עזרה בתקופה שלאחר הלידה היא הכרחית

מאת : דנה רביב-ליברמן

24 ביולי 2013 | 0 תגובות

עזרה בתקופה שלאחר הלידה היא הכרחית. כיצד דולה אחרי לידה יכולה לעזור?

מתוך אחרי לידה, מקצועניות מדברות, עזרה ודאגה לעצמנו

"..לידה היא הדבר שמשנה את חיי האישה יותר מכל. לידת ילד כופה על האישה שינויים פתאומיים ובלתי הפיכים, גופניים, פסיכולוגיים ורגשיים. ..כשאנחנו יולדות את הילד הראשון אנחנו חוצות בעצם גשר חד כיווני. אפשר להסתכל אחורה אל המקום שבו היינו, אבל אין דרך חזרה".

(פיג'ס קייט. החיים אחרי הלידה, 1998)

נשים רבות חושבות שברגע שהן תצאנה מחדר הלידה והתינוק בזרועותיהן, הן אמורות לדעת איך מטפלים בתינוק ולהרגיש שזה הדבר הכי טוב שקרה להן. משפטים שנשים שמעו  מאז ומעולם, כגון: "אמהות זה דבר טבעי", "ברגע שתהפכי לאמא כבר תדעי מה לעשות", "ילדים זה שמחה", "אין אושר כמו תינוק", השתרשו במוחה של האישה והתוצאה היא שברגע שאישה אחרי לידה לא מרגישה כך, מופיעים בה רגשי האשם ומכבידים על התקופה הלא פשוטה שממילא עוברת עליה.

אני לא אומרת שהמשפטים הללו אינם נכונים, ויש נשים שמזדהות איתם, אך יש גם נשים לאחר לידה שלא מזדהות, ואליהן אני פונה.

לאחר הלידה, יכולה להיות תחושה של חוסר אונים, תחושה של בדידות גדולה, חוסר בטחון בעצמי ותחושה של אי מסוגלות לצד שמחה. הרגשה של עייפות גדולה מאוד בעקבות הלידה עצמה ובעקבות הטיפול האינטנסיבי בתינוק, אך גם עייפות נפשית שבאה בעקבות השינוי הגדול שהתרחש בחיים.

נשים רבות לא נחשפו לתינוקות ולא טיפלו בכאלה מעולם. בעבר נשים ילדו וגידלו ילדים ביחד, נשים צעירות שלמדו את עבודת האימהות מהבוגרות של השבט, והיום זה רחוק מלהיות כך. משפחות רחוקות גיאוגרפית אחת מהשנייה, איש איש בביתו, עם שמחותיו ועם בעיותיו  וחוסר הידע יכול ליצור תחושה של חוסר ביטחון ותחושה שהאם אינה יודעת לטפל בתינוקה.

תחושת הבדידות יכולה להתבטא בכך שמיד לאחר השהות בחדר הלידה האישה חוזרת הביתה, הבעל ברוב המקרים חוזר לעבודה לאחר מספר ימים מועט, המשפחה המורחבת יכולה להיות רחוקה גאוגרפית ולפעמים היולדת לא רוצה את נוכחותה המתמדת של אימה או חמותה. פער הדורות בין האם ליולדת, צורת הגידול שלא תמיד מתאימה לצורת הגידול היום והידע הרלוונטי לתקופה, עלול ליצור בלבול ורעש מיותר ליולדת.

נשים רבות מגיעות להורות בגיל יחסית מאוחר בסביבות גיל 30 פלוס. עד אז הן היו נשים עצמאיות, בעלות "קריירה", נשים שעומדות בזכות עצמן. לאחר הלידה הקלפים נטרפים מחדש והן כבר לא אדון לעצמן. התינוק מכתיב בדרך כלל את ההתנהלות בבית בתקופה הראשונית והשהיה במחיצתו רוב שעות היום מקשה מאוד. וגורמת למשבר זהות ולתסכול רב.

עזרה בתקופה שלאחר הלידה היא הכרחית.

כיצד דולה אחרי לידה יכולה לעזור?

