שלווה מבחוץ, סערה מבפנים). תהיינה אלה שיצאו עם חוויה אותנטית של קורלציה בין הפנים לחוץ וזה לא יהיה מזויף מבחינתן…
  מה שלי אישית חשוב הוא שיולדת לא תסתכל על הסרטים האלה כעל אידיאל, שככה "נכון ללדת", וכל דרך אחרת היא פחות טובה. לדעתי, הסרטים האלה יכולים לתרום בכך שהם מראים עוד דרך ללדת בה, שאינה בהכרח טובה יותר מכל דרך אחרת.
  ובאופן אישי, שמחה להיות עדה לתהליך הגדילה שלך. תודה על השיתוף.

 • מירי ברומר

  כמו כל "פטנט" מודרני את לוקחת את הנהדר שבאפידורל לקיצוניות מוגזמת.
  ילדתי חמישה. בלי אפידורל. היה כאב. וכמו כל דבר טבעי- הוא נישכח לנוכח התוצאה. לידה אינה מחלה כמו כאב ראש המצריך תרופה. זו הפעולה הכי בסיסית של הטבע. מליוני נשים לכל אורך ההיסטוריה ובכל מקום בעולם חוו וחווות אותה בלי אפידורל ובלי שאר תנאים מפנקים כמונו והטבע עושה את שלו.אישה שמשתמשת באפידורל יותר מדי בקלות, מחמיצה חוויה שאין כמוה. הייתי אומרת שהשימוש באפידורל נידרש כמו באותם קריטריונים של ניתוח קיסרי. להציל חיים למנוע סבל שעשוי לשבש חלילה את הקיום אבל לא מעבר לזה. הייתה תקופה שנשים גם ילדו בניתוח קיסרי מרצונן כי זה נח. כי ניתן לקבוע תאריך כי ניתן לזמן רופא כי..הוציאו שקדים לילדים רק כדי למנוע ושלא יתפתח..ושכחו שיש איזו סיבה שהשקדים שם. .אין כמו לידה טבעית אם הכל הולך כשורה.

  • לימור לוי אוסמי

   היי מירי, נעים להכיר. אני מודה לך על התגובה, כי היא באמת משקפת שיח מסוים שנשמע ונוכח.
   אנסה להתייחס לחלק מהדברים שכתבת.
   כתבת: "את לוקחת את הנהדר שבאפידורל לקיצוניות מוגזמת". אני מבינה שמהמקום שלך זה נכנס לקטגוריה של 'קיצוני', מפני שיש משהו שהוא 'נורמלי' או 'מתון' יותר, אך מנקודת המבט שלי, זה מה שאני מרגישה. מבחינתי זה לא קיצוני, אלא האמת והנורמה שלי.

   אני שמחה בשבילך שילדת בדרך שמתאימה לך. האם יש בך מקום לאפשר לנשים אחרות ללדת בדרך שלהן ? האם יש בך מקום שיכול להבין שמה שכל כך נפלא ונהדר עבורך יכול להיות הסיוט של מישהי אחרת ?

 • שרון זיטלבך

  בתור מי שילדה 3 לידות ללא אפידורל..לא לגמרי בכוונה..(אבל כשזה קורה שוב בפעם השלישית אפשר לומר שזה גם לא ממש בטעות..) וזכיתי ללוות את אחותי בלידתה השלישית, שהתרחשה גם היא ללא אפידורל, אני יכולה לומר שלראות את זה ולחוות את זה אלו שני דברים שונים לחלוטין!
  כמה שהייתי שם איתה בלידה, במלוא מובן המילה, כמו סוג של דולה.. מעסה..מרגיעה..מנגבת את פניה..הדהימה אותי העובדה שהיא לא נראתה סובלת!
  ידעתי עד כמה כואב לה. זכרתי עד כמה כואב לה. אבל החוייה של לראות אותה יולדת, לא היתה עוצמתית וכואבת כמו שהיא זכורה לי מהלידות שלי.
  אחרי הלידה שלה פתאום הבנתי, ויסלחו לי כל הגברים המלווים, שאין להם בעצם מושג על עוצמת הכאב שחווה האישה שלהם במהלך הלידה. נכון, הם שם. בהתרגשות, במעורבות, בדאגה, בשמחה. אבל הם לא ידעו לעולם, ואולי טוב שכך :), עד כמה זה באמת כואב.

  נ.ב.
  והכי מדהים הוא הרגע שבתוך כל הכאב הזה פתאום מרגישים גוף חדש. חם חלקלק ומפרפר. ואז בשניה אחת נעלם הכאב. ונולדת התחלה חדשה שבשבילה הכל היה שווה.

