חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
אישה עצובה אחרי לידה

דולה אחרי לידה: איך היא יכולה לעזור לך?

"..לידה היא הדבר שמשנה את חיי האישה יותר מכל. לידת ילד כופה על האישה שינויים פתאומיים ובלתי הפיכים, גופניים, פסיכולוגיים ורגשיים. ..כשאנחנו יולדות את הילד הראשון אנחנו חוצות בעצם גשר חד כיווני. אפשר להסתכל אחורה אל המקום שבו היינו, אבל אין דרך חזרה".

(פיג'ס קייט. החיים אחרי הלידה, 1998)

נשים רבות חושבות שברגע שהן תצאנה מחדר הלידה והתינוק בזרועותיהן, הן אמורות לדעת איך לטפל בתינוק ולהרגיש שזה הדבר הכי טוב שקרה להן. משפטים שנשים שמעו  מאז ומעולם, כגון: "אמהות זה דבר טבעי", "ברגע שתהפכי לאמא כבר תדעי מה לעשות", "ילדים זה שמחה", "אין אושר כמו תינוק", השתרשו במוחה של האישה. התוצאה היא שברגע שאישה אחרי לידה לא מרגישה כך, מופיעים בה רגשי האשם ומכבידים על התקופה הלא פשוטה שממילא עוברת עליה.

 אחרי לידה יש עייפות, בדידות וחוסר ידע איך לטפל בתינוק

לאחר הלידה, יכולה להיות תחושה של חוסר אונים, תחושה של בדידות גדולה, חוסר בטחון בעצמי ותחושה של אי מסוגלות לצד שמחה. הרגשה של עייפות גדולה מאוד בעקבות הלידה עצמה ובעקבות הטיפול האינטנסיבי בתינוק, אך גם עייפות נפשית שבאה בעקבות השינוי הגדול שהתרחש בחיים.

נשים רבות לא נחשפו לתינוקות ולא טיפלו בכאלה מעולם. אם בעבר נשים ילדו וגידלו ילדים ביחד, נשים צעירות שלמדו את עבודת האימהות מהבוגרות של השבט, היום זה רחוק מלהיות כך. משפחות רחוקות גיאוגרפית אחת מהשנייה, איש איש בביתו, עם שמחותיו ועם בעיותיו  וחוסר הידע יכול ליצור תחושה של חוסר ביטחון ותחושה שהאם אינה יודעת לטפל בתינוקה.

לאחר השהות בחדר הלידה האישה חוזרת הביתה, הבעל ברוב המקרים חוזר לעבודה לאחר מספר ימים מועט, המשפחה המורחבת רחוקה גאוגרפית, ולפעמים היולדת לא רוצה את נוכחותה המתמדת של אימה או חמותה. פער הדורות בין האם ליולדת, צורת הגידול שלא תמיד מתאימה לצורת הגידול היום והידע הרלוונטי לתקופה, עלול ליצור רעש מיותר ליולדת. כל זה יוצר בדידות ובלבול.

כיצד דולה אחרי לידה יכולה לעזור?

דולה אחרי לידה היא אישה שעברה הכשרה מקצועית עם ידע נרחב ונסיון המבינה בדיוק מה עובר על אישה לאחר לידה. הפגישה מתקיימת בבית של היולדת, בסביבה הטבעית שלה, במקום נוח ומוכר לה, בלי צורך לשנע את התינוק ואת עצמה.

עצם השיחה עם דולה אחרי לידה עוזרת להשקיט את הרעש החיצוני, ועוזרת ליולדת לגלות את הקול הפנימי שלה ואת רצונותיה. היא עוזרת ליולדת לפתח ביטחון עצמי שנוגע לתקופת ההורות הראשונית, כל זה תוך הקשבה לצרכים של היולדת. היא עוזרת בארגון מחדש של החיים החדשים ועל סדר יום שיהיה טוב עבורה ועבור התינוק/ת.

נשים מתקשות לדבר על הקשיים לאחר הלידה, לכן שיחה עם דולה אחרי לידה מקלה על התחושות שלהן. רוב הנשים חושבות שרק הן מרגישות שקשה, שרק הן עייפות, שרק הן מבולבלות וכן הלאה. תומכת לאחר לידה מספרת את האמת. בנוסף,  עצם קיום הפגישה ביום ובשעה מסוימיים מפיגה את הבדידות.

דולה אחרי לידה נותנת תשובות מקצועיות לשאלות הקשורות בטיפול בתינוק. בנושאי הנקה/האכלה בבקבוק, שינה, מעבר למוצקים, מוצצים וכן דילמות שצצות לאורך הזמן שקשורות ישירות לטיפול בתינוק. תומכת לאחר לידה לא מחליטה בשביל האם אלא נותנת את האופציות הקיימות לבחירתה של האם / ההורים ורצונותיהם.

לאלו נשים יתאים להשתמש בשירות של דולה אחרי לידה?

  • נשים בסוף ההריון שמודעות לשינויים שמתעוררים אחרי הלידה ורוצות להתכונן לכך.
  • אמהות לאחר לידה שחשות בדידות, עקב ריחוק מכל סוג שהוא מהמשפחה.
  • אמהות לאחר לידה שנתקלות בקושי ספציפי.
  • אמהות לאחר לידה שמרגישות חסרות בטחון באמהוּתן.
  • אמהות לאחר שמירת הריון.
  • אמהות ללא אם או היעדר תמיכה.
  • אמהות אחרי לידה יחידניות שזקוקות לתמיכה נוספת.
  • אמהות אחרי לידה שבנזוגן נעדר שעות ארוכות מהבית.
  • כל אישה שמרגישה צורך בכך.

כתבה: דנה רביב- ליברמן,  פיתוח קול אימהי, תומכת לאחר לידה 054-4593382. danaliberaviv@gmail.com

**

מחפשת ליווי רגשי אחרי לידה?

התקופה שאחרי הלידה יכולה לעלות מחשבות ורגשות בעוצמה שקשה להכיל אותה, מה שמוביל לאשמה, בושה והסתרה. ליווי רגשי הוא תהליך המותאם באופן ייחודי לנשים אחרי לידה במטרה לעזור להן להתמודד עם האתגרים הרגשיים האופייניים לתקופה דרך חמלה, קבלה, הפחתת שיפוטיות והגדלת הביטחון ההורי. כאן הפרטים למי התהליך מתאים במיוחד. אפשר לשלוח לי הודעה לווטסאפ, לימור.

אולי יעניין אותך לקרוא:

למה קשה לנשים לבקש ולקבל עזרה אחרי לידה? / לימור לוי אוסמי
עזרה ליולדת: איך אפשר לעזור לאישה אחרי לידה שקשה לה לקבל עזרה? / לימור לוי אוסמי
זה לא פינוק, זאת הישרדות / סמדר

קבלי בחינם תכנים שיעזרו לך להרגיש מובנת:

צרי קשר

תרגישי בנוח לכתוב לי דברים שחשובים לך,

לשאול אותי שאלות או לתאם מפגש ראשון לתהליך הליווי.

בהודעה ל – 052-2835020

שתהיה לך הורות טובה ומשמעותית, לימור

× טיפול וליווי רגשי לאמהות