 • תומכת לאחר לידה היא אישה שעברה הכשרה מקצועית עם ידע נרחב ונסיון המבינה בדיוק מה עובר על אישה לאחר לידה, מה שלא תמיד מבינה הסביבה.
 • הפגישה מתקיימת בבית היולדת, בסביבה הטבעית שלה, במקום נוח ומוכר לה, בלי צורך לשנע את התינוק ואת עצמה. סביבה בה כל התנאים הנוחים מתקיימים בשבילה ובשביל התינוק,  אין צורך לסדר את הבית ולארח.
 • הליווי הוא כשעתיים בו מתקיימת שיחה על מה שעובר על היולדת כרגע. נושאי השיחה העיקריים הם סביב השינויים הגדולים והקטנים שמתרחשים לאחר הלידה, הקשיים, הלבטים, ההתרגשות, וכל מה שהיולדת חשה בתקופה זו זוכה ללגיטימציה.
 • עצם השיחה עם גורם חיצוני מקצועי עוזרת להשקיט את הרעש החיצוני, עוזרת ליולדת לגלות את הקול הפנימי שלה ואת רצונותיה, מפתחת ביטחון עצמי שנוגע לתקופת ההורות הראשונית. כל זה תוך הקשבה לצרכים של היולדת. אישה לאחר לידה זקוקה שיבינו אותה כדי שהיא תוכל להבין ביתר קלות את תינוקה.
 • שבירת מעגל השתיקה סביב החיים לאחר לידה. נשים מתקשות לדבר על הקשיים לאחר הלידה. רוב הנשים חושבות שרק הן מרגישות שקשה, שרק הן עייפות, שרק הן מבולבלות וכן הלאה.. תומכת לאחר לידה מספרת את האמת .
 • הפגת הבדידות. בדידות לעיתים קיימת לאחר הלידה עקב שינויים שהתרחשו בחייה של היולדת,עצם קיום הפגישה ביום ובשעה מסוימיים מפיגה את הבדידות. כמו כן תומכת לאחר לידה יכולה לעזור בארגון מחדש של החיים החדשים ושימת דגש על סדר יום בשביל היולדת לפי מה שמתאים לצרכיה ולצרכי תינוקה.
 • תומכת לאחר לידה נותנת תשובות מקצועיות לשאלות הקשורות בטיפול בתינוק . בנושאי הנקה/האכלה בבקבוק, שינה, מעבר למוצקים, מוצצים וכן דילמות שצצות לאורך הזמן שקשורות ישירות לטיפול בתינוק. תומכת לאחר לידה לא מחליטה בשביל האם אלא נותנת את האופציות הקיימות לבחירתה של האם / ההורים ורצונותיהם.

אילו נשים תוכלנה ליהנות משירותיה של דולה אחרי לידה?

 • נשים בסוף ההריון שמודעות לשינויים שמתעוררים אחרי הלידה ורוצות להתכונן לכך.
 • אמהות לאחר לידה שחשות בדידות, עקב ריחוק מכל סוג שהוא מהמשפחה.
 • אמהות לאחר לידה שנתקלות בקושי ספציפי.
 • אמהות לאחר לידה שמרגישות חסרות בטחון באמהוּתן.
 • אמהות לאחר שמירת הריון.
 • אמהות ללא אם או היעדר תמיכה.
 • אמהות אחרי לידה יחידניות שזקוקות לתמיכה נוספת.
 • אמהות אחרי לידה שבנזוגן נעדר שעות ארוכות מהבית.
 • כל אישה שמרגישה צורך בכך.IMG_7461

דנה רביב- ליברמן,  פיתוח קול אימהי, תומכת לאחר לידה 054-4593382. danaliberaviv@gmail.com

 כאן אפשר לקרוא ראיון אישי מרתק שהתקיים עם דנה

 

אולי יעניין אותך גם לקרוא:

 זה לא פינוק, זאת הישרדות / סמדר

This post has 3 Simple Fields-fields attached. Show fields.

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

להיות זוג עם ילדה יחידה זה לא מספיק טוב בשבילי

מאת : אחת וזהו

26 בינואר 20118 תגובות

מתוך להביא עוד ילד?, לכל אמא

"…אמא, אבא וילדה יחידה. אחת וזהו. לא. לא מבחירה"…. כך כתבתי.

לא מבחירה?

בתחושה שלי – לגמרי לא מבחירה.

אבל יש מי שיאמר (מבחוץ… מתוכי…) שבתי היא ילדה יחידה (גם) בגלל מה שאני בוחרת.

בגלל מה שאני לא בוחרת.

קורס הכנה ללידה – למה צריך את זה ??

מאת : אבא בתול

30 בינואר 20113 תגובות

מתוך הכנה ללידה ולאמהות, הריון

בהתחלה התייחסתי לנושא הקורס די בזלזול, "תביאי את אמא שלך" הפטרתי לעומתה כאשר עלתה השאלה. "למה צריך את זה??". מבטיהם הספקניים של ההורים משני הצדדים נתנו חיזוק לתחושותיי השמרניות: יש אחיות, יש רופאים, יש מיילדות, יהיה בסדר, למה צריך להתכונן ? שיטוט קצר במרחבים הוירטואליים רק הגביר את הפחד: לידות טבעיות, נשים היולדות בביתם, סיבוכי הריון, מיתות עוברים, כל אלו קפצו אלי ממסך המחשב. תמונות מבעיתות שאינן משאירות מקום לדמיון עלו מכל עבר.

עוד יום הסתיים לו

מאת : אמא מתחילה

10 ביוני 20120 תגובות

מתוך אחרי לידה, אני אמא מספיק טובה?

עוד יום הסתיים לו.

ניסיון אחרון לפני הקריסה מול המסך, לארגן קצת, לפחות למראית עין, את המבצר שלנו. הקטנה כבר ישנה ואני תוהה ביני לבין עצמי איזה לילה מחכה לי… האם יהיה לה לקטנה הזו השקט הראוי שיאפשר שקיעה שקטה ועמוקה לשינה? או שתזדקק לי יציבה ואיתנה ומלאת סבלנות (כמו שלא תמיד אני מסוגלת להיות), כדי לקרוס לכמה רגעים לשינה קלה בתוך זרועותיי ושוב להתעורר.