  • עדי ברומר

   :-))) בעלי קרוב לוודאי ידע עד כמה כואב לי… עשיתי המון תרגילים והם עזרו נפלא. אבל בלי שליטה פשוט זעקתי ונופפתי והשתוללתי והתקפלתי (בשלבים המתקדמים) שיש לשער שמושג כלשהו, קלוש, עבר אליו 🙂 אני אומרת את זה עכשיו בחיוך, כי בסה"כ מסתבר שהיתה לי לידה טובה, בדיעבד, ואני הרגשתי שאני מתמודדת יפה, למרות שצרחתי, ואני לא בטוחה מה הוא הרגיש באותו רגע (הוא שמר על פוקר פייס מושלמים)

 • לימור בנרון לוי

  ללידתי הראשונה הגעתי עם תכנית מפורטת ללידה טבעית, ואף זכיתי בחדר הטבעי. לאחר שעות ארוכות של צירים לא יעילים כלומר כאב ללא התקדמות או פתיחה החלטתי על אפידורל – מתוך הידיעה שכבר לא יהיה לי כוח לדחוף בשעת האמת של צירי הלחץ. שתי הלידות שלי כללו אפידורל מחושב ובסוף ניתוח קיסרי לא מתוכנן, כך שיכולה לדבר גם על תחושת הגזל כשחושבת שלעולם לא ארגיש לידה מהי, ואפילו כדי לספק יצר סקרנות סביב מהו ציר לחץ. האפידורל נתן לי להרגיש טיפה בשליטה בתוך תהליך טבעי אך זר (היה לי מרדים מעולה כך שנשארה לי מספיק תחושה ברגליים כך שיכולתי להפוך את עצמי), ואני שמחה על כך שהייתה לי הבחירה.

  • לימור לוי אוסמי

   לימור, תודה על הבחירה לשתף,
   בא לי להגיד לך: חווית לידה, הרגשת לידה, אין לידה 'אחת מסוימת' שאנחנו צריכות או אמורות להרגיש. כל אחת יולדת בדרכה שלה. האם עדיין יש בך סקרנות או הרצון להרגיש לידה ללא משככי כאבים ?

 • שירה דרוקר

  אני דווקא סקרנית לגבי לידה עם משככי כאבים… לאור כל מה שחשבתי שאני יודעת על אפידורל, שגרם לי ללדת לידה טבעית, זאת החלטה מאוד קשה שאני כנראה אצטרך להתמודד איתה בהמשך…

  • עדי ברומר

   אני חושבת שזה מאד אינדיווידואלי. אבל אם את יכולה בלי אז ברור שעדיף כי כמו כל פעולה חודרנית שכזאת יש בזה סכנה. אישית, עם זאת, לאחר שקיבלתי אפידורל, ההגדרה שלי היתה: "אני מרגישה כמו ילד שגנב ממתק מהארון של אמא…" תחושה אדירה (ועדיין אשתדל בפעם הבאה למשוך את זה שוב, עד לשלבים המתקדמים.

 • רבקה רוזנשטיין

  לימור, השווית את המיגרנה שהיתה לך ללידה אבל כשיש מיגרנה אין הפרשה של אוקסיטוצין ואנדרופינים ועל כן מאוד קשה לעבוד עם הכאב. בלידה יש את ההורמונים שמופרשים וברגע שלא מתכוצים ולא נבהלים מהכאב החויה היא אחרת לגמרי. אני מדריכת היפנו וילדתי את בתי השנייה לפני חמישה חודשים בהשראת השיטה הזו.זה לא שלא הרגשתי בכמה צירים כאב. היו 3-4 צירים שהערצתי את כל הנשים שילדו אי פעם והרגשתי את כולם איתי בלידה, אבל בגלל הזמן שתרגלתי לפני הלידה יכולתי להשאר על מקומי, במרכז שלי ולפגוש את הכאב מהמקום הזה. הכאב לא הופך לסבל. זה לא נכון להגיד שהן מעמידות פנים שהן רגועות. חוץ מכמה צירים בשלב המעבר שאר הלידה הייתי מאוד רגועה ומרוכזת פנימה ללא שום צורך בהתערבות חיצונית
  אני חושבת שלאפידורל יש מקום במצבים מסויימים אבל אני באה להזכיר שבאמת אפשר ללדת לידה שלא נרצה לשכוח ושתהיה מעיין השראה לכל החיים.חויה אישית
  שנהיה פתוחות לאפשרות הזו…

  • לימור לוי אוסמי

   היי רבקה, תודה שאת פה.
   אני מאמינה שלהיות פתוחה לאפשרות של ללדת בלי אפידורל זו תמיד אפשרות.
   ברור לי לגמרי שיש נשים או שיש לידות שבהן אפשר לעבור את הצירים מבלי לחוות טראומה בגוף ובנפש, אבל לעיתים זה גם קורה וטוב שיש את האפשרות של האפידורל בעיניי.

 • Yehav bar

  לימור.. לא תאמיני.
  לפני חמישה חודשים ילדתי את הבן שלי במה שהתחיל כלידת בית.
  הלידה התחילה בירידת מים ומיד אחריה צירים חזקים ובתדירות גבוהה, ולאחר 16 שעות של צירים בבית בחרתי לעבור לבי"ח כדי לקחת אפידורל. אני זוכרת בבירור את המשפט שאמרתי למיילדת: "אני מרגישה כמו אישה בימי הביניים" – זה מה שראיתי בעיניי רוחי, לא עוד דמות המיילדת המנוסה, והנשים התומכות במעגל את היולדת,
  כי אם את האישה פרועת השיער ששוכבת בכותנת לבנה על מיטתה בעוד רופא זכר מיילד אותה.
  עברתי לבי"ח בפתיחה של 8 ונתנו לי אפידורל, טיק-טק הקטן היה בחוץ. בלי תפרים, תודה לאל. אם הייתי נשארת בבית זה היה נגמר אחרת.
  והנה בסופשבוע שעבר עברתי עקירה כירוגית. ביומיים ששכבתי מרותקת למיטה, כואבת ומזועזעת מהאירוע, גם אני לא יכולתי להפסיק לחשוב על הלידה שלי.
  חשבתי דווקא, כמה הכאב בלידה היה טבעי ולווה בעזרה עצומה של הגוף. במקרה העקירה הגוף היה מזועזע וחווה טראומה.
  אבל המחשבות שהיו לי בנושא, הן על כאב בכלל, וכאב של האחר – שלא תמיד אפשר להבין אותו, שמידת החוויה האישית כה עוצמתית עד שלפעמים לא ניתן לתאר מציאות אחרת. יומיים של כאב הפכו אותי אמפטית הרבה יותר כלפי האחר, מסוגלת קצת יותר להבין את החוויה של האחר גם אם היא מאד שונה משלי.
  גם אני צפיתי באינספור סרטונים על לידה טבעית לפני שילדתי והייתי בטוחה שזו הדרך הנכונה ביותר בשבילי. ברגע האמת פחדתי ללחוץ אותו החוצה. לא הכינו לרמת השיחרור הנדרשת לאישה כדי ללדת בקלות..
  עוד דבר נוסף לרשימה המתארכת בעלת הכותרת: "הדברים שלא סיפרו לי" בכל הקשור להריון והורות.
  ואולי, בעצם, כל אחד חווה את זה אחרת?

  • לימור לוי אוסמי

   היי יקרה,
   תודה על השיתוף.
   כמה דברים שעולים בי בעקבות מה שכתבת:
   היית בטוחה שזו הדרך הנכונה בשבילך- מרגישה צרך לשתף אותך שאני מאמינה שהגוף יודע מה הוא צריך ואם זה מה שהגוף ביקש לפני הלידה, אז מאמינה שזו היתה הדרך הנכונה בשבילך- להתחיל ולהיות בלידת בית. יחד עם זאת, נשמע שיכולת להיות בקשר עם הגוף גם תוך כדי הלידה והוא הרגיש שהוא צריך עכשיו משהו אחר. זה שתוך כדי הלידה הגוף הרגיש דברים מסוימים והעביר את המסר שמה שנכון כרגע הוא לסיים את הלידה בבית החולים, לא משליך בעיניי לגבי הרצון ללדת בבית.רק אפשר להרגיש שאת מחוברת לגוף ולאיתותים ממנו וזה נפלא בעיניי.

   ברגע האמת הרגשת שפחדת ללחוץ אותו החוצה-נכון, יש משהו שיכול מאוד להבהיל בלהוציא החוצה משהו שנחווה מאוד גדול למידותייך ועלול אופי אפילו להזיק או להרע לך. זה באמת יכול נורא להפחיד..

   לא הכינו לרמת השיחרור הנדרשת- מבינה למה שאת מתכוונת ורוצה להוסיף- אולי גם להתכונן להתמודדות עם פחד שעולה בלידה ?

   הרשימה של "הדברים שלא סיפרו" היא עצומה והיום אני באמת לא יודעת אם אפשר בכלל, הרי התרחישים הם בערך אינסופיים. אין לי תשובה היום לגבי זה, אני בחקירה ובדיאלוג עם זה 🙂

   כשקראתי את תגובתך, הרגיש לי שהדבר הזה שהיה בלידה מבקש עוד קצת מגע איתו. אם זה מדויק לך, אז אפשר ליצור מגע בהמון דרכים- כתיבה, דיבור, תנועה, אמנות, מגע ועוד. אם זה לא מדויק, אז מרשה לך לשים לגמרי בצד או לדייק יותר.
   לימור

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× רוצה להתמודד אחרת עם ההריון ואחרי הלידה?